Lipanj 03, 2024, 22:12:51 poslijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Tekuća gnojiva u akvaristici  (Posjeta: 2450 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline rozma

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 238
Tekuća gnojiva u akvaristici
« u: Srpanj 27, 2007, 11:13:00 prijepodne »
HAGEN – Nutrafin Plant Gro – 236 ml[/B]
SERA – Florena – 5000 ml[/B]
TETRA – Planta Min – 500 ml[/B]
JBL – Ferropol – 5000 ml[/B]
EASY LIFE – Pro Fito – 5000 ml[/B]
[/B][/B]

Dragi forumaši,
zanimaju me vaša iskustva sa ovim tekućim gnojivima.
Sva ta gnojiva, nema veze o kojem proizvođaču se radi, deklariraju se kao potpuna i specijalizirana gnojiva za prihranu akvarističkog bilja. No činjenica je da se ta gnojiva ne mogu smatrati potpuno kompletnim za prihranu bilje jer većina njih ne sadrži ili u nedostatnim količinama makro elemente potrebne bilju.
No otom potom, ta gnojiva jesu osnova za prihranu bilja u akvaristici a iskusniji akvaristi koriste i razne druge spojeve, poput soli: Kalij-nitrat, Kalij-dihidrogenfosfat, Magnezij-sulfat itd., kako bi upotpunili nedostatke ovih komercijalnih gnojiva.

Evo malo činjenica oko elemenata biljne ishrane:
Utvrđeno je da je za život viših biljaka neophodno 17 kemijskih elemenata koje zbog toga nazivamo neophodni (esencijalni) ili biogeni elementi.
Budući da biljke ne zahtijevaju jednake količine hranjivih elemenata, uobičajeno je da se dalje dijele na:
a) MAKRO ELEMENTE: C, O, H, N, P, K, S, Ca,
Varaždin / Hrvatska

Offline Nikola5

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 348
Tekuća gnojiva u akvaristici
« Odgovori #1 u: Srpanj 27, 2007, 12:42:00 poslijepodne »
Ja koristim samo SERA FLORENA i zadovoljan sam.

Meni bilje jako dobro uspjeva. Evo cak sam u jedan AQ gdje sam imao umjetno bilje posadio pravo bez podloge tj samo sam ga piknuo u sljunak i biljke su se primile i rastu. A koristim samo SERA FLORENA.

Bok

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Tekuća gnojiva u akvaristici
« Odgovori #2 u: Srpanj 27, 2007, 22:45:00 poslijepodne »


Ja koristim Seru florenu i Jbl ferropol i zadovoljan sam. Neznam što misliš Rozma saznat sa ovom temom jer kao što si i sam rekao iskustva su individualna a rast biljaka ne ovisi samo o tekućem gnojivu..


Moje mišljenje je da su sva gornja gnojiva ok i da nema gotovo nikakve razlike u rastu biljaka ako se naravno zadovoljavaju sve ostale neophodne stvari (CO2, dobra podloga, svijetlo, određen broj riba za makroelemente) a većina ih ima i kalij-K, dakle makroelement. Puno je važnije zadovoljiti ove elemente u zagradi nego razbijati glavu koje tekuće gnojivo.


Zato, smatram da je gubljenje vremena detaljno proučavanje i filozofiranje što je bolje i da li je...


Evo za tebe Rozma i info..JBL ferropol od 5l imaš na Vogelfarmi ili Museru u Austriji.Edited by: Renta

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Tekuća gnojiva u akvaristici
« Odgovori #3 u: Srpanj 27, 2007, 23:51:00 poslijepodne »
Ne mogu ti reći ništa pretjerano o iskustvima, jedino da koristim EASY LIFE – Pro Fito i čini mi se dobrim... Doduše, i ne držim neke jako zahtjevne biljke... Htio sam reći da sam ja gnojivo naručio preko ovog slovenskog sajta...  
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

mandje37

  • Gost
  • Trade Count: (0)
Tekuća gnojiva u akvaristici
« Odgovori #4 u: Srpanj 29, 2007, 10:24:00 prijepodne »
Ja koristim Nutrafin Plantgro i jako sam zadovoljan.

Offline spestana

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 64
Tekuća gnojiva u akvaristici
« Odgovori #5 u: Srpanj 29, 2007, 23:28:00 poslijepodne »


ja kombiniram sa tetrinim plantaminom i sa florenette a(tablete) +tetra co2 depot to je onaj u spreju i sve fercera
 

Offline Renata

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 280
  • Lokacija: ZG
Tekuća gnojiva u akvaristici
« Odgovori #6 u: Srpanj 31, 2007, 19:23:00 poslijepodne »
ja koristim nutrafin plant gro i florenette tablete i zadovoljan sam s napretkom bilja[/b]