Cesto se u pet sopovima mogu vidjeti tajanstvene roza ribe sa velikim ocima i velicinom od 5 do 6 cm. Rijec je o ribi koja se zbog oblika usta cesto naziva i poljubac. Kada ih konaco stavite u vlastiti akvarijum imacete, s vremena na vrijeme, priliku da vidite kako se par „ljubi“. Taj ritual jednako moze znaciti ljubavnu igru ali i rivalstvo.
Helostoma temnickii u slobodnoj prirodi se pojavljuje u dvije boje: zelenoj i roza. Zelena boja je nastanjena u tajlandskom jezeru Bung Poropet, dok je roza na Javi u blatnjavim dijelovima rijeka i jezera kao i barama. Kod tamosnjeg stanovnistva gleda se kao riba koja se precesto nadje na jelovniku. U prirodi ova riba postize velicinu od 20-50 cm. U nasim akvarijuma pak naraste svega 10 do 20 cm.
Riba „poljubac“ zahtjeva zdravu hranu, kako mesnatu tako i biljnu. Dobra hrana su zivi ciklopi i vodene buhe. Obe ove zivotinjice se hrane mikroskopskim algama i tako predstavljaju pravu trpezu za ove ribe „meso sa povrcem i salatom“. Naravno, mozemo im ponuditi i hranu u listicima sa dodatkom bilja. Sa svojim ustima skidaju takodjer alge sa kamenja, biljaka i panjeva koji se eventualno nalaze u nasim akvarijima. Za drzanje ovih prelijepih riba dovoljan je dobro zasadjeni 100 litarski akvarijum. Vrijednosti vode ne igraju toliko znacajnu ulogu. Helostoma temminckii osjeca se dobro pri 5-30 dGh, ph vrijednosti 6,6 do 8,0 i temperaturi od 24 do 28 stepeni celzijusa. Sekundarne spolne oznake su neprimijetne. Samo posmatranjem mozemo procijeniti koja nam je riba muzijak a koja zenka. Roza oblik ove ribe individualno ima tamnije flekice pomocu kojih mozemo, ukoliko ih zapamtimo, svaku individuu prepoznati i tako sastaviti par za mrijest.
Uzgoj
Mrijestilisni akvarijum bio trebao biti negdje oko 70 litara. Temperaturu bi trebalo postaviti na 28 stepeni. Mrijst zapocinje tako sto muziak pokusava uspostaviti kontakt sa zenkom. Svojim ustima „ljubi“ zenku po cijelom tijelu. Ukoliko je zenka spremna za mrijest uzvraca mu na isti nacin. Nakon toga muzijak svojim tijelom obavija zenku i prilikom toga dolazi do otpustanja polnih podukata. Ovaj ljubavni akt se ponavlja nekoliko puta i svaki donosi do 1000 jaja tako da na kraju ukupan mrijest na dostici i kolicinu od 6000 jaja. Neka jaja slobodno plivaju u vodi dok vecina odlazi na povrsinu. Ove ribe znaju dosta svoga mrijesta pojesti u pauzama mrijesta. Zbog toga je preporucljivo par odmah nakon mrijesta izvaditi iz akvarijuma. Mrijest zapocinje nakon gasenja svjetla u akvarijumu. Njihove velike i na svjetlo osjetljive oci im omogucuju da se dobro orijentisu u mraku ali zbog toga one ipak nisu nocne ribe. Samo se se mrijestenje odvija nocu. Larve se izlijezu 14-17 sati nakon mrijestenja. U prvih tri do cetiri dana malce trebamo hraniti izuzetno sitnom praskovitom hranom a vec peti dan vecim zooplanktonima. Rast malih ribica je strasno brz: poslije cetiri do pet sedmica dostizu velicinu 4-5 cm.

