Akvarij NET - FORUM
Slatkovodna Akvaristika => Novi u slatkovodnoj => Autor teme: andrej1976 - Travanj 03, 2014, 15:52:38 poslijepodne
-
pozdrav. ja sam novi član i molio bih za pomoć i savjet iskusne u akvaristici. kupio sam akvarij za slatkovodne tropske ribe prije circa 5 mj. prije sam imao vise raznih ribica,sada mi je ostao sami 2 skalara,zebra,barbas,crna udovica,somić cistac. puno je ribica uginulo i izgleda nikako da postignem odgovarajuce uvjete u akvariju. imam hranjivu podlogu,5 zivih biljaka, i opremu koju sam dobio uz akvarij. povremeno izgleda kao da se uspostave uvjeti ali brzo se pogorsa. inace me dosta muce alge i trenutno ima puno smeđih algi u akvariju, na biljkama i po kamenju te na umjetnom drvetu. mijenjao sam vodu 30 post svakih tjedan ili dva. iskuhavao drvo,kamenje itd. stavii tablete prtiv algi,ubacio tekucine za nitrate itd...ali nije pomoglo. sada je dno vec dosta puno smeđih algi. sto da radim? molim savjet!
-
pa ako je to nesto sto prekriva sve i brise se rukom kao prasina onda je to normalna pojava nakon formiranja akvarija i traje jedno vrijeme. Nervira i izgleda ruzno ali cim vise cackas tim duze ti to traje.
Inace kad trazis pomoc onda das i neke podatke o akvariju (velicina, filter, rasvjeta, gnojenje, CO2....) jerbo nemamo staklenu kuglu a razloga za alge moze biti preko nekoliko.
-
Pozdrav!
Opali nekoliko fotki akvarija. Znam da je akvarij 54 l, a nabrojao si podosta ribica. Skalari pogotovo ne bi trebali ići u tako male akvarije.
Te tablete protiv algi i to za nitrate slobodno stavi po strani, akvarij se nije pošteno zaciklirao a već je bio pošteno opterećen ribama.
-
slike
-
akvarij
-
diatome, standardne alge za novi akvarij i prolaze kad se akvarij zaciklira
rado je jedu i algari, otocinclus ili ancistrus ali ne kupuj ih još dok ti ribe ne prestanu ugibati
-
ok. sto mogu onda prvo napraviti da popravim situaciju u akvariju? zasto mi toliko ugibaju ribe?
-
ovako napamet je teško reći, možda bakterije ne rade kako treba pa su visoki nitriti ili amonijak
uglavnom akvarij definitvno još nije sazrio i nemoj kupovati nove ribe neko vrijeme
kad kažeš da si kuhao kamenje i drvo, da li si i podlogu vadio i ispirao?
što ti je unutar filtera? Kako ga čistiš?
Ovi anubiasi ne bi trebali biti upiknuti u podlogu, rizom mora biti vani, a samo korjenčići da ulaze u podlogu.
-
nisam vadio podlogu. u filteru je spuzva. nju operem bar jednom mjesecno.
-
Ovak, kao sto je receno, suzdrzi se od novih riba. Mislim da ti je trenutno najpametnije samo redovito mijenjati vodu a spuzvu iz filtera properi u toj vodi koju si izvadio, nikako u cistoj iz pipe. Obzirom da imas unutarnji filter nikakvog kapaciteta prati koliko ti pada protok, mislim da je mjesec dana daleko previse za tako mali filter.
-
Bilo bi dobro u taj filter ako ima mjesta staviti i nesto poroznog filter materijala poput symbionita ili siporaxa
Ali samo ako stane...
tapatalk
-
koliko bi cesto onda trebao mijenjati vodu i koliko vode, i da li da kod svakog mijenjanja vode operem spuzvu iz filtera?
-
1 tjedno 25-30% i prilikom svakg svakog tjednog mjenjanja vode obavezno priprat filter materijal u akvarijskoj vodi, nikako iz pipe.
