Lipanj 03, 2024, 18:26:37 poslijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Primjer Europskog biotopa sa AGE  (Posjeta: 3040 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Primjer Europskog biotopa sa AGE
« u: Siječanj 23, 2010, 17:31:33 poslijepodne »
Ispričavam se ako ovoj temi nije ovdje mijesto ali htio sam nekako naglasit mogučnost slaganja  lokalnog Biotopa,pa sam link i temu otvorio ovdje.
Znači primjer sa Age biotopa engleskog jezera.. E pazite engleskog!! Znate li koliko su naše vode bogatije i što bi tek mi mogli. Ja baš volim malo tu neku pozadinu akvaristike istraživat,osvrtat se na nešto manje zastupljeno.. Tema je otvorena kao još jedan poticaj svima koji bi se htjeli okušati u ''domačim vodama'' jer smo kao nešto raspravljali da li je izvedivo ili nije,imamo li atraktivnih vrsta itd... Pa evo:

http://showcase.aquatic-gardeners.org/2009.cgi?&op=showcase&category=1&vol=-1&id=30

Uf! Još jedan i bolji od prvog! Ovaj put biotop sa područja Italije,meni je pregenijalan
http://showcase.aquatic-gardeners.org/2009.cgi?&op=showcase&category=1&vol=-1&id=49
« Zadnja izmjena: Siječanj 23, 2010, 17:46:51 poslijepodne od Vele bit »

Offline Neve

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 925
  • Lokacija: Pula
Odg: Primjer Europskog biotopa sa AGE
« Odgovori #1 u: Siječanj 23, 2010, 18:21:01 poslijepodne »
I meni je nešto slično postalo zanimljivo kad sam vidio onaj Farmerov biotop, tako da za sada čekam proljeće pa nek se bilje pokaže u punom sjaju da vidimo koliko je zanimljivo. Pogotovo otkad sam pročitao da je Eleocharis acicularis uobičajena biljka u Dunavskom slivu, zapitaš se čega sve ima...

Ostaje pitanje oko riba u takvom akvariju, jednom davno netko je dao link na neki sajt sa listom riba u našim slatkim vodama - uglavnom su grdosije u pitanju. Ima li što manje ili moram Mastinu i TiTechu otet jednu od njihovih kada da mi stanu dvije ribe unutra?  :clown:
Pula
hrvatskakolonija.blog.hr

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: Primjer Europskog biotopa sa AGE
« Odgovori #2 u: Siječanj 23, 2010, 18:52:15 poslijepodne »
Evo malo relevantnih informacija
http://riblje-oko.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=41&Itemid=51
A pazi ovu vrstu s iste stranice: obrvan (aphanius fasciatus). Idealna za neki naš bočati biotop..

Inače ova vrsta iz Farmerovog biotopa je Koljuška,koja authtono živi i u našim vodama.. Mislim da ne naraste velika(još tražim info)kao što vidiš prilično je atraktivna ..
Evo našao:naraste do 10 cm,može se pojaviti u Jadranu a uobičajnija je u slatkim vodama,dakle pritokama.. Inače o njoj sam čitao još kao klinac,navodno ima i jako zanimljivo ponašanje u vrijeme mrijesta jer mužjaci grade gnjezda i vabe ženke u njih..
Ima još malih i atraktivnih vrsta,dakle Mastino i TiTech mogu mirno spavati  :D

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: Primjer Europskog biotopa sa AGE
« Odgovori #3 u: Siječanj 23, 2010, 21:19:53 poslijepodne »
e ta Gasterosteus aculeatus mi je fenomenalna ribica..nikad je u živo nisam vidio...negdje sam čitao da se mrijesti u školjku..hmmm...ne znam..n vjerujem,
http://dev.biologists.org/content/6/3/373.full.pdf
e fenomenalan mi je riba..onak..zgodno ukrašen akvarij ali mi se sviđa ovaj drugi biotop...
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: Primjer Europskog biotopa sa AGE
« Odgovori #4 u: Siječanj 23, 2010, 21:34:34 poslijepodne »
Genijalno! Totalno mi je privlačna ideja sa biotopom.

Offline Neve

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 925
  • Lokacija: Pula
Odg: Primjer Europskog biotopa sa AGE
« Odgovori #5 u: Siječanj 24, 2010, 12:27:56 poslijepodne »
Prije dvije godine sam gacao po nekom potoku kod Buzeta, pa sam naletio na nekakve ribice koje su se skrivale ispod kamenja. Tada mi je prvi put pala na pamet ideja o biotopu, mada kod nas u Istri potoci uglavnom budu dosta "oguljeni" odnosno bez bilja. Po lokvama ima navodno svačeg, baš su mi nedavno objašnjavali da moje hygrophile u akvariju ima masu po lokvama oko Žminja. Mahovina hvala bogu ima.

