Lipanj 16, 2024, 11:57:39 prijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Đak prvak  (Posjeta: 24070 vremena)

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Osijek
Odg: Đak prvak
« Odgovori #125 u: Prosinac 21, 2009, 13:54:22 poslijepodne »
Ako već ne bih trebala mijenjati vodu, jel smijem bar nasipati te vodice što sam pripremila jer mi se dosta spustila razina u akvariju

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: Đak prvak
« Odgovori #126 u: Prosinac 21, 2009, 13:55:51 poslijepodne »
Možeš,naravno,ali zar nemaš poklopac?

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Osijek
Odg: Đak prvak
« Odgovori #127 u: Prosinac 21, 2009, 14:53:12 poslijepodne »
Ma imam, ali  voda mi se je sad otprilike 2 cm ispod poklopca, pa bih dolila još malo.

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: Đak prvak
« Odgovori #128 u: Prosinac 21, 2009, 15:00:53 poslijepodne »
Slobodno,ali čudi me da ti tako hlapi. -?

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Osijek
Odg: Đak prvak
« Odgovori #129 u: Prosinac 21, 2009, 15:24:23 poslijepodne »
Ma nije se možda spustila za pola centimetra, ali ja u startu nisam nasipala do vrha, jer sam stalno nešto čačkala. Sutra mi dolaze nove biljčice, pa ću nakon toga doliti...

Koliko mi se čini i drugi panja počinje "dlakaviti"...

Šta mislite o onoj algi cladophora, jel da ja nju bolje oblikujem u lopticu, jer ovako mi se čini da joj nije baš super

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Osijek
Odg: Đak prvak
« Odgovori #130 u: Prosinac 22, 2009, 13:52:11 poslijepodne »
Poštovani forumaši, evo noviteta, danas su mi od jedne forumašice stigle biljčice iz Zagreba  :heart:...
Ovako izgleda moj akvarij. I filterić sam očistila (u ak. vodi), bilo je toliko neke smeđe prašine u njemu, žmikala sam tu spužvicu nekoliko puta, od toga mi je i voda crvena...Bit će da je to bilo iz one podloge za bilje.
Uglavnom, oribuckala sam ga magnetićem, posadila nove biljčice, neke premjestila, privezala mahovinu na panj,  sve ponovno vratila, priključila i dolila vode (bome 8 litara mi je falilo) i eto ga sad moj akvarij, danas 9 dan cikliranja...Jako sam zadovoljna i bojom vode i bistrinom (s obzirom na panjeve u njemu), jedino sam radeći po njemu i sadeći biljke malo uzburkala onu dlakavu sluz sa panja, pa je to malo letilo po vodi, ali vidim da je filter to već povukao k sebi dok sam se vratila iz grada...

Izmjenila sam sličice, evo uz još jednu dosađenu biljčicu, ovako izgleda sada, konačno stanje, jedino je voda mao uzburkana trenutno, pa nije baš bistro, ali čisto da vidite na čemu sam





« Zadnja izmjena: Prosinac 22, 2009, 14:30:45 poslijepodne od Ribica plava »

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Osijek
Odg: Đak prvak
« Odgovori #131 u: Prosinac 23, 2009, 13:40:29 poslijepodne »
Molim vas da pišete u moju temu. Imam još dosta pitanja, a nitko ni ne zalazi  :'(...

Sada već opasno razmišljam o čistačima (iako sam pročitala da zapravo ne postoje ribe kojima je jedina svrha čišćenje, ali dobro, tako ih zovemo) i razmišljala sam o corijima pandama i ancistrusima.
Sad me zanima jedno: U trgovini mi govore (pokazujući) na ancistruse da neće narasti veliki, a na netu ne pronalazim nikakvu patuljastu verziju, svugdje piše da narastu oko 13-14 cm...i da se ne preporučavaju za akvarije manje od 75 litara.

Što mi savjetujete, što odabrati, a da ne napravim neku veliku gužvu u akvariju, a opet da komunalci dobro obavljaju svoj posao?
Trebam li kombinirati cory i ancistrusa (ili više njih, iako sumnjam) ili uzeti samo ancistrusa (jer se on čini daleko učinkovitiji od corija)

Primjetila sam jučer dok sam čistila na grijaču nešto kao kamenac, ali u smeđoj boji, sad me zanima jesu li to smeđe alge ili zaista kamenac? Oribala sam spužvicom onom grubljom stranom....

