Svibanj 07, 2024, 10:15:29 prijepodneNajnoviji Član: Davidunipt

Anketa

Koji vanjski filter bi vi stavili na akvarij od 250 l

Haqos expro 1200
21 (84%)
Tetra ex 1200
4 (16%)

Ukupno Glasova: 25

Autor Tema: Koji vanjski filter odabrati za biljni 250l?  (Posjeta: 6506 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: Koji vanjski filter odabrati za biljni 250l?
« Odgovori #50 u: Veljača 20, 2012, 20:14:07 poslijepodne »
Bio bih vam zahvalan kada bi ste mi javili koji je bio problem u prošlosti jer sam provijerio sve vaše poruke od 2008-e do 2012-te godine i nisam našao nikakvu naznaku bilo kakvog problema.
Za druge ljude to ne znam, ne mogu govoriti u tuđe ime niti to ima smisla, ali možemo raspraviti koji je bio vaš problem, koliko vidim po vašim postovima u ovoj temi nešto nije štimalo a htio bi doznati što to nije bilo fer.
Hvala
« Zadnja izmjena: Veljača 20, 2012, 20:21:37 poslijepodne od blue »
 

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: Koji vanjski filter odabrati za biljni 250l?
« Odgovori #51 u: Veljača 20, 2012, 20:15:48 poslijepodne »
ja sam te pitao za soil prije mjesec/dva jer mi je receno da imas a nije bilo i informacije za led, nisam nista kupovao vec duze, tako da to nemas

Hvala na odgovoru, dakle u globalu nije bilo nikakvih problema niti ne fer poslovanja već koliko vidim poslali ste mi upit na koje sam vam ja odgovorio i to je to?
Hvala i pozdrav
 

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Koji vanjski filter odabrati za biljni 250l?
« Odgovori #52 u: Veljača 20, 2012, 21:12:59 poslijepodne »
-nije najbitniji protok, tj, do neke granice, najvise ti treba za mehanicku filtraciju, zatim bio pa onda kemijski. ali racunaj da protok opada kako se i filter prlja, ako neki model ima iovako prilicno mali protok ti ces ga u tom slucaju morati cesce cstiti jer nece imati dovoljno snage da povuce vodu iz sebe. zato neki micu vatu iz filtera, bezo se zapusi i blokira ga.
-inace, protok nije toliko bitan koliko volumen filtra, bolje manji protok a veci volumen nego obratno

Okej..... ne zamjeri, ja ti inace volim dugacka objasnjenja, da ne kazem ono "objasnjenje za retardirane", koje cu shvatiti iz prve, bez da puno moram razmisljati.... :D :D :D

- dakle, ukoliko odbacimo mehanicku filtraciju, a ja je odbacujem jer na svim akvarijima koje imam se pokazala prakticki nebitna, jedina mehanicka filtracija sam ja, jednom tjedno, a razlog je jednostavan. Pricam o vanjskom filteru, naravno. Dakle, bez obzira koliko on imao jak motor, protok u litrama, i sva ostala cuda, ULAZ vode u filter, dakle, ono sto u principu vuce vodu prema filteru, je ogranicen samim ulazom, odnosno sirinom crijeva. Motor tu nema nikakve veze, jer, barem na ovim vanjskim filterima koje sam ja imao prilike vidjeti, motor nigdje ne vuce vodu IZ akvarija, vec je vraca nazad u akvarij. Sitna, ali bitna razlika. Voda ulazi odredjenim pritiskom i odredjenom brzinom u sami filter, zar ne? Motor koji je tjera van, u biti koji tjera samo onu visinsku razliku je nebitan, ukoliko voda ulazi brzinom od 100 litara na sat. I nista ona nece brze ulaziti ako je motor koji je tjera van jaci. Uostalom, jasno je da su podatci o protoku podatci o protoku kroz samu pumpu, a ne kroz filter, a nitko me nece uvjeriti da crijevo fi 10 moze kroz sebe tjerati 1200 litara na sat. Ako moze, zasto ja onda bazen praznim satima, umjesto 2 sata, ako kubik vode moze ici van kroz tako tanko crijevo za sat vremena?  :D

