Familija ciklida jeste jako razširjena i kao takva ima i nekih specialca.Zna se,da večina ciklida traži meku i rahlo kiselu vodu,dok drugi opet traže tvrdu i alkalnu vodu(uopštena podjela).Medjutim ciklidi,kad su krenuli u istoriju i evoluciju oni su sebi izborili sva raspoložljiva mesta,koja su našli,ili se adaptirali na mestima gdje su prilikom tektonskih promjena bili i ostali zarobljeni.
Brakičke vode:večina indijskih ciklida živi u takvim vodama pa jim eto i u akvariju treba dodatak soli,oprimerice Etroplus.
Jezero Magadi geotermalno jezero gdje temperatura vode obično jeste oko 40 stupnjeva celzijusa a tamo ima ciklid Alcolapia grahami kome ta temperatura uopšte ne smeta.
Visoki pH često pišemo,pH mora biti takav i takav jer visok smeta a ne smeta ciklidu Alcolapia alcalicus koji živi u jezerima u Tanzaniji,bogatim soda bikarbonom i ph preko 10,5.
Kisik:svi znamo da ciklidima treba kisik,uopšteno možemo tvrditi ,da bez kisika nema života,ma da li to vrijedi i za ciklide?.odgovor se krije u jezeru Victorija,gdje je pronadjen ciklid S.aurateus u toplom plićaku i naučnici su bili prosto zapanjeni,jer se kisik muopšte nije dao izmjeriti.
Jamski ciklidi: jeste da ciklidi,vole zaklone ,pečine,skloništa ali ovaj ciklid koji nam dolazi sa poluostrva Yucatan,pravi je pečinski ciklid,koji retko izadje na vidjelo,da to je Cichlasoma urophthalmus
Brzaci i brzaci nisu zaustavili ciklide,pogotovo u rekama zapadne afrike,ima tih ciklida,koji su se adaptirali na te brzake,tako zgradom tela,ko načinom ishrane,a eto neki od njih su i poznaniki akvarista:posebice genus Steatocranus i Teleogramma.
Šta reči za kraj nekih posebica medju ciklidima,priroda pravi čuda i ciklidi sigurno su jedni od njih,evolucijski biseri
