Lipanj 07, 2024, 06:54:57 prijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Nastamba za Crvenouhe  (Posjeta: 12876 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Johny

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 821
  • Spol: Muški   Lokacija: Valpovo
    • http://www.akvarij.net
Nastamba za Crvenouhe
« u: Prosinac 17, 2006, 14:38:00 poslijepodne »



Joj ljudi...


Ja sam tek sad shvatio koliko će narasti te moje 4 crvenouhe kornjače, pa sad želim znati da li ja njima mogu napraviti stalni smještaj vani u prirodi (bazenčić) prikladne veličine (kolika je prikladna veličina bazena, a kolika kopna?), te da li one mogu opstati vani preko zime, obzirom da potječu iz Kalifornije?

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Nastamba za Crvenouhe
« Odgovori #1 u: Prosinac 18, 2006, 05:41:00 prijepodne »


Citat: Johny

Ja sam tek sad shvatio koliko æe narasti te moje 4 crvenouhe kornjaèe,



Dobro jutro, (u svakom pogledu).
Brzo si skuzio ;-) Dobijes odgovor veceras od mene.
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline Johny

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 821
  • Spol: Muški   Lokacija: Valpovo
    • http://www.akvarij.net
Nastamba za Crvenouhe
« Odgovori #2 u: Prosinac 18, 2006, 16:01:00 poslijepodne »
MA ZNAM JA DA JE SVE TO MOGUĆE, ALI KAO ŠTO REKOH, NEZNAM KAKO DAIM OSIGURAM SMJEŠTAJ PREKO ZIME, KADA SE STVORI LED I KAD POSTANE PREHLADNO(MISLIO SAM MOŽDA NAĆI RJEŠENJE U NEKIM GRIJAČIMA ILI DA NAPRAVIM PREKO ZIME PLASTENIK OKO BAZENA)

Offline Johny

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 821
  • Spol: Muški   Lokacija: Valpovo
    • http://www.akvarij.net
Nastamba za Crvenouhe
« Odgovori #3 u: Prosinac 18, 2006, 16:03:00 poslijepodne »
I još jadan problem će vjerojatno biti hranjenje, kako će one naći hranu u bazenčiću od 3X3m( tako bi napravio kad bi već radio.)

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Nastamba za Crvenouhe
« Odgovori #4 u: Prosinac 18, 2006, 19:50:00 poslijepodne »


Vanjski bazen (biotop) za kornjace, nesto najbolje sto se vodenim kornjacama moze uciniti ... kad je ljeto.
Na mnogo stvari moras obratiti paznju ako zelis praviti vanjski bazen za kornjace.Dubina bazena mora biti minimalno 1 metar. Takodjer moras obratiti paznju da napravis dobru ogradu okolo bazena i zemljista gdje kornjace izlaze na suncanje. Jos jedna stvar koja je vazna je mogucnost da kako ce kornjace iz vode izlaziti na kopno. Ograda je vazna zbgo cinjenice da ce ti bez ograde kornjace vrlo brzo nestati. Isto tako ograda nesmije biti niska kako bi kornjaceje lako mogle preci. Trebao bi takodjer nabaviti pumpu za vanjske bazene (biotope) tako da je voda u pokretu. U vezi kornjaca. Po tvojim postovima sam skuzio da se radi o mladim kornjacama. Mlade kornjace ti najvjerovatnije nece preziviti prvu zimu vani. Takodjer je jako velika opasnost da mlade kornjace (ljeti) postanu zrtva ptica grabilica, macaka, psina, cak se zna desiti da i stakori odnesu male kornjace. To je dozivio jedan prijatelj iz udurge, mada je kako kaze, zastitio sve kako treba. To neznaci da nesmijes nikako male kornjace pustiti van kad je ljeto, samo ti naglasavam da moras dobro osigurati smjestaj. Ako kornjacu od par cm pustis vani u bazen od 3x3m neces je najvjerovatnije vise naci. Sto se velikih kornjaca tice. Poznato je da velike kornjace prezive vise zima vani u nasoj klimi, koja je mnogo ostrija vec tamo gdje su one autohotne. Pricamo o Trachemys scripta elegans (crvenouha).
Svako prezimljavanje u nasim krajevimaje i za odrasle crvenouhe kornjace rizik. Zato je najbolje ih u zimsko vrijeme prenjeti u prostoriju kao sto je neki podrum, ili neka druga prostorija gdje je temparatura malo iznad minusa, najbolje oko 4 do 6°C. Tamo ih pustis da prezime u posudi sa vodom (zamraceno) do proljeca. Ili, ako imas dovoljno mjesta, mozes im takodjer napraviti unutrasnji bazen, sa rasvjetom i temeriranom vodom. Tako da nedrze hibernaciju nikako.
U vezi hranjenja u vanjskom Biotopu, hranis ih kao i normalno. Vani ce cak uhvatiti sami po koju glistu, ili ribicu (ako im ubacis). Ali im normalnobacas isjeceno Govedje srce, ribu i ostalo sa cime se hrane kornjace. Nadju oni sebi svoju hranu ako ih hranis redovno.
Eto, nadam se da nije bilo dosadno citati, i da su par pitanja odgovorena.
Lijep pozdrav, M.
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline Johny