Druga stvar, vidim da se ancistrusi preporučavaju za biljni akvarij u kojemu ima mangrovine, a moj je baš to...Hoće li mi onda predstavljati problem njihova konačna veličina?

Offline cicovspu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1374
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zaprešić (Brdovec)
  • CiCo
Odg: Đak prvak
« Odgovori #132 u: Prosinac 23, 2009, 14:03:07 poslijepodne »
ancistrusi mogu u taj akvarij jer ne rastu baš tako jako brzo... ako narastu preveliki pokloniš ih a sebi uzmeš male... i tako u krug :)

strpi se još bar tjedan dana pa onda ubaci ancistrusa i 2-3 cory-a.. ako snjima bude sve ok podublaj dozu ;) i nemoj da ti uvale plechostomusa... on naraste pet puta ko ancistrus....
Zaprešić / Vukovar / Križevci
Trigon190
Cayman 60

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Osijek
Odg: Đak prvak
« Odgovori #133 u: Prosinac 23, 2009, 14:24:28 poslijepodne »
Ma slijedeći tjedan kupujem te čistače, jel to znači da mi predlažete konačan broj čistača 2 ancistrusa i 6 corija? Redoslijedom koji ste napisali (slijedeći tjedan 1+3 i onda za tjedan dana još toliko)

Offline cicovspu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1374
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zaprešić (Brdovec)
  • CiCo
Odg: Đak prvak
« Odgovori #134 u: Prosinac 23, 2009, 14:49:21 poslijepodne »
ja bi tako... neko drugi bi možda drugačije... al ovako mislim da omjer nije ni premalo ni previše... cory-a 6 jer su jatni pa im je ljepše a ancića 2 jer ti se možda potrefi muško i žensko pa ako im bude dobro kod tebe ćeš imati i male :)
Zaprešić / Vukovar / Križevci
Trigon190
Cayman 60

Offline Annie_S

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 471
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Brdovec
Odg: Đak prvak
« Odgovori #135 u: Prosinac 23, 2009, 15:01:30 poslijepodne »
Ako uzme dva ancica, prije ce ih trebati udomiti u veci akvarij nego budu imali male. Bar mislim.

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: Đak prvak
« Odgovori #136 u: Prosinac 23, 2009, 15:04:13 poslijepodne »
Anči,Cico je u pravu.
Imala sam ih u 65 l i i zmrijestili su se.Nisu ni bili veliki.6-8cm mužjak uvrh glave.

Offline Pandorica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2677
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb / Sveta Nedelja / Orešje
Odg: Đak prvak
« Odgovori #137 u: Prosinac 23, 2009, 15:06:30 poslijepodne »
po meni je dosta i jedan ancic... jos ako se pogodi da bude curica, koje su inace manje rastom, nema potrebe za poklanjanjem.. imala sam isti takav aq, s jednom ancistrusicom... nije narasla veca od 7cm... ;)
Zagreb / Sveta Nedelja

Upravo zato što je tako topao, osmijeh je ljepši od bilo kojeg cvijeta na svijetu.

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Osijek
Odg: Đak prvak
« Odgovori #138 u: Prosinac 23, 2009, 15:22:43 poslijepodne »
Zanimljivo. Samo ovo "ako se pogodi" jer baš tako kako kažete. Čitala sam da se spol raspoznaje tek kada su stari 6 mjeseci.
Koliko su otprilike  stari ti koji se prodaju u trgovinama od recimo svoja 3, 4 cm (ancistrusi)?

A gledam sad po netu, tražim, čitam, razmišljam...ako stavim gupije, imat ću puno problema sa njihovim rasplodom...Koje ribice uz te čistače predlažete i koliko njih.
Bila bih sretna s nekim jatom ribica, recimo neonkama, oni mi se čine ok, a ne bi se razmnožavale (barem ne tako brzo i mnogobrojno)

Ove sve ostale, recimo moly, platy, šver, to su sve živorotke koje bi došle na isto kao i gupike...

