Svibanj 23, 2024, 15:58:12 poslijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: dal uzet dslr il kompakt?  (Posjeta: 18734 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: canon EOS 1000D + EF 18-55
« Odgovori #25 u: Travanj 06, 2010, 19:32:22 poslijepodne »
Ja imam samo jedno retoričko pitanje:
Zašto k'vragu stvari nikad nisu bukvalne i jednostavne? :D

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: canon EOS 1000D + EF 18-55
« Odgovori #26 u: Travanj 06, 2010, 20:39:44 poslijepodne »
Kolko sam ja do sada skužio u svojim proučavanjima :)
Ne isplati se kupiti dslr ako se ne misli uložiti u još pokoji objektiv...

@Ruki
Kak je isto 18 i 28..nisam ih vidio ali sam vidio razliku između 14/18 i primjetna je..pogotovo za pejzaže...

Pojasnio sam.  :) Nisam isao previse u detalje, ali zbog Canonovog 1.6 crop faktora na 1000d je 18-55 ekvivalentno 29-88mm... sad mozes reci da 28 i 29 (tocnije 28.8)mm nije isto i tu si u pravu, ali i nije neka velika razlika ;D
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: canon EOS 1000D + EF 18-55
« Odgovori #27 u: Travanj 06, 2010, 20:53:10 poslijepodne »
canibale, canibale, daj mi reci kaj misliš fotkati pa bum ti rekel jel se splati ili ne?!?.

Uglavnom DSLR svijet je velika razlika od kompakta. Sve ovisi što sam korisnik u ovoj prići ti što želiš raditi. Kad sam ja uronio u svijet digitalne fotografije počeo sam sa kompaktima... nije se imalo da DSLR-ove jer su koštali skoro ko auto. Kad sam uzeo prvog polu dslr fuji finepix 9000 ili tako nekako se zvao... jaaako sam se razočarao sa njegovim prvim fotkama! Nisam znao sa njime dobru fotku okinuti. Razlog.... za sve treba osječaj i vremena dok se ne prokljuvi kak i na kojim opcija daje naj rezultate.

To je tako i sa svakim novim objektivom..... večinom su najbolje fotke kad se otvor objektiva podesi tako da se zatvori za dvije blende od njegovog najvećeg otvora... tada su u pravilu fotke naj kristalnije i izgledaju kao da ste žiletom izrezivali... naravno ako ste dobro fokusirali :)

.. sve u svemu.. u fotografiju se u pravilu stalno treba ulagati.... tu i tamo koji objektiv... pa onda  torba jedna, pa druga manja.... pa nova baterija, pa onda grip ... pa blic, .. pa onda filteri ... stativi razni .... je je... sve Vam to treba .... :)  ..  a di su memorijske kartice :) :))))

...  :zagrljaj: fotografiju Jako ... samo kaj je skupaaa ko sam  :devil:
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline iwanhoe

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 120
  • Spol: Ženski   Dob: 45
  • Lokacija: Prelog
Odg: canon EOS 1000D + EF 18-55
« Odgovori #28 u: Travanj 06, 2010, 20:58:50 poslijepodne »
Pa teško da će Cannibal u neki jeftin hobby! Prvo bilo streličarstvo, pa bubnjevi, kamera jer kao to mu je fora, pa akvarij,a sad fotići, jedno naravno skuplje od drugog, a 80 posto spomenutog sad skuplja prašinu...Uh, a pare ošle bez traga :'( Odgovorite ga dečki od fotografije, težak je to sport! Pretty please! :)
Cheer up, the worst is yet to come!:)

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: canon EOS 1000D + EF 18-55
« Odgovori #29 u: Travanj 06, 2010, 21:57:59 poslijepodne »
Pojasnio sam.  :) Nisam isao previse u detalje, ali zbog Canonovog 1.6 crop faktora na 1000d je 18-55 ekvivalentno 29-88mm... sad mozes reci da 28 i 29 (tocnije 28.8)mm nije isto i tu si u pravu, ali i nije neka velika razlika ;D

Znači ovaj objektiv 18-55 je kao 29-88 na nekom kompaktu...ili..?

