Travanj 27, 2024, 14:33:53 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: ...zamjena rasvjete na aqua-szut aqua4start...  (Posjeta: 1815 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline alen051

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 956
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Rijeka
...zamjena rasvjete na aqua-szut aqua4start...
« u: Travanj 25, 2012, 12:25:26 poslijepodne »
Kao sto ime akvarija kaze, ok je za pocetak. Rasvjeta je nevjerojatno slaba, 11w na 54l.  S vremenom cu vjerojatno pojacati, ali trenutno je za anubias i microsorum sasvim ok. Zanima me da li je netko mijenjao zarulju, znaci ne citavu rasvjetu nego stavio recimo novu (istu ili slicnu) zarulju na postojecu "instalaciju".

Offline Brljator

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1111
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pavlovac
Odg: ...zamjena rasvjete na aqua-szut aqua4start...
« Odgovori #1 u: Travanj 25, 2012, 14:51:46 poslijepodne »
Prolistaj malo unazad bila je tema o tom akv i stavljanju žarulje od 36 w

Offline alen051

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 956
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Rijeka
Odg: ...zamjena rasvjete na aqua-szut aqua4start...
« Odgovori #2 u: Travanj 25, 2012, 21:21:34 poslijepodne »
Hvala na odgovoru. Naravno da sam potrazio ono sto me zanima prije nego sam otvorio novu temu, koristio sam trazilicu i listao, ali nisam nasao. puno bi pomoglo kada bi clanovi malo precizirali tematiku svoje teme, a ne pisali naslove tipa "trebam pomoc". Ako vec trebaju pomoc mogli bi u naslovu napisati i oko cega im je pomoc potrebna. Dakle, ako netko naleti na tu temu koja je meni promakla bio bih zahvalan da me uputi na nju!

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: ...zamjena rasvjete na aqua-szut aqua4start...
« Odgovori #3 u: Travanj 30, 2012, 14:19:55 poslijepodne »
MIslim da neće ići....meni je nedavno riknula ta lampa i caka je u tome što se lampa ne odvidava već je sve to jedan sklop - lampa, prigušnica, prekidač, sve to čini jedinstveni komad opreme i jednostavnim putem ne možeš odvidati lampu, već ako mijenjaš tada mijenjaš sve kompletno - lampu s prigušnicom i prekidačem. Ali nije neka velika cijena, mislim da je oko šezdeset kuna. No, ako želiš pojačati rasvjetu onda će ti trebati skroz novi sklop svega. Ako misliš držati microsorum i anubiase unutra sasvim će ti biti dovoljno. Ali i za neko zahtjevnije bilje, malo zanemari mjeru watt po litri, ova lampa dosta isijava svijetlo, a, s obzirom na to da akvarij nije jako visok, mislim da ne bi trebalo biti problema i za neku drugu biljku. Prvo probaj za vidjeti kako ide pa poslije eventualno pojačaj rasvjetu ako budeš vidio da bilje ne raste kako treba. Samo, pojačanjem rasvjete računaj da će ti bilje biti i željno više hrane pa će ti pitati i CO2 i ostale stvarčice  :)

Offline DadoB

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 65
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: ...zamjena rasvjete na aqua-szut aqua4start...
« Odgovori #4 u: Travanj 30, 2012, 16:59:14 poslijepodne »
Ja imam isti akvarij i isti problem. Zbog oblika poklopca, koji je savinut nije jednostavno montirati unutra T5 a da se osigura dovoljan razmak od vode. Ja sam ostavio original, dodao jednu potopivu led rasvjetu i još naručio drugu. Rastu mi anubiasi, crypte, microssorum, limun bez problema. Uz redovito gnojenje Profitom i dodavanje EasyCarbo. Eto možeš vidjeti na postu: https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=68227.msg709006#msg709006. Ak baš želiš mogu ti i poslikati poklopac gdje sam stavio i LED.

Offline alen051

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 956
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Rijeka
Odg: ...zamjena rasvjete na aqua-szut aqua4start...
« Odgovori #5 u: Travanj 30, 2012, 17:39:26 poslijepodne »
Hvala na odgovorima! Kako su mi za sada u tom akvariju samo anubias i microsorum, nemam neku potrebu za jačim svjetlom. Pitanje se u biti više odnosilo na zamjenu postojeće žarulje kada ova pregori, budući da je, kako je aquatic napisao, sve napravljeno iz jednog komada (lampa, prekidač i prigušnica). Da li je netko uspio promijeniti samo lampu (žarulju) ili je potrebno kupovati novi komplet? Nije neka cijena, ali opet...

Ako odlučim pojačati rasvjetu onda ću vas opet gnjavit sa pitanjima i idejama, ali za sada je ovih 11w dosta!

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: ...zamjena rasvjete na aqua-szut aqua4start...
« Odgovori #6 u: Travanj 30, 2012, 18:43:51 poslijepodne »
Mislim da nećeš uspjeti skinuti samo lampu jer je sve sljepljeno, nije zavidano da možeš odvrnuti. I da uspiješ, ne znam kako bi natrag vratio drugu lampu jer nešto slično ja pokušavao s jednom drugom rasvjetom slično napravljenom i rezultat je bio da je sve završilo u kantu za smeće  :) no, uvijek možeš pokušati kada pregori pa i ako ne uspije neće ti biti žao  :up:

Offline DadoB

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 65
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: ...zamjena rasvjete na aqua-szut aqua4start...
« Odgovori #7 u: Travanj 30, 2012, 21:51:22 poslijepodne »
Lampa se bez problema skida, samo se povuče prema naprijed. Jaa je skidam svaki put i čistim s octom od kamenca kada  mjenjam vodu. Reflektor je pričvršćen s dva šrafiča koji s gornje strane poklopca pokriveni s čepićima. Samo ih treba otvoriti i odšarafiti. Alk  sve je to badava kad baš nema mjesta. Ima novih takvih lampi u PC, nekih 60tak kuna.



Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: ...zamjena rasvjete na aqua-szut aqua4start...
« Odgovori #8 u: Svibanj 01, 2012, 09:48:17 prijepodne »
Mislim da ne govorimo o istoj stvari. Ti govoriš o odvajanju rasvjete od poklopca i to ide bez problema, tema je ovdje, ako se ne varam, osim pojačanja rasvjete, zamjena pregorjele lampe bez da se mijenja čitav sklop rasvjete, dakle, skinuti lampu a da ti ostane prigušnica i prekidač te staviti novu lampu na postojeći sklop. To baš ne ide, treba mijenjati čitav sklop rasvjete.