Ožujak 19, 2024, 07:30:43 prijepodneNajnoviji Član: EugenLaxa

Autor Tema: Betta splendens (oprema i briga)  (Posjeta: 3369 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline chloef

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zagreb
Betta splendens (oprema i briga)
« u: Ožujak 24, 2020, 16:21:06 poslijepodne »
Hej!

Kad sam bila mlađa, uvijek smo doma imali ribice i nedavno mi je pala ideja da bi akvaristika mogla biti idealan hobi za nekog poput mene. Naravno, što sada više učim i proučavam, shvaćam koliko je toga moglo, ali i trebalo biti drugačije, bolje, kvalitetnije itd. S obzirom da ovaj put sve ovisi isključivo o meni (i mom novčaniku  :)), voljela bih da od samog početka sve bude po PS-u, točno onako kako treba biti. Međutim, jako mi je teško izgraditi vlastito mišljenje o raznoraznim temama jer sam izgubljena u moru kontradiktornih informacija iz različitih izvora pa bi mi zaista trebala pomoć vas iskusnijih.  :bc:

Dakle, da skratim priču, apsolutno sam se zaljubila u bettu, a kada sam čula da im ne treba puno prostora i da je sasvim u redu držati ih same, konačan odabir je pao. :buw: Ali tu dolazimo i do prvog velikog upitnika iznad moje glave: Postoji li preveliki akvarij? Naime, na većini naših izvora sam naišla na informacije da je sve iznad 20-ak litara previše za samo jednu ribicu, dok su gotovo svi strani izvori usuglašeni da ne postoji preveliki akvarij za njih. Čak postoji i objašnjenje da se je ideja o malenim akvarijima pojavila iz toga da bette žive u lokvama, otiscima goveda itd., ALI da većina zaboravlja da je to samo tijekom sezona suša. Dakle, ostatak godine se također puno kreću, kao i većina ostalih riba. Neki uzgajivači također napominju da njihova (prirodna) osobnost, znatiželja i pokretnost dolazi do izražaja tek u većim akvarijima. U svakom slučaju, zbunjena sam i ne znam koga slušati. Razmišljam o akvariju od 54 L za jednog mužjaka. Može li se to smatrati humanim odabirom? Dakle, da riba nema znakove stresa, da se osjeća ugodno i ima kvalitetan život u njemu. U akvariju bi još bilo i živo bilje, koje bi, pretpostavljam, i samo po sebi zauzelo dosta prostora pa su te 54 L zapravo puno manje.

Druga stvar je odabir akvarija i opreme. Za oko mi je zapeo set Eheim Aquastar (54 L) s LED rasvjetom (1 x 12W), unutarnjim filterom EHEIM pickup 60 i grijačem EHEIM thermocontrol 50W (i termometar), a sam akvarij ima float staklo 4mm:
https://aquashop.hr/proizvod/eheim-aquastar-54-led-crni/

Druga opcija bi za sada bila Aquael set LEDDY 60 (54 L) s LED rasvjetom RETROFIT, filterom ASAP 300 te grijačem Fix 50W, a staklo je opet 4 mm:
https://gladnipsic.com.hr/proizvod/akvarij-aquael-set-leddy-60-54-l/

E sad, nisam sigurna koliko je sve to prikladno za bette. Najviše me brine filter, za kojeg se bojim da je prejak pa bi eventualno trebalo naći alternativu. Ako je sve ostalo u redu, onda mi je najmanji problem uzeti drugu vrstu filtera, ali ne želim se dovesti u situaciju da kupim set, i onda ništa osim akvarija ne mogu koristiti. Također, je li rasvjeta dovoljna za neke najjednostavnije biljke za početnike? Ne znam, je li automatska, ali to lako riješim s utičnicom. Znači, stvarno me zanima samo kvaliteta tj. prilagođenost za bettu, a praktična rješenja ću onda tražiti poslije. Koji je od ova dva seta bolji i zašto? Što bi se na svakom eventualno trebalo zamijeniti?

Btw. ne žuri mi se s kupnjom. Trenutno sređujem nastambu za hrčka, tako da bi akvarij tek stigao na jesen/zimu, samo se želim na vrijeme informirati o svemu.  :)

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2200
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Betta splendens (oprema i briga)
« Odgovori #1 u: Ožujak 24, 2020, 20:52:22 poslijepodne »
Kod Betta nije stvar u veličini akvarija nego u visini vodenog stupa koji se za njih ne preporuča viši od kojih 25 cm jer nisu baš neki ekstra plivači, a često moraju na površinu po kisik pošto su dvodihalice.
Ak si baš zapela za tih 54 litre onda mi se Eheim čini boljim izborom, al sve je to tu negdi.
Rasvjeta je dovoljna za nezahtjevno bilje, a Bette baš i nisu ljubitelji jake rasvjete kao ni velikog protoka vode.
Neznam jel se tim filterima da štelat protok, al nebi smjeli bit prejaki na 60cm dužine. A i uvijek ga moš okrenut prema kračoj strani pa bu drugi dio akvarija mirniji.
Inače je 15-20 litri za Bettu skroz OK i stvarno im ne fali prostora i mjesta za plivanje.
A ti 54 litre akvariji su baš ni vrit ni mimo!
Nit su dovoljno velki za bolju stabilnost biološke ravnoteže ili ak jednog dana odlučiš stavit neku malo veću ribu.
Jer Bette žive oko 2 godine pa možda poželiš nešto drugo...
A s druge strane, nisu ni tak mali da ga u 3 minute očistiš i promjeniš vodu ili ga po potrebi za pol vure rastaviš cjelog i napraviš drugi setup.
Po meni bi bolji izbor bila 2 mala akvarija pa ak ti se tak sviđaju Bette možeš imat dvije ili recimo u jednom Bettu, a u drugom kozice...

