Lipanj 04, 2024, 04:28:00 prijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Kh / Alk test (Salifert) pitanje  (Posjeta: 3616 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Kh / Alk test (Salifert) pitanje
« u: Ožujak 28, 2010, 21:42:42 poslijepodne »
Jel zna netko čemu služi ona druga manja bočica u test kitu?
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Kh / Alk test (Salifert) pitanje
« Odgovori #1 u: Ožujak 28, 2010, 21:54:51 poslijepodne »
Jel zna netko čemu služi ona druga manja bočica u test kitu?

 :D  :D  :D

Offline Maxim

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1149
Odg: Kh / Alk test (Salifert) pitanje
« Odgovori #2 u: Ožujak 28, 2010, 22:02:33 poslijepodne »
Da umjesto s morem iz akvarija napraviš kh test s tom tekućinom i provjeriš ako ti testeri valjaju... rezultat testa bi s njom morao biti oko 7dKH. (koliko točno piše na samoj bočici, meni na jednoj piše 7,2 na drugoj 7,4)
"Ne lupaj po staklu... i ne packaj prstima... Ej! ...aj, molim te, odi tamo gledati televiziju"

Offline zeljkoc

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 638
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Kh / Alk test (Salifert) pitanje
« Odgovori #3 u: Ožujak 28, 2010, 22:06:40 poslijepodne »
Test je toliko kompliciran i nejasan, pogotovo dio sa određivanjem mjesta očitanja, da li se očita s gume ili sa tekućine recimo. Kažu puni da guma dođe do 1ml, a kasnije se očitava sa razine tekućine.

Tak da su dali testni uzorak da možeš provjeriti radiš li štogod ispravno!  :D
Kod mene je test došao sa testnim uzorkom 7,2 dKH. U biti to je za kalibraciju mjerne metode!  :D
Ako ti ispadne točno sa testnom tekućinom, sve radiš dobro i možeš testirati more iz akvarija!

Poz!

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Kh / Alk test (Salifert) pitanje
« Odgovori #4 u: Ožujak 28, 2010, 22:19:13 poslijepodne »
Ok ali koju količinu te testne tekućine uzeti? koliko mililitara?
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline Maxim

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1149
Odg: Kh / Alk test (Salifert) pitanje
« Odgovori #5 u: Ožujak 28, 2010, 22:23:08 poslijepodne »
Test je toliko kompliciran i nejasan, pogotovo dio sa određivanjem mjesta očitanja, da li se očita s gume ili sa tekućine recimo. Kažu puni da guma dođe do 1ml, a kasnije se očitava sa razine tekućine.

mislim da krivo shvaćaš upute... ne očitava se nikada sa razine tekućine nego sa razine gumice, a također se i puni do razine gumice. Sama razina tekućine nije bitna jer između gumice i tekućine je određena količina zraka, ona koja je bila u onome vrhu kojega se natakne na špricu (sama šprica ima skalu od nule bez toga nastavka) i od tuda ta razlika između tekućine i stvarnog položaja gumice. Pretpostavljam da te buni to što upute spominju gornji-donji vrh te gumice. To rade zato jer sama gumica ima svoju debljinu, po skali šprice, zauzme 0.02ml što će ti na tako malim vrijednostima zafrknuti test za 0,4dKH pa zato to posebno napominju.
Špricu puniš okomito s otvorom prema dolje tako da ti (u takvom položaju) gumica s donjim dijelom dođe do 1ml... kada ideš očitavati, špricu okreneš naopako (isto okomito, ali s otvorom prema gore) jer joj je skala u tom položaju nacrtana i opet na istoj točki gumice čitaš vrijednost, no pošto je šprica sada okrenuta naopako čitaš vrijednost skale s, sada, njezinoga gornjega dijela.

Ok ali koju količinu te testne tekućine uzeti? koliko mililitara?

Potpuno isto koliko i kada radiš test s morem. 4ml odnosno upola manje ako radiš s nižom rezolucijom da ti test dulje traje..
"Ne lupaj po staklu... i ne packaj prstima... Ej! ...aj, molim te, odi tamo gledati televiziju"

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: Kh / Alk test (Salifert) pitanje
« Odgovori #6 u: Ožujak 28, 2010, 22:31:47 poslijepodne »
 :rolleyes: to je nesto novo uvedeno u test? Kupio sam nedavno (prije mjesec-dva) ali nisam dobio kalibraciju, valjda jos stara zaliha (narucio preko neta)  :nerd:
O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline Maxim

