Svibanj 22, 2024, 17:53:44 poslijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: 300+ litarski početnički Malawi from scratch  (Posjeta: 17976 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
300+ litarski početnički Malawi from scratch
« u: Listopad 08, 2012, 11:38:34 prijepodne »
Pozdrav svima.
Unaprijed se ispričavam ako ću postaviti neko već postavljeno pitanje al od čitanja unazad mjesec i kusur više ni sam neznam gdje sam i što sam pročitao a što nisam :)

Plan je slijedeći:
Akvarij 130 cm duljine, dubok cca 45 cm visine xx ? Dubina je fiksna zbog prostora, duljina tu negdje a visinu mogu praktički bilo koju, tu nisam pametan, molim prijedlog.
Staklo ću lijepiti sam ili dati nekom iskusnijem, gdje je najpovoljnije? pretpostavljam 10 - 12 mm debljine?

Poklopac i ormarić radim sam, kao i rasvjetu. Hoće li 3 W LEDice biti dovoljne da osvijetle dno?

Što se tehnikalija tiće:
filter JBL 1500
stream pumpe : sicce voyager 3 i 4 (preporuka stričeka s kojim sam pričao na Akvateru) znači, 4500 i 6000 l/h
grijač ?

Interijer bih radio sam, poliester i epoksi smole mi nisu nepoznanica a snašao bih se i sa fug masama i sl.
U planu je i pokoji pravi kamen negdje po dnu. Da ili ne i koji? (u pet centru sam našao neki s većim rupama ali mi se zbog izražito svijetle boje nekako ne sviđaju....al opet..)

I sada ono najbitnije, izbor riba.
ovdje presudan WAF :D , želja je što življe boje, a sklonost prema manjim primjercima riba (pa da ih je zbog toga moža i nešto više u akvariju) ima veću ulogu u izboru.

Prvi potencijalni je Pseudotropheus sp.elongatus Mpanga kojeg sam pronašao među člancima.
Nastavak labidochromis carleus. Nadam se da ovo dvoje može skupa..
Kuda dalje?


Hvala na strpljivom čitanju :)

diy-audio.com.hr

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: 300+ litarski početnički Malawi from scratch
« Odgovori #1 u: Listopad 08, 2012, 11:48:38 prijepodne »
kaj se tice visine, 50 ti je nekakav standard. Sve preko toga je vec preduboko za nekakve zahvate i odrzavanje osim ako nemas preko 2m i proporcionalno duge ruke  ;) I naravno, sto je visi tim ti treba i deblje staklo koje je i skuplje. Ove dimenzije mozes odraditi sa 10mm + pojacanja gore.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: 300+ litarski početnički Malawi from scratch
« Odgovori #2 u: Listopad 08, 2012, 11:57:26 prijepodne »
visina 40-45-50, nije bitno ni presudno, mbunama visina akvarija igra malu, prakticki nikakvu ulogu.

130x45x45 ce biti ok.

10500 litara protoka kroz stream pumpe je previse za tih cca 300 litara. dovoljna ti je jedna od 3000 litara, 2 ako ces imati dosta kamenja, sve preko toga je nepotrebno. malawci vole strujanje, ali ne vole aerodinamicki tunel.  :D

Kako mislis "pokoji pravi kamen, da ili ne?" pravi kamen je obavezan, i to ne pokoji, vec maltene kompletna dekoracija ide s kamenom, slozenim prozracno, s puno prolaza, supljina i slicno. znaci ne jedna kamencina s rupama, vec hrpa kamenja. stovariste gradjevinskog materijala i biraj, bilo koji kamen je dobar. koji ti se svidja.

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: 300+ litarski početnički Malawi from scratch
« Odgovori #3 u: Listopad 08, 2012, 12:12:43 poslijepodne »
i činilo mi se ovo nekako previše turbilencija al reko valjda čovjek zna kaj priča.

