Lipanj 04, 2024, 17:07:35 poslijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: "Spasavanje" gmazova  (Posjeta: 1214 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline vrba73

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Zagreb
"Spasavanje" gmazova
« u: Travanj 27, 2009, 10:44:38 prijepodne »
Zelio bih ovim putem malo razjasniti neke stvari vezane za tzv "spasavanje" gmazova. Najme, puno ljudi misli i zivi u uvjerenju da ako kupe bolesnu zivotinju iz nekog ducana ili od nekog dilera, preprodavaca, itd... udome je, izljece je... da na taj nacin spasavaju gmazove!  KRIVOOO!!!! da mozda jeste spasli tu odredenu jedinku ali da li ste dugorocno pomogli gmazovima?  Apsolutno NE!! kao sto rekoh mozda se spasili jednu zivotinju ali ste ugrozili zivote stotine njih.  Zasto? Vrlo jednostavno... za vas koji neznate kako trgovina zivotinja funkcionira.... radi se o cistom "Supply&Demand"... ducan, diler, preprodavac shvati ili misli da postoji potreba za npr boa constrictor.  Naruci 10 komada koji plati 10 eura po komadu, doslovno, i za 100 eura ima 10 komada boa constrictor.  Nekoliko rikne putem, nekoliko se zbog loseg drzanja i loseg transporta razboli i opet rikne i recimo da sada ima u svojoj ponudi 4 zmije koje su tak-tak.  Napola bolesne ali eto, gmizu pa ok.... Dovoljno je da se netko nade tko kupi samo jednu zmiju, SAMO JEDNU, zato kaj nezna drugacije ili ga pere neka altruisticka spika pa "spasava" gmazove, za 100-150 eura (u ducanima i puno vise) i nasem dileru, preprodavacu, ducanu se ovaj uvoz zivotinje definitivno isplatio, covijek je zaradio, i drugi dan vec opet ide ponovo uvozit jer mu je to profitabilan biznis!  Jer vam sada mozda jasnije?  Da tzv "spasavanjem" zivotinje vi ih dugorocno i vise njih - ubijate!
Predsjednik Udruge Ljubitelja Egzotičnih Životinja

Offline Crazy-a3

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2527
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb
  • Živim da uživam
Odg: "Spasavanje" gmazova
« Odgovori #1 u: Travanj 27, 2009, 11:02:56 prijepodne »
sve ovo napisano astoji ALI kako si ti dosao do svih svojih jedniki? :-[
Bolje biti sam, nego sa budalama.
Zagreb/Dubrava

Offline tictac1

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 18
Odg: "Spasavanje" gmazova
« Odgovori #2 u: Travanj 27, 2009, 11:56:25 prijepodne »
imas apsolutno pravo za ovo sto si napisao, jednostavno se vrti u krug. ali kada sam procitala stekla sam neki cudan dojam da je ova tema otovrna zbog onog sto sam ja rekla, da cu udomljavati zivotinje. ako nije tako ja se ispricavam,u svakom slucaju dobro da ljudi koji ovo neznaju saznaju.

ja bi samo objasnila od kuda meni moj guster, nije kupljen u ducanu, niti od prepr. niti od dilera, nego moj jedan prijatelj je nju kupio jos prije, a kako puno radi (mos misliti koji glupi izgovor, kaj je onda uopce kupovao gustera jel tak) nije se mogo brinuti o njoj, nije ju hranio, palio svijetlo, ma ono zamazana je bila, uzas. i jedan dan mi je pricao kak ima gustra, i kak mu beskrajno ide na zivce, i da ili ce ga ubiti i baciti u smece, ili ako ja hocu da ga uzmem, jer zna da sam vec imala te gustere. i eto tako sam ju ja uzela, dobila je novi terarij, i evo je sada, nakon one frke, super je.

