Krajten, ne razumijem. Prvo kažeš da kvaliteta svjetla ne utjeèe na alge, a zatim "osim one plave".
Franco to nije teorija nego činjenica koju učimo u srednjoj školi. Jeste li ikad čuli za klorofil, phycoerythrin, phycocyanin...!?
Međutim, tuljan i ostali su u pravu utoliko što je u potpunosti istina da ako biljci dovedete određenu kolièinu svjetlosti bilo koje fluo cijevi biljka æe uspijevati. "Baza" je u tome što biljka upija cijeli vidljivi spektar svjetla (i više) samo neke valne duljine više (npr. plava i crvena), a neke manje (npr. zelenu i žutu).
Francu je promjenom vrste rasvjete bilje poèelo brže rast usprkos istoj kolièini. Kako to objašnjavate? Istina, bolje bi uspijevalo i da je poveèao kolièinu iste rasvjete, ali s ovim je upravo dokazao da vrsta rasvjete utjeèe. Nauènici su u laboratorijskim uvjetima s istim intezitetom svjetla dobivali razlièite rezultate za razlièite valne duljine. Došli su do zakljuèaka da biljke najbolje reagira na valne duljine od 430 do 453 i od 642 do 662 nm. Ako mislite da Franco laže vjerujte njima. Ili mislite da je sve to izmišljotina i da nam u školi prièaju šuplje prièe (a pokvarenjaka Franca su potkupili)?
Jedino što možete reæi je da se nije potrebno pretjerano optereæivati vrstom rasvjete. Recimo, naš kolega Cuvitar uzgaja biljke pod obiènom žaruljom sa žarnom niti i one rastu... A mislim da æemo se svi složiti u tome kako to i nije baš najbolja rasvjeta za akvarij.
E... još nešto sam dužan napisati u korist Tuljana i ostalih. Dosta "nekvalitetnog" svjetla je bolje nego premalo "kvalitetnog". Dakle intezitet je važniji od kvalitete.
Edited by: jakobinac