Lipanj 15, 2024, 23:44:43 poslijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Bilje iz PC potrovalo kozice  (Posjeta: 2149 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Bilje iz PC potrovalo kozice
« u: Siječanj 13, 2012, 14:58:08 poslijepodne »
Kupio sam jučer 2 košarice bilja u PC i ubacio u kozičnjak jer nisam stigao drukčije. Navečer sam vidio da su kozice uznemirene. U akvariju od cca 35 litara je bila gužva preko 100 crvenih kozica. Danas nema ni jedne žive  :'(

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Bilje iz PC potrovalo kozice
« Odgovori #1 u: Siječanj 13, 2012, 15:02:59 poslijepodne »
zapravo ima jedna. upravo umire  :o

Offline Filip Zebec

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 997
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
Odg: Bilje iz PC potrovalo kozice
« Odgovori #2 u: Siječanj 13, 2012, 15:04:35 poslijepodne »
???????????

koje bilje ?? si ubacio sa košaricama ili bez ??


nemrem vjerovati
Bjela Amazona -http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=79037.0

Offline Zeleni

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2027
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Ravnice
Odg: Bilje iz PC potrovalo kozice
« Odgovori #3 u: Siječanj 13, 2012, 15:13:21 poslijepodne »
ako nisi vadio bilje iz košarica možda im je ona vata naštetila, ko zna kaj to je uopće...

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: Bilje iz PC potrovalo kozice
« Odgovori #4 u: Siječanj 13, 2012, 15:15:17 poslijepodne »
Boze svasta...stvarno sto je ta vata?
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline Kwan

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 462
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ravnice
Odg: Bilje iz PC potrovalo kozice
« Odgovori #5 u: Siječanj 13, 2012, 15:28:41 poslijepodne »
Boze svasta...stvarno sto je ta vata?

meni se čini ko kamena il staklena vuna



katastrofa, teško mi povjerovat da bi biljke mogle pobit 100koza preko noći  :roll:

Offline Godfish

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 398
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb - Čulinečka (kod Bille)
Odg: Bilje iz PC potrovalo kozice
« Odgovori #6 u: Siječanj 13, 2012, 15:33:56 poslijepodne »
 :o pada mi na pamet da možda bilje ne zalijevaju nekim tekućim gnojivom?(ili da nije kakav štapić za gnojenje zaguran u košaricu?) Kozice jesu osjetljive na kemiju...nekako mi se ne čini da bi sama vata bila kriva.
- :a042:

Offline pravda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1515
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Dalj
Odg: Bilje iz PC potrovalo kozice
« Odgovori #7 u: Siječanj 13, 2012, 16:01:50 poslijepodne »
KOd kolege je nedavno uginulo na stotine kozica u 120L,a nije ubacivao ništa novo niti dodaje neku kemiju,isto takonije se ni voda zamutila,jednostavno čovjek došao doma,a površina puna krepalina,riba nijedna nije uginula.

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Bilje iz PC potrovalo kozice
« Odgovori #8 u: Siječanj 13, 2012, 16:03:24 poslijepodne »
Žao mi je za tvoje kozice :(

Negdje sam nedavno pročitao da se vodene biljke za prodaju nekada tretiraju modrom galicom (CuSO4*5H2O) kao sredstvom protiv algi. Možda bi to mogao biti uzrok jer su kozice (općenito beskralješnjaci) jako osjetljive na bakar.

Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline texlip

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Sveta Nedelja - Brezje
    • 150 L Biljni
Odg: Bilje iz PC potrovalo kozice
« Odgovori #9 u: Siječanj 13, 2012, 16:20:32 poslijepodne »
Bilje iz PC je uvijek katastrofa, puno algi i svacega.
Otkad sam otkrio Akvaristiku puno sam opusteniji!
http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=67806.new#new

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Bilje iz PC potrovalo kozice
« Odgovori #10 u: Siječanj 13, 2012, 16:36:20 poslijepodne »
bilje nisam vadio iz košarica. ubacio sam ga samo tako  :(

Offline Brljator

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1111
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pavlovac
Odg: Bilje iz PC potrovalo kozice
« Odgovori #11 u: Siječanj 13, 2012, 20:59:46 poslijepodne »
Katastrofa,

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8101
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Bilje iz PC potrovalo kozice
« Odgovori #12 u: Siječanj 13, 2012, 22:01:18 poslijepodne »
 većina tih biljaka se uzgaja u tim košaricama, u toj vuni , u hranjivom substratu, u hidroponskim uvjetima...što taj substrat je, čega sve ima unutra i kakav utjecaj ima na koze- ježi ga..očito ovaj... mali akvarij, malo vode...visoke koncentracije toga-čega-već i eto...

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Bilje iz PC potrovalo kozice
« Odgovori #13 u: Siječanj 13, 2012, 22:31:05 poslijepodne »
nesto zdravo sigurno nije kad je covjeku potrovalo aq -?  jel mogao nastat sulfid na tom substratu?

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: Bilje iz PC potrovalo kozice
« Odgovori #14 u: Siječanj 14, 2012, 01:26:27 prijepodne »
Bilje iz PC je uvijek katastrofa, puno algi i svacega.
ne moze alga ili nesto na bilju samo tako ubit kozice..ajmo bit realni..prije da je vata koja u sebi ima..nesto,al opet kako je moguce da je tolika koncentracija da dodje do pomora?
Svasta..no od sad cu bit i ja oprezan
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline iglica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 651
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin, Zagreb, Rijeka
  • Shrimp Master
Odg: Bilje iz PC potrovalo kozice
« Odgovori #15 u: Siječanj 14, 2012, 16:03:25 poslijepodne »
pitanje i kakva je filtracija u akvariju, koliko često se koze hrane, razina svega nešto i evo kombinacije koja u tom malom akvariju na tu količinu koza je fatalna.. šteta..