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4040
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Betta splendens (oprema i briga)
« Odgovori #2 u: Ožujak 24, 2020, 21:30:36 poslijepodne »
kupi u petcentru neko nize staklo koje ti odgovara, uzmi eheim liberty 200 i smanjis mu protok, uzmi i aquael leddy slim 10W i neki grijac i imas akvarij za betu i filter i rasvjetu koju mozes koristiti i na necem dosta vecem. A sa tom rasvjetom mozes imati i neko ozbiljnije bilje jer ima oko 1000 lumena i ide na plici akvarij.

Offline chloef

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zagreb
Odg: Betta splendens (oprema i briga)
« Odgovori #3 u: Ožujak 24, 2020, 21:46:21 poslijepodne »
Kod Betta nije stvar u veličini akvarija nego u visini vodenog stupa koji se za njih ne preporuča viši od kojih 25 cm jer nisu baš neki ekstra plivači, a često moraju na površinu po kisik pošto su dvodihalice.
Ak si baš zapela za tih 54 litre onda mi se Eheim čini boljim izborom, al sve je to tu negdi.
Rasvjeta je dovoljna za nezahtjevno bilje, a Bette baš i nisu ljubitelji jake rasvjete kao ni velikog protoka vode.
Neznam jel se tim filterima da štelat protok, al nebi smjeli bit prejaki na 60cm dužine. A i uvijek ga moš okrenut prema kračoj strani pa bu drugi dio akvarija mirniji.
Inače je 15-20 litri za Bettu skroz OK i stvarno im ne fali prostora i mjesta za plivanje.
A ti 54 litre akvariji su baš ni vrit ni mimo!
Nit su dovoljno velki za bolju stabilnost biološke ravnoteže ili ak jednog dana odlučiš stavit neku malo veću ribu.
Jer Bette žive oko 2 godine pa možda poželiš nešto drugo...
A s druge strane, nisu ni tak mali da ga u 3 minute očistiš i promjeniš vodu ili ga po potrebi za pol vure rastaviš cjelog i napraviš drugi setup.
Po meni bi bolji izbor bila 2 mala akvarija pa ak ti se tak sviđaju Bette možeš imat dvije ili recimo u jednom Bettu, a u drugom kozice...

Hvala ti na odgovoru!  :)
Veći akvarij trenutno ne dolazi u obzir zbog manjka prostora, ali razmislit ću o dva manja. Samo me je strah da se riba ne pati...
Možeš mi, molim te, samo objasniti zašto misliš da je Eheim ipak mrvicu bolji?

kupi u petcentru neko nize staklo koje ti odgovara, uzmi eheim liberty 200 i smanjis mu protok, uzmi i aquael leddy slim 10W i neki grijac i imas akvarij za betu i filter i rasvjetu koju mozes koristiti i na necem dosta vecem. A sa tom rasvjetom mozes imati i neko ozbiljnije bilje jer ima oko 1000 lumena i ide na plici akvarij.

Puno hvala na savjetima! Nekako sam i sama imala osjećaj da ću se sa setovima teško izvući, iako djeluju puno jednostavnije od zasebnog kupovanja i masovnog istraživanja apsolutno svega. :)

Ne smijem imati otvoren akvarij radi mačke, tako da Aquael Leddy Slim ne dolazi u obzir, ali potrudit ću se istražiti nešto najsličnije tome.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4040
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Betta splendens (oprema i briga)
« Odgovori #4 u: Ožujak 24, 2020, 22:00:20 poslijepodne »
imam 3 macke u kuci i nakon cca 20 godina sam sa poklopca presao na takav tip rasvjete. Istina, moja je 15cm siroka. Na pocetku su se znale izlezavati kao i na poklopcu ali ih je proslo. Ribe ih ne zanimaju (neonke su unutra) jedino kaj jedna voli piti vodu.
A ovi kompleti ti imaju tak ocajne poklopce da ce ti to pod mackom brzo napraviti krrrrrc. Ja sam imao prastari juwel rekord koji je imao plastiku prilicno debelu pa je to i dugo izdrzalo. Ali ovi novi su malo cvrsci od case jogurta. 
Uglavnom, imas nacina kako poklopiti akvarij bez poklopca, odnosno sa takvim tipom rasvjte ako macka bas bude jako znatizeljna.