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1149
Odg: Kh / Alk test (Salifert) pitanje
« Odgovori #7 u: Ožujak 28, 2010, 22:38:18 poslijepodne »
Možda je obrnuto, možda imaš novi test koji to nema :D :D Ja ih imam par, onaj prvi je star.. ne znam... valjda dvije godine pa isto ima tu bočicu Alkalinity Check Solution
"Ne lupaj po staklu... i ne packaj prstima... Ej! ...aj, molim te, odi tamo gledati televiziju"

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Kh / Alk test (Salifert) pitanje
« Odgovori #8 u: Ožujak 28, 2010, 22:40:39 poslijepodne »
Postoje 2 verzije, plava i crvena... ne znam dal je u plavoj prije bilo, ja imam crvenu tekućinu
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline Maxim

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1149
Odg: Kh / Alk test (Salifert) pitanje
« Odgovori #9 u: Ožujak 28, 2010, 22:47:30 poslijepodne »
ja imam plavo pakovanje i ima to... Ovak je komplet
"Ne lupaj po staklu... i ne packaj prstima... Ej! ...aj, molim te, odi tamo gledati televiziju"

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Kh / Alk test (Salifert) pitanje
« Odgovori #10 u: Ožujak 28, 2010, 22:47:44 poslijepodne »
je.... sunce :D
ajmo ispočetka
koliko ml stavljaš u epruvetu a koliko kapi dodaješ testne tekučine?
znači treča bočica koja nije objašnjena u uputama.
ovo za zrak je maxim dobro rekao to piše i u uputama.

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Kh / Alk test (Salifert) pitanje
« Odgovori #11 u: Ožujak 28, 2010, 22:49:04 poslijepodne »
to maxim imam i ja
i kako se onda radi 4mm vode i koliko kapi toga?

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Kh / Alk test (Salifert) pitanje
« Odgovori #12 u: Ožujak 28, 2010, 22:54:41 poslijepodne »
ja imam ovakav test...


http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline Maxim

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1149
Odg: Kh / Alk test (Salifert) pitanje
« Odgovori #13 u: Ožujak 28, 2010, 23:04:06 poslijepodne »
je.... sunce :D
ajmo ispočetka
koliko ml stavljaš u epruvetu a koliko kapi dodaješ testne tekučine?
znači treča bočica koja nije objašnjena u uputama.
ovo za zrak je maxim dobro rekao to piše i u uputama.

U onu testnu epruvetu dodaješ 4 ml uzorka (mora iz akvarija ili ove tekućine za provjeru) sa 5 ml špricom. Neki već ovaj korak zafrknu jer metnu cijelu špricu kao za sve ostale Salifert testove. U sve ostale testove ide uzorak od ili 2ml ili 10 i već dobiješ točno toliku špricu, a za kh test dobiješ 5mililitarsku...

I onda u tu epruvetu s 4 ml uzorka ukapaš dvije kapi KH-Ind otopine i promješaš i dobiješ otopinu plavo/zelene boje. Napuniš špricu sa otopinom iz KH bočice (sa ili bez onoga nastavka svejedno je jer u oba slučaja uzimaš 1ml, ali se s onim nastavkom rade fine, male kapi pa je i testiranje preciznije) i kapaš u epruvetu dok uzorak ne promjeni boju iz plavo/zelene u naranđasto/crveno. Pročitaš s skale koliko je ostalo u šprici (s položaja gumica, ne tekućine) i baciš oko na priloženu tablicu u uputama.


Kako ovaj Ronijev funkcionira - nema pojma. U mojoj verziji je KH tekućina prozirna (ne ovako roza) i imam još jednu, u prethodnom odlomku spomenutu, KH-Ind bočicu koju ne vidim na Ronijevoj fotki...  Alkalinity Check Solution imamo oboje... Koju sada verziju testa ima Pamook kada nema tu bočicu?  :rolleyes: :D
"Ne lupaj po staklu... i ne packaj prstima... Ej! ...aj, molim te, odi tamo gledati televiziju"

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Kh / Alk test (Salifert) pitanje
« Odgovori #14 u: Ožujak 28, 2010, 23:06:42 poslijepodne »
je.... sunce :D
ajmo ispočetka
koliko ml stavljaš u epruvetu a koliko kapi dodaješ testne tekučine?
znači treča bočica koja nije objašnjena u uputama.
ovo za zrak je maxim dobro rekao to piše i u uputama.

