Svibanj 16, 2024, 14:22:20 poslijepodneNajnoviji Član: Vena

Autor Tema: 700l mora u dnevnom :)  (Posjeta: 216670 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline ChichazZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 359
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Sarajevo
  • Long Live Rock n Roll
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #125 u: Studeni 21, 2011, 22:26:05 poslijepodne »
Interesantnije od Dinastije  :)  :)  :) za nas malo starije...
Svakim danom što više upoznajem ljude to svakim danom sve više volim svoje akvarijume...

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #126 u: Studeni 22, 2011, 09:34:59 prijepodne »
Jako zanimljiva tema!
Zašto ispireš u RO, šta ne bi mogao recimo 5 puta isprati pod pipom i zadnja u RO?

Offline H3m3roid

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 247
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #127 u: Studeni 22, 2011, 14:47:38 poslijepodne »
Odlična priprema i planiranje pa nastavak vrhunske kvalitete u izradi i realizaciji - čestitam

I na tvom mjestu se ne bih živcirao zbog "kašnjenja" jer kud ti se žuri ?

Uživaj u čarima izrade i slaganja , da bi kasnije još više uživao u pogledu ...

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #128 u: Studeni 22, 2011, 18:32:40 poslijepodne »
Jako zanimljiva tema!
Zašto ispireš u RO, šta ne bi mogao recimo 5 puta isprati pod pipom i zadnja u RO?


Pa necu da mi ostane ista od pipovace u pijesku. Mogao bi kao sto i ti kazes, i nadat se da ce zadnje ispiranje s RO pocistiti sav junk iz pipovace u pijesku, al mozda i nece :) Tako da budem siguran ja to iskljucivo u RO vodi ispirem. Mozda je overkill ali sam siguran da imam cist i mrtav pijesak :)


Odlična priprema i planiranje pa nastavak vrhunske kvalitete u izradi i realizaciji - čestitam

I na tvom mjestu se ne bih živcirao zbog "kašnjenja" jer kud ti se žuri ?

Uživaj u čarima izrade i slaganja , da bi kasnije još više uživao u pogledu ...

Ma nisam ja tip da mi se zuri da hocu za mjesec dana da vidim full akvarij s koraljima, taj dio mi se niti malo ne zuri. I ja isto gustam pomalo sastavljati tank i sve oko njega, ali kada ti tank stoji na mjestu, a nemas nista raditi oko njega....mjesec dana....izmislio sam poslove koje sam radio u ovom medjuvremenu samo da se nesto giba :)

Offline H3m3roid

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 247
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #129 u: Studeni 23, 2011, 09:16:01 prijepodne »
izmislio sam poslove koje sam radio u ovom medjuvremenu samo da se nesto giba :)

 :up: znam taj feeling

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #130 u: Studeni 23, 2011, 20:20:46 poslijepodne »
Evo kao sto sam napisao u trenutcima dosade sam radio sve moguce sitnice vezano za tank, jedna stvar je i filter-sock nosac.

Posto kada sam dizajnirao sump sam odmah racunao na ovaj sistem, na desnoj strani prva pregrada ima mali njok od stakla zasilikoniran direktno na stijenku. Evo jedna stara slika da se vidi kako je to izgledalo:



Na desnoj strani ima mali komad stakla jedno 2cm sirine zasilikoniran na visini prve pregrade u sumpu.



Plan je bio napraviti nosac koji ce se nasloniti na ovaj njok na desnoj strani, a na ljevoj ce s UNUTRASNJE strane biti stisnuto s nosacem. Tako kada se nosac uglavi unuta, nema micanja. Shematski to bi izgledalo ovako:



Crno su stijenke sumpa, plavo je nas nosac.





Iz komada forexa sam izmjerio tocno koliko mi je dovoljno za filter sock, i koliko mi je sirina dovoljna za onaj vertikalni dio na nosacu. Nakon toga busilicu u ruke i pomalo napraviti krug u forexu, pa s turpijom to sve u fino izravnati.





Evo kako to izgleda nakon sto je zavrsila se obrada rupe, i provjerili kako stoji sock unutra. Nakon toga je trebalo jos okinit jedan vertikalni dio na nosacu i zaljepiti ga na tocnu sirinu da se on ljepo uglavi izmedju unutrasnje stijenke od sumpa.





Evo kako na kraju to izgleda. Dakle s ovim sam dobio jednostavan nosac filtera za carape, koji se jednostavno skida po potrebi (ili se samo carapa izvuce iz njega), a prilicno je fixan na sumpu (da vertikalni dio ide na vanjsku stjenku sumpa onda bi mogao lako skliznuti s onog njoka, ali ovako je on doslovno uglavnjen s njokom i tim vertikalnim djelom nosaca na unutrasnjoj stjenci). Isto tako je ispod razine vanjske stijenke sumpa, pa ako se mooooooozda i zastopa i prepuni, nece mi vani otici nego ce samo preljevati se opet u sump. Nemogu pokazati kako ce to doslovno izgledati u sumpu jer je sump pun kamenja :) ali moze se shvatiti bit.

