Lipanj 04, 2024, 11:44:26 prijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Pocetnik u svemu :-)  (Posjeta: 4881 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline _ esz _

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
Pocetnik u svemu :-)
« u: Rujan 27, 2007, 10:31:00 prijepodne »


Lijep pozdrav svima !!


Evo ovo je moj prvi post pa da na pocetku sve lijepo pozdravim prije nego uzicam savjet :). Od ljeta citam ovaj forum i prije par dana sam se oldlucio na kupnju akvarija 60l i sve opreme sto ide uz njega. Prekjucer sam zasadio biljke u sljunak i pustio akvarij u pogon...


Sad me zanima kada je potrebno prvi puta promijeniti dio vode(i koju kolicinu na 60l) i nakon koliko se moze ubaciti mangrov panj koji je prije tjedan dana prokuhan i vec potonuo stoji u hamperu ??


Hvala svim dobrim dušama :D
 

Offline Mastino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4960
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pula, Istra!
    • AVOID HYBRIDS!
Pocetnik u svemu :-)
« Odgovori #1 u: Rujan 27, 2007, 11:28:00 prijepodne »
pozdrav i dobro dosao

mangrov panj mozes odmah ubaciti...

ja sam dio vode (30%) promjenio odmah nakon tjedan dana a poceo sam gnojiti nakon 3-4-5 dana od starta.


Offline napoleon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1683
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb
Pocetnik u svemu :-)
« Odgovori #2 u: Rujan 27, 2007, 12:27:00 poslijepodne »
Ja mislim da bi bilo bolje nakon 2 tjedna promijeniti vodu, dok se ne zaciklira.
Zagreb-Maksimir (ne, nisam u ZOO-u)
"How much of human life is lost in waiting."

Offline sabulj

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 30
Pocetnik u svemu :-)
« Odgovori #3 u: Rujan 27, 2007, 14:39:00 poslijepodne »
Prvu promjenu vode (cca 15-20l) bi ja obavio nakon dva tjedna, a daljnje izmjene vode u istoj količini svakih 7-10 dana.

Mangrov panj može odmah u vodu (nadam se da će tonuti, a ne plutati kao 2 od 3 moja panja)

Pitanje - jesi li stavljao kakvu hranjivu podlogu za bilje ispod šljunka?

Zagreb

Offline _ esz _

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
Pocetnik u svemu :-)
« Odgovori #4 u: Rujan 27, 2007, 15:46:00 poslijepodne »


Puno hvala svima na odgovorima... Nisam stavljao nikakve hranjive podloge ispod sljunka...


Danas kad dodjem s posla cu staviti panj koji je vec potonuo prije tjedan dana u posebnoj posudi ...


 

Offline VenomLord

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 131
Pocetnik u svemu :-)
« Odgovori #5 u: Rujan 27, 2007, 16:59:00 poslijepodne »
Dobro došao i na ovom forumu...
Osijek

Offline _ esz _

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
Pocetnik u svemu :-)
« Odgovori #6 u: Rujan 28, 2007, 09:26:00 prijepodne »
Recite mi jos molim vas, da li je sad vec nakon 3 dana formiranja akvarija , posto se voda "razmutila" potrebno staviti onu tekucinu za "prociscivanje" (neznam kak se zove 13kn dodje, rekao mi je prodavac da to obavezno prije riba treba staviti 2 čepa) ??
 

Offline duda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1887
Pocetnik u svemu :-)
« Odgovori #7 u: Rujan 28, 2007, 11:57:00 prijepodne »


esz dobro došao!


Najbolje da ne stavljaš puno kemijeu aq nego samo onoliko koliko se "mora" Nadam se da si stavio aquasafe sredstvo za pripremu aq vode... to stavljaš kad mjenjaš dio vodeu aq, jednom tjedno tekuče gnojivo za bilje i imaš tabletice za bilje koje se pikaju blizu korijena biljke... i bilo bi poželjno jednom mjesečno dodati tekuči vitaminribama npr tetra vital ili neki drugi proizvođač.. a imaš i u tabletama npr sera acctivant mislim svakih 15 dana ubaciš... šta se tiče tog preparat za pročiščavanje neznam na koji misliš čak ovako ni po cjeni... voda zna bitu početku mutna onako maglovita, zna bit da one sitne kao male čestice se pojavljuju po vodisve če se to pročistit samo od sebe.. bitno je da je dobra filtracija i samo dobra filtracija to je najvažnije.. i da pustiš najmanje ali to je onaj minimum 15 dana da se ciklira.. čim više to bolje.. ako vidiš da ti i nakon par tjedana voda mutnaonda ubacipozitivne bakterije... da malo pročiste vodui ujedno ti se naseli malo bakterija sera nitrivec on je jeftiniji dodavaš slobodno 10 dana za redom... ili meni puno bolji cycle nutrafin jednom tjedno.. a možeš ubacit i aktivni ugljen u filter da ti malo kemijski pročisti vodu...ubaci malo suhe hrane za ribema 1-2 lističa smrviš kroz prste i nek to protruli i time malo ubrzaš cikliranje...


