Svibanj 29, 2024, 02:17:14 prijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: hydra u akvariju  (Posjeta: 1589 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline IMara

  • Trade Count: (+11)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 411
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
hydra u akvariju
« u: Ožujak 20, 2013, 19:11:10 poslijepodne »
pojavile su mi se hydre u akvariju, zelene su boje, veličine do 0,5 mm, i imaju one hvataljke.
koliko je zo opasno i kako da se riješim toga i posebno dali je to opasno za ljude?
slijedi slika ali loše kvalitete jer ih sada ima samo na stražnjem staklu a nemam dobar zoom.
poslije stavim i upitnik

Offline IMara

  • Trade Count: (+11)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 411
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Odg: hydra u akvariju
« Odgovori #1 u: Ožujak 20, 2013, 19:35:29 poslijepodne »
AKVARIJ:
-   dimenzije/litraža,   80x32x40 - 95L                       
-   temperatura,          25 C
-   parametri vode: pH, NO2, NO3, GH i KH  ne mjerim
-   vrijeme od pokretanja akvarija,  10.08.2012.
-   kad su nakon pokretanja akvarija useljene prve ribice,  mjesec dana
-   koliko često i koliko mijenjate vodu svakih 7 dana 30 litara
-   da li prilikom izmjene vode usisavate dno akvarija da
 
FILTER:
-   model filtera (unutrašnji ili vanjski) i koliki je protok (koliko litara/sat) vanjski JBL 701, protok 700 l/h + surface skimmer
-   način i periodi čišćenja filter materijala čišćenje svaka 2 mjeseca
-   što imate od filter materijala u akvariju (spužva, aktivni ugljen, keramika, vata...)  biom filter spužva, bio balls, keramički valjčići

OSTALA OPREMA: 
-   panjevi i kamenje te ima li sluzi na panju ili na kamenju i podlozi? imam samo kamenje, nema nikakve sluzi, u zadnje vrijeme se pojavile bijele dlačice po prednjem staklu
-   grijač 100W
-   pumpa za zrak  ne
-   CO2 sustav – kakav  DIY CO2 sa dvije boce
-   koju kemiju dodajete u akvarij? (Gnojiva za biljke, sredstva za pripremu vode i dr.) voda ostoji dva dana u otvorenom kanisteru + FFM, ujutro makro po PPS PRO metodi 6ml na dan + 2.0 ml Profito, svaki dan osim na dan mijenjanja vode

STANOVNICI:
-   popis vrsta riba i broj pojedinih primjeraka  3X otocinclusi, 9X rasbora hengeli, 12X crvena neonka, 3X helena puževi
-   starost ribica    ne znam, rasbore u u akvariju od 10 mjeseca, neonke od 11 mjeseca ,a otocinclusi 2 mjeseca
-   ima li potencijalnih „terorista“  ne
-   hranjenje – koliko često hranite ribe i kojom hranom (da li je prošao rok trajanja) jednom ili dva put na dan, nedjeljom bez hranjenja (listići, tubifex, daphne + tabletica za čistaće + tikvica) +3 puta tjedno na hranu kapam JBL atvitol

PROMJENE:
-   promjene u akvariju u zadnja 2 – 3 tjedna (nove ribice, biljke, oprema)  prije dva tjedna ubačena tri helena puža
-   promjena kvalitete vode (zamućenje, miris) ne
-   da li vam trunu (propadaju) ne

SIMPTOMI:
-  detaljan opis simptoma hydre u vodi
-  promjene na koži, na perajama ili škrgama, očima...
-  da li uzima hranu, disanje, ponašanje (da li se sakriva...)
-  kakav izmet imaju ribe (normalan ili končasto sluzavi ili končasto zamučeno-bijeli ili...)
-  kad su se simptomi prvi puta uočili  danas
-  pokušaj liječenja, kojim lijekom/lijekovima 
-  koliko je ribica bolesno, da li je bilo uginuća?  prije mjesec dana sam imao na dvije neonke parazitske crve one su uginule prilikom vađenja iz akvarija, u zadnjih mjesec dana nema nikakvih problem sa ribicama
-  stanje ostalih stanovnika normalno

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: hydra u akvariju
« Odgovori #2 u: Ožujak 20, 2013, 19:57:21 poslijepodne »
iz ove,kako veliš, relativno loše slike, nisam baš sigurna da su u pitanju hidre!

nadam se da će ti se javiti netko tko bolje vidi, no meni to više nalikuje na uši ili nešto slično gadno

da sam na tvom mjestu, pokušala bih izvaditi koju i onda poslikati na stolu - možda se bude bolje vidjelo!?

