Primer ili filer?
Odnosno, ono sto naspricas pa bude prozirno, ili ono sto naspricas, najcesce sive boje je, i smirgla se?
Kompliciram. Kod nas su cini mi se najpopularniji Renco, duplicolor, MS i slicni sprejevi, a oni su redom svi na bazi necega sto se takodjer naziva akril, ali nema nikakve veze s vodenim akrilom, odnosno ono sto nama treba, da bi bilo nesmrljdivo, brzo se susilo, i da nije stetno, iako u principu, bilo koja boja jednom kada se osusi vise pod utjecajem vode nebi smjela ispustiti nista iz sebe, voda moze jedino djelovati na nju u smislu da se boja ljusti i otpada.
Zato i ide podloga, netko to zove primer, netko filer, netko spric-kit, manje vise se sve radi o tekucem kitu koji jako dobro grize u podlogu, bilo ona plastika, lim, guma (u odredjenoj mjeri i na odredjene tipove gume) ili nesto cetvrto. To je ustvari podloga na koju dalje ide boja.
takodjer, postoji i "plastik primer", prozirna ili bijela tekucina, takodjer se sprica, ona bi navodno trebala raditi isto to, zagristi u podlogu, stvoriti tanki film na kojeg se opet boja hvata. to je teorija, moje jedino farbanje sa tim sistemom plastik primer pa boja je ispalo katastrofalno, pa vise tu opciju nisam ni koristio, ako farbam, onda je to filer, boja (jedno ili dvokomponentna) i 2-komponentni lak.
Ok, opet kompliciram.

Vjerovatno nista od ovoga nije ni bitno u nase akvaristicke svrhe, tocno dali je akril pravi akril, ili nije, lako se utvrdi. Komadic stiropora, kap-dvije boje, ili malo spricnuti sprejem. pravi akril ne djeluje cak ni na takav materijal, ovaj drugi, koji je u biti neka verzija nitra na steroidima nagriza i topi stiropor, stirodur i slicne materijale.
Necu vise komplicirati, skraceni odgovor bi bio - stvarno neznam sastav, vjerovatno se pod naljepnicom akril moze kriti svasta, vecinom su to manje vise obicne nitro boje, odnosno jako agresivne prema materijalu na koji se nanose. Za plastiku je to mozda i ok, za neke druge potrebe svakako nije.