Offline JefersoNS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 300
  • Spol: Muški   Lokacija: Novi Sad
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #131 u: Studeni 23, 2011, 21:17:16 poslijepodne »
Odlican posao! :klap:
Ja sam pravio skoro identican rad samo sto se moj kaci na stranu sumpa...neces ga ni skidati,samo carapu vaditi i cistiti-menjati

Offline benak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 174
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #132 u: Studeni 23, 2011, 22:18:26 poslijepodne »
Haha, ono mooooooozda izgleda kao da si sto posto siguran da se to ne moze dogoditi ali ipak si spustio nosac nize u sump,jos jednom svaka cast na diy izvedbama.

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #133 u: Studeni 29, 2011, 21:29:27 poslijepodne »
Woooohooooo evo za koji dan mi dolazi naaaaaapooookooon obloga, pa se moze nastaviti s projektom  :up:

Druga usputna stvar, trebao sam napraviti onu malu policu gdje ce mi biti dozir, termometar i ostale sitnice koje su mi potrebne pokraj sumpa.




Na ovu sliku sam mislio.



Pa sam to mislio sam napraviti od dasaka, refuzo OSB ploca i sl. i danas bio u Bauhausa nesto kupiti, i sjetim se ja ovoga, dojdem tamo na drvni odjel i upilam ja tipa da idemo skalkulirati koliko bi me dosle ovih 6 ploca, skupa s ljepljenjem trake na vanjskoj strani. Skoro sam crko od smjeha kada mi je rekao da sve skupa je 35kn i jos uzeo za 3kn 40g vida za drvo (oko 20komada), i u 5 minuta doma sve skupa sastavio.

Stalak za 38kn + 5 minuta. Za ovu cifru se nebi niti dizao iz kauca i isao u garazu se igrati s ubodnom pilom i OSB plocom.

Evo kako to sada izgleda, za koji dan se montira na stalak.




Offline angelfish1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: split
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #134 u: Studeni 29, 2011, 22:28:26 poslijepodne »
kapa do poda na pedantosti  :hat3: , ovo ce biti jedan extra tank imam osjecaj  ;)
p.s.
meni bi moja ljepsa polovica oci iskopala da onako drzim alat po kaucu  :D :D :D
Never be afraid to try something new. Remember, amateurs built the ark.Top professionals built the Titanic.

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #135 u: Studeni 30, 2011, 07:34:30 prijepodne »
A sta mislis da zena nije odmah uvalila mi usisavac u ruke dok sam zavrsio ovo?  :D

Offline H3m3roid

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 247
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #136 u: Studeni 30, 2011, 07:47:11 prijepodne »
kapa do poda na pedantosti  :hat3: , ovo ce biti jedan extra tank imam osjecaj  ;)
p.s.
meni bi moja ljepsa polovica oci iskopala da onako drzim alat po kaucu  :D :D :D

ALAT ?! a piljevina po kauču ?

ja bi dobio bičem po leđima ....  :D

Offline merlin_world

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 72
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Split
    • Malawi 280l - prvi izlet
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #137 u: Studeni 30, 2011, 10:40:11 prijepodne »
A sta mislis da zena nije odmah uvalila mi usisavac u ruke dok sam zavrsio ovo?  :D

Meni se na ovoj slici gore čini da žena montira, a da si ti kasnije usisavao :) :) :)

Offline Grale

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1916
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #138 u: Studeni 30, 2011, 10:47:01 prijepodne »
A sta mislis da zena nije odmah uvalila mi usisavac u ruke dok sam zavrsio ovo?  :D

Meni se na ovoj slici gore čini da žena montira, a da si ti kasnije usisavao :) :) :)

Čini se meni da u ovoj cjeloj priči Vipkova žena sve radi, a on bere slavu :D :D ;) ;).

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #139 u: Studeni 30, 2011, 21:17:31 poslijepodne »
Samo su ukratko rec sta mi je zena rekla kada je ovo procitala: "Prokuzilo te"  :D

Offline cicovspu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1374
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zaprešić (Brdovec)
  • CiCo
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #140 u: Studeni 30, 2011, 21:26:29 poslijepodne »
ahaaahahahahah :D :D :D



ma ko god slago je majstor ;)
Zaprešić / Vukovar / Križevci
Trigon190
Cayman 60

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #141 u: Prosinac 02, 2011, 00:09:07 prijepodne »
a koliko kila kamena si uzeo?

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #142 u: Prosinac 02, 2011, 06:44:09 prijepodne »
Za pocetak 40kg, jos jedno 10-15kg iz starog tanka + poslje sto budu veci koralji dolazili na vecim kamenjima.