Offline IMara

  • Trade Count: (+11)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 411
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Odg: hydra u akvariju
« Odgovori #3 u: Ožujak 20, 2013, 20:48:55 poslijepodne »
iz ove,kako veliš, relativno loše slike, nisam baš sigurna da su u pitanju hidre!

nadam se da će ti se javiti netko tko bolje vidi, no meni to više nalikuje na uši ili nešto slično gadno

da sam na tvom mjestu, pokušala bih izvaditi koju i onda poslikati na stolu - možda se bude bolje vidjelo!?
moram naći jako malu pincetu. evo još dvije loše slike  a zadnja slika je sa weba i tako izgleda uživo

Offline MrCROant

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 272
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Rudeš
Odg: hydra u akvariju
« Odgovori #4 u: Ožujak 20, 2013, 21:37:06 poslijepodne »
Meni su bas fora, neznam koliko su inace opasne ali za ljude nisu.
U biti opasne su samo za mlade i male ribice ako koju uspiju uloviti, pojest ce ju, inace mislim da nema frke.

Ja bi da mi smetaju uzeo mrezicu i lagano ih razvalio, neznam kak se ta cuda razmnozavaju pa ih se mozda nece biti tako lako rijesiti .....

Al neka netko iskusniji nadopuni/ispravi ...

Offline IMara

  • Trade Count: (+11)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 411
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Odg: hydra u akvariju
« Odgovori #5 u: Ožujak 20, 2013, 21:46:56 poslijepodne »
Meni su bas fora, neznam koliko su inace opasne ali za ljude nisu.
U biti opasne su samo za mlade i male ribice ako koju uspiju uloviti, pojest ce ju, inace mislim da nema frke.

Ja bi da mi smetaju uzeo mrezicu i lagano ih razvalio, neznam kak se ta cuda razmnozavaju pa ih se mozda nece biti tako lako rijesiti .....

Al neka netko iskusniji nadopuni/ispravi ...
hvala!

Offline tom82

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 322
  • Spol: Muški   Lokacija: sisak
Odg: hydra u akvariju
« Odgovori #6 u: Ožujak 21, 2013, 07:37:07 prijepodne »
Je,to je hydra. Neznam kako je se riješiti ,ali jedno je sigurno da nije opasna za ljude. Jer bi ja odavno već bio  :dead:
nisam bas primjetio ni da su opasne po ribice . Meni se redovito pojavljuje u akvarijima gdje mladj hranim sa živom artemijom. U početku ih bude par kmada a onda zavladaju akvarijem i bude ih ko pljeve. Tak da očekuj ih još!

 
 
tom82

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: hydra u akvariju
« Odgovori #7 u: Ožujak 21, 2013, 09:00:58 prijepodne »
Tebi hidre neće smetati u akvariju ali ako ih se baš želiš riješiti možeš sa ovim preparatom: JBL Schnecktol

Negdje sam pročitao da ih jedu trihogasteri pa možeš uzeti jednoga da ti očisti akvarij.

Offline tom82

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 322
  • Spol: Muški   Lokacija: sisak
Odg: hydra u akvariju
« Odgovori #8 u: Ožujak 21, 2013, 09:32:55 prijepodne »
A znaš li možda kakve veze ima artemija sa hydrom i zašto se pojavljuje u akvarijima gdje god ju dajem?!
tom82

Offline IMara

  • Trade Count: (+11)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 411
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Odg: hydra u akvariju
« Odgovori #9 u: Ožujak 21, 2013, 09:45:19 prijepodne »
hvala svima na odgovorima
i mene zanima kako se pojavila u akvariju ili sam ju "unio" sa nečim. znači samo trihogasteri tamane to ili ima još "tamanitelja". u akvariju imam samo tri otocinclusa pa ne znam dali bi ubacivanje nekih drugih vrsta čistača pomoglo?
što se tiče JBL Schnecktola dali će to utjecat na floru i faunu ili bolje da izbjegnem kemiju?

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: hydra u akvariju
« Odgovori #10 u: Ožujak 21, 2013, 12:41:48 poslijepodne »
Ja bih na tvome mjestu svakako izbjegao kemiju a trihogastera možeš posuditi od nekoga i vratiti za neko vrijeme...