-
jednom tjedno 30-50 %. Kaj se tice spuzve, gle, tesko je reci. Ako ti se cini da se protok smanjio onda ju properi malo ali spuzva je jedino kaj tebi drzi bakterije odnosno veliku vecinu njih i ako ju svaki put posteno operes onda si unistio sve bakterije koje su kljucne za odrzavanje akvarija. Bolje varijanta ti bi bila da spuzvu properes recimo u srijedu a vodu mijenjas u subotu ili tako nesto.
-
Uzmi si i nešto za pripremu vode tipa FFM od easy life-a što koristiš kod izmjene vode.
Imaš ga u Viliu na Kupi (trenutno se sele negdje na Korzo)
-
obicno stavim aqua safe kod izmjene vode. da li da to koristim uz ffm?
-
ako imas aqua safe onda ti ne treba FFM. Nije to bas isto ali i jedno i drugo je sredstvo za pripremu vode tak da moze proci.
-
Gdje se moze nabaviti simbionit i siporax? to stavim pored spuzve u filter?
-
http://www.aquashop.hr/Category-Filter-materijali_1037.aspx (http://www.aquashop.hr/Category-Filter-materijali_1037.aspx)
Ali pitanje je kaj ti uopce stane u taj filter. Koji je to model kaj ti imas?
-
eheim. vidi sliku gore
-
i kaj sad, da ja guglam svih 73759 eheim unutarnjih filtera i probam odgonetnuti o kojem se tu radi? Stvar je u tome da tu nemas prostora za neki bolji bio materijal. Spuzva koja dodje sa njime je po meni bolja zato jer moze biti i mehanicki i bioloski filter. Bilo kaj od ove sintetike ti bez dobre mehanicke filtracije ne znaci puno jer ce se odmah napuniti smetjem i onda slaba korist od toga, jos losije nego spuzva. To moze proci kod eheim biopower modela ali taj odmah vidim da nije.
-
filter je eheim 2008.
-
to ti je puno premali filter. Ima 0,2l filter materijala a nemas bas niti nesto biljne mase da mu pomogne
-
koji bi filter trebao uzeti za 54 lit. i koliko bi bilja trebao imati?
-
Akvarij je lijepo složen.Od filtera svakako veći.Možeš Eheim 2010 mjnimalno.Tetratec 400 i slično.Važno je da one spužve unutra ima što više.Od bilja ti preporučujem Limnopholiju sesilifloru.Staviš je otraga.Brzo raste i veliko je potrošač nitrata.A i lijepa je.
-
Da li bi ti prihvatljivo rješenje bio mali kanister filter http://www.aquashop.hr/Product-Eheim-Ecco-Pro-130_8222.aspx (http://www.aquashop.hr/Product-Eheim-Ecco-Pro-130_8222.aspx)
Po meni je to najbolje rješenje filtracije.
Imao bi i više mjesta u akvariju jel mičeš unutranji filter.
Morao bi samo izbušiti stalak da ti mogu cijevi izaći od filtera prema akvariju i 2 rupe u poklopcu.
-
Svakako je najbolje riješenje.Ako možeš, uzmi ovaj srednji na linku.Filter nikada nije prevelik.Protok možeš regulirati.a danas sutra,možda se odlučiš za malo veći akvarij.Inače je nezahvalno nekome preporučavati opremu,jer nikada nemožeš znati sa kolikim sredstvima tko raspolaže.
-
koji bi filter trebao uzeti za 54 lit. i koliko bi bilja trebao imati?
gle, bilo koji veci unutarnji filter ti se ne isplati zapravo. BioPower 200 ima preko 0,5l materijala ali kosta preko 300kn.
Vec spomenuti ecco pro se po meni isto ne isplati. ~600kn za 1,5l materijala. Za 660kn ide sicce whale 200 sa 2,25 litara materijala ili jos bolje JBL e701 za ~700kn.
Da kosta, kosta, ali ili ostani na tome koji imas pa malo jos ubaci nekog bilja i redivito ga malo properi ili kupi neki od ovih karnistera. Znam da 300kn razlike nije malo ali za tih 300kn dobijes jako puno. A sa nekim malo vecim internim neces dobiti niti blizu to kaj dobijes sa karnisterom. A i ti filteri ti mogu posluziti za akvarije od 100-120 litara.
