Lipanj 05, 2024, 21:02:46 poslijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Nedostatak dušika zbog prejake filtracije?  (Posjeta: 1622 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Nedostatak dušika zbog prejake filtracije?
« u: Lipanj 28, 2013, 22:15:53 poslijepodne »
Primjetio sam u zadnje vrijeme na nekim biljkama u novom setupu (link je u potpisu) znakove nedostatka dušika, barem mislim da se o tome radi. Najviše je pogođena L. aromatica, gornji listovi su skoro bijeli, a donji listovi se tope (ali i uvijek su mi na njoj otpadali novi listovi, mislim da je to zbog svjetla). Možda je ipak stvar u željezu?

Gnojenje je EI, dodajem oko 20 - 25 ppma nitrata tjedno+ono kaj ima u pipovači tak da bi ti trebalo biti dovoljno po meni. S tim da ću sad još malo pojačati dozu. Podloga je opisana u temi, uglavnom radi se o zemlji, ali su L. aromatica i ostale pogođene biljke (D. diandra, P. palustris) na uzvisini tako da su od zemlje odvojene kojih 15 cm. Istovremeno su toliko i bliže lampama. Ostale biljke nemaju simptome. Podloga je Manado koji navodno veže nutrijente iz vode, znam da ima relativno visoki CEC, ali ne znam kak veže anione (NO3 je anion).

Voda je pipovača +RO u omjeru 2:3, pH i tvrdoću nisam mjerio. Ne znam je li moguće da se radi o nedostatku magnezija, je li netko imao iskustva s tim?

Ono kaj sam ja mislio da bi moglo biti (a o čemu dan htio čuti mišljenja je li moguće) je da sve nitrate koje stavim u vodu brzo rasture u dušik bakterije iz filtera. Filter je Fluval 205, ali je prepun keramike, onog okruglog stakla od Eheima i nešto EL Symbionta (kojeg oni deklariraju da miče nitrate). Prije nego kaj to sve (ili barem vecinu) izvadim van i zamjenim sa spužvom htio bih čuti mišljenja o biološkoj filtraciji u biljnim akvarijima? Znam da tu ima dosta dvojbi pa da malo to raspravimo.

Samo da napomenem da je u akvariju dosta gupija, a i uskoro odlazim na more na mjesec i pol - dva pa ću smanjiti rasvjetu i CO2 (i zahtjeve za gnojivom posljedično), a zamjene vode će biti minimalne ako će ih uopće biti. Tak da sad ne znam dal je bolje da smanjim biološku filtraciju i prepustim ju biljkama ili da se ne zezam s tim prije ljeta?

Sent from my PAP4300 DUO using Tapatalk 2
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline ZliBrka

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1815
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Beli Manastir
Odg: Nedostatak dušika zbog prejake filtracije?
« Odgovori #1 u: Lipanj 28, 2013, 22:35:28 poslijepodne »
Imao sam slicnih problema sa udaljenosti biljaka od hranjive podloge. Nisam to odmah shvatio i nisam odmah gnojio. Tek kad sam poceo vidio se napredak na bilju. Naravno da je sve potpuno doslo na svoje kad su se biljke dobro ukorenile.

S obzirom da ides na duze vreme, a akv ostavljas na brigu nekom drugom, ne bih menjao nista oko filtera. Samo bi i njega i cevi oprao. Ne znam ko ce ti hraniti ribice, ali pretpostavljam da ce to raditi malo obilnije od tebe. Isto tako pitanje je da li ce raditi izmene vode ili ce samo dosipavati (sto bi moglo biti dovoljno kad krenu vrucine).
Uglavnom, na tvom mestu ne bih nista menjao dok se ne vratim sa godisnjeg.
"Dišemo slobodno jedino kad nas s drugima povezuje zajednički cilj koji nadilazi naše JA."  Zemlja Ljudi

Offline sasa67

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 126
  • Spol: Muški   Dob: 57
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Nedostatak dušika zbog prejake filtracije?
« Odgovori #2 u: Lipanj 30, 2013, 13:53:58 poslijepodne »
slažem se s brkom puno će sada doći novih faktora koje će zasigurno utjecati na kemijsku reakciju vode pa da još i ti mijenjaš nešto na što se akvarij ajmo reć navikao!
Koliko toga se može naučiti samo gledajući akvarij , nemjerljivo puno!

Offline ZeleniMrav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1423
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Stockholm, Sweden
  • You'll Never Walk Alone
Odg: Nedostatak dušika zbog prejake filtracije?
« Odgovori #3 u: Lipanj 30, 2013, 14:10:41 poslijepodne »
Primjetio sam u zadnje vrijeme na nekim biljkama u novom setupu (link je u potpisu) znakove nedostatka dušika, barem mislim da se o tome radi. Najviše je pogođena L. aromatica, gornji listovi su skoro bijeli, a donji listovi se tope (ali i uvijek su mi na njoj otpadali novi listovi, mislim da je to zbog svjetla). Možda je ipak stvar u željezu?

Pojacaj zeljezo i mikro(i/ili co2)...ja bi iz svog iskustva prvo pomislio na to,ljudi su skepticni u vezi dodavanja zeljeza i ovakve "zahtjevne" biljke dosta brzo pokazu znakove nedostatka.
Ja sam kod sebe doze dignuo jako puno i vidim promjenu na bolje,isto mi je diandra bila bljeda i jos nesto od "zahtjevnjeg" bilja.
A ova tema ce ti najbolje sve docarat,baci oko na slike!
20l vanila
North: Unfinished business
“Look deep into nature, and then you will understand everything better.” AE

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Nedostatak dušika zbog prejake filtracije?
« Odgovori #4 u: Lipanj 30, 2013, 18:41:42 poslijepodne »
Onda filter za sad neću dirati, igrat ću se s tim na jesen. Moram još malo proučiti kaj se na netu piše o biološkoj filtraciji (je li potrebna u biljnom akvariju) pa ću odlučiti.

Pojačao sam gnojenje, sad sam na 0.5 ppm Fe (kroz CSM+B), 8.0 ppm NO3 i 1.3 ppm PO4 svaki drugi dan tj. triput tjedno. Možda još nabavim neko dodatno samo željezo. U temi koju si stavio se lijepo vidi kak je L. aromatica brzo reagirala na pojačanje.

A prije nego kaj odem ću smanjiti rasvjetu na dvije lampe, smanjiti CO2 i zadužiti nekoga da jednom tjedna stavi gnojivo. Još uvijek proučavam koliko će biti dovoljno, 15 ppm NO3, 2 ppm PO4 i 1 ppm Fe bi bilo otprilike pola onoga kaj dodajem sad, mislite da bi to bilo dovoljno, previše, premalo?
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8