Svibanj 23, 2024, 08:19:29 prijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Pitanje, dva...  (Posjeta: 648 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline TILjO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 892
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Osijek
    • FaceBook profile
Pitanje, dva...
« u: Svibanj 28, 2007, 19:26:00 poslijepodne »
Imam dva akvarija... Možete li mi reći, tko zna, kolika bi bila litraža (mala je razlika u litraži)?
1. d= 66cm
v= 37cm
š= 28cm

2. d= 70cm
v= 40cm
š= 31cm

Koliko su dobre "štedne žarulje" za rasvjetu u akvariju?
Mama Africa

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
Pitanje, dva...
« Odgovori #1 u: Svibanj 28, 2007, 19:43:00 poslijepodne »
prvi 68L,...drugi 86L,...
za točnu litražu trebao bi uzeti unutarnje mjere stakla, odbiti volumen podloge i dekoracije

Offline Spidy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 88
Pitanje, dva...
« Odgovori #2 u: Svibanj 28, 2007, 23:20:00 poslijepodne »
Koliko sam uspio polovit na forumu, nije bitan toliko izvor svjetlosti sto se tice samog spektra (iako dio ljudi tvrdi da spec akvarijske lampe pospjesuju bolji rast bilja i sprecavaju nastanak algi, a tu je i stvar tvog ukusa - ovisi koje boje zelis istaknuti u akv), vec kolicina svjetlosti koju trebas pruziti bilju u tvom akv, pozeljno je 0,5 do 1 w po litri vode, tu veliki faktor igra i dubina akvarija - ako grijesim, nije namjerno - neka me starije kolege isprave

Vodeci se time, kao i financijskim mogucnostima u tom trenu, ja sam na svom 50 l akv postavio 2 stedne zarulje od po 20 w sa zutom svjetloscu, bilje mi je ok, ribe su ok, ljepo se vidi, jedino sto mi je boja malo previse zuta.

Probao sam kombinirat jednu takvu sa jos jednom od 20 w koja daje bijelo svijetlo (ima natpis daylight) -zelenilo bilja je dolazilo vise do izrazaja sa manje zutom nijansom, ali u tom periodu alge su podivljale. mada iskerno mislim da je uzrok tome bila velika kolicina svjetlosti (svejedno koje) i tada mala kolicina bilja i jos uglavnom mladi akvarij cca dva i po mjeseca - stanje se popravilo nakon tjedan dana i to skidanjem ove zarulje, trpanjem hrpe bilja, postavljanjem co2 i mjenjanjem 15 -20 % vode svaki 2 -3 dan.
Mislim da cu opet stavit tu kombinaciju da isprobam teoriju.

Sada imam hrpu dobrog bilja, a s algama nemam problema.


Eto to su moja iskustva sa stednim zaruljama.
 


Ivanic Grad


Offline dzecevic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 236
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Osijek
Pitanje, dva...
« Odgovori #3 u: Svibanj 28, 2007, 23:44:00 poslijepodne »
Moj malac ima 1 stednu od 25w. Imas na nekima stednima, TEŽ i jos neke, ispisanu tocnu toplinu svijetla. To ti ide otprilike ovako oko 6500 K je bijelo svijetlo, sto nize to je zuce sto vise to je plavlje, pa cak jako visoko i ljubicasto (12000 i vise K).

Ja sam na preporuku Rastamana kupio od 6500k u Chipoteci i mogu reci da akvarij izgleda super i biljke zive super, i ja sam zadovoljan.

E sada koliko ja malo znam gledaj da imas vise od 0.5w po litri vode i kupi si toliko stednih i sve bi trebalo biti ok.

Pozdrav.

Offline TILjO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 892
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Osijek
    • FaceBook profile
Pitanje, dva...
« Odgovori #4 u: Svibanj 29, 2007, 14:16:00 poslijepodne »
OK! A vidim da ste i vi dosta eksperimentirali, pa ću i ja... Nema mi druge! Samo me zanimalo da čujem od vas kakve su štedne žarulje u akvaristici (jer ih nisam nikada koristio), a vidim da i nisu tako loše kako sam ja mislio!
Mama Africa