Offline MARIETO88

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 124
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Betta splendens (oprema i briga)
« Odgovori #5 u: Ožujak 24, 2020, 22:01:50 poslijepodne »
Za bettu min 30l, 30-40l idealno, sve veće neiskorišteno, a radi slabe filtracije puno mrtvi tocaka/kuteva.
Mozes i u 20l, kako kolege kažu, ali ima istine da se drukcije ponasaju u litražama( 20l, 30l, 54l sam svoju drzao). U 20l izgleda bezvoljno, 30l je bilo ok, vise aktivnosti, 54l malo istarzuje, promjenis scape tu i tamo, motiviras je, ali na 54l uzmi neke manje ribice, tipa neonke 6x komada, da ne bude pre prazan tank... Moje skromno iskustvo u 2 godine, nakon toga sam je poklonio...

Aquael 54l sam imao, poklopac mi je bio uzas za ciscenje, svijetlo ti je u ocima..., mozes ga malo zaokrenuti, ali slabo sve to. Svjetlo je za jednostavno bilje ok, ali po meni preslabo, znaci nisam imao alga na tanku opce, jel je bio bas u mraku skoro, cak malo sam se mucio sa biljka, nisu uvenule, ali nisi ni rasle,, sada ako imas malo izvora sunca bit će bolje + nemoj uzinati pretamnu podlogu, bit ce ti pretaman alvarij(ja sam uzeo crnu). Poklopac, nazad na njega..., kada ga otvoris, kondezacija curi iza akvarija sa poklopca. Filter taj unutra ti je preslab, vjeruj meni, ja sam jos jedan kupio...
I filter uvlaci na pumpu pa tek onda ide voda na spuzvu, pa bas ne cisti nabolje... posto rotor snrvi prljavstinu, a gruba je spuzva, ali mozes spuzvu mjenjati i cak staviti bioloskoga medija...
Ugl. nije los akvarij, ali svjetlo mozda malo preslabo, poklopac i kondezacija, filter tak tak...

Ja ti preporucam EHEIM, ako nema ovi mana..., a od marine 54l ti je isto dobar, poklopac i svjetlo jako dobro rijeseni, a filter je ok. tu marku imas u ZOO CITY..

No, najbolja opcija bi ti bila od kolege da odes u pet centar i sama slozis najbolje od svega si....

p.s. bette ne vole prejak protok vide, ali to ne znaci da uzmes najmanji filter..
ugl. manji protok, ali zapremnina veca ( filter sa souzvom i bioloskim medijem je dosta bitan i olaksat ce ti odtzavanje i vodene parametre ustabiliti)... a protok, mozes ga okrenuti u staklo, koljenom prema povrsini okrenuti, spray bar...
jel ti mali filteri, tioa 300l/h se kada se zastopaju malo padnu vjv  na 100l/h

Poslano sa mog SM-N960F koristeći Tapatalk


Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2200
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Betta splendens (oprema i briga)
« Odgovori #6 u: Ožujak 24, 2020, 22:19:58 poslijepodne »
Veći akvarij trenutno ne dolazi u obzir zbog manjka prostora, ali razmislit ću o dva manja. Samo me je strah da se riba ne pati...
Možeš mi, molim te, samo objasniti zašto misliš da je Eheim ipak mrvicu bolji?


Čini mi se da je filter malo veći, odnosno ima više spužve, a i poklopac mi se čini bolji...
Baš radi kondenzacije kak ti i Marieto veli...
Nisam detaljno proučavo...
U 15-20 litri se sigurno nebu patio...
Manje od toga ja nebi išo, veći možeš, al nemoraš...

Offline chloef

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zagreb
Odg: Betta splendens (oprema i briga)
« Odgovori #7 u: Ožujak 25, 2020, 11:44:33 prijepodne »
imam 3 macke u kuci i nakon cca 20 godina sam sa poklopca presao na takav tip rasvjete. Istina, moja je 15cm siroka. Na pocetku su se znale izlezavati kao i na poklopcu ali ih je proslo. Ribe ih ne zanimaju (neonke su unutra) jedino kaj jedna voli piti vodu.
A ovi kompleti ti imaju tak ocajne poklopce da ce ti to pod mackom brzo napraviti krrrrrc. Ja sam imao prastari juwel rekord koji je imao plastiku prilicno debelu pa je to i dugo izdrzalo. Ali ovi novi su malo cvrsci od case jogurta. 
Uglavnom, imas nacina kako poklopiti akvarij bez poklopca, odnosno sa takvim tipom rasvjte ako macka bas bude jako znatizeljna.

Istražit ću onda neka alternativna rješenja, nadam se da među njima postoje i jednostavnija. Ne želim previše komplicirati na samom početku jer postoji puno stvari koje obavezno moram riješiti, a koja su mi kao apsolutnom početniku pravi izazov.

Stvarno nisam znala da je uopće moguća proizvodnja toliko nekvalitetne opreme...

Za bettu min 30l, 30-40l idealno, sve veće neiskorišteno, a radi slabe filtracije puno mrtvi tocaka/kuteva.
Mozes i u 20l, kako kolege kažu, ali ima istine da se drukcije ponasaju u litražama( 20l, 30l, 54l sam svoju drzao). U 20l izgleda bezvoljno, 30l je bilo ok, vise aktivnosti, 54l malo istarzuje, promjenis scape tu i tamo, motiviras je, ali na 54l uzmi neke manje ribice, tipa neonke 6x komada, da ne bude pre prazan tank... Moje skromno iskustvo u 2 godine, nakon toga sam je poklonio...

