ta prva crna tetra nakon cca 3 tjedna počela gubiti boju, nisam primjetila promjene u ponašanju, dobro je jela, kasnije se izolirala od ostalih, prvo joj se jedno oko napuhalo, a u roku dva dana ispalo, i počelo se drugo oko napuhavati, ribu smo eutanazirali
nakon guglanja simptoma i otkrivši da bi mogla biti riblja tbc
Pozdrav buzzdot, simptomi bolesti koje si opisala jesu simptomi riblje tuberkuloze a posebice ako si uočila da nakon što je iscurilo oko u očnoj šupljini raste granulom (vidjet češ na fotki koju ću staviti u nastavku). Pošto je Riblja tuberkuloza zarazna bolest a bakterije su iznimno otporne na sve vanjske uvjete pa tako i dezinficijense (imaju debelu voštanu ovojnicu), vrlo ih je teško potpuno uništiti. Večinom se predlaže eutanazija svih riba u akvariju i detaljna dezinfekcija svega ili još bolje zamjena svega što se može zamijeniti (šljunak, panjevi i dr.).
Pošto sam ja protiv ubijanja riba predlažem da napraviš slijedeće:
1. Iz akvarija u drugi akvarij ili kantu prebaci što više vode i tamo premjesti ribe te dobro operi filter a filter materijal u malo akvarijske vode.
2. iz akvarija izvaditi sve (osim grijača, filtera i zračnog raspršivača) te staviti u duplu plastičnu vrečicu sve politi sa domestosom i zakopati 1 metar u zemlju.
3. akvarij i grijač dobro oprati i dezinficirati sa 90% alkoholom ili sa nekim dezinficijensom koji u sebi sadrži najmanje 5% klora.
4. ribe i vodu vratiti u akvarij i započeti sa liječenjem:
Najbolji su se rezultati liječenja pokazali sa istovremenim kombiniranjem dva antibiotika : kanamicin (3g na 100 litara vode) i rifampicin (600mg na 100 litara vode), liječenje traje 14 dana. Svakako svaki peti dan promjenite 50% vode i za tu količinu promijenjene vode dodajte gore propisanu količinu lijeka. Ako ne uspiješ nabaviti ove lijekove može i liječenje sa: streptomicinom 10g na litru vode i izoniazidom 10g na litru vode a učinak liječenja može se pojačati hranjenjem sa hranom koja je natopljena u streptomicinu. Mislim da se ovi antibiotici nabavljaju u veterinarskim apotakama ili ambulantama, raspitaj se malo.
Riblja tuberkuloza spada u bolesti koje su zoonoze, odnosno, od te bolesti mogu oboljeti i ljudi, stoga predlažem sa tijekom rada sa ribama na rukama obavezno imaš kirurške rukavice. Također nemoj zaboraviti dezinficirati i ostalu opremu koja je bila u doticaju sa ribama (mrežica, kanta u kojoj su bile ribe, toplomjer i dr.).
Evo još nekih fotki, pozdrav i sretno.