Lipanj 16, 2024, 13:37:16 poslijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Dileme u početku  (Posjeta: 9045 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Crvic

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 26
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
  • Fishy fishy fishy
Odg: Dileme u početku
« Odgovori #25 u: Listopad 23, 2008, 14:31:53 poslijepodne »
Bez brige čekat ću ja da se razvije akvari, ja samo nemogu čekati da pričam o tome što bi htio imati u tanku  :D :D

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Dileme u početku
« Odgovori #26 u: Listopad 23, 2008, 14:35:38 poslijepodne »
Bez brige čekat ću ja da se razvije akvari, ja samo nemogu čekati da pričam o tome što bi htio imati u tanku  :D :D

Ajde ti bar imaš stan. Ja ionako još 4-5 miseci nemogu uselit a već 4-5 miseci pričam o tome što bi stavio u akvarij :)

Offline Crvic

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 26
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
  • Fishy fishy fishy
Odg: Dileme u početku
« Odgovori #27 u: Listopad 23, 2008, 14:40:34 poslijepodne »
Polako polako bude to do kraja druge godine  :D

Zezam se a što ti misliš stavljat u svoj, sigurno imaš neke želje

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Dileme u početku
« Odgovori #28 u: Listopad 23, 2008, 14:51:38 poslijepodne »
Polako polako bude to do kraja druge godine  :D

Zezam se a što ti misliš stavljat u svoj, sigurno imaš neke želje

Oš latinske nazive da ispadnem pametniji ili Nemo nazive :) Žutog tanga (Zebrasoma Flavescens), Doru (Paracanthurus hepatus), Nema (Amphiprion percula), ove nebesko plave (Chromis viridis), onu ribicu u duginim bojama (nemam pojma kako se zove), kozice sa dugim bilim ticalima ofc i kasnije kad zaživi sve možda bi stavio i Mandarinca (Synchiropus splendidus) ali Mandarinac je debelo pod upitnikom jer nije mi napeto baš mučit životinju bezveze...

Offline Crvic

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 26
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
  • Fishy fishy fishy
Odg: Dileme u početku
« Odgovori #29 u: Listopad 23, 2008, 14:57:12 poslijepodne »
Zašto misliš mučiti ?

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Dileme u početku
« Odgovori #30 u: Listopad 23, 2008, 15:06:11 poslijepodne »
Zašto misliš mučiti ?

Jer je teško oidržat je živu u zatočeništvu triba hrpa živog kamena sa još večom hrpom crvića koje će mandarinac jest ako nema žice hrane umire od gladi jer ne jede suhu hranu.. A 400 litara i 60ak kg kamena je neki minimum minimumova za držat Mandarinca...

E da zaboravih napisat cjevaš Koko će bit glavna faca u akvariju i jedna anemona da se nemiči mogu igrat u njoj.

Offline Crvic

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 26
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
  • Fishy fishy fishy
Odg: Dileme u početku
« Odgovori #31 u: Listopad 23, 2008, 15:09:44 poslijepodne »
Da koko je prekrasan, zbilja nešto što se isplati držati u tanku

Offline Crvic

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 26
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
  • Fishy fishy fishy
Odg: Dileme u početku
« Odgovori #32 u: Listopad 24, 2008, 09:48:28 prijepodne »
Kaj nitko nema mišljenje jer sam nagurao previše stvari ili nekompatibilne, ili ima neko mišljenje  :'(

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Dileme u početku
« Odgovori #33 u: Listopad 24, 2008, 11:32:06 prijepodne »
oćeš mišljenje? Mislim da žuriš što se tiče živog svijeta i da planiraš predaleko. Prvo se informiraj dobro o opremi i cijenama te živom kamenju i to nabavi pa kad pokreneš akvarij onda polako počni razmišljati što ćeš unutra. Zašto tako mislim? Zato jer kad napuniš vodom morski tek tada ti sjednu neke stvari i konkretnije znaš što želiš od morskog akvarija.