U onu testnu epruvetu dodaješ 4 ml uzorka (mora iz akvarija ili ove tekućine za provjeru) sa 5 ml špricom. Neki već ovaj korak zafrknu jer metnu cijelu špricu kao za sve ostale Salifert testove. U sve ostale testove ide uzorak od ili 2ml ili 10 i već dobiješ točno toliku špricu, a za kh test dobiješ 5mililitarsku...

I onda u tu epruvetu s 4 ml uzorka ukapaš dvije kapi KH-Ind otopine i promješaš i dobiješ otopinu plavo/zelene boje. Napuniš špricu (sa ili bez onoga nastavka svejedno je jer u oba slučaja uzimaš 1ml, ali se s onim nastavkom rade fine, male kapi pa je i testiranje preciznije) i kapaš u epruvetu dok uzorak ne promjeni boju iz plavo/zelene u naranđasto/crveno. Pročitaš s skale koliko je ostalo u šprici (s položaja gumica, ne tekućine) i baciš oko na priloženu tablicu u uputama.


Kako ovaj Ronijev funkcionira - nema pojma. U mojoj verziji je KH tekućina prozirna (ne ovako roza) i imam još jednu, u prethodnom odlomku spomenutu, KH-Ind bočicu. Alkalinity Check Solution imamo oboje... Koju sada verziju Pamook testa ima kada nema tu teućinu?  :D
ovo kuzim
ma ja te pitam za ovu skroz lijevop bočicu na kojoj piše 8,0
šta je s njom?

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Kh / Alk test (Salifert) pitanje
« Odgovori #15 u: Ožujak 28, 2010, 23:13:29 poslijepodne »
Pa to je taj kur** za kalibriranje  :D
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline Maxim

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1149
Odg: Kh / Alk test (Salifert) pitanje
« Odgovori #16 u: Ožujak 28, 2010, 23:14:09 poslijepodne »
je.... sunce :D
ajmo ispočetka
koliko ml stavljaš u epruvetu a koliko kapi dodaješ testne tekučine?
znači treča bočica koja nije objašnjena u uputama.
ovo za zrak je maxim dobro rekao to piše i u uputama.

U onu testnu epruvetu dodaješ 4 ml uzorka (mora iz akvarija ili ove tekućine za provjeru) sa 5 ml špricom. Neki već ovaj korak zafrknu jer metnu cijelu špricu kao za sve ostale Salifert testove. U sve ostale testove ide uzorak od ili 2ml ili 10 i već dobiješ točno toliku špricu, a za kh test dobiješ 5mililitarsku...

I onda u tu epruvetu s 4 ml uzorka ukapaš dvije kapi KH-Ind otopine i promješaš i dobiješ otopinu plavo/zelene boje. Napuniš špricu (sa ili bez onoga nastavka svejedno je jer u oba slučaja uzimaš 1ml, ali se s onim nastavkom rade fine, male kapi pa je i testiranje preciznije) i kapaš u epruvetu dok uzorak ne promjeni boju iz plavo/zelene u naranđasto/crveno. Pročitaš s skale koliko je ostalo u šprici (s položaja gumica, ne tekućine) i baciš oko na priloženu tablicu u uputama.


Kako ovaj Ronijev funkcionira - nema pojma. U mojoj verziji je KH tekućina prozirna (ne ovako roza) i imam još jednu, u prethodnom odlomku spomenutu, KH-Ind bočicu. Alkalinity Check Solution imamo oboje... Koju sada verziju Pamook testa ima kada nema tu teućinu?  :D
ovo kuzim
ma ja te pitam za ovu skroz lijevop bočicu na kojoj piše 8,0
šta je s njom?

Pa to je ta Alkalinity Check Solution za koju i Roni pita. Ako hoćeš provjeriti ako ti je test dobar (a bome dobro kaže zeljkoc, i postupak) onda radiš test koristeći 4 ml tekućine iz nje umjesto mora iz svojega akvarija jer znaš njezin točan dKH koji na kraju testa moraš, ako su primarne tekućine testa dobre i ako dobro radiš postupak, dobiti iz tablice. Sam postupak testiranja je jednak kao i kada more testiraš... Nju, no to znaš i sam, tokom normalnog testiranja svojega mora iz akvarija ne koristiš.
Ma... nitko je nikada ne koristi, zato rijetko tko zna koji je klinac ta bočica  :D
"Ne lupaj po staklu... i ne packaj prstima... Ej! ...aj, molim te, odi tamo gledati televiziju"

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Kh / Alk test (Salifert) pitanje
« Odgovori #17 u: Ožujak 29, 2010, 22:30:10 poslijepodne »
hvala na odgovoru