Lipanj 16, 2024, 06:08:24 prijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Misterij oko Gupija  (Posjeta: 1522 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline eulogy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 81
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Novi Zagreb
Misterij oko Gupija
« u: Prosinac 10, 2013, 22:16:12 poslijepodne »

AKVARIJ:
-   dimenzije/litraža, - 60x30x30 -- 54l
-   temperatura, - 25 (noc ) - 26.5C (dan)
-   parametri vode: pH, NO2, NO3, GH i KH  - neznam =(
-   vrijeme od pokretanja akvarija,   - 4mj
-   kad su nakon pokretanja akvarija useljene prve ribice, - 10-tak dana (10 dana cikliranje)  ubaceni easy start i easy life
-   koliko često i koliko mijenjate vode - jednom tjedno, 30% (20l)
-   da li prilikom izmjene vode usisavate dno akvarija - da (koliko mogu)
   
FILTER:
-   model filtera (unutrašnji ili vanjski) i koliki je protok (koliko litara/sat)  - unutarnji eheim 2010 za 160l max, protok 220-500 l/h (preporuka sa foruma)
-   način i periodi čišćenja filter materijala   - jednom tjedno prilikom mjenjanja vode, korz toplu vodu iz slavine ocjedim 2x da maknem vece komade (greska)
-   što imate od filter materijala u akvariju (spužva, aktivni ugljen, keramika, vata...)   - original spuzva

OSTALA OPREMA:   
-   panjevi i kamenje te ima li sluzi na panju ili na kamenju i podlozi? - komad grane (neznam koje dobio od frenda akvariste)  2 kokosova oraha
-   grijač - 50w koji se rijetko kad pali voda je uvijek konstantna +-1c
-   pumpa za zrak - ne,  filter je na povrsini da mrjeska vodu cca 1cm
-   CO2 sustav – kakav - diy secer i kvasac 
-   koju kemiju dodajete u akvarij? (Gnojiva za biljke, sredstva za pripremu vode i dr.) - profito i easy carbo + makro u normalnim dozama na dnevnoj bazi 1ml profito, 1.4ml makro i isto tako easy carbo
-   rasvjeta - diy 2x14w stedne

STANOVNICI:
-   popis vrsta riba i broj pojedinih primjeraka    - guppy 5 zenki 3* muska (1 novi* i taj je bolestan) (plus mali gupiji), 6 korydorasa, 2 anca, 7 kozica, 2 helene, 1* endler (novi stigo sa gupijem*), 1 sijamac
izgleda puno no sredina akvaija je prazna tu i tamo neki gupy dok su koriji i anci na podlozi, kozice rijetko vidam jel su u bilju, sijamac brsti alge
-   starost ribica   - neznam dobio-kupio (za svoje male gupije znam cca 2-3mj)   
-   ima li potencijalnih „terorista“  - koliko znam, nema svi se slazu normalno, svaki o svom poslu nisam jos primjetio da se napadaju 
-   hranjenje – koliko često hranite ribe i kojom hranom (da li je prošao rok trajanja)  - 1 dnevno sa hranom za guppy pod prst i jedna tableta za koridorase svaka 3-4 dana 

BILJE I HRANJIVA PODLOGA
-   da li vam trunu (propadaju) neke biljke - i da i ne, rogolist i vodena kuga rastu ko lude, echinodorus ozelot pusta nove listove svakih par dana zarko crvene, ali ista biljka kod starih listova gubi meso i kao da je prozirna i vidi se mrzica od bijke, dok Cryptocoryne stagniraju, ali pusta mlade iz korjena, anubias tak-tak
-   da li imate alge i koje (obavezno napomenuti ako imate Cijano bakteriju) -  crno-zelena tockasta koja se pocela pojavljivati na vrhovima anubiasa u zadnje vrijeme (tjedan dana)
-   da li ste nedavno koristili neko kemijsko sredstvo za ubijanje algi - ne
-   od čega se sastoji podloga i kako je rađena te koliko su debeli pojedini slojevi - vulcanit 2cm i 3cm sitni crni soder
-   da li koristite tabletice za gnojenje bilja, koje i kako su stavljene u podlogu - ne

PROMJENE:
-   promjene u akvariju u zadnja 2 – 3 tjedna (nove ribice, biljke, oprema) - dobio nove kozice 5 komada iz vlastitog mrijesta, ali od svojih kozica ubrojenih u onih 7, mali gupiji se kote, komplet novo bilje, staro sam izvadio jel je bilo u crnoj cupavoj - vise je nema
-   promjena kvalitete vode (zamućenje, miris) - ne, bistra

SIMPTOMI:
-  detaljan opis simptoma -  bijela sluz na bocnoj peraji, normalno jede, izlirani na povrsini vode i samo miruje
-  promjene na koži, na perajama ili škrgama, očima... - napisao iznad, sve ok osim bijele sluzi, na bocnoj peraji i kao da polagano nestaje
-  da li uzima hranu, disanje, ponašanje (da li se sakriva...) - uzima hranu, izlolira se od skupine u gornji cosak akvarija i tamo boravi
-  kakav izmet imaju ribe (normalan ili končasto sluzavi ili končasto zamučeno-bijeli ili...) - normalno
-  kad su se simptomi prvi puta uočili  - kada mi je frend dao svoje guppije i svi njegovi su umrli dok su moji jos uvijek zivi (4mj)
-  pokušaj liječenja, kojim lijekom/lijekovima - ne   
-  koliko je ribica bolesno, da li je bilo uginuća?  - za sada jedna od frenda (edit: oba dvije uginule)
-  stanje ostalih stanovnika - normalno, osim dvije kozice koje su bile trudne i uginule su nakon mrijesta, nezam koliko su bile stare dobio sam ih, no bile su smede sa jako izrazenom bijelom prugom u vrijeme trudnoce, kao da promijene boju koze, male kozice su normalno cca ja sam ih nabrojao 5-7 komada . .  znam da je malo ali nema ostatka ekipe, dali je oplodeno neznam