Aquael 54l sam imao, poklopac mi je bio uzas za ciscenje, svijetlo ti je u ocima..., mozes ga malo zaokrenuti, ali slabo sve to. Svjetlo je za jednostavno bilje ok, ali po meni preslabo, znaci nisam imao alga na tanku opce, jel je bio bas u mraku skoro, cak malo sam se mucio sa biljka, nisu uvenule, ali nisi ni rasle,, sada ako imas malo izvora sunca bit će bolje + nemoj uzinati pretamnu podlogu, bit ce ti pretaman alvarij(ja sam uzeo crnu). Poklopac, nazad na njega..., kada ga otvoris, kondezacija curi iza akvarija sa poklopca. Filter taj unutra ti je preslab, vjeruj meni, ja sam jos jedan kupio...
I filter uvlaci na pumpu pa tek onda ide voda na spuzvu, pa bas ne cisti nabolje... posto rotor snrvi prljavstinu, a gruba je spuzva, ali mozes spuzvu mjenjati i cak staviti bioloskoga medija...
Ugl. nije los akvarij, ali svjetlo mozda malo preslabo, poklopac i kondezacija, filter tak tak...

Ja ti preporucam EHEIM, ako nema ovi mana..., a od marine 54l ti je isto dobar, poklopac i svjetlo jako dobro rijeseni, a filter je ok. tu marku imas u ZOO CITY..

No, najbolja opcija bi ti bila od kolege da odes u pet centar i sama slozis najbolje od svega si....

p.s. bette ne vole prejak protok vide, ali to ne znaci da uzmes najmanji filter..
ugl. manji protok, ali zapremnina veca ( filter sa souzvom i bioloskim medijem je dosta bitan i olaksat ce ti odtzavanje i vodene parametre ustabiliti)... a protok, mozes ga okrenuti u staklo, koljenom prema povrsini okrenuti, spray bar...
jel ti mali filteri, tioa 300l/h se kada se zastopaju malo padnu vjv  na 100l/h

Poslano sa mog SM-N960F koristeći Tapatalk

Puno hvala na ovako detaljnom odgovoru.  :)
Od Aquaela onda definitivno odustajem. Marine Basic sam već vidjela, ne znam zašto sam ga automatski izignorirala. Stavit ću i njega na popis potencijalnih.

Da, ta opcija sa samostalnim slaganjem se čini najisplativijom, ali i najkompliciranijom, pogotovo kada se nema apsolutno nikakvog iskustva. Ali sada se bacam na detaljnije proučavanje pa ću vidjeti kako će to ići.

Ovo za filtere nisam znala. Imat ću to na umu, hvala!

Veći akvarij trenutno ne dolazi u obzir zbog manjka prostora, ali razmislit ću o dva manja. Samo me je strah da se riba ne pati...
Možeš mi, molim te, samo objasniti zašto misliš da je Eheim ipak mrvicu bolji?


Čini mi se da je filter malo veći, odnosno ima više spužve, a i poklopac mi se čini bolji...
Baš radi kondenzacije kak ti i Marieto veli...
Nisam detaljno proučavo...
U 15-20 litri se sigurno nebu patio...
Manje od toga ja nebi išo, veći možeš, al nemoraš...

Okej, sad mi je jasnije. Do danas nisam niti razmišljala da bi kondenzacija eventualno isto mogla predstavljati problem. Hvala!

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4040
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Betta splendens (oprema i briga)
« Odgovori #8 u: Ožujak 25, 2020, 12:01:21 poslijepodne »

Stvarno nisam znala da je uopće moguća proizvodnja toliko nekvalitetne opreme...

pa citava ekonomija se bazira(la) na robotskoj proizvodnji jednodnevnog smetja koje bi nezaposleni trebali kupovati......

Inace, to kaj slazes pojedinacno nije nis komplicirano a u konacnici imas bolje i fleksibilnije stvari kasnije.
Od tih kompleta manjih su ti uglavnom ovi "sacpers" kockice modeli bitno bolji barem kaj se tice kvalitete izrade ali opet i kostaju dosta vise.

Offline chloef

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zagreb
Odg: Betta splendens (oprema i briga)
« Odgovori #9 u: Ožujak 25, 2020, 12:59:44 poslijepodne »
Ma jasno mi je da nije sve uvijek ultrakvalitetno, ali baš do te mjere, i pogotovo kada su u pitanju živi organizmi...bljak!

Budući da stvarno imam hrpu vremena na raspolaganju, odlučila sam da ću pokušati sama odabrati sve. Ako negdje zapnem, javim se.
A setove ću si ostaviti sa strane kao plan B, ako shvatim da se uopće ne snalazim.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4040
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Betta splendens (oprema i briga)
« Odgovori #10 u: Ožujak 25, 2020, 13:32:00 poslijepodne »
pa kad vidis kaj se prodaje pod "hranu" za ljude onda ne treba dalje......

