Lipanj 16, 2024, 02:06:46 prijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Malawi u 270l molim pomoć  (Posjeta: 2080 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline artal

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 509
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Malawi u 270l molim pomoć
« u: Ožujak 25, 2009, 11:31:08 prijepodne »
Evo ovako punac me je zamolio da mu se malo raspitam oko riba koje bi stavio u akvarij dimenzija 98*70*45 (70 je visina). Bilo je svakakvih ideja, on bi sve šta mu se svidi ubacio skupa  :D
Ali na kraju smo se složili oko malawi setupa. Sad u ovom akvariju će otprilike bit 270l vode i kako je malo čudnih dimenzija volio bi da mi se javi koji iskusniji ciklidaš sa savjetom može li se od ovoga napravit dobar malawi akvarij?
I neke vaše savjete koju kombinaciju riba (i koliko) staviti.
Još me zanima šta se tiče nabave samih riba kako ih nabaviti? Volili bi ih kupiti od nekog člana foruma ako ih ko ima za prodaju.
Akvarij se ciklira nekih 10 dana, jeli mjesec dana cikliranja dovoljno za malawce?

Unaprijed hvala svima na odgovorima i pomoći
Razlika između genijalnosti i gluposti je ta da genijalnost ima granice

Offline indigo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 241
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Požega-Zagreb
Odg: Malawi u 270l molim pomoć
« Odgovori #1 u: Ožujak 25, 2009, 15:52:43 poslijepodne »
Evo ovako!
Ja ti nisam preiskusan ali mogu reći da znam dovoljno da vam dam smjernice!
Možeš pogledat moj Malawi 290l na forumu/ciklidni
  Prvo:Akvarij je ok bez obzira na tebi čudne dimenzije!
Ako se odlučite za Malawi setup što imam i ja skoro pa se morate pomirit da unutra ne ide nikakvo bilje već samo kamenje i umjetne stijene i pozadine,osim naravno anubiasa i valisnerije!
Neki slažu samo nakupine i hrpe kamenja,a neki izrađuju umjetne stijene i pozadine koje ljepiš na akv dok je nenapunjen!
Budući da se vaš već ciklira preostaje vam kamenje!
  Vrlo važno:Preporučam da se odlučite ili za m'bune ili nebune i da ih ne miksate zajedno,najvažniji razlog različitost u prehrani ali i u agresivnosti,m'bune ti mogu umrijeti od nadutosti ako jedu hranu prebogatu proteinima
Ako niste ništa dodavali od bakterija da ubrzate proces probajte ciklirat bar oko 30 dana prije ubacivanja riba.
Za ribe pogledajte malo akvarističke oglase i dajte svoj da kupujete pa će te naići na nešto već,a bolje vam je ubacivat ribe po malo na početku cikliranja ,a ne odmah hrpetinu riba!
Kako bi trebali izgledat akvariji,koliki trebate filter i ostalo će te sve naći na akvarij netu-u čitajući malo i gledajući  zaista prekrasne formirane akvarije članova foruma!
Eto.....
Toliko zasad

Offline dare

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1306
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zdenci Brdovečki
  • 091/5892288
Odg: Malawi u 270l molim pomoć
« Odgovori #2 u: Ožujak 25, 2009, 17:22:52 poslijepodne »
Od bilja ne preporučam anubijas jer če mi pojesti mlade listove ali valisnerija bi išla i više nego dobro. Kod ovih riba vije važna litraža-visina beč dužina akvarija jer su jako teritorijalno netrpeljive u doba parenja.

Dobra varijanta bi bila Red zebre i to plave(muške) i narančaste(ženske) te si time jednom vrstom riješio dvije boje i još neke druge premda ja nebi
Lifallili su crvene ali nisu iz istog jezera premda daju na koloritu akvarija.

Druga varijanta je jato demasona ( minimalno 10-12)i par labidocromisa(5-6) (plavo-žuta kombinacija)
 
Ne preporučam puno vrsta po par komada-ljepše je uživati u pojedinom jatu nego u brdu svega i svačega-premda je tome teško odoljeti.
Cikliranje pospješi dodavanjem hrane u vodu da bakterije imaju što papati a i voda iz starog akvarija je ljekovita u tom smislu.