-
Ako imaš vremena prošvrljaj po forumu za vanjski preljevni filter, izgleda malo komplicirano, i je dok ne uskladiš protok, po mom mišljenju, jeftinije i bolje (što se tiče filtracije) od bilo kojeg kanister filtera, a cijena više nego duplo manja.
-
Imam identičan akvarij, EHEIM AquaStar60 (komplet, sa istom opremom kao kod tebe), upogonjen prije 6 mjeseci i imao sam samo jedno uginuće bebe gupića koja je ušla u filter.
Do sada sam unutra uzgojio oko 160 gupića i endlera. Iako sam većinu ribica podijelio akvaristima u svojoj blizini, gotovo uvijek imam bar 20 odraslih jedinki i još toliko bebica u akvariju.
Od biljaka imam 10-tak nezahtjevnih vrsta koje i bez CO2 i sa skromnom rasvjetom bujaju kao lude. Sam filter EHEIM2008 nije bogznašto, ali kod mene radi perfektno, a što potvrđuju i tjedni testovi vode.
Prvo što bih ti preporučio da kupiš 5u1 ili 6u1 test i uvjeriš se što je u vodi van normale. Možeš i nekom iskusnom akvaristi odnijeti vodu na analizu da ne kupuješ testove.
Nadalje, stavi u akvarij brzorastuće bilje, tipa rogolist, vodenu leću i sl. potrošače nitrata.
Vodu mijenjaj na tjednoj osnovi, cca 12-14litara, odstajalu 24h ili dodaj deklorinator (AquaSafe i sl.). Kod izmjene vode obavezno usiši dno i pokupi što više ribljeg izmeta koji se nakupio. Ribice hrani 1 do 2 puta na dan, u vrlo malim količinama. Sva nepojedena hrana (ali i pojedena) se pretvara u otpad koji podiže amonijak i nitrite u vodi. Spužvu iz filtera jednom u dva tjedna properi kroz vodu koju si izvukao iz akvarija. Osobno kod promjene vode stavljam i propisanu dozu FFM-a (Easy Life Fludi Media Filter), pa taj dan ne dodajem gnojivo za biljke.
Osim FFM-a, stavljam u vodu 1ml/dan EasyLife EasyCarbo (nadomjestak za CO2) i EasyLife ProFito (mikroelementi za biljke). Iako imam u ladici i makroelemente po PPS-u, za sada ih ne dodajem.
Dan nakon izmjene vode i nakon što je FFM napravio svoje, prevencije radi ribicama dodajem SERA Fishtamin vitamine i EasyLife Voogle za podizanje imuniteta.
Od same kemije za vodu (CristalWater, Nitrat+/-...) ne stavljam apsolutno ništa (osim FFM-a, ali zeoliti i nisu kemija).
-
Kod mene su se u malom akvariju u prvih mjesec - dva izredale sve žive moguće alge. Diatoma me ubijala, bila je svugdje po podlozi, listovima, staklu... X-(
Pokušavao sam sa promjenom lampi, promjenom fotoperioda, češćim izmjenama vode, povećanjem gnojenja, smanjenjem gnojenja...
No odjednom se sve smirilo i leglo na svoje mjesto. Akvarij je čist ko suza ;)
Smatram da u početku je to normalno.
No svakako filtracija je jedna od najbitnijih stvari i poslušaj savjete iskusnijih dečki koji su ti već odgovarali.
Ne brini i polako... :)
-
ok. hvala na savjetima. recimo da bi uzeo taj vanjski filter do 700kn. gdje se to moze kupiti, i proizvodi od easylifea i gde ima najveci izbor biljaka? ja sam u karlovcu ali otisao bi u zg u nabavku.
-
Vanjski veći filter je svakako dobra investicija :up: Ali me malo čudi ako taj mali šugavi EHEIM2008 može bez problema pogoniti moju džunglu, zašto bi kod tebe radio probleme?!