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Bilje iz PC potrovalo kozice
« Odgovori #16 u: Siječanj 14, 2012, 17:50:28 poslijepodne »
Sve to nije u pitanju, koze su sretno živjele u tom akvariju godinu dana, a sam akvarij ima oko godinu dana i sav je zabiljen, podloga je Wave, zemlje nema,  filter je - hangon Eheim s dodatnom spužvom na usisu i na zadnjem pranju nakon 2 mjeseca rada je bio praktički čist. Hranio sam ih 2-3 puta tjedno, ovisno od aktivnosti - njih i puževa s kojima su bile.
Mora da je u pitanju nešto iz košarica - prodavač mi je rekao da su ga upravo dobili.
Da je nešto drugo ne bi sve koze pocrkale odjednom

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Bilje iz PC potrovalo kozice
« Odgovori #17 u: Siječanj 14, 2012, 19:11:59 poslijepodne »
bas zalosno.. inace po pravilo, bilje ili ti bilo sto da dode upravo u ducan, oni ga nebi smjeli minimalno prodavati 24h, tako da se svasta tu moglo dogoditi, i da si unjeo nekakav virus preko biljke.. ali slazem se sa ostatkom, ipak mislim da je do kosarice i do vate, tj sto vec jest unutra.. ali napominjem, sva ziva bica ili te stvari se nesmiju prodavati ili kupovati bar dok se nezadrze u ducanu minimalno 24h, tako da sve bude ajmo reci pod konrolom i ne pod sokom vecim.. ali kad se radi o biljci, inace u pet centru iskreno biljke i nisu neke i odrzavane, tako da nije niti cudno da se takve stvari događaju.. zao mi je zbog izgubljenja toliko kozica, ali sta je tu je, bit ce ih jos..  ;)

sljedeci put ces paziti, na greskama se uci, a sad ce i drugi ipak biti oprezniji uz tvoju temu..

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Bilje iz PC potrovalo kozice
« Odgovori #18 u: Siječanj 14, 2012, 19:39:31 poslijepodne »
meni se nekako najbolje uciti na tudim greskama :-[
ni ja nevjerujem da je do filtracije ili akvarija, bas tolika slucajnost da uginu kad je bilje doslo, i to sve,.to mi je malo prevelika slucajnost.

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Bilje iz PC potrovalo kozice
« Odgovori #19 u: Veljača 03, 2012, 19:02:08 poslijepodne »
Kako sam registrirana na PlantedTanks.uk newsletter, evo što su mi poslali danas, možda malo pojasni ovu situaciju.


"Following the increase in shrimp and crustacean deaths related to the addition of plants to tanks, I last week contacted FERA who are responsible for the UK import legislation adherence. I also emailed the farms in Singapore and Borneo for a formal response. Please note that all South East Asian supplied plants are affected - not just plants from PlantedTanks.

http://www.fera.defra.gov.uk/plants/plantHealth/

The above link is the site for Fera who clearly state what they do and what they don't...

I can confirm the following information has been provided by the farms in Singapore who supply plants to the UK market. This information has been consulted on with respected persons in this industry.

Phytosanitary certification requires the plants to be free of pests and disease prior to export to the receiving country. The methods applied are as follows – information supplied per farm:

Our premium plants are dipped in BUPROFEZIN (0.01%) & TRICHLORFON (0.08%) for the duration 120 minutes

Our primary supplier for standard plants dip in IMIDACLOPRID 18.3% V/V (0.005%) for 45 minutes

Our second supplier for standard plant range dip in IMIDACLOPRID 18.3% V/V (0.005%) for 60 minutes

All farms advise that following exposure to the above chemicals, all plants are rinsed in freshwater – although they do not advise for how long. The advice from the farms for end customers is that they quarantine the plants in a plant only system before introducing to a tank populated with inverts & crustaceans etc.

Plants that are classed as overstock remain in our tanks until sold – this can be up to 6 days.

Reference has been made against all three chemicals detailed above, and as such we will now produce a recommendation sheet for our customers to use about plant quarantine.

Our recommendation from today will be that all plants from ANY supplier should be quarantined in Alkaline water for a minimum of 2 hours to 48 hours, then finally rinsed in tap water prior to addition to any tank with livestock present. Please note - we say a MINIMUM of 2 hours and suggest that 48 hours be better... don't forget to perform water changes when appropriate.

Alkaline water can be easily made using caustic soda or hydrogen peroxide mixed with water until the pH reaches 8.5. Remember to wash your plants in tap water as a final preparation before they go in your tank.

What has been specifically noticed is that

Trichlorofon is a particularly aggressive organophosphate pesticide. It is however can be detected in acidic water up to 526 days at 20C at pH5.0. That said – if alkaline water is used – pH8.5 then this product is 99% degraded within 2 hours.

Buprofezin is an insecticide – specifically an acaricide. It is not approved for use in the UK. The degradation half life is 50 days within soil and 16 days in water at pH7.0, 20C. This product specifically requires extended quarantine of at least 48 hours.

Imidacloprid is a systemic insecticide. It has a 3 hour half life in water pH neutral. It is known to be non toxic to fish, moderately toxic to crustaceans and highly toxic to invertebrates. The addition of this chemical to water reputedly degrades to CO2 as a side effect of the degradation in the presence of light.

Kind regards

Tony
Planted Tanks"

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Bilje iz PC potrovalo kozice
« Odgovori #20 u: Veljača 03, 2012, 19:15:14 poslijepodne »
Brutalno. Ali i nije za očekivati ništa drugo, ako se biljke koje jedemo špricaju sa svim i svačim, uopće nije čudno da to rade i s ovim. :(
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8