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 821
  • Spol: Muški   Lokacija: Valpovo
    • http://www.akvarij.net
Nastamba za Crvenouhe
« Odgovori #5 u: Prosinac 27, 2006, 18:40:00 poslijepodne »
Puno ti hvala, a kako to misliš da više neču nač kornjaču, jel ju svarno više neču nač ili misliš da ju maltene neču viđati, ali da če ona bit u bazenu?

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Nastamba za Crvenouhe
« Odgovori #6 u: Prosinac 27, 2006, 18:45:00 poslijepodne »


Postace zrtva neke zvijeri, a prije toga ce vjerovatno naci neki put da pobjegne iz smjestaja. Skoro za sigurno nece zimu preziviti vani. (bez obzira sto su zime sve toplije, jos uvjek su hladne previse).
Vani drze samo odrasle crvenouhe kornjace.
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline Johny

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 821
  • Spol: Muški   Lokacija: Valpovo
    • http://www.akvarij.net
Nastamba za Crvenouhe
« Odgovori #7 u: Prosinac 27, 2006, 18:49:00 poslijepodne »
Napisao sam sada novu temu, a mislio sam ih preko zime smjestiti u neku dječju kadu ili takvo što pa onda u garažu gdje je oko 5-7C.

Offline civi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 680
Nastamba za Crvenouhe
« Odgovori #8 u: Prosinac 27, 2006, 19:21:00 poslijepodne »


Najbolje u moj podrum,šta ne Johny?

Offline Johny

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 821
  • Spol: Muški   Lokacija: Valpovo
    • http://www.akvarij.net
Nastamba za Crvenouhe
« Odgovori #9 u: Prosinac 27, 2006, 19:26:00 poslijepodne »


Ma može lega: KOD MENE U BIOTOPU TOKOM LJETA, A TOKOM ZIME U TVOM PODRUMU.


Super će se družit naše kornjačice, svejedno je tvoja bila presretna kada je imala društvo(kada si bio na moru pa kad je Kornelija bila kod mene).

Offline igrzalja

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
Nastamba za Crvenouhe
« Odgovori #10 u: Travanj 30, 2007, 22:22:00 poslijepodne »