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
Odg: canon EOS 1000D + EF 18-55
« Odgovori #30 u: Travanj 06, 2010, 22:35:34 poslijepodne »
Pojasnio sam.  :) Nisam isao previse u detalje, ali zbog Canonovog 1.6 crop faktora na 1000d je 18-55 ekvivalentno 29-88mm... sad mozes reci da 28 i 29 (tocnije 28.8)mm nije isto i tu si u pravu, ali i nije neka velika razlika ;D

Znači ovaj objektiv 18-55 je kao 29-88 na nekom kompaktu...ili..?

Ne. To je žarišna duljina koja je ekvivalent na full frame formatu (tj, ekvivalent nekadašnjim filmskim maloformatnim fotoaparatima koji su koristili 35mm film). Većina današnjih digitalaca ima manji senzor od 35mm maloformatnog fotoaparta zbog jeftinije izrade pa imaju tzv "crop-faktor". 18-55mm je stvarno objektiv s tim žarišnim duljinama, ali na crop-senzoru daju sliku koja je "izrezana" (cropana) za neki faktor (kod canona to je 1.6x).
Kompakti imaju puno manji senzor i kod njih je recimo 5mm ekvivalent 28mm maloformatnom fotoaparatu. Samo treba znati veličinu senzora i u omjeru je usporediti s klasičnim maloformatnim fotoaparatom pa se dobije ekvivalent.
Kod srednjeg formata priča je opet potpuno drukčija i žarišne duljine su čisto druga priča.

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
Odg: canon EOS 1000D + EF 18-55
« Odgovori #31 u: Travanj 06, 2010, 22:41:40 poslijepodne »
Pa teško da će Cannibal u neki jeftin hobby! Prvo bilo streličarstvo, pa bubnjevi, kamera jer kao to mu je fora, pa akvarij,a sad fotići, jedno naravno skuplje od drugog, a 80 posto spomenutog sad skuplja prašinu...Uh, a pare ošle bez traga :'( Odgovorite ga dečki od fotografije, težak je to sport! Pretty please! :)
Danas bar nije problem prodati ono kaj skuplja prašinu (znam da bubnjeve neće prodati  :D ). Nek proda luk i kupi fotić.
Dario, ak kupiš fotić, nemoj kak ja zanemariti obiteljsku fotografiju  :D, dobil buš po nosu.
Kaj je sad na kraju? Bude, ne bude? Razmišljaš? Kod mene možeš isprobati 400d i vidjeti kaj znače izmjenjivi objektivi, vanjski blic, ostale dodatne điđe-miđe  ;)
Samo zapamti - nije ti nikam sila. Novca uvijek bude za potrošiti 

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: canon EOS 1000D + EF 18-55
« Odgovori #32 u: Travanj 07, 2010, 06:02:26 prijepodne »
 :D :D :D
samo sam čeko kad će se draga javit  :D :D
ma još razmišljam o svemu tome, naime, kao što sam ii u prvom postu napisal, zasad samo razmišljam jer sam neke stvari koje imam doma kupoval onak na brzaka i mislil sam da sam najpametniji kaj se toga tiče, a na kraju se ispostavilo da sam bio bedak, i na kraju te stvari skupljaju prašinu jer nisu zadovoljile moja očekivanja od njih..
isto tak sad o fotiću, mislim nije da mi treba, al bi htio imat i ono malo kaj fotkam da okinem u dobru fotku..


Samo zapamti - nije ti nikam sila. Novca uvijek bude za potrošiti 

ova rečenica je u potpunosti istinita, love će se nać za potrošit, ako ništ onda kreda, al ne znam, sad se malo dvoumim između dslr i nekog boljeg kompakta, jer iskreno ne mislim mijenjat i kupovat objektive za eventualno 100 fotki na godinu..

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: canon EOS 1000D + EF 18-55
« Odgovori #33 u: Travanj 07, 2010, 09:11:16 prijepodne »
Ja sam isto krenuo s, u to doba, top kompaktom i koliko sam u pocetku bio prezadovoljan tako sam s vremenom poceo sve vise primjecivati ogranicenja i nedostatke. Zbog toga sam kasnije uzeo dSLR, ali sam si ostavio i kompakt jer je i dalje to odlican aparat i stane svuda! :) prema ovome sto si pisao, uzmi dobar kompakt i kad sve
skuzis, naucis onda ces sam vidjeti da li ti treba dSLR :)
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: canon EOS 1000D + EF 18-55
« Odgovori #34 u: Travanj 07, 2010, 15:18:43 poslijepodne »
jee ruki,. al daj mi objasni to kad sam danas probal sa dslr-om od e&d..
famozna stvar, zaljubio sam se u njega odma...nešto je u planu nekakav eos, al ne bih zasad u javnosti, male pare su u pitanju