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2200
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Betta splendens (oprema i briga)
« Odgovori #11 u: Ožujak 26, 2020, 19:38:13 poslijepodne »
Pošto ti nije žurba, najjeftinije ti ispadne ak uzmeš staklo u ZG, kod lokalnog staklara zamoliš da ti zreže poklopac po mjeri, a rasvjetu, grijač, filter i "okačke" za stakleni poklopac si naručiš iz Kine na aliexpressu...
Samo sad trenutno baš i nije vrijeme za to... Jer mislim da pošiljke baš i ne prolaze...
Nadam se da će se sve ovo uskoro normalizirat...
I u tom te slučaju neki mini akvarijić ne izađe ni 300kn, a 54 litre možda 80-100kn više...

Offline Lonely_Horseman

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Betta splendens (oprema i briga)
« Odgovori #12 u: Ožujak 27, 2020, 07:55:35 prijepodne »
Bok chloef,

Iz prve ruke o bettama u Aquael leddy 60 setu.

Sve ovisi koji tip bette odaberes.

Halfmoon mužjak - za njega sam morao smanjiti dosta jak protok iz ASAP filtera koji dođe u setu. To napraviš vrlo jednostavno tako da odrezeš komad filter spužvice (koju naknadno kupiš) koja je veličinom malo veća od otvora na filteru  i uguraš s gornje strane u otvor filtera. U suprotnom će ga raznositi po akvariju i moguće da ce si ostetiti peraje plivajuci u takvoj brzoj struji. Zamisli zastavu na jakom vjetru.

U istom tom aquael setu veiltail i plakat ženke (2) nisu imale nikakvih problema s plivanjem i ona dodatna spuzvica iz filtera je uklonjena.

Što se tiče rasvjete u tom setu sasvim je dovoljna da uspjevaju biljke: Cryptocoryine wendtii 'Green', Didiplis diandra, Hydrocotyle tripartita Japan, Limnophila sessiliflora, Ludwigia repens “Mini Super Red”, Lysimachia nummularia, Rotala indica aka. Ammania bonsai. Sve od navedenog je živjelo u tom setu vrlo uspješno.

Filter je ok, rasvjeta je ok i mozes je vrlo jednostavno zamijeniti za model koji je duži. Ovaj koji dolazi u setu ima recimo 15 ledica. I odbro obasjava centralni dio, ali slabije kuteve. Uzmes model od Aquaela koji ima 30 ledica, a ovaj ti može dobro poslužiti u garaži  kao dodatno mobilno osvjetljenje. :D

Bokić

Offline etkalec

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Varaždin
  • E.T.
Odg: Betta splendens (oprema i briga)
« Odgovori #13 u: Ožujak 27, 2020, 10:36:49 prijepodne »
Pozdrav,

Za bettu bi ja uzeo AQUAEL SHRIMP SET SMART 2 od 19litara. Istina da je namijenjen primarno držanju kozica, ali za bettu bi po meni bio super. Ima stakleni poklopac tako da s mačkama nema problema... Set nije skup, oko 500,00 kn za sve (staklo, svjetlo, grijač, filter...).

Offline marink02

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Muški   Lokacija: Dalmacija
Odg: Betta splendens (oprema i briga)
« Odgovori #14 u: Ožujak 27, 2020, 11:21:03 prijepodne »
Eventualno  AQUAEL SHRIMP SET SMART 2 od 30 litara, s tim da je manji sasvim dovoljan za bettu, veci mozes vise napuniti hardscapeom i biljem, manji je zgodniji za odrzavanje, stavis jednu amano kozicu i neritu ili ramshorna i to ti je to.

Offline MARIETO88

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 124
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Betta splendens (oprema i briga)
« Odgovori #15 u: Travanj 01, 2020, 22:37:24 poslijepodne »
Eventualno  AQUAEL SHRIMP SET SMART 2 od 30 litara, s tim da je manji sasvim dovoljan za bettu, veci mozes vise napuniti hardscapeom i biljem, manji je zgodniji za odrzavanje, stavis jednu amano kozicu i neritu ili ramshorna i to ti je to.
Upravo sam taj imao dosta dugo i njega bi uzeo uvjek radi cijene, posto kada pogledas razliku u lovi i litrazi bolji je, iako ajd to namjerno rade..

Filter puno bolji, iako je samo spuzva, imas u P.C. 2-3 vrste razni gustoca ili ipregnacija spuzva,, 2 spuzve miss da nije ni 20kn, iako to rijetko mjenjas.

Rasvjeta, puno jaca i solidna za bilje, iako ovaj od 54l ne pokriva čoškove, ovaj od 30l osvijetli i oko kavarija malo.

Poklopac ok, ali staklen, moras ga dizat za svako hranjenje dok 54l ima poklopac..., mozda se cini bzvz, ali kada radis svaki dan 2x puta ima smisla. Meni bio ok, ali uvjek si malo napet di ga stavis, kako ga spustis itd... ipak je staklo to, ali mozda sam ja paranoik sam malo. Iako mi se rubovi na poklopcu sjb... nakon 2 god...

Akvarij moras paziti di stavljas, ja sam 30l stavio na dosta visoko mjesto, te iako sam 188cm, imao sam problema radi dubine akvarija i mjesta di sam stavio, ali sve ispod 1m ce biti ok.