Pogledao sam na miru ponovo cijeli thread i tvoje fotografije. Vidim da čak imaš i istu zračnu pumpu kao ja (TetraTec APS100). Filter bi morao biti bliže površini, tako da više mreška tj aerira vodu. Kod mene je vrh filtera svega 5-6mm od površine vode, i učvršćen je na bočnu stranicu, tako da protok vode ide cijelom dužinom akvarija.
Mene osobno kod tog filtera nervira što ga gotovo svaki tjedan između dvije izmjene vode moram čistiti jer mu protok opasno padne, pa planiram uzeti vanjski filter. Ali inače filter stvarno radi super, voda mi je bistra toliko da izgleda da ribice levitiraju zrakom;-)
EasyLife proizvode drže mahom svi ZOO dućani, osim AFAIK ZOO Citya koji preferira Tetrine proizvode. Za bilje ti je najbolje da nađeš nekog akvaristu u blizini, pa da ti donira štogod bilja.
-
ok. hvala na savjetima. recimo da bi uzeo taj vanjski filter do 700kn. gdje se to moze kupiti, i proizvodi od easylifea i gde ima najveci izbor biljaka? ja sam u karlovcu ali otisao bi u zg u nabavku.
pa ne moras u ZG, narucis u aquashopu i cekas da ti dodje doma. Dostava iznad 600kn je besplatna. Jedino radi bilja, ali to tak i tak nikad ne znas kaj ima u ducanu. Bilje nabavi tu na forumu, stalno ima necega.
Vanjski veći filter je svakako dobra investicija :up: Ali me malo čudi ako taj mali šugavi EHEIM2008 može bez problema pogoniti moju džunglu, zašto bi kod tebe radio probleme?!
Pogledao sam na miru ponovo cijeli thread i tvoje fotografije. Vidim da čak imaš i istu zračnu pumpu kao ja (TetraTec APS100). Filter bi morao biti bliže površini, tako da više mreška tj aerira vodu. Kod mene je vrh filtera svega 5-6mm od površine vode, i učvršćen je na bočnu stranicu, tako da protok vode ide cijelom dužinom akvarija.
Mene osobno kod tog filtera nervira što ga gotovo svaki tjedan između dvije izmjene vode moram čistiti jer mu protok opasno padne, pa planiram uzeti vanjski filter. Ali inače filter stvarno radi super, voda mi je bistra toliko da izgleda da ribice levitiraju zrakom;-)
EasyLife proizvode drže mahom svi ZOO dućani, osim AFAIK ZOO Citya koji preferira Tetrine proizvode. Za bilje ti je najbolje da nađeš nekog akvaristu u blizini, pa da ti donira štogod bilja.
eto ti najbolji razlog za veci filter. Ja sam ih promijenio hrpu na 54l, imao sam cak i aquaclear 50 koji je za sve ove interne kontejner ali kad mi je eheim 2222 postao visak i zavrsio na 54l uslijedio je preporod i za akvarij i za mene. Da ga ne vidim ne bi niti znao da imam filter. Svakim diranjem u filter ti mu zapravo smanjis ucikovitost bioloske filtracije, sto je dota nezgodno kod ovako malih ali s druge strane nemas izbora jer inace voda stoji.
Zato jer zoo city vec duze nije zoo city, njih je preuzeo zoo hobby tak da vecinom drze robu koju sami i uvoze.
-
eto ti najbolji razlog za veci filter. Ja sam ih promijenio hrpu na 54l, imao sam cak i aquaclear 50 koji je za sve ove interne kontejner ali kad mi je eheim 2222 postao visak i zavrsio na 54l uslijedio je preporod i za akvarij i za mene. Da ga ne vidim ne bi niti znao da imam filter. Svakim diranjem u filter ti mu zapravo smanjis ucikovitost bioloske filtracije, sto je dota nezgodno kod ovako malih ali s druge strane nemas izbora jer inace voda stoji.