što se kamena tiče, vidim tu tone DIY pozadina pa reko..možda krenuti u tom smjeru a onda dodati i koji pravi
diy-audio.com.hr

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: 300+ litarski početnički Malawi from scratch
« Odgovori #4 u: Listopad 08, 2012, 12:54:12 poslijepodne »
uoci razliku - pozadina i kamen.

razlika je ogromna.

pozadina je estetika i nema ama bas nikakvu ulogu u funkcionalnosti. nekako bih rekao da je ribama apsolutno svejedno imaju li pozadinu ili obicnu crnu foliju na zadnjem staklu. jasno, ako ne pravis pozadinu koja je i funkcionalna, ali na 45cm sirine to je jako tesko, jer ce ti progutati pola akvarija.

s druge strane, kamen osim dekoracije ima i funkciju - granice teritorija, skloniste i sl, procitaj malo o malawcima.

mozda covjek zna sto prica, ali na 300 litara staviti preko 10000 litara protoka kroz 2 tocke je ipak malo previse. da je morski, jos bih se slozio, ovako..... da nabavis 30 full odraslih riba, jos nekako. ako uzimas male ribe, to ti je definitivno previse, a i nema neke poante, strujanje moze biti jace, ali ima i granica gdje postaje nepotrebno.

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: 300+ litarski početnički Malawi from scratch
« Odgovori #5 u: Listopad 08, 2012, 12:54:41 poslijepodne »
pozz,

ako ces ici na pozadinu, ja ti savjetujem širi akvarij, jer sa pozadinom ces zauzeti minimalno 5-10cm, znaci ostaje ti oko 35cm širine akvarija, sto nije bas dovoljno za njih, jer sto šire to bolje.. ako mislis raditi pozadinu, onda stavi širinu 50-55cm ako si slucajno u mogucnosti, ako nisi, onda radije stavis kamen, jer sacuvat ces dosta prostora i mjesta za plivanje riba..

iako postoje one pozadine koje samo se nalijepe s unutarnje strane akvarija, one su cca 2-3cm debljine, s tim se vec mozes poigrat..

inace mi se sviđaju dimenzije koje si smislio, ali naravno nikad njih dosta, pa ako si u mogucnosti ici na mozda veci malo, onda slozis 130x50x45/50 (DxŠxV) i s time neces pozaliti..

i da za streamicu kako ti je Damir vec napisao, bit ce ti dovoljna neka od 3000l/h, do 5000.. a ova koju imas bi mozda bila prejaka, ili pak to nemora znaciti, ima onih koje se reguliraju, tako da neznam kakvu imas..

inace sretno..

Lp

Offline baica_s

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1936
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: SL.Brod Kaniža 38
  • ulovi i pusti
Odg: 300+ litarski početnički Malawi from scratch
« Odgovori #6 u: Listopad 08, 2012, 14:25:12 poslijepodne »
Moj predlog na duzinu 130 idi na min. 50 visine
Stream  na 5000 l max.
Te dvije vrste bez problema
Slaven Jurkiv 0989815052    035433028
Facebooku "malawi mbune"
[email protected]

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: 300+ litarski početnički Malawi from scratch
« Odgovori #7 u: Listopad 08, 2012, 15:03:03 poslijepodne »
 :up: ajmo S@ki, samo naprijed  :)

O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: 300+ litarski početnički Malawi from scratch
« Odgovori #8 u: Listopad 08, 2012, 15:30:58 poslijepodne »
sunce ti tvoje ...vid' u šta si me uvalio :D

alen_zgb :Trenutno nemam ništa, ni pumpu ni filter ni niš tako da ostaje dosta prostora za kemijanje.


Da li je vanjski filter ok izbor? U principu, bio je nešto snižen na akteru al vidim da je green line verzija (nisam siguran da je ovaj bio) nešto sitno skuplja pa cu vjerojatno na tu varijantu ić.


hmmm update... WAF dozvoljava 50cm odmak od zida :D
E sad, ako idem na 130x50x50 (vanjske dimenzije) i naslonim akvarij na zid, cijevi od filera i napajanja će morati negdje po boku... bude se valjda sakrilo :D
« Zadnja izmjena: Listopad 08, 2012, 15:45:04 poslijepodne od s@ki »
diy-audio.com.hr

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: 300+ litarski početnički Malawi from scratch
« Odgovori #9 u: Listopad 08, 2012, 15:46:48 poslijepodne »
pa napravi unutrasnjio pregradni, top-of, ili kad narucujes akvarij nek ti izbuse rupe za sump....