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #143 u: Prosinac 06, 2011, 22:23:48 poslijepodne »
Aaaaleeelujaaaa  :)  Evo danas napokon obloga gotova.

Sada se moze nastaviti s projektom. A za sada evo par slika:







Slike cijelog akvarija iz oba kuta.





Ovako to izgleda kada se sve otvori. Prostora za rad ima na pretek.





Ove gornje vratnice su spojene i s plinskim amortizerima i klasicnim britvelama + bluemotion stoper. Ipak vratnica je jaaako velika, tako da ipak nebi je zalupio od vrha prema dolje :)









Evo kako izgleda akvarij sa strane. Ovde se ljepo vidi kako vrata od strujnog ormarica ne zavrsavaju na pocetku akvarija, nego u ravnini s OF boxom, tako da se stream pumpe koje idu u taj prostor se nece niti vidjeti. Tu je i slika s otvorenim vratima od struje(da dojdem samo do struje) kao i slika s otvorenim vratima od struje + gornja vratnica otvorena, pa onda dojdem i do osiguraca.






Ovo je kako se otvara dojni dio. Nije se moglo kako sam ja zamislio samo s 2 vratnice jer bi bila svaka vratnica nesto manje od metar, a nema britvele koja mi moze drzati 1m vrata. Klizna tj. šina vrata isto nisam htjeo jer to draga nije amenovala jer se uvijek vidi ruzna šina od one slobodne vratnice. Tako da smo isli na ovu soluciju. 4 vratnice, sto mi i nece nesto previse smetati u radu jer u prvom dijelu je sump, a drugi dio je elektrika/dozer/RO i sl. Jel bi bilo bolje da je sve slobodno? Bi, ali u nemogucnosti toga, ovo mi je next best thing.





Evo kada se sve skupa otvori na jednoj strani.




To je to dakle. Vidite da ne postoje rucke za otvaranje vratnica, sto bi nam samo poružnjivalo akvarij, a i sam stan. Al nije apsolutno nikakav problem otvarati gore ili dolje vratnice.

Sada sljedece nam je donijeti mora unutra (sto mi je tlaka samo takva, za nekih 700l+150l sump mora trebat cu najmanje 6-7 tura s autom ici po more #&"$#&#$&%"%&#$&),  i nakon toga slazemo rockscape, stavljamo ga u tank, stavljamo pijesak, i pustamo da se ciklira. U medjuvremenu mi dolazi svijetlo sto je posebna poslastica, tako da ce se prica zakompletirati.


Eh da, sjecate se one prve slike?



Jel vidite neku sličnost? :)




Nastavak slijedi...

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #144 u: Prosinac 06, 2011, 22:34:52 poslijepodne »
 :klap:  :klap:  :klap:  :klap:  :klap:

Offline Grale

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1916
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #145 u: Prosinac 06, 2011, 22:36:01 poslijepodne »
Ne znam jel si već negdje napisal, al ne vidim nekakve ventilacijske otvore ili misliš da neće biti isparavanja vlage od sumpa i akvarija.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #146 u: Prosinac 06, 2011, 22:38:39 poslijepodne »
mnogo dobro  :up: Jedino ja bih ja stavio mat oblogu.

Offline amon-ra

  • Trade Count: (-2)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 86
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #147 u: Prosinac 06, 2011, 23:05:51 poslijepodne »
a kakvu misliš rasvijeu staviti

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #148 u: Prosinac 06, 2011, 23:18:46 poslijepodne »


Meni malo previše dasaka gore dolje za moj ukus ;)  al treba priznati
da si ga odradio pošteno, svaka čast. :klap: :klap:

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #149 u: Prosinac 07, 2011, 06:45:51 prijepodne »
Ne znam jel si već negdje napisal, al ne vidim nekakve ventilacijske otvore ili misliš da neće biti isparavanja vlage od sumpa i akvarija.

Ima rupa za ventilaciju, samo je mala, 6cm. Kroz zid je stavljena cijev do vani,a s unutrasnje strane na tu cijev ide jedan konus od 120mm na koji ide computerski ventilator, koji se napaja iz trafoa (12V), a on je ustekan u higrostat koji cu namjestiti na nekih 70tak% vlaznosti (s ovom vrijednosti cu se igrati) tako da ventilator ne radi 24/7 nego samo kada se vlaznost podigne dovoljno.


a kakvu misliš rasvijeu staviti

Fauna Marinov 8x80W T5 dimmable, s dimmable computerom ugradjenim na sebi, 1 veliki led na sredini za shimmering efekt + 2 manja plava leda sa strana za moonlight.


Meni malo previše dasaka gore dolje za moj ukus ;)  al treba priznati
da si ga odradio pošteno, svaka čast. :klap: :klap:

Drugacije nije moglo nego ovako. Bilo je ili ovako ili poklopac. Opcija da akvarij bude otvoren, a rasvijeta visi s stropa nije dolazila u obzir iz xyz razloga :)