Upravo tako :up: Nakon 7 dana od promijene vode, voda uz hrpu gupića i džungle od bilja je super bistra, nitriti/amonijak 0, ali se otelim dok očistim filter.
A moram priznati, malo mi je i dosadilo svaku sedmicu prati spužvu. Interni filteri su super za akvarij sa dvije ribice i malo bilja, ali čim se to preraste...
Zato jer zoo city vec duze nije zoo city, njih je preuzeo zoo hobby tak da vecinom drze robu koju sami i uvoze.
Slučajno dobro poznajem vlasnika ZOO Hobbya, pa znam koju politiku vodi >:( I kao dijete je bio puno bolji trgovac od oca koji je osnovao firmu;-)
-
gdje mogu nabaviti eheim 2222 i koliki kosta? kako se instalira? da li ima tko ovdje da ima bilja za podijeliti ili prodati?
-
Imam ja nekih rjedjih vrsta sto mi se jos pacaju u emerznom uzgoju.
Vidim da cu ipak morati navratiti do tebe ;)
tapatalk
-
hvala karlo. do tada bi mogao nabaviti taj ehem 2222. jel predlazes da taj uzmem? gdje ga mogu kupiti i jel znas okvirnu cijenu?
-
nigdje, to je model od prije 10ak godina. Danas se taj model prodaje kao eXperience 150. Kod nas ga nema. A i cijenom ti je tu negdje kao i JBL e701 tak da ne bi nis profitirao. A svi ti vanjski ti se instaliraju slicno, imas dva crijeva koja provuces negdje kroz poklopac otraga i to je to. I mora ti stajati ispod razine akvarija.
Za bilje pogledaj u oglasnik.
-
Racunaj na to da cu te nagovorit da odmah kupis i veci ajvarij ;)
tapatalk
-
I ja vec duze vreme imam problema sa smedjom algom. Pokusavao sam na sve nacine da resim taj problem ali bez uspeha. Menjao sam jacinu svetla, skracivao foto period, vrsio ceste izmene vode, ali nista nije pomagalo. Cak sam nabavio gomilu Acintrusa ( 8 odraslih kom.) ali su samo delimicno resavali problem. Pojeli bi alge sa stakla, sirokolisnih biljaka i dekoracije ali bi ostale alge na plivajucem bilju i ono bi vrlo brzo postalo skroz smedje i mirisalo bi na plesni (budj). Negde sam procitao da smedje alge ( Diatome) prouzrokuje velika kolicina silikata u vodi.
Sada dolazi moje pitanje. Posto ja u mom spoljasnjem filteru imam dve velike mreze keramickih prstenova da li su oni potencijalni uzrokovaci algi ? Ne znam satav prstenova ali pretpostavljam da su na silikatnoj osnovi.
-
I ja vec duze vreme imam problema sa smedjom algom. Pokusavao sam na sve nacine da resim taj problem ali bez uspeha. Menjao sam jacinu svetla, skracivao foto period, vrsio ceste izmene vode, ali nista nije pomagalo. Cak sam nabavio gomilu Acintrusa ( 8 odraslih kom.) ali su samo delimicno resavali problem. Pojeli bi alge sa stakla, sirokolisnih biljaka i dekoracije ali bi ostale alge na plivajucem bilju i ono bi vrlo brzo postalo skroz smedje i mirisalo bi na plesni (budj). Negde sam procitao da smedje alge ( Diatome) prouzrokuje velika kolicina silikata u vodi.
Sada dolazi moje pitanje. Posto ja u mom spoljasnjem filteru imam dve velike mreze keramickih prstenova da li su oni potencijalni uzrokovaci algi ? Ne znam satav prstenova ali pretpostavljam da su na silikatnoj osnovi.
Kao što si i sam rekao to je keramika,netopljiva u vodi i SiO2 dolazi isključivo iz vodovoda,inače imaš sredstva za izvlačenje slikata
npr.silcat Ex ako si siguran da imaš povečanu koncentraciu(TEST),a Sio2 su samo jedni od uzročnika diatoma,ciana i raznh algi...ne jedini :)