i ovo sto ja kzem da bi udomila gustera, to ne iz ducana, nego ovako od nekoga ko kupi pa mu se neda brinuti pa ih zapostavlja.
ovo za ducane sam nazalost vec odavno svijesna, zato imam zabranu odlaska u te pet shopove jer ja bi odmah tam sve te zivotinje kupila, i vodila doma, a tako samo stetim novim zivotinjama.

ali zalosno je sto ce toga uvijek biti, uvijek ce biti ljudi kojima ce zivotinja biti samo novac, i dok god je tako nase drustvo nemoze naprijed

Offline vrba73

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Zagreb
Odg: "Spasavanje" gmazova
« Odgovori #3 u: Travanj 27, 2009, 15:24:28 poslijepodne »
Crazy - ja sam dosao do svojih jedinki kroz dugi niz godina, nabavljajuci ih od poznanika i prijatelja, i to sve kao CB iliti captive breed, znaci iz uzgoja! To je ujedno nesto sto i ja sam zagovaram zato sam i napisam ovaj post kao protest protiv nabavka zivotinja sumljivog porijekla.  I ako sam u posljednjih 3-4 godine uzgojio preko 300 zivotinja raznih vrsta, onda valda to nesto govori.  S obzirom da nisam  covjek koji samo prica slobodno dodi i u uvjeri se: zivim u Vrtlarskoj, pored Vinogradske bolnice, broj mobitela je 091 2334 409.

Tictac - nisam pod ovim postom mislio na tebe, jer ovo sto si ti napravila je ok, dapace, dobro i plemenito.  Ovo sam mislio u za slucaje kada ljudi kupuju, za novce, zivotinje pod izlikom da ih "spasavaju" dok u stvari na taj nacin potenciraju i podrzavaju sverc i trgovinu gmazovima.
Predsjednik Udruge Ljubitelja Egzotičnih Životinja

Offline vrba73

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Zagreb
Odg: "Spasavanje" gmazova
« Odgovori #4 u: Travanj 27, 2009, 15:47:09 poslijepodne »
Tictac - samo jos jedna stvar koja nema veze s ovom temom ali s obzirom da su prethodna dva post zakljucali odgovorit cu ovdje.  Malo je glupo da ako ti netko odgovori na tvoje optuzbe, mislim pritom da tvoje tvrdnje kako su ljudi s foruma sverceri, preprodavaci, itd da to automatski znaci da se mi branimo jer smo se osijetili prozvani?!  Ili kako ti volis reci - mi smo se pronasli u tome?  Nije mozda logicno da branimo ove ljude i ovaj forum od tih tvojim neosnovanih optuzbi?  Jer najlakse je reci "cula sam", "price se"... od koga? da cujemo tko su ti sverceri i prerodavaci??  I tko siri te price?  Jer kao sto sam i gore napisao - ja slobodno mogu stati 100% iza svojih rijeci - Neven Vrbanic ili kako me vecina zove Vrba, zivim u Vrtlarskoj u Zagrebu, slobodno dodi i pogledaj moje zivotinje, mozes me i nazvat 091 2334 409, pa onda pricaj da li sam ovo ili one, i da li znam sto radim ili ne.  I vecina ljudi na ovom forumu je takva, stoje iza toga sto rade i to s ponosom.  Tako da moras shvatiti zasto smo stali u obranu ovog foruma i ljudi na njemu.  Jer najlakse je reci "cula sam"....
Predsjednik Udruge Ljubitelja Egzotičnih Životinja

Offline vrba73

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Zagreb
Odg: "Spasavanje" gmazova
« Odgovori #5 u: Travanj 27, 2009, 15:48:50 poslijepodne »
I da jos jedna stvar koja nema veze s ovim ali je drugi post zakljucan.  Volio bih da Maja procita ove tvoje optuzbe, jer ovdje smo culi samo tvoj dio price, a bilo bi zanimljivo cuti i njezin.
Predsjednik Udruge Ljubitelja Egzotičnih Životinja

Offline johan

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
Odg: "Spasavanje" gmazova
« Odgovori #6 u: Travanj 27, 2009, 17:26:54 poslijepodne »
Eto i mene... Iako obično ne pišem, ali koji put je stvarno teško ne reagirati. Pogotovo ne kad danima čitam laprdanja gluposti nekih članova.