PS šteta šta nisi stavio substrat.. jer šljunak je jalov.. on služi eto da prekrije substrat i za ukras... ako poželiš neku malkice zahtijevniju biljku "nečeš " ju moč stavit jer ti neče uspjeti.. imaš samo "goli" šljunak... moj skormni savjet da ti kupiš i ubaciš substrat... dobar ti je tetra complete substrate imam ga osobno.. i zadovoljna sam... još sam kombiniraal sa lavom i tetra initial sticks aktivator podloge... no ne moraš sve to možeš samo substrat...Edited by: duda
 

Offline _ esz _

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
Pocetnik u svemu :-)
« Odgovori #8 u: Rujan 28, 2007, 14:23:00 poslijepodne »
O hvala ti puno Duda na iscrpnim informacijama ;)
 

Offline friski

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 607
  • Spol: Muški   Lokacija: Koprivnica
Pocetnik u svemu :-)
« Odgovori #9 u: Rujan 28, 2007, 15:11:00 poslijepodne »
Kad je već govor o cikliranju imam jedno pitanje za iskusnije. Moj prvi akvarij sam ciklirao 4 tjedna i sve je bilo u redu. Razmišljam o drugom akvariju i pitanje je. Kada bih iz starog akvarija stavio već cikliranu vodu u novi, koliko bi mi to skratilo potrebno vrijeme prije ubacivanja prvih riba? Stavio bih cc 60% ciklirane vode i 40% svježe.
Juwel Rio 180 biljni, 3x30 W Gro-Lux+Aquastar, Nutrafin CO2, Juwel Reflektori
DIY 72l - Multići: http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=43091.0
Kozinjak 38 l: http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=50506.0

Offline duda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1887
Pocetnik u svemu :-)
« Odgovori #10 u: Rujan 28, 2007, 15:55:00 poslijepodne »


Staviš ciklirane vodeako je moguče jedno 70% bolje da je više... i ostatak friške ali dodaj sredstvo za pripremu vode... i ubaci malo poz bakterija u aq....i možeš postepeno dodavati ribice... ( nikako sve odjednom)i ako je novi filter onda bi bilo poželljno da staviš i ovaj stari da paralelno rade ( samo šta bi stari aq bio bez filtera a to ne možešosim ako imaš još kakav u funkciji)jedno cca 2 tjedna da paralelno rade i poslje makneš stari filter.... ja nisam mogla pustit paralalno da rade oba jer m ije jedan bio preljevni i na njegovo mjesto su došle one cjevčine od fluvala.. pa sve šta sam mogla napraviti jer iz starog filtera uzet spužvu... iprocjedit po spužvama od fluvala i pokapati poz bakterija malo po spužvamai malo u aq i dodala još malo vitaminčeka i super...


Ja sam tako vodu cikliranu iz glavnog aq ( dio vode naarvno) prebacila u kaarntenu 70% a ostatak vode 30%iz špine ali mi prenočila i dodala aquasafe... i prije neg sam išla po nove ribe sam testiral za svaki slučaji sve ok...Edited by: duda
 

Offline friski

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 607
  • Spol: Muški   Lokacija: Koprivnica
Pocetnik u svemu :-)
« Odgovori #11 u: Rujan 28, 2007, 16:01:00 poslijepodne »
Hvala na savjetu. Za svaki slučaj ću pričekati koji tjedan da akvarij ipak sazri kako treba. Ne želim mučiti ribice.
Juwel Rio 180 biljni, 3x30 W Gro-Lux+Aquastar, Nutrafin CO2, Juwel Reflektori
DIY 72l - Multići: http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=43091.0
Kozinjak 38 l: http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=50506.0

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
Pocetnik u svemu :-)
« Odgovori #12 u: Rujan 30, 2007, 22:55:00 poslijepodne »


Tema za Novi u slatkovodnoj


Dobro nam došao _esz_

Offline _ esz _

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
Pocetnik u svemu :-)
« Odgovori #13 u: Listopad 02, 2007, 08:33:00 prijepodne »


Evo jos jedno pitanje... sad ste nadrapali kad vas svaki dan pocnem filati s pitanjima...


