Lipanj 05, 2024, 11:41:17 prijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Bolestan albino cory  (Posjeta: 929 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Picek23

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 190
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
Bolestan albino cory
« u: Svibanj 26, 2011, 09:44:30 prijepodne »
AKVARIJ:
-   dimenzije/litraža, 120l
-   temperatura, 26
-   parametri vode: pH, NO2, NO3, GH i KH: ne mjeri
-   vrijeme od pokretanja akvarija: otprilike 3,5 mjeseca
-   kad su nakon pokretanja akvarija useljene prve ribice: nakon 1,5 mjesec    
-   koliko često i koliko mijenjate vode: jednom u 10 dana 30%
-   da li prilikom izmjene vode usisavate dno akvarija: da
 
FILTER:
-   model filtera (unutrašnji ili vanjski) i koliki je protok (koliko litara/sat) : fluval 3 plus
-   način i periodi čišćenja filter materijala: jednom u 2 tjedna, pranje u akvarijskoj vodi 
-   što imate od filter materijala u akvariju (spužva, aktivni ugljen, keramika, vata...) : spuzva

OSTALA OPREMA: 
-   panjevi i kamenje te ima li sluzi na panju ili na kamenju i podlozi? panj (bez sluzi)
-   grijač: 100w
-   pumpa za zrak : ne
-   CO2 sustav – kakav : ne
-   koju kemiju dodajete u akvarij? (Gnojiva za biljke, sredstva za pripremu vode i dr.): fishtamin, gnojivo za bilje

STANOVNICI:
-   popis vrsta riba i broj pojedinih primjeraka: 2 albino corya, 3 corya aenanusa,2 ancija, 10 neonki, 5 udovica i 6 barbusa 
-   starost ribica: svi izmedu 2 i 4 mjeseca   
-   ima li potencijalnih „terorista“: ne
-   hranjenje – koliko često hranite ribe i kojom hranom (da li je prošao rok trajanja): 2 puta dnevno listicima i tabletama 

PROMJENE:
-   promjene u akvariju u zadnja 2 – 3 tjedna (nove ribice, biljke, oprema): ribice stigle jucer (1 albino, udovice, 5 neonki (prosli tjedan), barbusi) 
-   promjena kvalitete vode (zamućenje, miris): ne
-   da li vam trunu (propadaju) neke biljke: ne

SIMPTOMI:
-  detaljan opis simptoma: albino cory lezi na bilju, ne jede, malo mu je boja izbjelila (nije vise roskasti nego potpuno bijeli) i okrece se na bok
-  promjene na koži, na perajama ili škrgama, očima...ne
-  da li uzima hranu, disanje, ponašanje (da li se sakriva...): skriva se i ne jede
-  kakav izmet imaju ribe (normalan ili končasto sluzavi ili končasto zamučeno-bijeli ili...) normalan je bio prije 2 dana, sad nije primjecen
-  kad su se simptomi prvi puta uočili: danas , primjeceno je da je nesto sporiji, al su mislili da je zato sto je izgubio frenda pa je ostao sam bijeli.   
-  pokušaj liječenja, kojim lijekom/lijekovima: jos nista
-  koliko je ribica bolesno, da li je bilo uginuća?  1 neonka, 1 albino se zapetljao u rogolist i nije mogao van, poginuo je.
-  stanje ostalih stanovnika: ok

Dragi moji, opet ja sam pitanjem za corya (od sestre i sogora ribice). bas ih nece, a sad sam im ja akvarij sredila prije 10 dana i danas su oni na redu za ciscenje, tako da sad necistoca ne moze  bit u pitanju!
dakle, jedan albino cory je jedno jutro samo naden da pluta zapetljan u rogolist kojeg je zahvatila koncasta (nisu je skuzili uopce, to je prasuma bila od aq). pa smo pretpostavili da je od toga ugino, jer vecer prije je bio veseli, naganjali su se ta dva corya po aq, nikakvih simptoma, jeo je normalno. i nakon njegovog uginuca, ovaj albino ostaje sam sa drugim coryima i postaje malo sporiji, nije bio onako vesel, kao da se nije uklopio. i danas su ga vidjeli kako lezi na bilju i preokrece se vec lagano na bok. malo je boju izgubio. stavljen je u karantenu, dobio je vitamine, nece jest nista.
ima li ikakvih prepostavkih (Plavi?!) kaj bi moglo bit, moze li se pomoc, kaj da mu rade???  1 neonka je prosli tjedan stavljena u karantenu i eutanizirana neki dan zbog neonske bolesti, drugih smrti nije bilo.
hvala unaprijed!!
ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije nista uradio, i shvatit ce kat-tad da ne zna sto je HLAD...