Offline demba2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 91
  • Spol: Muški   Lokacija: zagreb
Odg: Dileme u početku
« Odgovori #34 u: Listopad 24, 2008, 14:36:38 poslijepodne »
slažem se s rentom. žuriš s životom u akvariju.
što se tiče riba i koralja za 600l nikakva gužva. koralja-premalo (kasnije ćeš i vidjeti zašto ako ti se koralji svide).
eufilija nije agresivna, već anemona u neku ruku. eufilija je statična i prži tvrde koralje ako ih dira. ja imam jaaako puno tvrdih i puno eufilija pa nikom ništ.
anemona je rizična jer se kreće, no kad nađe mjesto opet ok.

prvo si nabavi dobru opremu. skiciraj, sredi a onda zasoli vodu i kamen stavi. a kad se zaciklira polako krećeš s organizmima.

koliko sam pročitao morino ti je naveo ok cijene. dobro pogledaj gdje koliko što košta pa kupi. probaj i polovno, isplati se. trebaš jak skimer BM200 je ok. trebaš dobar protok u akvariju, kineske pumpe mi nisu baš prvi ni drugi izbor ali rade (kasnije ćeš zbog buke i mjesta kupovati tunze, svi smo tako otpeilike radili).

što se lampi tiče. polako kupuj. ali neslažem se za silvaniju od 90 kn. već ATI. možda onaj ko nije probao nezna, ali razlika je očita i upečatljiva. lucifer je napravio super rasvijetu i iskombinirao savršeno lampe. imaš jedno 6 razničitih tipova lampi u poklopcu što daje savršen spektar, naravno uz reflektore. ali lampe polagano nadodaješ u poklopac, radi prilagodbe koralja a i novca.

imaš ok budžet, taman ;), zato nemoj žuriti. naravno, što više uštediš, više si kasnije možeš pružiti organizama.
demba

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Dileme u početku
« Odgovori #35 u: Listopad 24, 2008, 15:03:26 poslijepodne »
slažem se s rentom. žuriš s životom u akvariju.
što se tiče riba i koralja za 600l nikakva gužva. koralja-premalo (kasnije ćeš i vidjeti zašto ako ti se koralji svide).
eufilija nije agresivna, već anemona u neku ruku. eufilija je statična i prži tvrde koralje ako ih dira. ja imam jaaako puno tvrdih i puno eufilija pa nikom ništ.
anemona je rizična jer se kreće, no kad nađe mjesto opet ok.

prvo si nabavi dobru opremu. skiciraj, sredi a onda zasoli vodu i kamen stavi. a kad se zaciklira polako krećeš s organizmima.

koliko sam pročitao morino ti je naveo ok cijene. dobro pogledaj gdje koliko što košta pa kupi. probaj i polovno, isplati se. trebaš jak skimer BM200 je ok. trebaš dobar protok u akvariju, kineske pumpe mi nisu baš prvi ni drugi izbor ali rade (kasnije ćeš zbog buke i mjesta kupovati tunze, svi smo tako otpeilike radili).

što se lampi tiče. polako kupuj. ali neslažem se za silvaniju od 90 kn. već ATI. možda onaj ko nije probao nezna, ali razlika je očita i upečatljiva. lucifer je napravio super rasvijetu i iskombinirao savršeno lampe. imaš jedno 6 razničitih tipova lampi u poklopcu što daje savršen spektar, naravno uz reflektore. ali lampe polagano nadodaješ u poklopac, radi prilagodbe koralja a i novca.

imaš ok budžet, taman ;), zato nemoj žuriti. naravno, što više uštediš, više si kasnije možeš pružiti organizama.
ma istina zajebano je kad napunis avarij morem ubijes lovu i onda shvatis da ti treba kamenje itd(ja sam imao srece s kamenjem pa naletio na povoljno i izgleda kvalitetno)

Offline demba2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 91
  • Spol: Muški   Lokacija: zagreb
Odg: Dileme u početku
« Odgovori #36 u: Listopad 24, 2008, 23:01:51 poslijepodne »
super :)
i ja sam donekle. ali usput sam shvatio da je kamenje jedna od najbitnijih svojstava. treba biti kvalitetno jer radi filtraciju.
a i svakih pol godine je potrebno izmjeniti malo (5%), nemoj zaboraviti ;)
demba

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Dileme u početku
« Odgovori #37 u: Listopad 24, 2008, 23:20:26 poslijepodne »
super :)
i ja sam donekle. ali usput sam shvatio da je kamenje jedna od najbitnijih svojstava. treba biti kvalitetno jer radi filtraciju.
a i svakih pol godine je potrebno izmjeniti malo (5%), nemoj zaboraviti ;)

A šta ako si cili greben zalipio sa ljepilom kako onda? uzet macu i počet cipat po grebenu :)