Kod ubacivanja riba u akvarij toplo preporučam ubaciti sve ribe od jednom jer se naknadnim ubacivanjem pridošlice izlažu velikim stresom i pogibelji od strane starih stanara.
Bilo bi dobro da nabavi male-mlade ribe 3-4 cm duge pa kad lijepo poodrastu bit če dobri jedni prema drugima.(dobro je da sr ribe slične veličine kako se one male nebi pretjerano plašile i zaostajale u rastu)

Offline artal

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 509
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Odg: Malawi u 270l molim pomoć
« Odgovori #3 u: Ožujak 25, 2009, 20:32:06 poslijepodne »
Momci hvala na savjetima. Evo i 2 slike akvarija ali kako su radovi u tijeku nije ga baš zgodno slikat.
Još razmišljamo o tome da možda akvarij nije dovoljne dužine za malawce a punac pomalo naginje skalarima  :'(

Ali ništa zato i moj akvarij kreće u izradu mislim da će biti dimenzija 150*50*50 nadam se da bi to trebalo bit dovoljno  :P

Ovaj punčev je kućne izrade i možda ima malo viška silikona, vodili smo se po onoj od viška glava ne boli  :)
Ali kako je ovaj malo veći mislim se možda da ga naručim u M.G.-a izgleda da je dosta ljudi zadovoljno s njima.
Uglavnom svaki vaš savjet o kombinaciji i količini riba u 370l.
Ciklidi su zakon  :D
« Zadnja izmjena: Ožujak 25, 2009, 20:40:37 poslijepodne od artal »
Razlika između genijalnosti i gluposti je ta da genijalnost ima granice

Offline dare

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1306
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zdenci Brdovečki
  • 091/5892288
Odg: Malawi u 270l molim pomoć
« Odgovori #4 u: Ožujak 25, 2009, 21:19:38 poslijepodne »
Pa za skalare definitivno nije trajno rješenje jer kad porastu neče se moči ni okrenuti. Ipak su to ribe koje mogu narasti 15ak cm.

Offline artal

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 509
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Odg: Malawi u 270l molim pomoć
« Odgovori #5 u: Ožujak 25, 2009, 21:33:00 poslijepodne »
Za skalare bi bio onaj od punca koji je 70 cm dubine  ;)
Razlika između genijalnosti i gluposti je ta da genijalnost ima granice

Offline artal

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 509
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Odg: Malawi u 270l molim pomoć
« Odgovori #6 u: Ožujak 26, 2009, 16:14:58 poslijepodne »
Kako se radovi privode kraju, punac bi htio saznati i mišljenje ostalih akvarista! :nerd:

Evo još slika! :D
« Zadnja izmjena: Ožujak 26, 2009, 16:24:53 poslijepodne od artal »
Razlika između genijalnosti i gluposti je ta da genijalnost ima granice

Offline dare

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1306
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zdenci Brdovečki
  • 091/5892288
Odg: Malawi u 270l molim pomoć
« Odgovori #7 u: Ožujak 26, 2009, 19:50:03 poslijepodne »
Svaka čast tvom puncu ali akvač je koma. Ovo morsko kamenje i riječni šljunak če otvrdnuti vodu pa če mu skalari brzo na Onaj svijet :( .  Možda da si sliko u mraku osvijetljeni akvarij bilo bi bolje za pogledat. U svakom slučaju uvijek se može složiti ispoćetka i bolje samo za to treba strpljenja i iskustva i kap talenta.
Moji prvi pokušaji su bili  :roll: klasični :dead: ali surfanjem po svjetu akvaristike dobio sam divnih inspiracija.Nema ništa bez mokrih laktova i puno pokušaja :up: :up:

Offline artal

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 509
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Odg: Malawi u 270l molim pomoć
« Odgovori #8 u: Ožujak 26, 2009, 22:36:29 poslijepodne »
Znači trebalo bi po tvom mišljenju sve vani. Pomaže li išta činjenica da je kamenje prokuhano?
Razlika između genijalnosti i gluposti je ta da genijalnost ima granice

