Izvoliš
UZGOJ i RAZMNOŽAVANJE SKALARA
Skalar (Pterophyllum scalare),pripada mnogobrojnoj porodici Ciklida,te je jedna od najraširenijih riba slatkovodne akvaristike.U trgovinama je još uvijek vrlo tražena riba,te se trgovci trude nabaviti što raznovrsnijih mutacija.U Evropu je uvežen prvi puta 1909.godine,te nedugo nakon toga su postignuti prvi uspjesi u razmnožavanju.U prirodi,živi u slivu rijeke Amazone,u mekoj,blago kiseloj i toploj(26-28C) vodi,te naraste do 18 cm u dužinu i čak 30 cm u visinu.Sa svojim visokim perajama,elegentnim oblikom i karakterističnim načinom plivanja razlikuje se od ostalih riba u našim akvarijima.Skalar je spor plivač,ali može plivati i vrlo brzo,naročito prilikom hranjenja ili ako se poplaši od naglih pokreta ili prilikom paljenja svjetla u akvariju.
Iz roda Pterophyllum,do sada su poznate tri vrste: P.scalare, od kojeg potječu d ana šnji varijeteti, P.leopoldi i P.altum ili «divlji» skalar koji se od ostalih razikuje po tamno crnim vertikalnim prugama i većoj maksimalnoj veličini.
Zbog svog oblika tijela,zahtjeva veće akvarije volumena iznad 100 litara i minimalne visine 50 cm.U manjim akvarijima,skalari neće moći doći do izražaja,niti razviti svoje prelijepe peraje.D ana šnji hibridi nisu osjetljivi na tvrdoću i pH vrijednost,iako im više odgovara mekša i blago kisela voda,prema tome akvarij punimo sa vodovodnom vodom tretiranom sa nekim od sredstava za pripremu vode,te je zagrijavamo na 25 C.Od dekoracije,odgovaraju mu visoke i širokolisne biljke iz roda Echinodorus, kao u prirodi, te za poboljšanje pozadine Valisneria gigantea,krupno kamenje i mangrovo korijenje.Zajedno sa skalarima stavljamo mirne i ne previše sitne ribe.Brzi plivači im uzimaju hranu i uznemiravaju ih.Ribe iz porodice Barbusa nije preporučljivo stavljati zbog toga što im grickaju dugačke peraje,te skalari postaju plašljivi,odbijaju hranu,a mogu i uginuti.
Prilikom kupovine,trebamo obratiti pažnju na nekoliko bitnih točaka. Najbitnije je zdravstveno stanje riba, tj. ne smiju imati nikakve promjene na koži,perajama i očima. Prilikom hranjenja moraju biti živahni, otimati jedan drugomu hranu tjerajući se po akvariju.Tijelo ribe mora biti pravilno, ne iskrivljeno ili deformirano.Isto tako i peraje moraju biti raširene, cijele, pravilne. U pravilu se uvijek kupuju manji primjerci jer se lakše transportiraju i lakše prilagođavaju novom akvariju.Veličina mora biti ujednačena,treba izbjegavati kupovinu najvećih i najmanjih primjeraka.Veličina irisa oka mora biti srazmjerna veličini ribe.Ako je oko veće nego što bi trebalo,te ribe su stare, kržljave, vjerojatno su rasle u malim,pretrpanim akvarijima te će teško postići punu veličinu.Boja d ana šnjih mutacija je vrlo raznolika zahvaljujući dugogodišnjim križanjem i genetikom.Tako d ana s razlikujemo:
a) srebrni – osnovni tip,srebrna podloga sa crnim vertikalnim prugama,najsličniji skalarima uhvaćenim u prirodi
b) zebra - kao i prethodni,samo ima nekoliko vertikalnih pruga više
c) zlatni - boja tijela mladih riba je bijele boje,sa starenjem dobivaju zlatnu boju
d) albino - zlatnog tijela i crvenih očiju (podložni su sljepilu)
e) mramorni – prošarani bijelom,crnom i zlatnom bojom
f) crni - jedan od najtraženijih hibrida,potpuno crni,sa bronzanim odsjajem
g) koi - najnoviji hibrid gdje prevladava žarko naranđasta boja na glavi i 1/3 tijela,ostalo je svjetla podloga sa pojedinim crnim mrljama;u novije vrijeme križanjem i selekcijom su dobiveni 100% naranđasti skalari,ali su izuzetno skupi.
Razlikujemo još dimne,čokoladne,polucrne,perlaste,sa dugačkim(šlajer) perajama,te kombinacije istih.Izbor boje je individualan, a zavisi i od ponude na tržištu.Uglavnom se uvoze jednostavnije forme i boje,jer skalari nisu jeftini ni na dalekoistočnom tržištu odakle dolazi većina akvarijskih riba. Kvalitetnije ribe mogu se naći kod privatnih uzgajivača kojih ima sve više i