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: 300+ litarski početnički Malawi from scratch
« Odgovori #10 u: Listopad 08, 2012, 16:47:15 poslijepodne »
pregradnim ću gubiti na prostoru a to nekako ne želim.

sump bi bio toliko bolja opcija od nekakvog JBL-a ? razmišljao sam i o samogradnji nekog filtera al nisam uspio smislit pošteno dihtanje, a opet, da je lako rasklopivo :)
diy-audio.com.hr

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: 300+ litarski početnički Malawi from scratch
« Odgovori #11 u: Listopad 08, 2012, 18:57:22 poslijepodne »
sump je dobra stvar, ili neki jaci vanjski filter, ali pregradni ja nebi, jer dosta sam cuo o tome, kad se cisti da zna biti problema, ne veliki, ali se voda da zamutiti.. tako da ili idi sa sumpom ili vanjskim filterom.. a mozes uzeti i dva vanjska filtera npr, haqos 1200, oni ce ti odrađivati posao idealno, a cijene su im prihvatljive, tako da nebi pogrijesio..

a dimenzije 130x50x50 su odlicne..  :up:

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: 300+ litarski početnički Malawi from scratch
« Odgovori #12 u: Listopad 08, 2012, 19:14:10 poslijepodne »
znam da vec pomalo zvucim kao oni sto hodaju ulicom i vicu "kraj je blizu", ali.... :D :D :D

top filter?

samogradnja nevjerovatno jednostavna, ako imas 2 ruke i 1 oko, i vise si nego kvalificiran da to napravis. sigurno od curenja (ako si koristio obadvije ruke kod ljepljenja), sanse da nesto ode u krivom smjeru nikakve, a filtrira odlicno.

odrzavanje i ciscenje izuzetno jednostavno, nista ne otvaras, nista ne rastavljas, ugasis pumpu, povadis materijal, ocistis, vratis nazad, meni za ciscenje moga treba cca 3 minute. gornji filc cistim tjedno, pumpu valjda svaka 4 mjeseca, a ostatak filter materijala neznam kad sam zadnji put cistio.

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: 300+ litarski početnički Malawi from scratch
« Odgovori #13 u: Listopad 08, 2012, 20:38:14 poslijepodne »
sunce ti tvoje ...vid' u šta si me uvalio :D


eto ti sad, pa ti vidi kako je imat vise od jednog hobija  :D

u ciklide se ne kuzim, pa se necu ni mijesat... za tank - kako god se odlucis, ali moj glas isto ide za mali preljev u jednom (straznjem) kutu sa dvije rupe u dnu i rijesio si problem skrivanja cijevi... a ako imas dobar nacin za sakriti cijevi i bez busenja rupa, svakako podrzavam...

Unutarnji pregradni filter bih i ja izbjegavao... a ovaj JBL sto spominjes, si vec uzeo ili jos tragas?

 :zagrljaj:
O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: 300+ litarski početnički Malawi from scratch
« Odgovori #14 u: Listopad 08, 2012, 20:57:26 poslijepodne »
zapravo tragam još uvijek a i..znaš kak ide, još me DIY nije pustio
ponuđena cijena na akteru mi je trenutno djelovala prilično povoljno no surfajuć po netu nalazim da cijena i nije toliko dolje da bi se moralo odma sada odma uzimat :)

Kako smo i na akteru pričali prvotna mi je ideja bila DIY "kanister" filtera; bez kanistera; sa kučištem od forexa, pleksija čegveć.
Jest da vjerujem u svoje diy moći al me i debelo trta poplave pa je bila varijanta "uzmi tvornički vanjski i šuti"
E sad, ovo o ćem priča Damir_SI je vjerujem ok ideja, iako se po netu nalazi informacija da je glasan..a to nikako ne smije biti ( neznam kakva su iskustva iz prve ruke )

No, moj bolestan um sad već vidi drugu kombinaciju...ako postoje poklopci sa ugrađenim filterom, ako postoje DIYtop filteri, zašto nebi imali i DIY top filter u poklopcu? :)
Tu mi več pada u vodu moja briga oko curenja, jer ako i procuri, curit će u akvarij. Ne mora zauzimati puno mjesta jer ga se može nabit u poklopac, a čišćenje obavljat skidanjem gornje ploče filtera.
Obzirom da to kod mene uredno može biti dugačko 1m nema ni nekog razloga da idem u širinu/dubinu s njim jer će ionako biti dovoljno prostora za filter materijal..zar ne?