Offline demba2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 91
  • Spol: Muški   Lokacija: zagreb
Odg: Dileme u početku
« Odgovori #38 u: Listopad 25, 2008, 12:35:32 poslijepodne »
mislim da bi ipak našao rješenje neko malo originalnije.
ja nemijenjam greben, već samo kamen koli mi je u sumpu, konkretnije u refugiumu gdje ima svjetla, onih algi svakakvih (neznam koje jer se nikad nisam njima zamarao i bavio).
inače, planktoni se u akvariju razmnožavaju do neke generacije i onda više nemogu, pa se mora staviti novi kamen s novim životom kako bi se populacija održala.
demba

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Dileme u početku
« Odgovori #39 u: Listopad 25, 2008, 15:35:25 poslijepodne »
mislim da bi ipak našao rješenje neko malo originalnije.
ja nemijenjam greben, već samo kamen koli mi je u sumpu, konkretnije u refugiumu gdje ima svjetla, onih algi svakakvih (neznam koje jer se nikad nisam njima zamarao i bavio).
inače, planktoni se u akvariju razmnožavaju do neke generacije i onda više nemogu, pa se mora staviti novi kamen s novim životom kako bi se populacija održala.
kakvu algu imaš?

Offline Crvic

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 26
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
  • Fishy fishy fishy
Odg: Dileme u početku
« Odgovori #40 u: Listopad 25, 2008, 15:50:09 poslijepodne »
super :)
i ja sam donekle. ali usput sam shvatio da je kamenje jedna od najbitnijih svojstava. treba biti kvalitetno jer radi filtraciju.
a i svakih pol godine je potrebno izmjeniti malo (5%), nemoj zaboraviti ;)

Super savjet hvala

Evo malo opreme :

skimmer: OCTX 250 EXT
PR100 FLUID.REACT 2 komada
CR100 KALC. REACT
KR100 KALK. REACT

Za rasvjetu još razmišljam no Paradiso mi se sviđa jako

Za ribe i koralje sam pitao jer se želim pripremiti, nekako mi je lakše kad znam što bi htio i što smijem tj. mogu držati zajedno, nisam mislio žuriti jedino volim biti pripremljen !


Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Dileme u početku
« Odgovori #41 u: Listopad 25, 2008, 17:30:04 poslijepodne »
super :)
i ja sam donekle. ali usput sam shvatio da je kamenje jedna od najbitnijih svojstava. treba biti kvalitetno jer radi filtraciju.
a i svakih pol godine je potrebno izmjeniti malo (5%), nemoj zaboraviti ;)

Super savjet hvala

Evo malo opreme :

skimmer: OCTX 250 EXT

u skimmer uloži koliko možeš više,
rasvjetu radi sam i sve što možeš probaj sam ako time ne ubiješ estetiku.
PR100 FLUID.REACT 2 komada
CR100 KALC. REACT
KR100 KALK. REACT

Za rasvjetu još razmišljam no Paradiso mi se sviđa jako

Za ribe i koralje sam pitao jer se želim pripremiti, nekako mi je lakše kad znam što bi htio i što smijem tj. mogu držati zajedno, nisam mislio žuriti jedino volim biti pripremljen !



Offline demba2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 91
  • Spol: Muški   Lokacija: zagreb
Odg: Dileme u početku
« Odgovori #42 u: Listopad 26, 2008, 10:29:54 prijepodne »
imam veliki busen špageti alge, onda crvena Botryocladia uvaria, Halimeda copiosa ili opuntia.
demba

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Dileme u početku
« Odgovori #43 u: Listopad 26, 2008, 10:36:09 prijepodne »
imam veliki busen špageti alge, onda crvena Botryocladia uvaria, Halimeda copiosa ili opuntia.
di si nabavio špageti i koliko pinke?
to je ona Chaetomorpha?
trebam si to čudo nabaviti za refugium.

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Dileme u početku
« Odgovori #44 u: Listopad 26, 2008, 20:44:45 poslijepodne »
mislim da bi ipak našao rješenje neko malo originalnije.
ja nemijenjam greben, već samo kamen koli mi je u sumpu, konkretnije u refugiumu gdje ima svjetla, onih algi svakakvih (neznam koje jer se nikad nisam njima zamarao i bavio).
inače, planktoni se u akvariju razmnožavaju do neke generacije i onda više nemogu, pa se mora staviti novi kamen s novim životom kako bi se populacija održala.