dakle sve moje ribice od dana sklapanja akvarija do danas ni jedna mi nije uginula od velikih,tu i tamo ima jedan mali koji ugine star cca tjedan dana,  dok svaka ali svaka od frenda koju mi je dao je uginula nakon tjedan dana sa pojavom bijele sluzi na bocnoj peraji, izdvajanje iz skupine radi se o muskim gupijima i endlerima, uzrok jos nismo otkrili dali je do mene nesto ili je do njega, moje zive normalno kod mene, njegove zive normalno kod njega, ali kad on meni da svoje umru nakon 1 tjedna . . . zasto samo njegove uginu a moje ne??

edit: kod mijenjanja vode u kanti od 20l vidim da imam dosta kao nekih glistica duzine 5-6cm tankih kad usisavam podlogu, dali moze biti to uzrok ugibanja njegovih ribica . . .

gupije sam kupio od jedne ruke zajedno sa koridorasima
ancije i kozice sam dobio iz druge ruke
sijamac je iz zoo city-a
puzevi od trece

od frenda gupiji niti jedan da prezivi . . .

Offline ante78

  • Trade Count: (+12)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 458
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: NOVA GRADIŠKA
Odg: Misterij oko Gupija
« Odgovori #1 u: Prosinac 10, 2013, 22:45:57 poslijepodne »
nedovoljno iscikliran akvarij kad natocis vodu cikliraj barem tri tjedna ,slican problem sam i ja imao na samom pocetku akvaristike
bez obzira sto si stavio dobre bakterije to ti je malo dana potrebno je strpljenja na samom pocetku i do ovog ti nebi doslo

Offline eulogy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 81
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Novi Zagreb
Odg: Misterij oko Gupija
« Odgovori #2 u: Prosinac 10, 2013, 22:55:37 poslijepodne »
ma razumijem da nije dosta izcikliran bio u pocetku pa se to desilo, ali moje nisu uginule . . .  ali sada je vec proslo 4 mjeseca i mislim da je akvarij dovoljno "izcikliran" i prosli tjedan su uginule . . . . u par navrata mi je nosio i svaki puta isto, na kraju sam poludio sve izbacio van i sve ponovo stavio unutra i opet . . . . :roll: ponavljam od ostalih ljudi normalno zive u akvariju (pa nisu njegove neke fine *uzice  :D da im treba poseban spa tretman )

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Misterij oko Gupija
« Odgovori #3 u: Prosinac 11, 2013, 07:54:26 prijepodne »
Zašto ugibaju neke od riba koje ubaciš u svoj akvarij?

Zbog toga jer su navikle na drugi kemizam vode u drugom akvariju a kod tebe su došle u akvarij gdje su sigurno povišeni nitrati i nizriti a uz to i  puno gnojiš bilje koje ne iskorištava toliko puno gnojiva jer imaš preslabu i lošu rasvjetu.

Dakle, svaki puta kada pereš spužvu pobiješ i dobre bakterije jer pereš pod slavinom.
Naime, spužve se smiju prati samo u akvarijskoj vodi i to ne svaki tjedan već u prosjeku jednom mjesečno.

Ako u akvariju držiš guppy tada moraš redovito dodavati sol jer one trebaju boćatu vodu.

Bijela sluz na perajama može biti bakterijska bolest raspadanja peraja ili bolest columnaris. Obje bolesti detaljno sam opisao na našem portalu pa pročitaj i odluči što češ poduzeti.

Lijep pozdrav i sretno.

Offline eulogy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 81
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Novi Zagreb
Odg: Misterij oko Gupija
« Odgovori #4 u: Prosinac 14, 2013, 21:41:55 poslijepodne »
Zašto ugibaju neke od riba koje ubaciš u svoj akvarij?

Zbog toga jer su navikle na drugi kemizam vode u drugom akvariju a kod tebe su došle u akvarij gdje su sigurno povišeni nitrati i nizriti a uz to i  puno gnojiš bilje koje ne iskorištava toliko puno gnojiva jer imaš preslabu i lošu rasvjetu.

Dakle, svaki puta kada pereš spužvu pobiješ i dobre bakterije jer pereš pod slavinom.
Naime, spužve se smiju prati samo u akvarijskoj vodi i to ne svaki tjedan već u prosjeku jednom mjesečno.

Ako u akvariju držiš guppy tada moraš redovito dodavati sol jer one trebaju boćatu vodu.

Bijela sluz na perajama može biti bakterijska bolest raspadanja peraja ili bolest columnaris. Obje bolesti detaljno sam opisao na našem portalu pa pročitaj i odluči što češ poduzeti.

Lijep pozdrav i sretno.

 :up: hvala, znaci da prepolovim gnojenje na svaki drugi dan, spuzvu cu onda jednom mjesecno ocijediti u akvarijskoj vodi isto tako i dodavati sol . . . vis a ja sam mislio da imam prejaku rasvjetu 2x14w na 54l (2x75) . . . no iovako cu se uskoro prebaciti ja se nadam na neonke pa cemo vidjeti razliku, da i nabavio sam ffm i novi usisavac za podlogu pa se nadam da cu sa time smanjiti malo nitrate. . .