Citat: TITO

Vanjski bazen (biotop) za kornjace, nesto najbolje sto se vodenim kornjacama moze uciniti ... kad je ljeto.
Na mnogo stvari moras obratiti paznju ako zelis praviti vanjski bazen za kornjace.Dubina bazena mora biti minimalno 1 metar. Takodjer moras obratiti paznju da napravis dobru ogradu okolo bazena i zemljista gdje kornjace izlaze na suncanje. Jos jedna stvar koja je vazna je mogucnost da kako ce kornjace iz vode izlaziti na kopno. Ograda je vazna zbgo cinjenice da ce ti bez ograde kornjace vrlo brzo nestati. Isto tako ograda nesmije biti niska kako bi kornjaceje lako mogle preci. Trebao bi takodjer nabaviti pumpu za vanjske bazene (biotope) tako da je voda u pokretu. U vezi kornjaca. Po tvojim postovima sam skuzio da se radi o mladim kornjacama. Mlade kornjace ti najvjerovatnije nece preziviti prvu zimu vani. Takodjer je jako velika opasnost da mlade kornjace (ljeti) postanu zrtva ptica grabilica, macaka, psina, cak se zna desiti da i stakori odnesu male kornjace. To je dozivio jedan prijatelj iz udurge, mada je kako kaze, zastitio sve kako treba. To neznaci da nesmijes nikako male kornjace pustiti van kad je ljeto, samo ti naglasavam da moras dobro osigurati smjestaj. Ako kornjacu od par cm pustis vani u bazen od 3x3m neces je najvjerovatnije vise naci. Sto se velikih kornjaca tice. Poznato je da velike kornjace prezive vise zima vani u nasoj klimi, koja je mnogo ostrija vec tamo gdje su one autohotne. Pricamo o Trachemys scripta elegans (crvenouha).
Svako prezimljavanje u nasim krajevimaje i za odrasle crvenouhe kornjace rizik. Zato je najbolje ih u zimsko vrijeme prenjeti u prostoriju kao sto je neki podrum, ili neka druga prostorija gdje je temparatura malo iznad minusa, najbolje oko 4 do 6°C. Tamo ih pustis da prezime u posudi sa vodom (zamraceno) do proljeca. Ili, ako imas dovoljno mjesta, mozes im takodjer napraviti unutrasnji bazen, sa rasvjetom i temeriranom vodom. Tako da nedrze hibernaciju nikako.
U vezi hranjenja u vanjskom Biotopu, hranis ih kao i normalno. Vani ce cak uhvatiti sami po koju glistu, ili ribicu (ako im ubacis). Ali im normalnobacas isjeceno Govedje srce, ribu i ostalo sa cime se hrane kornjace. Nadju oni sebi svoju hranu ako ih hranis redovno.
Eto, nadam se da nije bilo dosadno citati, i da su par pitanja odgovorena.
Lijep pozdrav, M.

TITO baš si lijepo opsao kako s kornjačama u biotopu - da sam barem prije vidio ovaj post možda sada ne bi bio na mukama.
Inače složio sam lijep biotop i doveo tri kornjačice (crvenouha - velika, srednja i mala) prije dva dana. Sve super, ali danas su nestale dvije (srednja i mala). Biotop je ograđen kamenjima, ali vidio sam da se danas i velika kornjača prilično jednostavno penje na ta kamenja.

Jedna od solucija je da su kornjačice izašle van biotopa i možda ušle ispod njega (ima par rupa ispod bazena). Da li postoji način da se izmame kornjačice vani (ako su uopće tu). Čuo sam nešto da dolaze na svijetlo dok je još mrak. Ima li kakvih sugestija?
 

Offline Johny

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 821
  • Spol: Muški   Lokacija: Valpovo
    • http://www.akvarij.net
Nastamba za Crvenouhe
« Odgovori #11 u: Travanj 30, 2007, 22:29:00 poslijepodne »


I ja sutra radim bazen, pa neznam, ako budem gotov sutra idu van sve četiri(male kornjače), a ako ne, onda drugi dan...


A ovo za izmamiti kornjače van, sumnjam. Eventualno da ispustiš vodu i potražiš ispod biotopa. A ako ne, druga mogućnost ti je da pogledaš oko biotopa i po dvorištu, a ako ih ne nađeš, jako mi je žao...


Nego ako imaš daj pliz stavi neku sliku biotopa da vidim kakoo si ti to napravio...

Offline civi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 680
Nastamba za Crvenouhe
« Odgovori #12 u: Svibanj 01, 2007, 00:14:00 prijepodne »
Citat: Johny



I ja sutra radim bazen, pa neznam, ako budem gotov sutra idu van sve četiri(male kornjače), a ako ne, onda drugi dan...