Cijelu priču stavitkod stražnjeg stakla i sakrit nekakvom umjetnom stijenom i spojili smo praktičnost top filtera sa klasičnim pristupom filtraciji..
Ambiciozno ili blesavo? Netko već probao ?
diy-audio.com.hr

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: 300+ litarski početnički Malawi from scratch
« Odgovori #15 u: Listopad 08, 2012, 21:05:22 poslijepodne »
definiraj "glasan".  :D

Zezam se, glasan je. barem ovaj moj, koji za povrat koristi iskljucivo obicnu rupu i gravitaciju.

medjutim, ukoliko bi na tu inicijalnu rupu s donje strane (znaci u akvariju) stavio nekakvo koljeno, L profil cijev, pa na nju namontirao spraybar recimo, ili ostavio samo cijev, tako da voda iz filtera ne PADA po povrsini vode, vec uz pomoc cijevi ili bara TECE po povrsini-milimetar-dva ispod povrsine (radi aeracije i mreskanja, ako ti to treba), vjerujem da bi sistem bio totalno necujan.

zvuk curenja vode iz gornjeg spraybara koji vodi vodu do top-ofa se eliminira punjenjem kosarica ili pregrada filter materijalom "do cepa", znaci da spraybar u biti lezi na spuzvi ili necemu, i taj dio price se ne cuje uopce.

Da, mozes ga napraviti u poklopcu, mozes i poklopac napraviti u 2 dijela - jedan, prednji dio, je klasican poklopac, a druga kutija je drugi dio poklopca-top filter.

Ukoliko glavnu posudu topa slozis i dobro zaljepis, curenja nema. iste sanse da to procuri su ti i da ti akvarij procuri. znaci, postoje, ali su zanemarive.

za eliminaciju ciscenja topa, jer pumpa koja je u akvariju neminovno povuce i dio smeca koje onda zavrsi u filteru, predlazem jednu pregradu, L profil u cosku akvarija. dimenzija onoliko koliko treba da stane pumpa u nju, nista vece. Probusene 2-4 rupe, zasticene mrezicom.
Unutar te pregrade, negdje pri dnu, a svakako iznad rupa za ulaz vode u pregradu, stavis jednu plocu s izbusenim rupama, a na plocu komad spuzve, tj, napravis jednu predfilter komoru. krupno smece ostaje na toj spuzvi, i ne stopa dalje protok topa. iznad spuzve je pumpa i amen.

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: 300+ litarski početnički Malawi from scratch
« Odgovori #16 u: Listopad 09, 2012, 18:26:38 poslijepodne »
Damire, daj mi skiciraj to što si napisao.. jbg zanima me, a preumorna sam da povežem rečenicu :D

Offline baica_s

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1936
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: SL.Brod Kaniža 38
  • ulovi i pusti
Odg: 300+ litarski početnički Malawi from scratch
« Odgovori #17 u: Listopad 09, 2012, 18:44:52 poslijepodne »
No, moj bolestan um sad već vidi drugu kombinaciju...ako postoje poklopci sa ugrađenim filterom, ako postoje DIYtop filteri, zašto nebi imali i DIY top filter u poklopcu? Smiley
Tu mi več pada u vodu moja briga oko curenja, jer ako i procuri, curit će u akvarij. Ne mora zauzimati puno mjesta jer ga se može nabit u poklopac, a čišćenje obavljat skidanjem gornje ploče filtera.
Obzirom da to kod mene uredno može biti dugačko 1m nema ni nekog razloga da idem u širinu/dubinu s njim jer će ionako biti dovoljno prostora za filter materijal..zar ne?

Cijelu priču stavitkod stražnjeg stakla i sakrit nekakvom umjetnom stijenom i spojili smo praktičnost top filtera sa klasičnim pristupom filtraciji..
Ambiciozno ili blesavo? Netko već probao ?
imao sam ja jedan orginalni ugrađen u poklopac filter ali sva prljavština  prilikom čišćenja ode u akvarij nisam nešto bijo naj sa njim......jedino sistem da se može skinuti cjeli i odnijeti na pranje van ili u kadu
bila je jedna tema o tom filteru i slike potraži pod diy
Slaven Jurkiv 0989815052    035433028
Facebooku "malawi mbune"
[email protected]

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: 300+ litarski početnički Malawi from scratch
« Odgovori #18 u: Listopad 09, 2012, 18:58:11 poslijepodne »
evo skicirano, nabrzinu, nije najbolje ali mislim da je puno jasnije.

