Siječanj 22, 2021, 06:32:39 prijepodneNajnoviji Član: netOpir97

Autor Tema: Preslagivanje akvarija  (Posjeta: 128 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline sheja

• Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
Preslagivanje akvarija
« u: Siječanj 14, 2021, 00:36:14 prijepodne »
Pozdrav,
Prije otprilike 5mj. na nagovor žene i moljakanje kceri(8) i protiv svoje volje nasao sam se u vodama o kojim pojma nisam imao -?, uglavnom, kcer je dobila akvarij Juwel 54l i bila presretna, žena se smjeskala a ja ljut je sam znao da ce sva briga oko održavanja pasti na mene.
Drugi dan nadobudno otisli nabaviti ribice u pet centar a tamo razočaranje kad nas je trgovkinje pitala jesmo li ciklirali akvarij :doh:, na srecu cura je bila vrlo ljubazna i ukratko nam objasnila proces startnja akvarij i uputila nas na Akvarij NET gdje sam pokupio osnovne informacije o akvaristici.
Ubrzo je poslozen akvarij, pijesak malo bilja, filter, grijač i proces cikliranja od mj. dana je odrađene bez vecih problema i ribice su bile tu :a02m6:.
Ne znam sto se dogodilo u tih 5mj. ali sad sam u fazi da JA nagovaram ženu da nabavimo akvarij bar 120l :D.
E sad kako je akvarij posložen na brzinu i bez puno znanja sad mi to tako jadno izgleda da sam odluci o sve presloziti.
Mislio sam uzeti hranjivu podlogu Tropica Aquarium Soil i zasaditi puno razlicitog bilja, tu se onda otvara i pitanje rasvjete, prehrane CO2 ali o tome poslije.

Interesuje me kako najlakse napraviti preslagivanje a da ne naudim ribicama, da li mogu vodu iscrpi ti u neku posudu, prebaciti ribice i filter, presloziti akvarij i nakon toga vratiti sve nazad ili takav novo postavljeni akvarij mora opet proci neku fazu prilagodbe prije vraćanja ribica.
Malo sam ga i ja razvukao nadugo i na široka ali valjda je neko uspjeo doci do mog pitanja na kraju :roll:

Offline Seba

• Administrator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • Spol: Muški   Dob: 41
    • http://www.akvarij.net
Odg: Preslagivanje akvarija
« Odgovori #1 u: Siječanj 14, 2021, 10:08:59 prijepodne »
U idealnim uvijetima bilo bi savršeno kada bi imao 2 akvarija paralelno u isto vrijeme..
Složiš novi, prebaciš dio vode i dio filter materijala u novi akvarij, pričekaš malo i lagano u koracima prebacuješ ribe..

U ubrzanoj varijanti, prebaciš svu vodu, sav filter materijal i što više elemenata iz starog akvarija u novi, ubaciš neko sredstvo za cikliranje i trebalo bi biti ok..
If you can't explain it simply, you don't understand it well enough.

Offline kinggo

• Punopravni član
  • Spol: Muški   Dob: 44
« Odgovori #2 u: Siječanj 14, 2021, 10:42:01 prijepodne »
i uzmi u obzir da su neke ribe jako podlozne stresu tak da ako koja :dead: nemoj se iznenaditi. To je jednostavno tako, meni su znale riknuti i kad bi ih prebaciou u drugi akvarij a ne samo u neku kantu sa vodom u kojoj su bile.  :(

Offline dante

• Član redakcije
  • Punopravni član
« Odgovori #3 u: Siječanj 14, 2021, 21:44:52 poslijepodne »

Drugi dan nadobudno otisli nabaviti ribice u pet centar a tamo razočaranje kad nas je trgovkinje pitala jesmo li ciklirali akvarij :doh:, na srecu cura je bila vrlo ljubazna i ukratko nam objasnila proces startnja akvarij i uputila nas na Akvarij NET gdje sam pokupio osnovne informacije o akvaristici.

Ako me sad nije šlogiralo!  :o
Inaće u Pet centru obično uvale "čarobnu vodicu" za cikliranje i pošalju te s tim i s ribicama doma...
Ribe je najsigurnije kupovat u Viliju u Utrinama ili Aquashopu na Oranicama...

Da, neke vrste su poprilično njonjave pa treba pripazit.
Ak imaš mjesta, ostavi oba dok se drugi ne zaciklira.
U biti, uopće ne vidim razloga zašto nebi ostavio oba akvarija za stalno.  8)
Jedan je ionako samo za početak!  :D

Offline sheja

• Novi član
  • *
« Odgovori #4 u: Siječanj 14, 2021, 22:56:14 poslijepodne »

Da, neke vrste su poprilično njonjave pa treba pripazit.
Ak imaš mjesta, ostavi oba dok se drugi ne zaciklira.
Pa u tome i je problem sto nemam dva nego samo jedan :'(
A i ove moje ne djeluju bas njonjave, u ovih pet mjeseci ni jedna nije rikavela, a mnoze se ko lude, e sad se pitam jesam li samo imao srece ili sam stvarno sve dobro poslozio :21: :D, mislim da ipak ima vise srece nego pameti :lol:
Pitanje u vezi podloge, Tropica Aquarium Soil ili Tropica Aquarium Soil Powder, razlika je kako mi se Cini samo u granulaciji ili....  :hmmm:

Offline dante

• Član redakcije
  • Punopravni član
« Odgovori #5 u: Siječanj 14, 2021, 23:11:39 poslijepodne »
Živorotke znači.
S njima nebi trebalo bit problema ak je kvaliteta vode OK.

Kolko znam, samo u granulaciji. To je poprilično našopano gnojivom tak da buš prvih nekoliko tjedana mijenjo 50% vode dvaput tjedno...