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: canon EOS 1000D + EF 18-55
« Odgovori #35 u: Travanj 07, 2010, 15:42:44 poslijepodne »
He he, another one bites the dust :D vec vidim kako ce se objektivi kupovati... neka, neka, tako treba :)
Razmisli i o polovnom dSLRu, zna biti jako povoljnih i malo koristenih kvalitetnih aparata... 40d koji jede malu djecu imas za 3500 (10-15k okidanja) - 4000kn (3000 okidanja)... taj aparat razbija 1000d ko drvena pisanica prava jaja, da se izrazim prigodno ;D
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Igor Velevski

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 738
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Makedonija
Odg: canon EOS 1000D + EF 18-55
« Odgovori #36 u: Travanj 07, 2010, 15:59:43 poslijepodne »
Hahahahaha eto vidis i ja sam ti rekao........Kad jednom radis sa slr-om, tesko ces da se vratis na kompakte. U pravu su ljudi kad kazu "idioti", a tek kad vidim danas kompakte velike kao slr-ri, koje ne mozes cak ni u dzeb da ih smestis, onda se pitam zasto ih ljudi kupuju, jer jedina prednost je bila to sto su bas kompaktni i mali, tako da mozes da ih strpas u dzeb!

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: canon EOS 1000D + EF 18-55
« Odgovori #37 u: Travanj 07, 2010, 16:17:56 poslijepodne »
ispod 500D nemoj ići!
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: canon EOS 1000D + EF 18-55
« Odgovori #38 u: Travanj 07, 2010, 16:56:32 poslijepodne »
evo iskreno....
danas sam na pressici od kolege saznal za jedan canon eos 300 sa objektivom 18-55 i 28-200 za 1500, 00kn, zvao tipa i veli on meni dam ti ga na probu na dva tri dana pa odluči, mijenjal je shooter (okidač), i veli da je ispravan, tip je bio fotoreporter ali je sad na drugom radnom mjestu (ne bitno)..
idem doma iz čk, i idem do e&d, pa mu tako pričam o fotiću i ponudi se (zapravo molim ga) da mi pogleda fotić jer se ipak kuži..ok veli..ali to ti je stari fotić i nije u korak sa vremenom..
onda uzmem njegov eos mi se čini 450 (ispravite me) sa objektivom 70-200 i poludim nakon prve fotke..
sad mi ostaje na razmišljanje, ali definitivno ću se odlučit za polovni (dobro si mi reko e&d), ali će pričekat jedno vrijeme, nešto para imam odma, al ostalo mislim skupit jer mi se ne diže kreda za hobi  :D, i onda probat kupit sa još jednim objektivom tipa 70-200 il slično..
hvala svima na preporukama, al dslr je moj budući izbor  :up:

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
Odg: canon EOS 1000D + EF 18-55
« Odgovori #39 u: Travanj 07, 2010, 17:14:10 poslijepodne »
Aaaaaa? Srce zatitralo, ha?  :D
Fotić je 400, ne 450. A ak si se odlučil za dslr - jes. I stvarno nema žurbe.  :up:

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: canon EOS 1000D + EF 18-55
« Odgovori #40 u: Travanj 07, 2010, 18:03:31 poslijepodne »
Aaaaaa? Srce zatitralo, ha?  :D
Fotić je 400, ne 450. A ak si se odlučil za dslr - jes. I stvarno nema žurbe.  :up:

kaj zatitralo, još uvijek mi je feeling kak ga držim i okidam  :zagrljaj: :zagrljaj:

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: canon EOS 1000D + EF 18-55
« Odgovori #41 u: Travanj 07, 2010, 21:55:10 poslijepodne »
70-200? Tako treba, odmah u glavu, to je nas (akvarij.nett) decko! Upravo je izasla nova verzija 70-200 f/2.8 IS, taj ti je ok, taj si uzmi  :zagrljaj:
Srecom da ima i jeftinijih modela koje si i mi mozemo priustiti, a nude jako jako puno. :) Skorpac je 350d jako jeftino prodavao, trebao si taj uzeti.  -?
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: canon EOS 1000D + EF 18-55
« Odgovori #42 u: Travanj 07, 2010, 22:12:04 poslijepodne »
70-200? Tako treba, odmah u glavu, to je nas (akvarij.nett) decko! Upravo je izasla nova verzija 70-200 f/2.8 IS, taj ti je ok, taj si uzmi  :zagrljaj:
Srecom da ima i jeftinijih modela koje si i mi mozemo priustiti, a nude jako jako puno. :) Skorpac je 350d jako jeftino prodavao, trebao si taj uzeti.  -?
e ruki jbg..kad prije nisam uopće gledal to sa takve strane niti se previše brinul o objektivima, al ponavljam danas kad sam vidio razliku i osjetio razliku između 18-55 i ono kaj može 70-200, ti noge su mi klecale...zakon..
bit će bit samo strpljivo...sreća da mi je žena takva koja mi veli da si prikupim još neš para i kupim kvalitetnije il eventualno mlađi fotić...
al ostajem pri rabljenom, jer može nać solidan dslr za moje potrebe..

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: canon EOS 1000D + EF 18-55
« Odgovori #43 u: Travanj 08, 2010, 07:54:07 prijepodne »
Ja sam svoj 350D prodao za 500kn .... tak da daj malo prosnifaj koliok je ta 300-tka ispucala fotki, da ti se se ztvarać ne rastepe..... možeš naći solidni .. ali .... rađe uzeti novi ... aj me pp-aj pa ti dam neke kontakte,,,,
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: canon EOS 1000D + EF 18-55
« Odgovori #44 u: Travanj 08, 2010, 07:55:54 prijepodne »
jbg skorpac  :D :D, vidio sam da si davao samo kit za 500 kn, dobro i to je jeftilen..
a neću uzet ovu 300-tku, skupit neš love i uzet il 400 il 500, sa nekim objektivom plus, 70-200 il slično

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: canon EOS 1000D + EF 18-55
« Odgovori #45 u: Travanj 08, 2010, 07:56:43 prijepodne »
aj me pp-aj pa ti dam neke kontakte,,,,
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: canon EOS 1000D + EF 18-55
« Odgovori #46 u: Travanj 08, 2010, 10:03:32 prijepodne »
jbg skorpac  :D :D, vidio sam da si davao samo kit za 500 kn, dobro i to je jeftilen..
a neću uzet ovu 300-tku, skupit neš love i uzet il 400 il 500, sa nekim objektivom plus, 70-200 il slično

I 450ku imas i nemoj je iskljuciti... 500ka je vec toliko skupa da mozes 40d uzeti... u toj dilemi sam ja bio i uzeo 40ku i sam sebe i dan danas tapsem kako sam dobro postupio! :D
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: canon EOS 1000D + EF 18-55
« Odgovori #47 u: Travanj 08, 2010, 12:33:29 poslijepodne »
.. a jbg ruki kad ne znaš di treba pitati .... ima novih 500 po cijeni rabljenih 40 ... ali 500D je jako dobar Čak i filmiće snima :) u full HD-u .. a 40 i 50 to ne rade :)
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: canon EOS 1000D + EF 18-55
« Odgovori #48 u: Travanj 08, 2010, 12:35:25 poslijepodne »
.. a jbg ruki kad ne znaš di treba pitati .... ima novih 500 po cijeni rabljenih 40 ... ali 500D je jako dobar Čak i filmiće snima :) u full HD-u .. a 40 i 50 to ne rade :)

imaš pp ;)

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: canon EOS 1000D + EF 18-55
« Odgovori #49 u: Travanj 08, 2010, 13:52:12 poslijepodne »
.. a jbg ruki kad ne znaš di treba pitati .... ima novih 500 po cijeni rabljenih 40 ... ali 500D je jako dobar Čak i filmiće snima :) u full HD-u .. a 40 i 50 to ne rade :)

3500 za 500d je stvarno super cijena, ali buduci da i sam imas, ako se ne varam 50d koji se od 40d razlikuje u par stvari (neke od tih novina i nisu nuzno prednost za ljude s objektivima nizeg i srednjeg razrega, npr. 50% veca rezolucija) i nakon sto se probaju ti aparati onda xxxD serija postane nesto na sto se ne zelis vracati :D ma seruckam, ali mislim da bi i ti prije uzeo 40d nego 500d... ili se varam? :) 500d kad snima filmic u fullHD-u je 20fps...tek na 720p ima 30fps.
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...