Kao i Neven, Nino, i slični, godinama se bavim gmazovima iz ljubavi i fasciniranosti tim životinjama. Prozivanje nas, a i ostalih članova ovoga foruma, kao švrcera i loših držatelja životinja u smislu stjecanja nekakve financijske koristi je u najmanju ruku krajnje bezobrazo. Pogotovo kada dolazi od člana koji je sa bavljenjem ovim hobijem očito tek počeo, i puno mu se stvari još treba posložiti, da bi nešto o tome znao. Pri rome naravno želim naglasiti, da je ovaj forum, kao i svi ostali, javan, i da svako ima svoje pravo na svoje mišljenje. Problem je šta ljudi ovo čitaju, i očito nisu uvijek u stanju filtrirati koga poslušati. Kao i sve drugo u životu, i u teraristici se stječe iskustvo kroz dugi niz godina, a to iskustvo je puno puta neprocijenjivo.
Trgovina životinja (pri čemu naravno ne mislim samo na gmazove) u svijetu je jedan od najprofitabilnijih oblika kriminala, i stvarno donosi enormnu zaradu ljudima koji se time bave. Nasreću, postoji i pozitivna strana svega toga, a to je da se životinjama bave i ljudi koji to rade iz ljubavi, a ne koristoljublja. Kruna svakog dobrog držanja gmazove je podmladak, jer niti jedna vrsta se neće razmnožavati ako joj nisu osigurani kvalitetni uvjeti za život. Stoga bilo tko od nas uz malo truda, dobre volje, te nečiji dobronamjerni savjet može nabaviti zdravu i veselu životinju u kojoj če dugo godina uživati. Spašavanje životinja u smislu njihove kupovine od ljudi koji se time bave zbog zarade  je jedna od večih gluposti koja je ovdje izrečena, jer svaka takva kupovina je samo poticaj da se za daljnu prodaju nabavi još veća količina životinja. U načelu to je, slažem se, vrlo plemeniti potez, ali ima daleko šire djelovanje. Svi mi smo vrlo mali u cijeloj toj priči, i naravno da ne možemo promijeniti svijet, ali uvijek možemo nabaviti životinju poznatog porijekla, samo koji puta treba biti malo strpljiv, te uložiti nešto više vremena. Naravno da postoje i dućani i ljudi koji dobro i kvalitetno drže svjoje životinje, ali nažalost smo svi skupa svjesni činjenice da je takovih premalo.