A ovo za izmamiti kornjače van, sumnjam. Eventualno da ispustiš vodu i potražiš ispod biotopa. A ako ne, druga mogućnost ti je da pogledaš oko biotopa i po dvorištu, a ako ih ne nađeš, jako mi je žao...


Nego ako imaš daj pliz stavi neku sliku biotopa da vidim kakoo si ti to napravio...
Ti` treba neka pomoć oko biotopa,ako da ja dolazim OK?

Offline pega777

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 910
    • http://www.google.com
Nastamba za Crvenouhe
« Odgovori #13 u: Svibanj 01, 2007, 12:04:00 poslijepodne »

Citat: igrzalja

TITO baš si lijepo opsao kako s kornjačama u biotopu - da sam barem prije vidio ovaj post možda sada ne bi bio na mukama.
Inače složio sam lijep biotop i doveo tri kornjačice (crvenouha - velika, srednja i mala) prije dva dana. Sve super, ali danas su nestale dvije (srednja i mala). Biotop je ograđen kamenjima, ali vidio sam da se danas i velika kornjača prilično jednostavno penje na ta kamenja.

Jedna od solucija je da su kornjačice izašle van biotopa i možda ušle ispod njega (ima par rupa ispod bazena). Da li postoji način da se izmame kornjačice vani (ako su uopće tu). Čuo sam nešto da dolaze na svijetlo dok je još mrak. Ima li kakvih sugestija?

e nije ti dosta samo ogradjeno s kamenjem,crvenouhe (pogotovo male)izuzetno su dobri penjači pa stoga...bilo bi pozeljno napraviti visu ogradu i krov pomogucnostiali od mreze ili takvo sto da moze svijestlost preko.ajde vrati ovu vecu nazad u akva-terarij dok ne sredis biotop ak ti vec i ta nije pobjegla
pegaC
Prelog

Offline igrzalja

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
Nastamba za Crvenouhe
« Odgovori #14 u: Svibanj 01, 2007, 18:11:00 poslijepodne »
Ja svoju nastambu ne bi ni nazvao pravi biotop jer je jako malen (1.5x1m), već vanjska kada. Inače ideja je od mog starog i ja nisam učestvovao u gradnji.
Ja sam samo donio kornjače, ali to nije ispalo najbolje. Ostala je ova velika, ali je značajnije prestrašena nego prvi dan što dovodi u sumlju da je neki grabljivac imao prste.



Razmisliti ću šta ću s ovom "velikom" kornjačom. Najvjerojatnije ću joj složiti prikladan kućni smještaj, a u ovom vanjskom će ostati samo ribice.

 

Offline pega777

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 910
    • http://www.google.com
Nastamba za Crvenouhe
« Odgovori #15 u: Svibanj 01, 2007, 18:41:00 poslijepodne »
evo ti jedan link za drzanje kornjača na otvorenome

link

pegaC
Prelog

Offline Johny

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 821
  • Spol: Muški   Lokacija: Valpovo
    • http://www.akvarij.net
Nastamba za Crvenouhe
« Odgovori #16 u: Svibanj 01, 2007, 21:01:00 poslijepodne »
Ljudi, ja sam završio svoj biotop, i jakoooooo je velik. Evo u idućem postu stavim slikice...

Offline pega777

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 910
    • http://www.google.com
Nastamba za Crvenouhe
« Odgovori #17 u: Svibanj 02, 2007, 20:59:00 poslijepodne »
pozuri jer i ja planiram pod ferjem poceti s izgradnjom ribnjaka
pegaC
Prelog

Offline reptill

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 58
Odg: Nastamba za Crvenouhe
« Odgovori #18 u: Travanj 29, 2008, 13:58:59 poslijepodne »
Bok ja imam dvije kornjace jedna je velika 11,5cm a druga 11cm dali bi ih i ja tako male mogo preko zime stavit u podrum da hiberniraju i dali bi uginule po zimi od hladnoce u podtumu.