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Bolestan albino cory
« Odgovori #1 u: Svibanj 26, 2011, 10:05:58 prijepodne »
Koje gnojivo za biljke i koliko?
da li možda stavljaju Serine kuglice ili tabletice za gnojenje bilja?

Da li je izlazna cijev usmjerena prema površini ili prema dnu akvarija?

Da li na dnu ima udubina ispod panja, puno bilja... Može li fotografija akvarija sa filterom?

I na kraju nije mi jasno da li je taj albino stigao prije 2 dana ili je on već od prije ovdje?

Offline Picek23

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 190
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Bolestan albino cory
« Odgovori #2 u: Svibanj 26, 2011, 10:31:38 prijepodne »
Stavljao je tetrin PlantaMin (po uputstvima proizvodaca, zadnji put stvaljen prije 10 dana), sad ga je potrosio pa sam mu ja savjetovala da uzme ec i profito, samo mislim da jos nije.
 NIje stavljao kuglice, ima samo tetrin complete substrat ispod crnog sljunka.
Izlazna cijev ti je na sredini, jer taman filter dode do sredine aq (mozd amalo vise prema povrsini, ne moze se uspjeravati gore dole, samo lijevo desno. naravno, filter se moze staviti staviti na staklo vise prema povrsini, samo je onda rupa izmedu sljunka i filtera, sto je ruznjikavo.
Ima panj koji izgleda kao polegnuto slovo u. u toj rupi je juncus posaden, oko filtera je valisnerija, u jednom kutu je limnophila, ispred nje riccia posadena na kamen, iza su rotala i bacopa uz staklo. i to je sve od bilja, nije za sad jako ubiljen, kad sam ga sredila.
taj cory koji je bolesta je stigao prije jedno mjesec dana (mozda 3 tjedna, iz zoo citya), a jucer je dobio drustvo da ne bude sam, al izgleda malo kasno  :'(
na zalost, sliku nemam jer su sad na poslu, jedino navecer cu mu rec da mi posalje mms.
a ja imam isti filter i akvarij samo sa zlaticama, pa cu ti postat tu kak izgleda filter (ovaj crni):

ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije nista uradio, i shvatit ce kat-tad da ne zna sto je HLAD...

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Bolestan albino cory
« Odgovori #3 u: Svibanj 26, 2011, 10:59:39 prijepodne »
Ne moraš poslati fotku filtera.

Naime, za corydorase je na žalost uobičajeno da dolazi do trovanja nitratima, amonijakom i fosfatima jer se isti poput tanke izmaglice drže neposredno uz dno na mjestima ispod panjeva i oko korjena bilja, odnosno, na mjestima gdje je smanjena ili uopće nema protoka vode. S obzirom da corydorasi za spavanje i odmaranje koriste upravo ta mjesta, oni najčešće i stradavaju bilo zbog trovanja vanjski su znakovi crvene škrge, brzo se umaraju i puno se odmaraju a kasnije gube boju letargični su bez snage (jedva plivaju) i tu je zapravo kraj. Međutim, ne mora doći do smrti zbog trovanja, ali izloženost ovim otrovima potiće razvoj unutrašnjih bakterijskih infekcija pa se često javlja Pop eye, trbušna vodenica, aeromonas čirevi i dr.

Prema simptomima koje si opisala meni ovo više liči na trovanje koje je još od prije dok ti nisi malo sredila taj akvarij. Sukladno navedenom, na žalost, mislim da malenom više nema spasa.
Jedino što se može napraviti jeste da ga se drži desetak dana u karanteni sa čistom vodom u koju se jedan dan dodaje FFM a drugi dan vitamini a na način da se svaki dan mijenja 70% vode sa vodom odstajalom 24 sata uz uključenu aeraciju i grijač.

Druga je solucija pokušaj liječenja sa antibiotikom Sera Bactopur Direct ili JBL Furanol 2.

Kako se takvi problemi više ne bi događali savjetujem da u nekom Bauhausu ili Pevecu ili sl. kupite plastični dodatak u obliku slova Y a koji će se staviti na izlaznu cijev filtera tako da jedan krak bude usmjeren prema površini i tako ju mreška i otapa O2 a drugi kraj prema dnu da sa dna podiže nečistoće.

Pozdrav i sretno.

Offline StonedFisher

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Svakoga dana u svakom pogledu sve više napredujem!
Odg: Bolestan albino cory
« Odgovori #4 u: Svibanj 26, 2011, 14:01:36 poslijepodne »
 :klap: plavi

rekel sam ti da probaš Sera Bactopur Direct ili JBL Furanol 2 prvo  :up:
<°))))><   My 1st 100+   ><(((°>