U slučaju da je životinja ipak bolesna, bez obzira na sve iskustvo i dobru volju koju imamo, rješavanje problema ipak bi trebalo prepustiti struci, u ovom slučaju veterini, jer vidim da neki članovi to ne shvačaju. Igranje doktora, kako u humanom, tako i u životinjskom svijetu je igranje sa nečijim životom. Pa ne školuju se ljudi iz dosade, nego da bi nešto naučili, i to negdje primjenili. Takvi ljudi školuju se godinama, i iza njih stoji znanost i njihovi osobni rezultati. Napadanje Maje od strane naše iskusne forumašice mogu samo protumačiti kao neznanje i hodanje krivom stazom. Obzirom da se dugo godina bavim gmazovima, posebice zmijama, mogu slobodno reći da uživam u vrstama kao što su Zamenis hohenackeri, Zamenis situla, Gonyosoma frenata, Ortriophis mollendorffi... baš samo zato što sam lječenje svojih ljubimaca prepustio Maji. Oni koji nešto o zmijma znaju, znaju i o kako kompliciranim, osjetljivim i rijetkim vrstama je riječ. I poslije svega toga ispada, da smo svi mi, koji se petnaestak godina bavimo gmazovima, ludi, kao i veterinarka koja nam u svemu tome pomaže, a normalni su tictac, i još jedna cura i još jedan dečko. Naravno da je svako pikanje stres za životinju, a time i za njihove vlasnike, ali koji puta je nažalost nužno (i ja se bojim zubara, ali ipak redovito popravljam zube). Rasprave oko stručnih terapija bi ipak trebalo prepustiti struci, a na nama je da svoje povjerenje i zdravlje svojih životinja ipak prepustimo struci. Naravno da svatko od nas ima pravo na vlastiti izbor kada i kojeg veterinara koristiti (uostalom kao i zubara, automehaničara...), ali netko je ipak uložio puno vremena, truda, dobre volje, i u krajnjoj liniji novaca da bi nam mogao pomoći. Stoga, čisto kao dobronamjerni savjet svim ostalim članovima i vlasnicima gmazova, koji su se možda našli zbunjenima, probajte odvagnuti, i poslušajte ipak ljude sa više iskustva iza kojih stoje konkretni rezultati. Nisu se na ove postove bez razloga javili stariji teraristi, koji ipak imaju nekog iskustva. Ne zbog nas, nego zbog naših životinja kojima ipak želimo pružiti maksimum.
Lječenje kašicama, masažama i sličnim glupostima mislim da netreba posebno komentirati, žalosno je jedino šta to ljudi stvarno rade, umjesto da vrijeme utrošeno na miksanje kašice i sramočenje na forumu iskoriste da nešto pametno pročitanju o svojoj životinji.

Offline tictac1

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 18
Odg: "Spasavanje" gmazova
« Odgovori #7 u: Travanj 27, 2009, 20:07:08 poslijepodne »
zaista da c ejedan moj post dici ovolko bune, evo ja se duboko ispricavam, nije bilo ok od mene pisati stvari koje sam cula. ali moje tvrdnje o maji ostaju, i nitko me nemoze uvjeriti u suprotno jer eto o tome govorim iz iskustva s njom.

neznam od kuda doticnom da itko ljeci gustere kasicama, i masazicama, ali eto u mom slucaju se pokazalo d anije dobro ni voditi veterinaru koji se kao kuzi u to, pa pitam vas onda di da vodimo gustere, mi koji se ne kuzimo?

ok ja znam di cu ga voditi iduci put, ali recite nekome ko nezna

i neka se maja slobodno javi, vi koji ju znate recite neka se javi nije problem, ja iza svega sto sam rekla stojim. isla bi ja njoj to reci u facu, samo znam da bi izgubila kontrolu, i pocela vikati a to mrzim, a i zamoljena sam od strane nekoga d apricekamo jos malo, da skupimo dovoljno matrijala citaj gustera koje je skoro ubila, pa cemo ju onda oprat.
jer ljudi vecinom nose njoj, i onda na kraju svi gustri ili vecina zavrsi jos bolesnija tamo di sam i ja svog vodila.

ljudi moji dragi, meni se vise neda raspravljati, tako da eto zelim vam srecu, ja sam svoje rekla, vi ne zelite, ne mozete ili sto vec, normalno podnjeti necije misljenje , bez da vrijedate, e pa meni to u zivotu netreba.
jer ako se ovdije dijele banovi ako netko kaze svoje misljenje, onda stvarno divno. a ljudima koji vrijedaju, nista jer kao oni su dugo ovdije. kaj je to u redu?ma dobro nebitno, zelim vam srecu sa vasim zivotinjama.
evo ludakinja koja se ne slaze sa vama ide, nema razloga za bunu, hehe
« Zadnja izmjena: Travanj 27, 2009, 20:15:12 poslijepodne od tictac1 »

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: "Spasavanje" gmazova
« Odgovori #8 u: Travanj 27, 2009, 20:46:52 poslijepodne »
Good riddance!