Mislim da ovo vaše ovdi drži vodu ukoliko se voda soli ali ako se kod promjene mora u akvariju koristi pravo jadransko more onda nema potrebe za tim pošto se sa samim morem ubacuju nove generacije planktona. Inaće da se plankton razmnožava 10-20-500 generacija i u moru bi ga nestalo prije ili kasnije tako da nisam siguran da je baš to točno ali dobro...

Offline demba2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 91
  • Spol: Muški   Lokacija: zagreb
Odg: Dileme u početku
« Odgovori #45 u: Listopad 27, 2008, 02:09:39 prijepodne »
ok...
akvarij 250litara (moj a more? sva mora su povezana, a opet tolika raznolikost od područja do područja u organizmima i svemu... mislim da je riječ oko 50 generacija u akvariju.
tako su pokazala istraživanja u zatvorenim sustavima, tj. u akvarijima.
što se tiče izmjene mora neznam, i poprilično mi je daleko. blago onom ko može :)
ja nažalost solim, i nije da uživam baš u tome svakih 10 dana proljevat po kući :dead:. a i poprilično je skupo. 10kg 400kn (tropicmarine, proreef)

morino
špageti sam dobio na prvom koralju, briareumu prije 2ipo godine. od par malih fragića razvila se danas do veličine 15*15*20cm
demba

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Dileme u početku
« Odgovori #46 u: Listopad 27, 2008, 09:03:25 prijepodne »
ok...
akvarij 250litara (moj a more? sva mora su povezana, a opet tolika raznolikost od područja do područja u organizmima i svemu... mislim da je riječ oko 50 generacija u akvariju.
tako su pokazala istraživanja u zatvorenim sustavima, tj. u akvarijima.
što se tiče izmjene mora neznam, i poprilično mi je daleko. blago onom ko može :)
ja nažalost solim, i nije da uživam baš u tome svakih 10 dana proljevat po kući :dead:. a i poprilično je skupo. 10kg 400kn (tropicmarine, proreef)

Meni je more poprilično blizu (čitaj 500 metara od stana) tako da sigurno neću solit vodu a sa ubacivanjem mora automatski ubacujem i hrpu živih organizama u akvarij  pa i hrpu novih planktona koji se onda rašire i razmnože i tako svako 10ak dana...

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Dileme u početku
« Odgovori #47 u: Listopad 27, 2008, 10:00:15 prijepodne »
ok...
akvarij 250litara (moj a more? sva mora su povezana, a opet tolika raznolikost od područja do područja u organizmima i svemu... mislim da je riječ oko 50 generacija u akvariju.
tako su pokazala istraživanja u zatvorenim sustavima, tj. u akvarijima.
što se tiče izmjene mora neznam, i poprilično mi je daleko. blago onom ko može :)
ja nažalost solim, i nije da uživam baš u tome svakih 10 dana proljevat po kući :dead:. a i poprilično je skupo. 10kg 400kn (tropicmarine, proreef)

Meni je more poprilično blizu (čitaj 500 metara od stana) tako da sigurno neću solit vodu a sa ubacivanjem mora automatski ubacujem i hrpu živih organizama u akvarij  pa i hrpu novih planktona koji se onda rašire i razmnože i tako svako 10ak dana...


Nije to baš tako kako si si zamislio...jadranski plankton ti neće preživjeti u akvariju niti se razmnožavati..

Offline demba2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 91
  • Spol: Muški   Lokacija: zagreb
Odg: Dileme u početku
« Odgovori #48 u: Listopad 27, 2008, 12:18:56 poslijepodne »
mislim da renta ima pravo.
ali svejedno pravi izmjenu vode s morem. zato sam i rekao blago onom ko može to.
ako ništa od planktona, nemoraš se brinuti oko soli i hrpe mikroelemenata u njoj.
demba

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Dileme u početku
« Odgovori #49 u: Listopad 27, 2008, 12:46:15 poslijepodne »
mislim da renta ima pravo.
ali svejedno pravi izmjenu vode s morem. zato sam i rekao blago onom ko može to.
ako ništa od planktona, nemoraš se brinuti oko soli i hrpe mikroelemenata u njoj.

Pa da zato i postoje posebni proizvodi za uzgajanje planktona pošto nema dovoljno mora da se plankton može razmnožavat jer u malo prostora nabacamo hrpu živih organizama a nema onog nepreglednog i dubokog oceana koji je pun planktona i di se ustvari on i stvara...