Recimo onda jedan (daj bože da bude jedna) ancistrus, 6 corija (ja bih pande, ali ako ih pronađem, nisam vidjela nigdje još) i koliko si još ribica mogu dopustiti. Ne želim bete, skalare i te što idu  po jedan. Nego neke u jatu me zanimaju

Offline cicovspu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1374
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zaprešić (Brdovec)
  • CiCo
Odg: Đak prvak
« Odgovori #139 u: Prosinac 23, 2009, 15:30:09 poslijepodne »
10-tak neonki i to crvenih a ne običnih plavih... i to je to... za njih se nemoraš bojati da će se razmnožavati jer trebaju posebne uvjete...

ancići koji se prodaju po pet shopovima su mladi.. klinci još :) stari mjesec, dva možda 3... kasnije vidiš da im počnu rasti brkovi(muškima)...
Zaprešić / Vukovar / Križevci
Trigon190
Cayman 60

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Osijek
Odg: Đak prvak
« Odgovori #140 u: Prosinac 23, 2009, 15:48:19 poslijepodne »
Cico, vidiš, to bi mi bilo dovoljno, čistači, biljčice i neonke i kud ćeš više. Neka bude jednostavno, da ja to mogu lijepo održavati, neka mi ribice bude žive, zdrave i zadovoljne i uživat ćemo u akvariju.
Ne treba pretjerivati.

Razmišljala sam, da uzmem te živorotke, ali onda kud ću s njima, a ne mogu ih gledati kako ih druge ribe tamane. Onda bi mi jednom sigurno došli preko glave pa bih sigurno poželjela nešto "mirniji" akvarij, a opet da ribicama u njemu osiguram koliko toliko zadovoljavajuće uvjete...

Vidjela sam da postoje crne i crvene neonkice. Neonkice su nešto osjetljivije pa treba akvarij biti ful dobro cikliran ili ih mogu ubaciti za 2 tjedna (nako komunalaca)

Offline cicovspu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1374
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zaprešić (Brdovec)
  • CiCo
Odg: Đak prvak
« Odgovori #141 u: Prosinac 23, 2009, 15:51:44 poslijepodne »
ja sam ih ubacio nakon 3-4 tjedna.. i sve je bilo ok... al u pravilu bi trebao biti akvarij cikliran 2-3 mjeseca...

a neonki i ostalih tetri ima puno vrsta... googlaj malo tetre pa ćeš vidjeti... nisu samo crne i crvene :)
Zaprešić / Vukovar / Križevci
Trigon190
Cayman 60

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Osijek
Odg: Đak prvak
« Odgovori #142 u: Prosinac 23, 2009, 16:02:07 poslijepodne »
Tražim, čitam, upijam i razmišljam...stalno...otkako sam stavila akvarij u pogon...

Offline cicovspu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1374
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zaprešić (Brdovec)
  • CiCo
Odg: Đak prvak
« Odgovori #143 u: Prosinac 24, 2009, 08:12:53 prijepodne »
Tražim, čitam, upijam i razmišljam...stalno...otkako sam stavila akvarij u pogon...

bravo za to... super je što čitaš i učiš i postavljaš konkretna pitanja... ne lutaš ko mnogi početnici  :klap:
Zaprešić / Vukovar / Križevci
Trigon190
Cayman 60

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Osijek
Odg: Đak prvak
« Odgovori #144 u: Prosinac 24, 2009, 11:39:47 prijepodne »
Ljudi moji, sve bih vas izljubila, što ste mi pomogli svojim savjetima i uputama stvoriti ovaj maleni vodeni svijet. Kad sam poželjela akvarij, nisam ni sanjala da ću imati ovakav...Jako me veseli sami pogled na njega. Nije mi žao niti jedne kune uložene u njega, jer me sam pogled na njega smiruje i veseli. Još da slijedeći tjedan ubacim kojeg čistača, pa ću ga vjerojatno satima promatrati i uživati u njemu.

Prezadovoljna sam postignutim za nekoga tko nije pojma imao ni o čemu.
Samo da se biljčice prime i bit će super. Jedna mi je grančica (bez korijena) jučer non stop isplivavala na površinu. Valjda ju strujanje vode povuče gore. Nekoliko puta sam je zabadala nazad i nagrtala na nju šljunak. Nadam se da će se ukorijeniti.

Jedan pužić mi veselo krstari po staklu, mogao bi biti Jozo, samo malo veći..Valjda je narastao...

