Svibanj 23, 2024, 10:20:56 prijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Mali mi akvarij.....  (Posjeta: 3989 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Mali mi akvarij.....
« u: Listopad 18, 2004, 21:38:00 poslijepodne »


a oeu afrikance?.


Bili ste kod drugara,vidjeli njegov akvarij sa ciklidima,poželjeli ste tako nešto i sami.


Dodjete kuei pogledate svoj 100l akvarij i šta sad.


Ništa treba se samo osvrnuti u jezero tanganyika,gdje vas eekaju ciklidi zvani školjkaši.Tako se zovu zbog svoga stila života,jer se sve njihove aktivitete odvijaju u blizini ili u samoj kuei puža zvanog Neothauma.


Neothauma jeste originalni puž sa jezera Tanganyika i puno praznih kuea toga šuža nadje se u jezeru Tanganyika,a tamo ima i naših patuljka.


Pošto tih kuea nema kod nas,dobre su kuee,prazne naravno ,vinogradrskog puža zvanog Helix.Te kuee treba prethodno dobro obraditi.


Sama dekoracija satoji se iz finog peska i puno tih kuea.Ti ciklidi vole,da su u grupama ili takozvanim kolonijama.Žive u paru,pa jedna taka kolonija sastoji se iz 5 ili 6 parova.To su mali ciklidi popreeene dužine 6 cm.,isto tako zanimljiveg ponašanja,koloriteta.Pošto žive u paru,to su tako zvani monogamni ciklidi.Ti ciklidi su ikrašice,a veeina njih tvori takozvane nuklearne porodice,što bi to znaeilo,da obadvoje,i otac i majka,brinu se za mladj.


Takav mali akvarij,uradjen u nekom "školjkaš"stilu donijeee vam u kueu jedan mali,stvarno mali dio jezera Tanganyika u kome eete tako uživati ko vaš prijatelj u 500 ili više l.akvariju.



Offline Leoo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 813
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Mali mi akvarij.....
« Odgovori #1 u: Listopad 19, 2004, 08:14:00 prijepodne »


A što je s Malawi ciklidima i 100l akvarijem? Koliko malawi ciklida je poželjno da bude u 100l, konkretno mislim na M' bune
Donja Dubrava...

Bolje biti malo glup, nego malo pametan!

Offline shadow_x

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1156
    • http://www.google.com
Mali mi akvarij.....
« Odgovori #2 u: Listopad 19, 2004, 11:23:00 prijepodne »
daj napisi par lat. imena nekih "skoljkas" ciklida.
 

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Mali mi akvarij.....
« Odgovori #3 u: Listopad 19, 2004, 11:52:00 prijepodne »


Citat: shadow_x
daj napisi par lat. imena nekih "skoljkas" ciklida.



Pa pogledamo li samo jezero tanganyika,ti patuljki dolaze nam iz genusa :

  • Lepidiolamprologus

  • Julidochromis

  • Neolamprologis

  • Telmatochromis
  • [/list]


    a par školjkaša:

    • Lepidiolamprologus signatus

    • Lepidiolamprologus boulengeri

    • Neolamprologus brevis

    • Neolamprologus occelatus

    • Telmatochromis dhonti
    • [/list]


      A odgovor za Malawi i 100l akvarij eu napisati veeeras,jer sad sam na poslu



Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Mali mi akvarij.....
« Odgovori #4 u: Listopad 19, 2004, 21:40:00 poslijepodne »
Citat: Leoo



A što je s Malawi ciklidima i 100l akvarijem? Koliko malawi ciklida je poželjno da bude u 100l, konkretno mislim na M' bune





Eto taj odgovor Leoo.U 100l akvarij,ako sma pravdeni i iskreni osim mladih M'buna,ne ide ništa,pogotovo kad se ti misli na odrasle.


Jeste 100l akvarij je premaleni,da bih mi u njemu mogli držati M'buna ciklide.Eitajuei stranu litaraturu,jedna autor,kao primjerice navodi,da bi vrsta L.caeruleus mogla da se drži u 120 l akvariju.


Pogledajmo li mi taj primjer.L.caeruleus u dužinu poraste do 13 cm.,naravno u tako malome akvariju neee toliko izrasti./dužina ribe jeste nekako porediva sa dužinom akvarija/,u tom akvariju još dekoracija,pa malo peska,kamenja,pa još grupa tih ciklida,stvarno nezamisiv prizor.


