Lipanj 16, 2024, 15:39:09 poslijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Pomoć oko crvenkape - hitno !!!  (Posjeta: 1589 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline []$@

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
Pomoć oko crvenkape - hitno !!!
« u: Travanj 03, 2009, 22:35:58 poslijepodne »
Pozdrav!
1. Evo danas sam primjetio kako mi je crvenkapa počela plivat vodoravno (kao da ju polegnete) i da kada zapliva dublje u vodu da ju nešto diže prema gore. Kada to gledam osječaj je kao da je "puna zraka" pa ju on prevrće i diže. Isti problem sam imao sa teleskopom prije koju godinu dana i nisam ga uspio nažalost spasiti. :'(
Čitam i tražim po netu što napraviti, ali nema baš nešto odgovora. Našao sam jedino da bi mogao pomoći kuhani grašak. Jel netko imao već takav slučaj i kako je pomogao ribici?
2.Inače ribica mi se čini nekako dosta velika, pogotovo dio iza glave, trbuh, jer izgleda kao da je "kockasta" (proširena), a ne okrugla, kao ostale ribe. Neznam dal one inače tako izgledaju jer moja je od kad sam ju kupio takva.
Evo i slike makar se ovdje ne vidi točno kako izgleda. Suta kad bude dan ću stavit nove slike sa svih strana ribice.
Pomozite mi brzo dok ja mogu još pomoći njoj...

Offline Tonya

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 351
Odg: Pomoć oko crvenkape - hitno !!!
« Odgovori #1 u: Travanj 04, 2009, 00:28:11 prijepodne »
Pozdrav :)!

Tvoja ribica ima problem s plivaćim mjehurom, a njega mogu uzrokovati razne stvari. Koliko je velik akvarij? Čime hraniš ribicu? Naime, neke ribice tako "reagiraju" ako ih hraniš samo kupovnom hranom. Kakav je izmet? Za početak, predlažem ti da ju par dana stvarno hraniš samo kuhanim graškom - dva, tri zrna, ovisno o veličini ribice. Nadam se da će upaliti, ali morat ćeš više paziti na prehranu. Imam sličan problem s jednom ribicom, pa eto, iz vlastitog iskustva.
« Zadnja izmjena: Travanj 04, 2009, 00:40:54 prijepodne od Tonya »
FBI - Riboobavještajci :ninja:

Offline []$@

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
Odg: Pomoć oko crvenkape - hitno !!!
« Odgovori #2 u: Travanj 04, 2009, 10:07:58 prijepodne »
Akvarij nije baš veliki (oko 15 litara 35*18*25 cm). Hrana nema neki poseban naziv "Goldfish food". Mislim da nije ona problem jer ribicu imam i više od 1god a hranim ju gotono istom hranom. Najprije sam imao onu rozkastu, zatim ovu skroz žutu, i sada imam već 3-4 tjedna ovu žutkastu. Za izmet još neznam, ali nisam ništa primjetio neobično.
Probat ću to s graškom. Znači on se samo prokuha i dade joj se onaj dio unutar one "ljuskice"? Danas je malo bolje neznam zbog čega, ali svejedno pliva malo na koso. Nebi htio da mi ugine jer ju imam dosta dugo i predivna je. Peraje su  joj gotovo veće nego joj je tijelo.

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Pomoć oko crvenkape - hitno !!!
« Odgovori #3 u: Travanj 04, 2009, 15:16:27 poslijepodne »
evo, djelomično sam ti odgovorila na "prozivci", a ovdje ćemo samo nastaviti što ti je Tonya rekla:

zlatne ribice poput tvoje crvenkapice, dakle tzv. fancy-goldies, ili kako ih mi ovdje od milja nazivamo, loptice imaju jednu urođenu manu...veliki broj primjeraka, zbog oblika tijela koji je neobičan za ribu, i "natečenih" trbuščića, ima trajne probavne smetnje i smetnje s mjehurom...
to je u stvari neliječivo ali je nešto što se može uspješno kontrolirati i puno ribici pomoći...

kad je stanje akutno, kao kod tvoje, onda se preporuča i vrlo je uspješna metoda, dijeta s kuhanim graškom kroz 3 - 5 dana...samo pazi, dosta se prlja voda, pa joj davaj pomalo, toliko da pojede...
a za održavanje stanja, odnosno, prevenciju se preporuča jednom do dva puta tjedno dan "domaće kuhinje", dakle, daje im se kuhani grašak, dobro oprani pod vrućom vodom (središnji) list salate, popareni list špinata ili blitve, ili tanka šnitica kuhane tikvice... naravno, najefikasniji su tu grašak i salata jer potenciraju pražnjenje crijeva, te time i "oslobađanje" pritisnutog mjehura i uspostavljanje ravnoteže ribice...

i, svakako joj nabavi veći akvarijić...na prethodnom postu sam ti preporučila da sijamcu nabaviš najmanje 20-ak litara, pa tako nabavi i njoj jedan od 30-ak litara i ona i misgurnus će biti sretniji, zdraviji, veseliji, a ona će se ljepše razvijati i izrasti u prekrasnu malu zavodnicu! :)

Offline []$@

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
Odg: Pomoć oko crvenkape - hitno !!!
« Odgovori #4 u: Travanj 04, 2009, 21:17:00 poslijepodne »
Puno, puno vam hvala za brze odgovore (posebno babyboom, jer se vidi tko je znalac  ;)) Do sada sam ih uvijek hranio sa kupljenom hranom i nije bilo problema, ali sada ću barem 1 tjedno im davati malo graška. Danas vidim da joj ide na bolje jer joj nisam dao hrane (da malo bude na dijeti i "isprazni se").
Ovo za oblik tijela me također zabrinjavalo, jer nisam znao dal im je to prirodno il ne.
Zanima me još dal je davati im hranu 2 - 3 puta dnevno previše, i ja imam akvarij bez grijača, znači na sobnoj temperaturi, pa dal je to uredu?

