Od svih rešenja za bitku prema nepoželnim puževima je najbolja anentome helene Anentome helena
Polžojedi polž
Anentome helena
Družina: Buccinidae, Rafinesque, 1815
Polžojedi polž »kanibalska lepa Helena«, Anentome (Clea) helena, (Meder in Philippi, 1847) je novost v sladkovodni akvaristiki, saj je vrsta postala znana v akvaristiki šele pred dvema letoma, prišla je preko redkih grosistov v zootrgovine šele konec leta 2006 – Glaser, Transfish konec leta 2007. Kljub temu je to že zelo iskan in priljubljen polž, saj se je izkazal za izjemno koristnega v odstranjevanju nezaželjenih vrst drobnih polžev v akvariju, ki številnim akvaristom povzročajo preglavice s prekomernim razmnoževanjem. Svoje žrtve najde s pomočjo gibljive cevi (rilca) in jih izsesa iz hišice. V primerjavi s polžojedimi činkljami rodu Botia (Chromobotia), nekaterimi afriškimi polžojedimi ostrižniki ali pritlikavimi napihovalkami (Carinotetraodon travancoricus ) je »lepa Helenca« primerna tudi za zelo majhne – nano – akvarije, v katerih gojimo miniribice ali sladkovodne kozice; ravno v teh akvarijij so nekateri polži, kot so roženi svitki (Planorbis, Planorbarius spp.), korenčice (Physella spp.), mlakarji (Lymnaea spp.) ali melanije (Melanoides spp.) lahko velika nadloga in jih ne moremo odstranjevati s pomočjo prej naštetih rib, ki so prevelike in preveč nevarne za sladkovodne nevretenčarje. Anentome helena se je tako tu, kot tudi v vseh večjih akvarijih izkazal za izjemno zanesljivega, tihega odstranjevalca drobnih polžev! Gre za eno najbolj koristnih novosti v sladkovodni akvaristiki zadnjega časa, tudi cena je že padla na običajno, nizko, povsem sprejemljivo (posebej v primerjavi s prej naštetimi večjimi ribami, od katerih ima v namene odstranjevanja polžev v naših zootrgovinah najbolj pogosto prodajana vrsta rilčasta činklja, Chromobotia macracanthus precej višjo ceno). Morda so malo dražji od jabolčnih polžev, a le malenkost, to je zaradi tega, ker gre še za sorazmerno redko in novo vrsto polža v hobiju – to je potrebno enostavno razumeti in upoštevati. Vrsta je zelo enostavna in odporna za gojenje v povprečnem akvariju. Tudi razmnožuje se v ujetništvu odlično. Tega polža resnično priporočamo vsakemu akvaristu!
Sistematika: Mollusca – Conchifera – Visceroconcha - Gastropoda – Orthogastropoda - Caenogastropoda - Sorbeoconcha (Hypsogastropoda) - Neogastropoda - Buccinoidea - Buccinidae, Rafinesque, 1815 – Buccininae – Anentome helena, Meder in Philippi, 1847.
V nandružini sta 2 družini, Nassariidae in Buccinidae. Obe imata predstavnike v brakičnih vodah, toda 2 rodova iz družine Buccinidae imata tudi sladkovodne predstavnike: Anentome in Afrocanidia.
Prvič je vrsto opisal zoolog Rudolph Philippi leta 1847 v 2. zvezku knjige – trilogije: “Abbildungen und Beschreibungen neuer oder wenig gekannter Conchylien” (Schalen von Weichtieren) – ampak tu je opisal vrsto z imenom Melania helena (Melanopsis). Šlo je za polže, najdene na otoku Java.
Sinonimi: Melania helena, Melanopsis Helena (Anton von den Busch), Clea helena.
Tuja imena: The Snail-eating Snail, Assassin Snail, Killer Snail, Bumble Bee Snail; Raubschnecke, Raub Turmdeckel Schnecke
Izgled: hišice so velike okoli 15 mm (1,3 – 2,8 cm), največ do 28 mm dolge in 13 mm široke; so bež do rumene barve s spiralnimi rjavim progami. Barva hišice je variabilna od rjave, rdeče do rumenakste, lahko so tudi samo rjave barve, odvisno od nahajališča. Imajo veliko ustje in pokrovček. Imajo gibljivo cevko, ki jo iztegnejo iz plašča in jim služi kot kemoreceptor pri iskanje hrane ipd..
http://www.g-hoener.de/images/19_Andere_Aquarientiere/Anentome_helena_a.jpgDomovina: Indonezija: Tajska (provinca Phitsanulok, reka Kaek,slapovi Sakunothayan; provinca Loei, reka Mekong ; provinca Phitsanulok – slapovi Chattrakan), Malezija, Java.
Biotop/habitat: hitrotekoči potoki s kamnitim dnom (apnnečast pesek), mirna voda nad slapovi z muljastim, blatnim dnom, brzice, pod slapovi pod skalami.
Akvarij: min. 20 cm. = 15 litrov. Čim močnejši filter.
Voda: pH = 7,2 – 8,0; trdota vode: mehka do srednje trda, dGH 8 - 15°. Priporoča se tedenska menjava vode vsaj 30%. Prenesejo brez problemov tudi precej mehko vodo, a boljše uspevajo v srednjetrdi vodi.
Temperatura: 22,8 – 26,7°C; raje imajo bolj toplo vodo, ni priporočljivo, da temperatura pade za daljši čas pod 26°C (Alexandra Behrendt, 2009).
Obnašanje v akvariju: razmerje spolov v akvariju – 1:1. Polž aktivno leze po podlagi in nenehno išče polže. Lovi tako, da se zarije s hišico v pesek, usta in rilec pa molita iz podlage in “čakata” na žrtev. Kakor hitro se žrtev približa skriti pasti, vtakne helenca hitro svoj rilec v polžjo hišico svoje žrtve in potem požre mehko vsebino, pusti samo drobovje. Vendar so tudi drugačna opažanja, naš moderator Donator! Nemesis je napisal (28.9.08 ob 19:11): "Jaz ima 5 helenc v svojem 40L akvariju in v enem tednu so opazno zmanjšale število svitkov. Sem pa opazil, datudi aktivno zasleduje polže, ko pa jih dohiti, zleze na hišico in jo ovije z nogo, da polž ne more pobegniti, skrije večji rilček in pokaže manjšega, bolj rožnate barve, ki ga potem premika po hišici sem ter tja in jo do potankosti očisti. Poje tudi drobovje. Skratka, po njenem posegu v hišici ne ostane nič." Na koncu včasih poje celo sluzasto sled svoje žrtve. Napada samo majhne polže, medtem ko velike jabočne polže, Pomacea spp. ali velike celebeške živorodne polže, Tylomelania spp. ipd. ne napada!
Hrana: mesojedec: živi polži – roženi svitki, melanije, korenčice, mlakarji, drobni nevretenčarji, tablete, luske z veliko beljakovinami, koščki mesa, mrtve ribe.
Razmnoževanje: je ločenih spolov – gonohorist, v akvariju se tvorijo parčki, ki se redno parijo. Kmalu zatem (po tednu dni) oplojene samice odlagajo na trden substrat majhna, okoli 1 mm velika jajčeca. Po okoli 3 tednih se izleže(ta) iz jajčeca 1 ali 2 mladička, ki rasteta počasi.
Življenska doba: predvidoma najmanj 3 – 5 let, a dejansko tega še ne vemo zaradi tega, ker je vrsta popolna novost v akvaristiki.
Naprodaj: redka v trgovinah, cena 2 – 4 €. Pri nas so (bili) prvič naprodaj v trgovini