Offline indigo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 241
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Požega-Zagreb
Odg: Malawi u 270l molim pomoć
« Odgovori #9 u: Ožujak 26, 2009, 23:08:06 poslijepodne »
Dečki,Dare vam je sve rekao!
Ako mislite sa skalarima unutra (pretpostavljam da mislite) kamenje,pogotovo morsko i sljunak će vam radit jako tvrdu vodu znači,sa visokim ph,jer je puno vapnenca !A vama pretpostavljam za skalare (koliko se kužim,jer ne držim ništa osim afričkih ciklida)  mislim treba mekša voda,tj niski ph,znači potpuno obrnuto!
To što ste ga prokuhali dobro je ali kemijski sastav mu time niste promjenili.
Probajte pogledat kako izgledaju uređeni akvariji sa skalarima pa slično nekako iskombinirat svoju priču
« Zadnja izmjena: Ožujak 26, 2009, 23:17:38 poslijepodne od indigo »

Offline artal

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 509
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Odg: Malawi u 270l molim pomoć
« Odgovori #10 u: Ožujak 27, 2009, 11:05:33 prijepodne »
indigo i dare hvala vam na pomoći danas ću prenit puncu informacije pa ćemo vidit kako dalje.
Mislim da bi s obzirom na visinu akvarija on bio odličan za skalare a i puncu se sviđaju  ;)
Uglavnom hvala još jednom odlično je biti u mogućnosti pitati nekoga sa više iskustva za savjet, svaka čast ovom forumu  :klap: :klap: :klap:

E indigo samo da nadodam da ti je akvarij predobar, ja se nadam nešto slično počet radit uskoro i kad vidim nešto vrhunski poput tvoga odma me hvata inspiracija  :up:
« Zadnja izmjena: Ožujak 27, 2009, 11:17:29 prijepodne od artal »
Razlika između genijalnosti i gluposti je ta da genijalnost ima granice

Offline indigo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 241
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Požega-Zagreb
Odg: Malawi u 270l molim pomoć
« Odgovori #11 u: Ožujak 27, 2009, 12:46:02 poslijepodne »
Eto vidiš,a moj akvarij mi je prvi u životu koji sam napravio i star je jedva 3 mjeseca!
Znači moje iskustvo sa akvaristikom je samo 3 mj. + 1 mj. interneta ranije gdje sam se načitao malo i informirao kako i što da bi dobio viziju što točno ja mogu i želim!(ja sam planirao prvobitno biljni sa neonkama i dr.)
Znači uz malo volje i truda(+ financije za filter,grijač i dr.)to može svatko!
Budući da nisam stalno u Zg-u di mi je akvarij išao sam zasad na najednostavniju i najeftiniju varijantu,naravno afrički ciklidi,m'bune!
Kamenje skupiš sam negdje(ono koje ti se sviđa),pjesak kvarcni sivi kupiš u Bauhausu ili Pevecu 40kg za bagatelu,biljke(koje ti inače uopće i ne trebaju)ako baš želiš kupiš ili žicaš ili mijenjaš,rasvjetu moraš kupit(i to u specijal. trgovinama za rasvjetu )a ne u zoo shopovima di su dosta skuplje),grijač i filter moraš kupit ako ne želiš radit svoj filter,a i za to možeš naletit povoljno na oglasima po forumu,poklopac isto sam središ i to je otprilike to...
Ribice ti isto nisu skupe,većinu svojih sam platio po 10 kn,samo moraš čekat da naleti oglas,čistače ti ljudi daruju po netu jer ih imaju viška(a ne ko ja svoje kupio u shopu) i tako to...
I eto akvarij mila majka a u biti i ne košta puno...

Offline punac

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
Odg: Malawi u 270l molim pomoć
« Odgovori #12 u: Ožujak 28, 2009, 18:56:11 poslijepodne »
Pozdrav momci i hvala na savjetima no moram spomenuti neke stvari! 8)

Bavim se akvaristikom 25 godina. I nije potrebno da ocjenjujete moje fotografsko iskustvo nego akvarij kao cjelinu!

Trebate uzeti u obzir da je akvarij tek u pripremi i da izgled akvarija i izbor ribica nije konaćan. Akvarij se tek ciklira! Prilikom slikanja u akvariju je bilo gnjojivo za biljke tako da je ono dodatno zamutilo vodu i slikano je po danu!

Isto tako kamen je vapnenaćki no nije izvađen direktno iz mora nego je već miljune godina na suhome!