sto se ciscenja tice, posuda topa je ionako IZNAD akvarija, ili se oslanja na akvarijsko staklo. sve sto treba paziti (a tome sluze pregrade i cijev, vidi crtez) kod ciscenja je

1. ugasiti pumpu.
2. odspojiti spraybar
3. slaufom isprazniti vodu iz topa
4. povaditi filter materijal.
5. po zelji kompletno odnjeti top na pranje.

amen. cak i ako se sama posuda ne pere, usisavanjem vode iz nje se povuce i sva mozebitna prljavstina, iako uz koristenje predfilterne pregrade unutar samog akvarija, prljavstine u njemu nece ni biti. ja nemam predfilter, ali nikad mi se kod ciscenja ne vrati u vodu ni komadic smeca.

Offline dentist

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 37
  • Spol: Muški   Lokacija: Daruvar
Odg: 300+ litarski početnički Malawi from scratch
« Odgovori #19 u: Listopad 10, 2012, 10:22:26 prijepodne »
Lijepa skica!
Takav je filter u mome Atmanu 100. Također, imam ovu cijev kojom se regulira nivo vode u top filteru. Nisam shvatio koliko bi visok trebao biti nivo vode u topu. Do nivoa fllter materijala? Donje ili gornje granice? Ispod njega? Molim malo detaljnije.

Hvala...
dentists do it twice a day!

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: 300+ litarski početnički Malawi from scratch
« Odgovori #20 u: Listopad 10, 2012, 11:13:27 prijepodne »
kod mene je cijev podesena tako da je nivo vode do vrha, znaci cijeli filter materijal je u vodi, ali ipak nesto ispod razine pregrada, tako da voda ne moze preko njih van, vec mora kroz kosare.

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: 300+ litarski početnički Malawi from scratch
« Odgovori #21 u: Listopad 18, 2012, 16:05:55 poslijepodne »
naletio jedan relativno povoljan 150x50x50 pa ćemo probati nekako organizirati kupnju.

trenutno je frka s poslom pa ovo malo "stoji" ali u međuvremenu...

Koliko vas je radilo ormarić za ovakav akvarij samo od iverice ?
Obzirom da će taj ormaric(finalne dimenzije 180x90?x50) biti funkcionalan dio dnevnog boravka sa nekoliko polica itd, izrada od željeza + oblaganje drvom mi nekako nije opcija.

Moje razmišljanje ide u smjeru : 25mm iveral na gornju, donju i bočne plohe. Zadnja starnica bi išao 19mm (možda i 25 ako mora) kao i 3 vertikale unutar ormarića.
Time bi zapravo ormarić podijelio vertikalno na 40 + 50 + 50 + 40 (odnosno manje dimenzije ovisno o debljini daske), te pokoju policu..vjetojatno negdje na poal visine.

Meni se to nekako čini dovoljno čvrsto da drži tih 500njak kg ali eto...da pitam iskusnije :)
diy-audio.com.hr

Offline Vran

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 456
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
Odg: 300+ litarski početnički Malawi from scratch
« Odgovori #22 u: Listopad 18, 2012, 16:19:12 poslijepodne »
Ja nebi bez željeza, a tako i tako ako želiš možeš ga potpuno sakriti s ivericom.
Humor prenosi dušu preko ponora i uči je da se igra vlastitom boli. -Anselm Feuerbach

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: 300+ litarski početnički Malawi from scratch
« Odgovori #23 u: Listopad 18, 2012, 17:27:20 poslijepodne »
ma možeš, samo je pitanje koliko ima smisla komplicirati.
ipak, govorimo o 25mm iverici, punoj zadnjoj strani, međusobno šarafljenim policama.. neznam, vjerojatno je netko i takav ormarić radio pa mož
e reć iskustvo...
diy-audio.com.hr

Offline Bacho

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 346
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb,Odra
Odg: 300+ litarski početnički Malawi from scratch
« Odgovori #24 u: Listopad 18, 2012, 19:58:41 poslijepodne »
ha ja sam imal priliku napravit(jeftino je bil materijal,boja bukve) od 48mm postolje i leđa su kompletna ukruta od 25 mm iveralaakvarij je 250L ali mislim da prez problema može i slon sjest na njega,a sad dal 25mm to drži,nebi znao