Možeš ici i na manji 19l, ali ako zelis bolji scape, bolje veci,, posto na tim manjima zapnes za sve i svasta ako nesto radis, opet mozda samo ja radi vecih ruka.

No, 30l ti nije puno, 1 tjedno 10l promjenis, doslovno kanta van, kanta unutra...

Tu moja stručnost prestaje.
Sretno...

Poslano sa mog SM-N960F koristeći Tapatalk


Offline chloef

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zagreb
Odg: Betta splendens (oprema i briga)
« Odgovori #16 u: Travanj 20, 2020, 13:53:17 poslijepodne »
Pošto ti nije žurba, najjeftinije ti ispadne ak uzmeš staklo u ZG, kod lokalnog staklara zamoliš da ti zreže poklopac po mjeri, a rasvjetu, grijač, filter i "okačke" za stakleni poklopac si naručiš iz Kine na aliexpressu...
Samo sad trenutno baš i nije vrijeme za to... Jer mislim da pošiljke baš i ne prolaze...
Nadam se da će se sve ovo uskoro normalizirat...
I u tom te slučaju neki mini akvarijić ne izađe ni 300kn, a 54 litre možda 80-100kn više...

Baš ću pogledati AE. Do sada sam nešto malo škicnula ebay, ali mi je puno toga djelovalo mutno pa sam brzo odustala. :D



Bok chloef,

Iz prve ruke o bettama u Aquael leddy 60 setu.

Sve ovisi koji tip bette odaberes.

Halfmoon mužjak - za njega sam morao smanjiti dosta jak protok iz ASAP filtera koji dođe u setu. To napraviš vrlo jednostavno tako da odrezeš komad filter spužvice (koju naknadno kupiš) koja je veličinom malo veća od otvora na filteru  i uguraš s gornje strane u otvor filtera. U suprotnom će ga raznositi po akvariju i moguće da ce si ostetiti peraje plivajuci u takvoj brzoj struji. Zamisli zastavu na jakom vjetru.

U istom tom aquael setu veiltail i plakat ženke (2) nisu imale nikakvih problema s plivanjem i ona dodatna spuzvica iz filtera je uklonjena.

Što se tiče rasvjete u tom setu sasvim je dovoljna da uspjevaju biljke: Cryptocoryine wendtii 'Green', Didiplis diandra, Hydrocotyle tripartita Japan, Limnophila sessiliflora, Ludwigia repens “Mini Super Red”, Lysimachia nummularia, Rotala indica aka. Ammania bonsai. Sve od navedenog je živjelo u tom setu vrlo uspješno.

Filter je ok, rasvjeta je ok i mozes je vrlo jednostavno zamijeniti za model koji je duži. Ovaj koji dolazi u setu ima recimo 15 ledica. I odbro obasjava centralni dio, ali slabije kuteve. Uzmes model od Aquaela koji ima 30 ledica, a ovaj ti može dobro poslužiti u garaži  kao dodatno mobilno osvjetljenje. :D

Bokić

Hvala ti puno na ovako detaljnom opisu! Filter me je najviše i brinuo... :)



Pozdrav,

Za bettu bi ja uzeo AQUAEL SHRIMP SET SMART 2 od 19litara. Istina da je namijenjen primarno držanju kozica, ali za bettu bi po meni bio super. Ima stakleni poklopac tako da s mačkama nema problema... Set nije skup, oko 500,00 kn za sve (staklo, svjetlo, grijač, filter...).

Nije loša ideja, moram priznati da mi se estetski jako sviđa, neka low budget verzija onog prekrasnog Dennerle Nano Cube :D 
Samo kao što @marink02 kaže, ako bih to uzimala, uzela bih 30 L.
Jedino ne znam koliko je to okej za bette. Čitala sam negdje na netu da ne vole plivati gore-dolje jer se jako umaraju i da se zato ne preporučaju takvi tipovi akvarija za njih... a s druge strane baš ih puno ljudi drži u njima i bez obzira na to imaju relativno dugačak životni vijek i nema nikakvih problema. Ne znam, nemam pojma kako ću se brinuti za ribu jednom kad stigne, i ovo mi je sve too much s raznoraznim odlukama i kompromisima.  :D



Eventualno  AQUAEL SHRIMP SET SMART 2 od 30 litara, s tim da je manji sasvim dovoljan za bettu, veci mozes vise napuniti hardscapeom i biljem, manji je zgodniji za odrzavanje, stavis jednu amano kozicu i neritu ili ramshorna i to ti je to.

Da, 30 L mi se čini super.  :)



Eventualno  AQUAEL SHRIMP SET SMART 2 od 30 litara, s tim da je manji sasvim dovoljan za bettu, veci mozes vise napuniti hardscapeom i biljem, manji je zgodniji za odrzavanje, stavis jednu amano kozicu i neritu ili ramshorna i to ti je to.
Upravo sam taj imao dosta dugo i njega bi uzeo uvjek radi cijene, posto kada pogledas razliku u lovi i litrazi bolji je, iako ajd to namjerno rade..

Filter puno bolji, iako je samo spuzva, imas u P.C. 2-3 vrste razni gustoca ili ipregnacija spuzva,, 2 spuzve miss da nije ni 20kn, iako to rijetko mjenjas.

