Dobro riješenje je da se ribe ne bi pogušile sa CO2 to da se stavi da dolazna cijev iz filtera mreška vodu da se voda obogati kisikom.
Ne bih se u potpunosti složio s ovom praksom... Naravno, ovo napisano je u potpunosti točno, to da ćemo mreškanjem površine vode istu obogatiti kisikom i da ćemo spriječiti ikakav negativan utjecaj CO2 na ribe, ali razlog toga leži u činjenici da na taj način izbacujemo velike količine CO2 iz vode, a upravo suprotno nam je cilj kada dodajemo CO2, odnosno da ga zadržimo što više u vodi kako bi akvarijske biljke mogle profitirati od njegove povećane koncentracije.
Da objasnim... Uzmemo li u obzir činjenicu da je CO2 kao plin u vodi topi 20 do 30 puta brže nego kisik, istom brzinom napušta istu, pogotovo ako potičemo izmjenu plinova gibanjem njezine površine. Način da zadržimo čim više CO2 u vodi je taj da umirimo njezinu površinu i time svedemo izmjenu plinova na najmanju moguću mjeru (a i to je dovoljno da ne ugrožava stanovnike akvarija). Znači sve što mreška površinu vode treba ukloniti. Isključiti mjehuriće zraka, izlaze iz unutrašnjih filtera okrenuti od površine vode, izlaze (spray-bar ili samo crijevo) iz vanjskih filtera potopiti pod površinu i isto okrenuti od površine... U suprotnom se događa da na jednu stranu dodajemo CO2, a na drugu ga istovremeno gubimo.
Bitno je napomenuti da se CO2 (za razliku od kisika) prilikom topljenja u vodi kemijski reagira s istom i nastaje karbonantna kiselina, odnosno dolazi do pada ph. Zato ne treba pretjerivati s dodavanjem CO2, pogotovo ako se u akvariju ne nalazi dovoljno biljne mase. Također uvjet za dodavanje CO2 u vodu je veća količina svjetla jer ono što mi ustvari radimo je da pojačavamo proces fotosinteze u biljkama. Bez dovoljno svjetla u akvariju nema nikakve svrhe dodavati CO2. VVV koliko watta (da sada ne pitam za lumene) svjetla imaš u akvariju?
Ako biljke ne mogu iskoristiti sav dodatni CO2 višak će se gomilati u vodi, padati će ph i doći će do trovanja riba. Simptomi su isti kao i kod nedostatka kisika (plivanje blizu površine, hvatanje zraka...) Iako su količine CO2 koje se dobiju iz DIY mješavina premalene da bi uzrokovale neke probleme, kako kaže Brka, može doći do eventualnih problema noću. Zato bih kod većeg dodavanja CO2 (iz većih DIY ili komprimirane boce recimo) svakako preporučio prekid dotoka CO2 noću kada nema potrošača istoga.
Samo da napomenem, proces fermentacije kvasca, koji kao otpad ima CO2 kojeg mi koristimo, odvija se konstantno i noću i danju zato se na izlazno crijevo ne smije stavljati išta što bi sprečavalo izlaz plina (ventil npr.) jer će doći do rasta tlaka u boci koja u najgorem slučaju može eksplodirati, iako se ustvari najčešće dogodi da počne puštati na spojevima ili se crijeva pod povećanim tlakom odvoje od boce... Ako u ovom slučaju želimo biti mirni noću treba odspojiti crijevo sa boce i tako prekinuti unos plina u akvarij ili preko tajmera uljučiti noću mjehurće da prozračuju akvarij.