Ja uz takav akvarij ne bih uživao,jer ciklidi su ribe za uživanje.


Znam Irušnjak je imao ciklide u 96 l.akvariju,neka,a zanimljivo bi bilo sad euti nejgovo mišljenje o ponašanju ciklida,kad su se preselili u veei akvarij.


Mali akvarij i u njome M'buna ciklidi,nije to baš najbolja kombinacija,pogotovo ne na dugi rok./opširno još u postu Agresija kod Malawi ciklida/.


Još par razloga da mali akvarij nje najprimerniji:

  • Malawi ciklidi su skupe ribe,preskupe za maleni akvarij

  • aktivne ribe,koje najveei aktivitet dobijaju u za njih adekvatnom akvariju

  • koloritet riba dolazi do punog izražaja opet u adekvatnom akvariju

  • u malome akvariju tuea,tuea.
  • [/list]


    zato valja opet razmisliti,ako smo u prilici o malim Tanganyikancima,evo jednih:









Offline Njofra

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1200
Mali mi akvarij.....
« Odgovori #5 u: Listopad 25, 2004, 12:35:00 poslijepodne »
Pa eto ja se nebi složio s tim da se u manjem akvariju nemože uživati.Ja sam složio akvarij od 120 litara i istinski uživam u njemu.Osobno mislim da nema velike razlike izmedju 30 ciklida u 400 litara i 8 ciklida u120 do 200 litara.Meni ovo nije prvi ciklidni akvarij imao sam prije maylandije razne,cynatolapiesocolofie itd.Sad sam stavio 3 caurelusa,3 sp.aceia i jednu aulonacaru ruby-red.I ja sam izuzetno zadovoljan tom kombinacijom.Agresive nema ni najmanje zato mislim da je veaa stvar od veliaine akvarija odabir riba.Moram priznati da agresivom koju sam vidio kod predhodnih ciklida nisam bio ni najmanje zadovoljan pa sam skoro odustao od ciklida jer imam itropski akvarij.Ali sad sam se odu ševio ovim ribicama a ako ae trebat dobit ae i veai akvarij.Pa tako je napravio i Irusnjak.Zato bih rekao svim ciklidašima samo naprijed.
I\'VE WATCHED THE MOON GROW OLD

Offline Viggo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 51
Mali mi akvarij.....
« Odgovori #6 u: Listopad 25, 2004, 13:10:00 poslijepodne »


E Bojko školjkaši su super ali nikadm ih vidio nisam kod nas...


Kakva je trenutna ponuda ciklida po duaanima kod tebe?može neki link duaana ili popis riba ?
 

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Mali mi akvarij.....
« Odgovori #7 u: Listopad 25, 2004, 13:33:00 poslijepodne »
imaš n.brevise u Viliju

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Mali mi akvarij.....
« Odgovori #8 u: Listopad 25, 2004, 14:03:00 poslijepodne »
A ja se ne slažem sa njofrom! Bojko dobro zbori!
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Mali mi akvarij.....
« Odgovori #9 u: Listopad 25, 2004, 21:08:00 poslijepodne »


Hvala Saši,a hvala i Njofri,za njihovo mišljenje.


Ja uvek polazim iz taeke,da svaki akvarista ima svoju glavu,i da sa njome misli.I ono što misli iznjese na forum,to je sve u redu.Jel njegova vizija dobra ili loša to ee pokazati vreme,vreme nam sve razjasni.


Kad ja nešto napišem na taj ili bilo koji forum,mogu da reknem,da se maksimalno potrudim,kako bih informacija,vest ili bilo šta bilo što pravilnije,što korektnije i do akvarista koji slede moje postove i moje savjete.


Kod akvaristike jeste tako,da jedan put "omašiš",džabe ti onda sva filozofija.


Toliko o tom kako ja gledam na tu stvar.


Mogao bih sad napisati puno toga ,kako se ne slažem sa mišljenjem Njofre,da što se tiee velieine akvarija i ciklida u njemu,da nije baš u pravu ali ne jer kao akvarista i kao ciklidaš poštujem njegovo mišljenje,ipak akvaristi svi smo dobri ljudi,pa ciklidaš pomaže ciklidašu,pa jedan za sve svi za jednog,pa snaga ciklida.....

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
Mali mi akvarij.....
« Odgovori #10 u: Listopad 25, 2004, 21:56:00 poslijepodne »


jedno pitanje, koliko mbuna u 230 L, s tim da bi bile 3-4 vrste s po jednim mužjakom od svake vrste ? nije ljepo kad ih je malo, nije ni kad ih je puno, ja bi zadržao jedno 15-ak komada. jeli to puno?

