Lipanj 04, 2024, 15:29:19 poslijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Kalk+2 & KH+: topljivost i top off  (Posjeta: 2802 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Kalk+2 & KH+: topljivost i top off
« u: Rujan 22, 2009, 22:55:07 poslijepodne »
Kod mene se Kalk+2 i KH+ (EasyLifea) ubacuju tako da nasipam po zlicicu svakog u RO vodu za nadolijevanje isparenog.
Na taj nacin dobivam lagano, ravnomjerno i redovno dolijevanje tih mixeva u akvarij.
Htio bih napraviti konacno top off pa da on obavlja taj dio posla umjesto mene, no primjetio sam da se ovi gore ne otapaju u RO vodi, tj. nesto se slijeze na dnu karnistra gdje ostaje bijeli talog.

Problem je sto ce top off kojem je pumpa smjestena na dnu u nekoliko dana potrositi kolicina Kalk+2 i KH+ koja je predvidjena za dva tjedna, a siguran sam da to nije dobro ni za akvarij, ni za moj novcanik.

Ima jos netko takav problem?
A rjesenje?
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: Kalk+2 & KH+: topljivost i top off
« Odgovori #1 u: Rujan 22, 2009, 23:03:56 poslijepodne »
KH+ (EasyLife) se dobro otapa u RO vodi, a za Kalk+2 bi ti najbolji bio Kalkwaser reaktor.



Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: Kalk+2 & KH+: topljivost i top off
« Odgovori #2 u: Rujan 22, 2009, 23:21:22 poslijepodne »
Vjerojatno te krivo razumijem ali ne mijesas zajedno kalk+ i kh buffer?
Ako nemas mogucnosti za kalk reactor sistem sa kanisterom ti je jednostavno i jeftino rijesenje, kalkwaser se nikada ne otopi cijeli i u akvarij se dozira samo cista solucija koja ostane iznad slegnutog kalka a ne i kalk sto sjedne na dno. Iako iskreno ja nisam primjetio negativne efekte doziranjem kompletnog kalka sa time da trega gledati da ne sjedne na koralje jer ce ih "izgoriti"
 

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Kalk+2 & KH+: topljivost i top off
« Odgovori #3 u: Rujan 22, 2009, 23:28:21 poslijepodne »
KH+ (EasyLife) se dobro otapa u RO vodi, a za Kalk+2 bi ti najbolji bio Kalkwaser reaktor.

Ja bi ih uvijek izmjesao pa nisam znao koji se otapa u vodi, a koji ne.
A nis, idem citat malo o tom reaktoru.. :)

Vjerojatno te krivo razumijem ali ne mijesas zajedno kalk+ i kh buffer?
Ako nemas mogucnosti za kalk reactor sistem sa kanisterom ti je jednostavno i jeftino rijesenje, kalkwaser se nikada ne otopi cijeli i u akvarij se dozira samo cista solucija koja ostane iznad slegnutog kalka a ne i kalk sto sjedne na dno. Iako iskreno ja nisam primjetio negativne efekte doziranjem kompletnog kalka sa time da trega gledati da ne sjedne na koralje jer ce ih "izgoriti"

Pa da, dobro si me razumio - pomijesam ih skupa u vodu za nadolijevanje tj. ubacim zlicicu jednog i zlicicu drugog u jedan karnister i to onda dolijevam kada ispari..to nije dobro?
Ni kod mene nije isao kalk direktno na koralje, no svejedno me brinula kolicina toga koja bi odjednom usla u akvarij.
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: Kalk+2 & KH+: topljivost i top off
« Odgovori #4 u: Rujan 23, 2009, 00:32:09 prijepodne »
Ne to ne smijes raditi, kh buffer se nikada ne smije mijesati sa ostalim mineralnim aditivima-kalcijem, mg, stroncijem, kalkom... dolazi do precipitacije tj izbacivanja minerala iz solucije ili prevedeno minrrali se kristaliziraju i padnu na dno kantice u obliku bijelkastog praha i vise nisu topljivi u vodi. U biti spojio si ih jedne sa drugim i skinuo minerale iz otopine koje ubacujes, tako da ih imas puno manje nego da si ih ubacio odvojeno. Takoder ne smijes spajati zajedno kalcij sa magnezijumom, stroncija sa ca ili mg... sve mora ici odvojeno, cak ti se moze dogoditi ako u kratkom roku na isto mijesto sa slabom cirkulacijom ubacujes npr kh ili mg te ca aditiv da vidis bijeli prah kako se stvara i pada na dno, to je precipitacija minerala.