Posto sam dobio dosta preporuka o pripremi vode, jucer sam ubacio na mojih 55L vode- 30ml tekucine "sera moreno" za brze cikliranje ... Desilo se to da je voda "požutila" ... sad me zanima da li se bude to procistilo ?? i da li prije ubacivanja riba trebam ubaciti jos malo tekucine "anti clorine" kao što mi je rekao prodavač u zoo trgovini ?? thanx svima
 

Offline Mastino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4960
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pula, Istra!
    • AVOID HYBRIDS!
Pocetnik u svemu :-)
« Odgovori #14 u: Listopad 02, 2007, 08:53:00 prijepodne »
ako se ne varam sera morena je ekstrakt koji farba vodu, nisam siguran da potpomaze cikliranje....

Offline Ninina mama

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2055
  • Spol: Ženski   Dob: 44
  • Lokacija: Sarajevo, BiH
    • Moja fotogalerija
Pocetnik u svemu :-)
« Odgovori #15 u: Listopad 02, 2007, 15:24:00 poslijepodne »
Mislim da je Mastino je u pravu.
Nemam prilike koristiti serine proizvode, ali vjerujem da je to paralela za prodacov biotrix.
To je preparat koji sadri humicnu kiselinu, vitamine i jos nesto. Uglavnom mu je svrha upravo to bojenje vode (jer neke ribe vise vole takvu vodu), ali i spustanje pH.

Za brze cikliranje bi ti trebao ako bas hoces od sere Nitrivec. To su ti kulture bakterija. Ja sam koristila prodacov Nitridac...


Ciji ti je taj anticlorine?
Sera Aquatan je sredstvo koje je namijenjeno pripremi svjeze vode. Znaci vode koju ces naknadno mijenjati svaki tjedan. Naspes vodu u posudu, dodas njega i ostavis 48h... Ja koristim Tetra Aquasafe... To ti je i Duda cini mi se napisala...
Uglavnom ovakvi preparati sluze da neutraliziraju klor. To radis sa svjeze vode, a ne dodavati u vodu koja je vec nekoliko dana u tanku. Bez obzira da li tad dodajes ribe...

To o cemu ti je prodavac pricao je vjerojatno neko sredstvo protiv
stresa... Na zalost ne znam ovako napamet ime. Vec ce se pojaviti neko
ko zna...

Mislim da je to dobro, ali ne i obavezno...
Tuzlanka u Sarajevu

Offline speedcats

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 363
  • Spol: Muški  
Pocetnik u svemu :-)
« Odgovori #16 u: Listopad 02, 2007, 15:47:00 poslijepodne »
 
Citat: _ esz _


Evo jos jedno pitanje... sad ste nadrapali kad vas svaki dan pocnem filati s pitanjima...


Posto sam dobio dosta preporuka o pripremi vode, jucer sam ubacio na mojih 55L vode - 30ml tekucine "sera moreno" za brze cikliranje ... Desilo se to da je voda "požutila" ... sad me zanima da li se bude to procistilo ??  i da li prije ubacivanja riba trebam ubaciti jos malo tekucine "anti clorine" kao što mi je rekao prodavač u zoo trgovini ??   thanx  svima

Sera morena ide u već uhodane akvarije a nikako ne na početak jer naglo snižavanje PH vrijednosti koje može uzrokovati može uništiti kulturu bakterija koja se počela formirati. Voda se zamuti što znači da je dio bakterija riknuo ako je Ph pao.
Tebi treba sera nitivec. To je kutura bakterija. Dodaješ prvi dan 20 ml po 100 l vode, a sljedečih 10 dana po 10 ml na 100 l vode. Mislim da je tako, jer i sam tako radim.

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
Pocetnik u svemu :-)
« Odgovori #17 u: Listopad 03, 2007, 08:44:00 prijepodne »
Može se i bez nitriveca. Akvarij se zaciklira s nekoliko pahuljica hrane i ostavi bez ribica 3-4 tjedna, a onda polako naseljava. Za pripremu vode koristi aquatan. Ništa drugo ne treba od sredstava - niti sredstvo za uklanjanje klora, niti kultura bakterija, niti za bojenje vode, niti protiv algi, puževa - ništa. Sve kontroliraš čim prirodnijim metodama - napraviš balans u vodi, radiš redovite izmjene odstajalom i tretiranom vodom i to je to. Po mojem mišljenju kupovanje gomile kemije je bacanje novca.