Offline indigo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 241
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Požega-Zagreb
Odg: Malawi u 270l molim pomoć
« Odgovori #13 u: Ožujak 28, 2009, 20:47:16 poslijepodne »
Ej Punac!
Ajde da si se i ti javio,to mi je drago!
 Moram kao prvo spomenut da ti ja nisam dao ni jedan komentar na akvarij ni na slikanje već Dare(ali za slikanje se čak i slažem s njim),ja sam samo rekao ono što ja znam,koliko znam i što mislim da je najbolje iz mog iskustva,koje je priznajem svima jako kratko i malo(barem prakse što se tiče.)kako bi pomogao u vezi ako bude Malawi  :D
Sad što se tvog akvarija tiče reći ću ti svoje mišljenje:
1.Trebaš ga slagat i uređivat kako se tebi sviđa jer ti češ uživat u njemu i gledat ga cijelo vrijeme,dakle baš te briga što drugi misle i kažu!  :up: Opet s druge strane kad već pitaš za komentar budi i spreman na kritike ljudi kojima se ne sviđa. ;)
2.Ja mislim da Dare(nije da ga branim jer ni neznam čovjeka)nije mislio da je loše što se tiče setupa(uređenja) već kamenja i šljunka koje ne bi išlo zajedno sa skalarima, već smo objasnili zašto...
3.Ne razumijem ako čovjek ima 25 godina iskustva s akvaristikom šta ima uopće druge pitat!?Pa valjda zna koje ribe idu s kojima i sa kakvim parametrima vode,koliko narastu te stoga koliki im treba akvarij i kako im treba izgledati otprilike setup!Šta ne?

A što se kamena tiče.... ne da mi se više pisat....mogao je bit par godina i na mjesecu ali kad ga ubaciš ponovo u vodu....
Uživaj u svom akvariju u sretno sa ribicama  :up:

Offline dare

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1306
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zdenci Brdovečki
  • 091/5892288
Odg: Malawi u 270l molim pomoć
« Odgovori #14 u: Ožujak 29, 2009, 04:38:02 prijepodne »
Bez uvrede molim-nisam mislio ništa loše. Ja se bavim akvaristikom od predškolskog uzrasta i do interneta najviše sam naučio na svojim pogreškama(30g.) i još me ispravljaju oni s više ili manje iskustva.
Kamenac je kamenac bio on tvrdo ili meko kuhan-otapat če se u vodi dok se ne rastopi cijeli a u međuvremenu če ribe krepavat jer nisu navikle na tvrdu vodu. Zato sam i ja odustao od tih kiselaša i uplivao u tvrdovodno-lužnate vode s afričkum ciklidima. Od tada mi nije krepala ni jedna riba od bolesti(3g.) i akvaristika mi je postala užitak, bez bolesti i komplikacija oko mekih i kiselih voda. Svaka čast kiselašima s ROO vodom ili izvorskom... lijepo je to uložen trud a i ribe su zanimljive ali meni se to neda.

Offline punac

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
Odg: Malawi u 270l molim pomoć
« Odgovori #15 u: Ožujak 31, 2009, 16:00:21 poslijepodne »
Naravno prihvaćam savjete i zato sam se javio na forum da podjelimo mišljenja, htio sam samo iznjeti činjenice! Nije mi bila namjera nikoga uvrijediti! :heartbr:

Neću stavljati skalare u vodu sa tom vrstom kamena, sada već razmišljam o nekoj drugoj vrsti!

Do viđenja i hvala još jednom! :up:

Offline Jack Sparrow

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
Odg: Malawi u 270l molim pomoć
« Odgovori #16 u: Kolovoz 29, 2012, 12:16:59 poslijepodne »
Moguli zajedno malawi ciklida sa skalarima ?
 :)

Offline baica_s

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1936
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: SL.Brod Kaniža 38
  • ulovi i pusti
Odg: Malawi u 270l molim pomoć
« Odgovori #17 u: Kolovoz 29, 2012, 13:10:30 poslijepodne »
Moguli zajedno malawi ciklida sa skalarima ?
 :)
mogo ali skalari neće moći sa malawcima  :D :D :D :D šala naravno
nemogu :up:
Slaven Jurkiv 0989815052    035433028
Facebooku "malawi mbune"
[email protected]

Offline tarantula 87

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1673
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Varaždin
Odg: Malawi u 270l molim pomoć
« Odgovori #18 u: Kolovoz 29, 2012, 16:41:00 poslijepodne »
U ovaj akvarij mogu par skalara bez problema...ili ako se odlučiš za malavce isto 20-ak kom i uživaj..
Izaberi 3-4 vrste po 6-7 kom.