Rasvjeta, puno jaca i solidna za bilje, iako ovaj od 54l ne pokriva čoškove, ovaj od 30l osvijetli i oko kavarija malo.

Poklopac ok, ali staklen, moras ga dizat za svako hranjenje dok 54l ima poklopac..., mozda se cini bzvz, ali kada radis svaki dan 2x puta ima smisla. Meni bio ok, ali uvjek si malo napet di ga stavis, kako ga spustis itd... ipak je staklo to, ali mozda sam ja paranoik sam malo. Iako mi se rubovi na poklopcu sjb... nakon 2 god...

Akvarij moras paziti di stavljas, ja sam 30l stavio na dosta visoko mjesto, te iako sam 188cm, imao sam problema radi dubine akvarija i mjesta di sam stavio, ali sve ispod 1m ce biti ok.

Možeš ici i na manji 19l, ali ako zelis bolji scape, bolje veci,, posto na tim manjima zapnes za sve i svasta ako nesto radis, opet mozda samo ja radi vecih ruka.

No, 30l ti nije puno, 1 tjedno 10l promjenis, doslovno kanta van, kanta unutra...

Tu moja stručnost prestaje.
Sretno...

Poslano sa mog SM-N960F koristeći Tapatalk

Da, samo mi nije jasno kako točno funkcionira taj filter... Što je s biološkom filtracijom? Direktno u akvarij ili? Za iskusnog akvarista vjerojatno blesavo pitanje, za moju malenkost od krucijalne važnosti... :icon_eyes:

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2200
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Betta splendens (oprema i briga)
« Odgovori #17 u: Travanj 20, 2020, 14:18:08 poslijepodne »
Ovi mali kompleti u Viliju se čine skroz povoljni...

https://www.zoo-vili.hr/katalog/akvaristika/akvariji/akv_kompleti/


Offline etkalec

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Varaždin
  • E.T.
Odg: Betta splendens (oprema i briga)
« Odgovori #18 u: Travanj 20, 2020, 14:21:18 poslijepodne »



Da, samo mi nije jasno kako točno funkcionira taj filter... Što je s biološkom filtracijom? Direktno u akvarij ili? Za iskusnog akvarista vjerojatno blesavo pitanje, za moju malenkost od krucijalne važnosti... :icon_eyes:

Biološka filtracija će ti se odvijati u spužvi filtera, podlozi, biljkama, staklu te ostalim površinama u akvariju. To je za 1 betu i par kozica više nego dovoljno. Nisu to velike ribe koje proizvode brdo amonijaka pa moraš imat čuda. Imaš akvarija koji ti nemaju uopće filter i u njemu žive normalno ribe. Ključ je koliko riba želiš u akvariju, ako staviš jednu betu u bogato zasađeni akvarij od 200 l filter ti ne treba, ako u 50l želiš staviti 25 gupija i 25 tetri, možeš, ali će ti trebat ozbiljan vanjski filter (ne preporučam) ... Ako te zanima sve o filtraciji ima puno tekstova na tu temu po netu, svakako pročitaj priručnik za početnike https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=98918.0 .

Offline chloef

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zagreb
Odg: Betta splendens (oprema i briga)
« Odgovori #19 u: Travanj 20, 2020, 15:13:54 poslijepodne »
Ovi mali kompleti u Viliju se čine skroz povoljni...

https://www.zoo-vili.hr/katalog/akvaristika/akvariji/akv_kompleti/

Hvala!  :)




Da, samo mi nije jasno kako točno funkcionira taj filter... Što je s biološkom filtracijom? Direktno u akvarij ili? Za iskusnog akvarista vjerojatno blesavo pitanje, za moju malenkost od krucijalne važnosti... :icon_eyes:

Biološka filtracija će ti se odvijati u spužvi filtera, podlozi, biljkama, staklu te ostalim površinama u akvariju. To je za 1 betu i par kozica više nego dovoljno. Nisu to velike ribe koje proizvode brdo amonijaka pa moraš imat čuda. Imaš akvarija koji ti nemaju uopće filter i u njemu žive normalno ribe. Ključ je koliko riba želiš u akvariju, ako staviš jednu betu u bogato zasađeni akvarij od 200 l filter ti ne treba, ako u 50l želiš staviti 25 gupija i 25 tetri, možeš, ali će ti trebat ozbiljan vanjski filter (ne preporučam) ... Ako te zanima sve o filtraciji ima puno tekstova na tu temu po netu, svakako pročitaj priručnik za početnike https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=98918.0 .