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Mali mi akvarij.....
« Odgovori #11 u: Listopad 25, 2004, 22:08:00 poslijepodne »
Pa 15 ciklida u 230l akvariju nije tako puno,opet kad se stvore grupe/eitaj agresija kod malawi ciklida/,to znaei,da ee sve biti u nekoj ravnoteži,smirenju,i agresija se svodi na minimum.imaš ti Antimon neke vrste vee u redu,samo M.auratusi su ti opaki ljepotani,pa to ti najbolje trampiti za nešto mirnije.

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
Mali mi akvarij.....
« Odgovori #12 u: Listopad 25, 2004, 22:19:00 poslijepodne »


imam sada 7 kom, tek su poeeli mijenjati boje, pa kad sazriju ostavljam 1 mužjaka i 3 ženke, previše su mi interesantni da bi ih izbacio

Offline Njofra

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1200
Mali mi akvarij.....
« Odgovori #13 u: Listopad 26, 2004, 21:38:00 poslijepodne »
Odgovor Saši pa sigurno da Bojko dobro zbori.Al to je tema o kojoj je bilo i bit ae puno rasprava.Naravno da nemamo svi uslove inovaca za 300 ili 400 litara akvarije.Ali i sam Bojko zna i imao je na akvaristika org.rasprave o na primjer akvariju za duboisie pa zna kako je to završilo kod njega.Inaae stvarno nebi htio da se Bojko osjeti uvrije?en od moje strane.Al vjerojatno mu je poznat taj osjeaaj da kad kad akvarista nešto želi da nekad prwevlada srce nad onom realnosti.Aja ipak istinski UŽIVAM uasvom akvariju.I siguran sam sam da ae biti i veai kad za to do?e vrijeme.
I\'VE WATCHED THE MOON GROW OLD

Offline kukurjek2002

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1872
    • http://www.geocities.com/lighters_nice/
Mali mi akvarij.....
« Odgovori #14 u: Listopad 27, 2004, 00:27:00 prijepodne »
Pohvalno od bojka sto uvijek pode od tacke kako bi trebalo biti.Tako ljudi mogu da steknu orijentaciju na cemu su.Ja drzim 4 texasa u 90-tak l i nema teorije da je to dovoljno , ali kao sto rece njofra sad za sad to je sto imam a jako sam zelio ciklide(na moju srecu jos su mali).
Oh sto te volim joj

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Mali mi akvarij.....
« Odgovori #15 u: Listopad 27, 2004, 17:43:00 poslijepodne »


Njofra nema frke,kako vee reko,cjenim i poštujem i tvoje mišljenje.


Eto još neko moje razmišlanje u vez akvarija:


Norme odnosno pravila nas prate takoreei od rodjenja so smrti.Sav naš život nekako je podvrgnut normama,pravilima,mi to poštujemo i tako i živimo.


Sad ima li neke veze sa ciklidima?


naravno da ima,jer i ciklidi traže za njihov ugodan razvoj i neku satisfakciju,adekvatan akvarij.


No kakav akvarij treba za ciklide zavisi to od:

  • velieine ciklida

  • agresije

  • ishrana

  • okolina

  • te "želja po plivanju"
  • [/list]


    I eto vee par bitnih einjenica,koje nam ukazuju kakav ciklid akvarij treba koja vrsta.U skandinavskim zemljama,više se za ciklide ne priea o litraži nego vee i samo o dužini akvarija.I naravno da ,ako se dobro razmisli,to i logieko i pravilnije.Svi mi znamo,da recimo,200l akvarij možemo dobiti i na više naeina.


    Želja svakoga akvarista jeste,da uradi svojim ribama,u tom primeru ciklidima,što verniji i pravilniji akvarij,kako bi bilo kasnije zadovoljstvo oboestrano.


    Sad ako neko stavi ciklide u manji akvarij,to ee biti u buduenosti tako,da ti ciklidi neee izrasti u dužinu,kako nam je poznata po informacijama iz knjiga te sajtova,a neee biti ni one lepote,kakvu mi želimo.



Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
Mali mi akvarij.....
« Odgovori #16 u: Listopad 27, 2004, 19:28:00 poslijepodne »


Baš bi volio da mi je malo duži,...


mislim na akvarij