Ovaj forum zlata vrijedi...I naravno oni koji sudjeluju na njemu, bez vas ništa

Offline cicovspu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1374
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zaprešić (Brdovec)
  • CiCo
Odg: Đak prvak
« Odgovori #145 u: Prosinac 24, 2009, 12:02:05 poslijepodne »
ovu biljku što ti pluta zaveži koncem za neki kamenčić i s njim ukopaj u podlogu... ako kamenčić uzimaš iz dvorišta testiraj ga da nije vapnenački... to je lako - samo pokapaj malo sa octom i ako nema reakcije dobar je za akvarij
Zaprešić / Vukovar / Križevci
Trigon190
Cayman 60

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Osijek
Odg: Đak prvak
« Odgovori #146 u: Prosinac 24, 2009, 12:06:17 poslijepodne »
Hvala Cico, za sada stoji ukopana, od jučer poslijepodne, a ako bude potrebe, budemo je privezali za kamenčić (imam i neke staklene kamenčiće, pa bi mogli poslužiti)

Offline simeZg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 542
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Đak prvak
« Odgovori #147 u: Prosinac 24, 2009, 12:11:30 poslijepodne »
radije stavi pravi prirodni kamencic jer stakleni izgleda neprirodno
Struja je jedina imenica ženskoga roda koja se ne smije dirati golom rukom!

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Osijek
Odg: Đak prvak
« Odgovori #148 u: Prosinac 25, 2009, 15:33:31 poslijepodne »
Pozdrav, evo da se javim, za Božić sam na poklon od dragoga dobila prve stanare za akvarij  :zagrljaj:
Uspio je nabaviti jednu pandu (nisu više imali) i jednog običnog corija i jednog ancistrusa je tražio, međutim naravno da su mu uvalili, slučajno ili ne, ne znam, ali ja sam na netu identificirala da imam gibbicepsa...

Uglavnom, ono što me jako veseli je da je s ribicama već punih 24 sata u akvariju sve ok. Plivaju veselo, a gibo se primio posla i očistio je već 50% sluzi (ili agle) sa panja mangrovine.

Nemam još hranu za čistače, pa sam čisto reda radi ubacila tri ljuskice hrane za tropske ribice, ali iskreno nisam jučer od posla stigla pratiti jesu li to smazali ili ne.

Jedino što primjećujem je da puno kakaju i da su jako zauzeti. Jedan cori istražuje po biljkama i čini mi se da brsti po njima. Gibo je na panju jako vrijedan, a panda kako joj se svidi, uglavnom, vesela i čini se zdrava ekipica.

Nego imam još jedno pitanje, primjetila sam na dva mjesta da su mi nikle dvije biljčice (čini se iste vrste) i sad mi ništa nije jasno. Kako i što je moglo niknuti u akvariju tako brzo i već je naraslo svojih centimetar ili dva.
Sad me zanima je li s akvarijem ista stvar kao i s vrtom da ga treba plijeviti od korova ili je niknulo nešto od ovih biljčica koje imam u akvariju?

Čini mi se da gibo ima mogućnost prilagodbe koži okolini, jer kada je na panju mangrovine koji je prekriven bijelom sluzi, dobije bijela područjna na koži, a kada je na crnoj pozadini na staklu, onda je čisto tamni, kako i inače izgleda...Primjetila sam isto i na slikama drugih gibicepsa na netu...
P.s. dragi je odlučio da je to njegova ribica i da je nećemo nositi dok mu ne dokažem da će narasti do 50 cm dužine. Ja mu velim da ako krene rapidno rasti da ćemo ga mijenjat za ancistrusa, jer nam nema druge, a da nas je ta trgovina zeznula već dva puta, to me već stvarno ljuti.
On istina ne zna skoro ništa o ribicama, ali došao je i tražio da mu daju ancistrusa, a onda mu uvali gibicepsa, još po kojoj cijeni...Ljuti me to. Ili moraš biti dobro upućen (a sada smo naučili razliku između ancistrusa, plehoa i gibicepsa) ili stvarno ispadneš da plaćaš porez na budale... X-(

Panda mi se jako sviđa, samo nisam znala da je toliko skuplja od "običnih" corija...Je li to svugdje tako ili nas dobro valjaju?

Offline Pandorica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2677
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb / Sveta Nedelja / Orešje
Odg: Đak prvak
« Odgovori #149 u: Prosinac 25, 2009, 18:43:28 poslijepodne »
ako je gibi, ubrzo ce morati na poklon.. ili zamjeni... no, otom potom, nista mu nece faliti neko vrijeme (ne znam koliko rapidno rastu)... i koliko ga je platio?

pande jesu skuplje, koliko ju je uopce platio?
Zagreb / Sveta Nedelja

Upravo zato što je tako topao, osmijeh je ljepši od bilo kojeg cvijeta na svijetu.