Pričekat proljeće, pa krenuti u potragu. Mislim da je to najrealnije. I ako stvarno netko krene dajte slike na net, tužno je da nemamo skoro nikakve informacije o takvim stvarima na HR web prostoru.

I mali offtopic, gledam ove ribice na koje je Vele bit dao link...Zapitao sam se da li je moguće da naši reeferi ne mogu takve ribe nabaviti za svoje akvarije? Još sam i na nekog gobija naletio na netu, žut kao okinawa...Samo što ovaj živi oko Kvarnera...Kwarnerawa gobi  :clown: :clown: :clown: :clown:

Evo našao sam link na onaj sajt o kojem sam ranije pisao. Klik na popis vrsta, pa recimo Cobitis bilineata ako netko voli somove.  :up:
Pula
hrvatskakolonija.blog.hr

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Primjer Europskog biotopa sa AGE
« Odgovori #6 u: Siječanj 24, 2010, 12:40:11 poslijepodne »
Kako ne Neve, dosta nas morskih akvarista imalo je ili još uvijek ima poneku sitnu ribicu iz Jadrana kako npr. ove babice-blenije, pjevčiće.. Problem je što one nisu baš česte, obično se naiđe slučajno na njih a i nije ih lako uloviti jer su prilično plahe i brze. Meni su baš ovi naši dragoneti s linka sada zanimljivi ali njih roneći po pličacima nisam još vidio.

Offline Neve

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 925
  • Lokacija: Pula
Odg: Primjer Europskog biotopa sa AGE
« Odgovori #7 u: Siječanj 24, 2010, 12:43:56 poslijepodne »
E vidiš, nisam znao. Živio forum i ispravke netočnih navoda  :up:

A ako vidiš ovog dragoneta u pjesku slobodno se zaposli u HRTu kao Oko Sokolovo  :D :D :D
Pula
hrvatskakolonija.blog.hr

Offline Pole

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 400
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Primjer Europskog biotopa sa AGE
« Odgovori #8 u: Siječanj 24, 2010, 13:04:29 poslijepodne »
Ako se budete upuštali u skupljanje biotopnog materijala,obratite pažnju na zaštićene vrste,recimo super vrsta za akvarij,alburnus albidus,koja živi u jadraranskom slivu,strogo je zaštićena. Tako da nemorate radit dupli put da biste odnijeli ribe natrag,kao ja. :-[
Krastavce treba narezati, te popapriti i dodati octa, pa baciti, jer ne valjaju ništa.

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: Primjer Europskog biotopa sa AGE
« Odgovori #9 u: Siječanj 25, 2010, 09:27:00 prijepodne »
Neve, ovi Cobitis bilineata nisu somovi nego Cyprinidi. Ima još nekoliko vrsta,neki su i endemi našeg područja. Recimo http://www.ribe-hrvatske.com/images/Cobitis%20dalmatina/untitled.htm živi samo u Cetini a recimo http://www.ribe-hrvatske.com/images/Cobitis%20jadovae/untitled.htm samo u jednoj pritoci Like. ima ih još.. srodnici su Misgurnusa ili ribički Piškora,kojeg neki akvaristi često drže sa zlatnima. Oni su nešto kao naša verzija Botie :D . Koju to Hygopfilu ti imaš,tj. koje to navodno ima po istri ?
Shit! Izgleda da Koljuška ipak ne živi kod nas.. tj. nema je na popisu vrsta.
Karlo! Samo naprijed bar su tebi u blizini 4 rijeke  :)
Pole,bar si ribicama malo pokazao svijeta  :D

Offline Neve

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 925
  • Lokacija: Pula
Odg: Primjer Europskog biotopa sa AGE
« Odgovori #10 u: Siječanj 25, 2010, 12:51:20 poslijepodne »
Corymbosa compact, ali tko će ga znat da li je to ta biljka po lokvama...
Pula
hrvatskakolonija.blog.hr

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: Primjer Europskog biotopa sa AGE
« Odgovori #11 u: Siječanj 25, 2010, 13:00:58 poslijepodne »
Corymbosa compact, ali tko će ga znat da li je to ta biljka po lokvama...

Daleko su mi najinteresantnije mahovine.. ja več probao sa Mrežničkom (prekrasna ,kao Fisidens ) Samo nisam ju pronašao u potpuno submerznoj formi..

Evo upravo našao podatak da ovaj mali Gobi(Padogobius martensii) iz drugog linka živi i u našim vodama..
« Zadnja izmjena: Siječanj 27, 2010, 12:12:15 poslijepodne od Vele bit »