Sve jasno, hvala.  :)

Offline marink02

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Muški   Lokacija: Dalmacija
Odg: Betta splendens (oprema i briga)
« Odgovori #20 u: Travanj 20, 2020, 15:39:35 poslijepodne »
Jedino ne znam koliko je to okej za bette. Čitala sam negdje na netu da ne vole plivati gore-dolje jer se jako umaraju i da se zato ne preporučaju takvi tipovi akvarija za njih... a s druge strane baš ih puno ljudi drži u njima i bez obzira na to imaju relativno dugačak životni vijek i nema nikakvih problema. Ne znam, nemam pojma kako ću se brinuti za ribu jednom kad stigne, i ovo mi je sve too much s raznoraznim odlukama i kompromisima.  :D
Nije ti to duboko za bettu, racunaj 4 cm podloge bilja hardscape, ako pustis da zaraste akvarij, bit ce mu i malo mjesta za plivanje.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Betta splendens (oprema i briga)
« Odgovori #21 u: Travanj 20, 2020, 20:12:51 poslijepodne »
Betta je dvodihalica, znaci, opcija plivanja gore dolje nije opcija, ona jednostavno povremeno mora izaci do povrsine. Bas zato se ne preporucuje dubok akvarij. Mjesto za plivanje je isto relativan pojam, to nisu neki ludi plivaci koji ce jurcati gore dolje po akvariju.....

Offline MARIETO88

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 124
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Betta splendens (oprema i briga)
« Odgovori #22 u: Travanj 20, 2020, 21:18:24 poslijepodne »
Odg za filter si dobio.., najveca istina ti je da ti mali filterici i nisu neki bioloski kapacitet opce..., meni se znao zastopati i ne raditi po 2 tjedan i riba je ziva ostala.
Taj Pat mini miss da se tako zove, je odlican za mehanicku filtraciju + protok vode po akvariju.
Za biolosku odi u P.C. i kupi orginal fine spuzvu za njega, od nje ces dobiti bar 2-3 puta povrsine za baktetije.
I nemoj taj filter samnjivat ekstremno protok na izlazu, za onaj jedan zubic ok, vise ne..., neki samnje da jedva voda curi pa se cude kada se griju ili pregore.

30cm dubine za betu je sasvim ok, preko toga ja nebi isao.
Moja se drzala vrha i ponekad otisla dolje, spavala je na vrhu filtera cca 3cm od povrsine vode.

Ako ga miss zabiljiti, biljke zauzimaju dosta veliki prostor, pa je i bolje da ima mjesta na vrhu, a dolje ti nece ceprkati po bilju.

U Villiu imas jako ljep izbor manjih akvarija, kockica, za manju cijenu aquael-a, a i neki imaju fora filter rijesenje za biolosku i mehanicku..., pogledaj stranicu pa i zaleti se sam najbolje tamo.


Poslano sa mog SM-N960F koristeći Tapatalk


Offline chloef

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zagreb
Odg: Betta splendens (oprema i briga)
« Odgovori #23 u: Svibanj 01, 2020, 19:26:01 poslijepodne »
Jedino ne znam koliko je to okej za bette. Čitala sam negdje na netu da ne vole plivati gore-dolje jer se jako umaraju i da se zato ne preporučaju takvi tipovi akvarija za njih... a s druge strane baš ih puno ljudi drži u njima i bez obzira na to imaju relativno dugačak životni vijek i nema nikakvih problema. Ne znam, nemam pojma kako ću se brinuti za ribu jednom kad stigne, i ovo mi je sve too much s raznoraznim odlukama i kompromisima.  :D
Nije ti to duboko za bettu, racunaj 4 cm podloge bilja hardscape, ako pustis da zaraste akvarij, bit ce mu i malo mjesta za plivanje.

Da, u pravu si, kad bolje razmislim, ima logike.

Betta je dvodihalica, znaci, opcija plivanja gore dolje nije opcija, ona jednostavno povremeno mora izaci do povrsine. Bas zato se ne preporucuje dubok akvarij. Mjesto za plivanje je isto relativan pojam, to nisu neki ludi plivaci koji ce jurcati gore dolje po akvariju.....

Baš zato i pitam...ali, evo, čini se po ostalim odgovorima da neka klasična kockica od 30 L ne bi trebala biti preduboka.

Odg za filter si dobio.., najveca istina ti je da ti mali filterici i nisu neki bioloski kapacitet opce..., meni se znao zastopati i ne raditi po 2 tjedan i riba je ziva ostala.
Taj Pat mini miss da se tako zove, je odlican za mehanicku filtraciju + protok vode po akvariju.
Za biolosku odi u P.C. i kupi orginal fine spuzvu za njega, od nje ces dobiti bar 2-3 puta povrsine za baktetije.
I nemoj taj filter samnjivat ekstremno protok na izlazu, za onaj jedan zubic ok, vise ne..., neki samnje da jedva voda curi pa se cude kada se griju ili pregore.

30cm dubine za betu je sasvim ok, preko toga ja nebi isao.
Moja se drzala vrha i ponekad otisla dolje, spavala je na vrhu filtera cca 3cm od povrsine vode.

Ako ga miss zabiljiti, biljke zauzimaju dosta veliki prostor, pa je i bolje da ima mjesta na vrhu, a dolje ti nece ceprkati po bilju.

U Villiu imas jako ljep izbor manjih akvarija, kockica, za manju cijenu aquael-a, a i neki imaju fora filter rijesenje za biolosku i mehanicku..., pogledaj stranicu pa i zaleti se sam najbolje tamo.


Poslano sa mog SM-N960F koristeći Tapatalk

Puno hvala na savjetima! Definitivno kupujem sve odvojeno baš radi takvih sitnica... više slobode :)