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Odg: Nastamba za Crvenouhe
« Odgovori #19 u: Travanj 29, 2008, 16:51:04 poslijepodne »
Bok ja imam dvije kornjace jedna je velika 11,5cm a druga 11cm dali bi ih i ja tako male mogo preko zime stavit u podrum da hiberniraju i dali bi uginule po zimi od hladnoce u podtumu.
Bok, pod prvo pametno je da zelis crvenouhe pustiti u hibernaciju preko zime.
Pod normalnim uvjetima uginuti nemogu ako voda ne zaledi, a to u podrumu nije slucaj.
Text o pravilnom hiberniranju cini mi se da sam negdje vec napisao,
ako ne uradicu to u nrednih par tjedana.
Vazno je da imas mirno i tamno mjesto gdje kornjace mogu biti u hibernaciji.
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline reptill

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 58
Odg: Nastamba za Crvenouhe
« Odgovori #20 u: Travanj 29, 2008, 20:10:15 poslijepodne »
Vidio sam da je negdje pisano o hibernaciji,nego me zanimalo dali ce uginut,i jos jedno pitanje u kojem mjesecu da ih stavim da hiberniraju i do kada.

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Odg: Nastamba za Crvenouhe
« Odgovori #21 u: Travanj 30, 2008, 11:15:37 prijepodne »
Ja svoje pocinjem stavljati pocetkom jedanestog mjeseca, a vadim ih krajem drugog.
Hibernaciju pocinjes stime sto im pocinjes davati rijedje hranu, palis kasnije a gasis ranije svijetlo.
Grijanje iskljucis. Sve dok na kraju neprestanes skroz davati hranu i svijetlo bude ugaseno skroz.
Poslje ih uzmes i stavis u neku posudu gdje im je toliko duboko da mogu glavu izvaditi na zrak dok su na dnu.
Temparatura nebi trebala biti ispod 4 stepena, niti iznad 8. (inace su "budne"). Mjesto mora biti mirno i mracno
da nebudu previse uzrujane.
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline reptill

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 58
Odg: Nastamba za Crvenouhe
« Odgovori #22 u: Travanj 30, 2008, 11:31:49 prijepodne »
Koliko sam ja skuzio svijetlo im upalim taomo negdje na vecer i rano gasim,grijac ugasim i ne hranim ih puno valjda sam dobro shvatio,dali taj lavor moram pokrit nekom krpom ili necim da im nebude svijetlo.Mozes mi rec u kojem mjesecu da ih pocnem rijede hranit,svijetlo palit kasnije i ugasit grijac.
« Zadnja izmjena: Travanj 30, 2008, 11:36:16 prijepodne od reptill »

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Odg: Nastamba za Crvenouhe
« Odgovori #23 u: Travanj 30, 2008, 17:18:53 poslijepodne »
Koliko sam ja skuzio svijetlo im upalim taomo negdje na vecer i rano gasim,grijac ugasim i ne hranim ih puno valjda sam dobro shvatio,dali taj lavor moram pokrit nekom krpom ili necim da im nebude svijetlo.Mozes mi rec u kojem mjesecu da ih pocnem rijede hranit,svijetlo palit kasnije i ugasit grijac.
Nisi skuzio dobro. Sa izrekom "kasnije palis" mislio sam primjer: ne upalis svijetlo u sedam sati ujutru nego "kasnije", na primjer u 11h. A gasis ranije. Primjer: ne u 20h nego vec u 17h. To pocinjes pocetkom 11. mjeseca (Novembar/Studeni???). Tada i pocinjes manje davati hrane. I ne svaki drugi dan, nego na primjer svaki treci, onda samo dva put tjedno, dok na kraju ne prestanes skroz. Grijac odmah na pocetku ugasis.
Imas sigurno jos pitanja ?
Otvori molim te posebnu temu, jer ovo vise nema veze sa pocetkom ove teme. Zato kljucam.
... i kad me nema, ja sam tu ...