Offline Crazy-a3

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2527
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb
  • Živim da uživam
Odg: "Spasavanje" gmazova
« Odgovori #9 u: Travanj 28, 2009, 10:17:09 prijepodne »
Crazy - ja sam dosao do svojih jedinki kroz dugi niz godina, nabavljajuci ih od poznanika i prijatelja, i to sve kao CB iliti captive breed, znaci iz uzgoja! To je ujedno nesto sto i ja sam zagovaram zato sam i napisam ovaj post kao protest protiv nabavka zivotinja sumljivog porijekla.  I ako sam u posljednjih 3-4 godine uzgojio preko 300 zivotinja raznih vrsta, onda valda to nesto govori.  S obzirom da nisam  covjek koji samo prica slobodno dodi i u uvjeri se: zivim u Vrtlarskoj, pored Vinogradske bolnice, broj mobitela je 091 2334 409.

ma stari sve 5 :up:..vjerujem ja tebi i znam puuuno o tebi :D i tvojim zmijekima........

zato i kazem da se slazem sa ovim sta si napisao :up:
Bolje biti sam, nego sa budalama.
Zagreb/Dubrava

Offline cuki1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 103
  • Spol: Ženski   Dob: 59
  • Lokacija: Zagreb
    • www.kornjace.com
Odg: "Spasavanje" gmazova
« Odgovori #10 u: Travanj 29, 2009, 15:45:36 poslijepodne »
Čitam ovo i ne mogu neke stvari vjerovati.
Tictac1 - nisi u pravu,da li si ikada razmišljala da je svaka životinja jedinka za sebe ma bila ona iste vrste, a tako različita?
Ja nemam zmije ili guštere, nego kornjače koje isto spadaju u gmazove i isto su tako došle iz jednom malog dućana životinjama.
U jednom "kontigentu" je bilo 30-ak crvenouhih kornjačica. od toga je 15-ak prodano, a 15-ak je imalo zbog nehumanih uvjeta držanja, transporta ili sl, katastrofalnu upalu očiju. Nosila sam bivacin mast i sa djevojkama iz samilosti dva puta na dan mazala oči /vlasnika to nije interesiralo/ kupila im lampu i priključak - za sunčanje i umjesto račića nosila piletinu i ribu. Sve su nakon terapije prodane, ostala je jedna mala u 2 cm kamilice, kojoj ni oči ni nos nisi vidio k'o da je netko žvaku prilijepio- gazda je rekao škart i opet ga nije bilo briga. On je svoju zaradu dobio.
Pitala sam ga smijem li je preko vikenda uzeti da joj mažem oči, rekao je uzmi - ionako će krepati.Danas imam pored mužjaka tu ženku, 2,3 kg 4,5 god. staru, najljepše i najzahvalnije biće na ovome svijetu. Sa dvije god. mojom krivnom dobila je upalu pluća. Zvala sam sve ambulante, nitko mi nije znao pomoći, već jedna vetka iz vet. apoteke. Dala joj je besplatnu terapiju injekcijama, multivitaminskim koktelom, promjenili smo terarij, napravili karantenu, spavala sam pored nje (ja koja nisam tako mlada kao vi), ali je preživjela, bila je borac. Da je bila drugačija, a mogla je biti, mogla je i krepati, a ja sam mogla optužiti tu veterinarku. Zašto?
Trebala sam optužiti prodavača, dilera životinjama ili nekog drugog, a ne onoga tko je pokušao probati liječenje.Ona je u sebi mogla otprije nositi neki negativni gen, neku upalu ili bakteriju i da je veterinar koji je studirao samo gmazove i bio specijalist pokušao liječenje, opet je mogla uginuti.
Ne znam dal' sam pogodila temu, ali nije lijepo vrijeđati ljude.
Nekome će ova moja priča i pomoći. Ja sam se educirala, ne mogu više uzimati životinje jer nemam uvjeta, nisam veterinar i nemam potrebnog znanja, ali iskustvom možda mogu pomoći, zato sam i član kornjače.hr.
Čovjek s novom idejom je luđak sve dok ta ideja ne uspije...
 
Cuki i Bublica       www.kornjace.com