Offline _ esz _

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
Pocetnik u svemu :-)
« Odgovori #18 u: Listopad 04, 2007, 15:40:00 poslijepodne »
Evo nakon 3 dana voda se skroz probistrila , a u medjuvremenu sam ubacio 2 cistaca (ancitr.) i 2 kozice prozirne. Oni su se totalno udomacili i lijepo ocistili dno i panj na kojem su bile izasle neke bijele plijesni... i mislim da je sad akvarij spreman za nove ribe (racunam na molije,platije, gupije...) ali to cu tek drugi tjedan !! Budem tu ubacio sliku svog prvog akvarija pa da se i ovaj pocetnik s necim pohvali ...
 

Offline _ esz _

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
Pocetnik u svemu :-)
« Odgovori #19 u: Listopad 04, 2007, 16:52:00 poslijepodne »


I evo ga taman kad sam se pohvalio .... dosao sam s posla i imam sta vidjeti.. jedna kozica je uginula ( na panju je ostala samo njena ljustura,ko zmija kad presvuce kozu.. tak izgleda) a druge isto nema.... gledam vec 45min u akvarij no nemogu je naci....


Ancitriusi su skroz ok, ciste po staklu i po dnu ..


Nesto mora da je poslo krivo ...vjerojatnoje kriva postava akvarija(mislim na vodu)... jaooo kaj sad... ?? :(
 

Offline Marsel

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 187
Pocetnik u svemu :-)
« Odgovori #20 u: Listopad 04, 2007, 18:48:00 poslijepodne »
Kozica nije uginula nego se presvukla
 

Offline _ esz _

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
Pocetnik u svemu :-)
« Odgovori #21 u: Listopad 04, 2007, 19:22:00 poslijepodne »


jupiiii ... stvarno pronasao sam ih u bilju...


Evo budem sad poslao 2,3 slike mog prvog akvarija ;)
 

Offline _ esz _

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
Pocetnik u svemu :-)
« Odgovori #22 u: Listopad 10, 2007, 09:11:00 prijepodne »


Evo proslo je malo vise od 2 tjedna, ribe dna i cistac su unutra vec par dana a jucer su stigli i novi stanovnici... (moly,gupy itd.). Sve je super,promijeno sam po preporukama i pozadinu, sad je to sve lijepse ali jedna stvar me najvise zivcira; zelena končasta alga . Kako se toga rijesiti, vadim ju rucno svakih par dana ali nikako da ode... Od riba koje su po dnu imam 1 ancitrusa, 1 cooly-a, 2 coridoras-a i 2 kozice koje se stano skrivaju u bilju i ciste listove iz kojih takodjer izlazi ta "paucina"... Svijetlo gori nekih 8 do 10 sati dnevno.


Thanxx !!
 

Offline _ esz _

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
Pocetnik u svemu :-)
« Odgovori #23 u: Listopad 12, 2007, 08:34:00 prijepodne »
.... I da nitko nezna odgovor .... :(
 

Offline friski

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 607
  • Spol: Muški   Lokacija: Koprivnica
Pocetnik u svemu :-)
« Odgovori #24 u: Listopad 12, 2007, 09:34:00 prijepodne »
Imao sam borbu sa algama prije par mjeseci. Končasta alga + crna čupava. Posadio sam džunglu u akvariju, prihranjivao, dodao reflektore ali ništa. Zadnja stvar koju sam učinio je dodavenje CO2. Kupio sam nutrafinov CO2 paket za 160 KN (vrijedi za akvarije do 180 l). Original smjesa mi nije radila nego sam napravio svoju sa kvascem, sodom bikarbonom i šećerom. Nakon cc. 2 tjedna nije bilo niti jedne alge u akvariju :):):). Isti recept koristim i sad.

Ako odlučiš probati CO2 pazi da ne pogušiš ribe, obrati pažnju ujutro da li ribice hvataju zrak preko noći (biljke u noći-mraku troše isto kisik). Ja sam imao taj slučaj i zato sam dodao zračnu pumpu i vremensku sklopku. Palim je samo pred jutro na 2 sata, tako da ima dovoljno kisika a sa druge strane ne uništim previše CO2 u vodi.

Nadam se da će ti ovo pomoći.

Sretno.

Juwel Rio 180 biljni, 3x30 W Gro-Lux+Aquastar, Nutrafin CO2, Juwel Reflektori
DIY 72l - Multići: http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=43091.0
Kozinjak 38 l: http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=50506.0