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Pomoć oko crvenkape - hitno !!!
« Odgovori #5 u: Travanj 04, 2009, 21:39:49 poslijepodne »
dapače, bolje im je davati što više puta dnevno ali pomalo - tako da bude čim manje otpada...
dakle, ako možeš davati tri puta na dan - super!

ali, pazi na količinu! radije je hrani manje nego više!
pogotovo "loptice" su sklone debljanju, a tada im stradava jetra i bitno manje žive...dakle, mlada damica na dijetu!  ;)

Offline []$@

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
Odg: Pomoć oko crvenkape - hitno !!!
« Odgovori #6 u: Travanj 05, 2009, 08:31:23 prijepodne »
I još me zanima kolko vi često mijenjate vodu svom akvariju i dal vam filter radi non-stop? Znam da se nemože uspoređivati sa mojim koji je nekoliko puta manji, ali svejedno...
Ja mijenjam vodu svaka 3 tjedna jer se brzo zaprlja (akvarij, kućicu i kamenje svaki puta operem octom jer se po staklu nalove ko neke sitne bjele algice), a pumpicu palim tek nakon prvog tjedna (jer je prvi tjedan voda još jako čista) i to samo po danu.
I još da ne zaboravim, dal vi mjenjate svu vodu ili odprilike 2/3 vode promjenite, a 1/3 vode ostavite?
Ako nešto krivo radim, recite kako bi poboljšao život ribicama.
Hvala puno za odgovore. :up:

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Pomoć oko crvenkape - hitno !!!
« Odgovori #7 u: Travanj 05, 2009, 10:02:58 prijepodne »
ovak - što je manji akvarij, češće se mijenja voda, bez obzira na prozirnost, a filter mora raditi 24 sata na dan, 365 dana u godini...dakle, stalno, isto bez obzira na vodu...

preporučam ti tjedne izmjene cca 10 - 15 % vode i da ti filter radi svakako stalno....i biti će sve dobro

recimo, u 120 litrašu mi imamo ritam mijenjanja vode svaka dva tjedna cca 20-25 % vode, filteri su puno nominalno jači nego bi trebali biti, vanjski i voda je u stvari stalno čista...
međutim, ako se i unatoč tome počne lagano mutiti, e to je znak da treba filter temeljito očistiti.
filter se čisti tako da se filter materijal ispere u vodi koja se izvuče iz akvarija jer se time čuvaju dobre bakterije koje su se u njemu nakupile, a nužne su za zdrav život akvarija

evo - pitaj dalje! :)

Offline []$@

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
Odg: Pomoć oko crvenkape - hitno !!!
« Odgovori #8 u: Travanj 05, 2009, 14:25:55 poslijepodne »
Hvala  ;)
Ako još nešto zatrebam javim se  :up:

Offline []$@

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
Odg: Pomoć oko crvenkape - hitno !!!
« Odgovori #9 u: Travanj 05, 2009, 17:44:37 poslijepodne »
Oprostite zbog gomile pitanja,ali sijetio sam se još nešto... , kako mogu znati koje kamene i školjke smijem, a koje nesmijem satvljati u akvarij? Znam da nesmijem stavljati one vapnenaste. Čuo sam da se kameni "provjere" tako što ga poliješ octom i ako počinje "kipjeti" onda ga nesmiješ stavljati u akvarij (vapnenasi je), a ako ne kipi znači da smiješ (nije vapnenasti).
Sad imam neke prelijepe školjke sa mora koje bi stavio unutra i svaku sam polio i neke stvarno ne kipe i ne stvaraju se mjehurići, a neke samo čuješ kako počnu malo onako kipjet, a ostale stvarno kipe i stvaraju se mjehurići. Sad, dal je to istina s octom? I ja bi stavio ove školjke koje ne kipe, a dal smijem ove koje samo trunčicu šume(okom ne vidiš mjehuriće al se čuje ako se približiš da šumraju)?

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Pomoć oko crvenkape - hitno !!!
« Odgovori #10 u: Travanj 05, 2009, 20:47:23 poslijepodne »
ovo s octom je točan "test"...i tako se provjerava kamenje koje se stavlja kao ukras u akvarij
što se tiče školjaka, test isto vrijedi, ali morske školjke se ne stavljaju u slatkovodni akvarij iz više razloga - estetski (možda nije najbitniji jer ih ima prekrasnih, kako su iz mora, građene su više-manje od vapnenca kojeg su školjkaši prikupljali za građu svojih kućica (dakle, ne valja), nakupile su određenu količinu soli koja ako ne znamo koja je količina u akvariju nije preporučljiva, i jednostavno - ne spadaju u slatkovodni akvarij - radije ih stavi pokraj akvarija i uživa u pogledu na njih...

osim toga - jedno početničko iskustvo od prije puuuuno godina - ribica se uvukla u školjku (pužeka) i nije znala van...neću dalje... :(

Offline []$@

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
Odg: Pomoć oko crvenkape - hitno !!!
« Odgovori #11 u: Travanj 05, 2009, 22:04:03 poslijepodne »
Ok, hvala. Onda će školjke biti negdje sa strane, da nebi bilo nismo znali. :) Inače mislio sam stavit samo one "otvorene" školjke koje nemaju djelova za uvlačenje, a i moja crvenkapica treba malo veću rupu da bi se nekamo uvukla.

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Pomoć oko crvenkape - hitno !!!
« Odgovori #12 u: Travanj 05, 2009, 22:09:34 poslijepodne »
tako je najbolje - stavi ih sa strane, pa mirno spavaš! :)