Ožujak 28, 2024, 11:47:32 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: prihrana biljaka  (Posjeta: 1637 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline aviator 60

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
  • Spol: Ženski   Lokacija: Varaždin
prihrana biljaka
« u: Veljača 19, 2020, 08:09:08 prijepodne »
dobro jutro,
imam jedan problem, a kao početnica, ne znam ga riješiti pa molim iskusnije igrače za pomoć i savjet.
U akvariju s parom axolotla u kojem je 120 litara vode imam 4 anubiasa i dva java ferna te dvije javanske mahovine i jedan tigrasti lokvanj. Lokvanj je u svojoj zdjelici, ostale biljke su pričvršćene za korijen i kamenje. Akvarij se je ciklirao od 21.12.2019.
U akvarij sam prema uputama dodavala svaki dan CO2 (Easy life carbo) u odgovarajućoj dozi i jednom tjedno 10 ml Easy life Profito. Pred par tjedana sam opazila da java ferni na napreduju baš i na listovima su se pojavile tamnosmeđe točkice, koje se vide kroz cijeli list i vrhovi su isto tamniji,nema mladih listova. I nakon orezivanja se nije dogodilo ništa. U ovom tjednu su se još pojavili i žuti listovi na anubiasima a neki listovi još imaju i tamnosmeđi obrub.
Jesam li pretjerala s dozom i učestalošću gnojenja?- iako je tako bilo na uputama. Možda je taj akvarij premalo zabiljen za toliku količinu mikroelemenata.
Što sad napraviti?
Dodati makroelemente? Ali se bojim za životnije zbog eventualnog naglog porasta nitrita.
Ili samo zamijeniti 1/3 vode i ne gnojiti slijedećih mjesec dana. Da li dodati još bakterija u vodu?
Hvala na pomoći !

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: prihrana biljaka
« Odgovori #1 u: Veljača 19, 2020, 09:15:27 prijepodne »
Dodati makroelemente? Ali se bojim za životnije zbog eventualnog naglog porasta nitrita.

dodajes nitrate a ne nitrite
Kolicina makroelementa bi morala biti puuuuno veca od onoga kaj se inace dozira da bi to stetilo zivotinjama.
Ono kaj ne pise je koliko imas svjetla. Sve nabrojano bilje u biti ne trazi nista posebno pa tako niti svjetlo. A ako nemas svjetlo onda ne bi trebalo dodavati easy carbo za pocetak. A obzirom da i nije neka biljna masa i da je sve spororastuce prestani dodavati sve i vidi kaj se desava kroz par tjedana. Ili pocni dozirati makro jer mikro bez makro ne pomaze bas a ti od mako jedino kaj imas su zapravo nitrati kao nekakav nusprodukt ali nemas kalija i fosfate.

Offline aviator 60

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
  • Spol: Ženski   Lokacija: Varaždin
Odg: prihrana biljaka
« Odgovori #2 u: Veljača 19, 2020, 16:22:38 poslijepodne »
KInggo, hvala ti za opširan odgovor.

Da, imam LED svjetiljku 10 wata koja ima dnevni 24 satni ciklus ali sam ga isključila zbog axolotla, koji moraju imati svoj mrak. INače sam ju naštimala na na sunčevu svjetlost (podnevna) i uključena je 8 sati dnevno. Da li da onda dodajem Easy Carbo možda tri puta tjedno, ne svaki dan. Inače namjeravam uskoro dodati u akvarij vodenu kugu, rogolist i bucephalandru kedagong.
I ja sam namjeravaal neko vrijeme ne gnojiti ništa više s Profitom. Pročitala sam da ovi simptomi znače prije svega manjak kalija. Da li da ga kupim samoga ili kombiniranog s nitratom i fosforom? I koji preparat makro preporučuješ? I koliko da često gnojim s tim?

HVala

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: prihrana biljaka
« Odgovori #3 u: Veljača 19, 2020, 23:59:32 poslijepodne »
imas od easy life svaki makro element posebno za kupiti. A koliko i koliko cesto, ne znam. Probaj sa pola njihove preporucene doze za pocetak.