Sad, kod manjih akvarija je ovo u praksi mozda sasvim ok, kod duzih akvarija je pomalo besmisleno, jer sa nekakvom standardnom sirinom cijevi-ulaza, PROTOK vode je relativno slab, zar ne? Drugim rijecima, na 120cm duzine akvarija (primjer samo), kakicu, truli listic ili nesto drugo ce se tesko "pomaknuti" s jedne strane akvarija do druge gdje je cijev od ulaza vode u filter. Dodaj tome jos i prepreke (ostalo bilje, panjevi, kamenje i sve sto voda mora "obilaziti"), i dobio si mehanicku filtraciju koja je prakticki na nuli, zar ne? Ne u potpunosti, slazem se, filter ce ipak pokupiti dio toga, no mislim da u tom slucaju sama jacina pumpe i motora, te njegov protok nemaju nikakve veze s ucinkovitosti kod mehanicke filtracije.

- za vatu se slazem, ja je ni ne stavljam, bez obzira na tip filtera. ne vidim poantu u njoj, znam prednosti, ali u praksi se pokazalo (meni) vise mana, pa sam odustao vrlo brzo od svega sto nije spuzva, keramika, plastika ili neki oblik "kamenja" za filtraciju vode. Sad, sto se ciscenja tice, neznam sto mislis pod "cesce", po meni, svaka 2-3 mjeseca cistiti filter nije nesto sto bi me opterecivalo ili ubijalo, da bi mi smetalo sto to moram napraviti.

- e vidis, tu se slazemo. dakle, bolje je da je volumen filtra sto veci, sami protok kroz njega i nije toliko bitan, jer kvalitetnija je filtracija ako na sat 100 litara vode prodje kroz 10 "litara" materijala, nego ako 1000 litara vode prodje kroz 1 litru materijala.

E sad, oko ovoga smo se slozili. Takodjer smo se slozili da svi lazu (mislim na proizvodjace). Onda, u cemu je problem? Okej, osim u evidentnoj prevari kupaca, koji placaju nesto sto uopce ne dobiju, ali to je vec neka druga tema.  Znaci, imamo filter koji radi, uzet cemo da svoj posao radi dobro i bez problema. i dalje stoji pitanje, a zasto je tocno bitno koliko vode prodje kroz njega u sat vremena, ukoliko prolazi kroz dovoljno filter materijala?

Mislim, svi smo se zakacili za taj protok i postotke koliko netko od proizvodjaca laze, ali nitko ne spominje taj bitniji dio - volumen same posude, i kolicinu filter materijala koji tamo stane? Haqosa sam vidio na brzinu, ali, ako nisu lagali o volumenu posude od 12 litara (ako se dobro sjecam), ako nisu lagali o kolicini filter materijala koji unutra stane, ubij me, ja ne vidim poantu u inzistiranju na tome da je "los", "losiji" ili nesto trece od filtera koji ima manji volumen posude, a vise "litara na sat", ili su u kategoriji "posude" jednaki, samo jedan ima jacu pumpu...... isto vrijedi i za tetru, atmana, yu-gi-oha i slicne.

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Koji vanjski filter odabrati za biljni 250l?
« Odgovori #53 u: Veljača 20, 2012, 21:16:34 poslijepodne »
drago mi je da se kolega blue javio, ovim putem ga pozdravljam.. i mogu reci iskreno, s koliko god ljudi sam na forumu pricao u vezi dostave ili bilo cega drugoga za ER, nisam cuo niti jednu primjerku, sve pohvale, tako da mogu reci da vecina forumasa tko god je poslovao sa er, ili cekao svoju dostavu, ili bilo sto drugo, da je s time bio zadovoljan. Nista lose nemogu reci o ER-u. A da ima jos ljudi koji imaju nesto protiv ER-a, ja vjerujem da bi se do sada vec javili.. tako da nevolim kad netko po nekome pljuje ili bilo sto drugo (nazovimo to tako, iako mozda i nije, ispricavam se ako grijesim), ali ako tko ovdje ima stogod protiv nekoga neka to cuva za sebe.. a ako neko ide nekome preporucavati neki filter, kao sto je ova tema i namjenjena, kolega je trazio da mu netko pomogne oko odabira filtera, onda neka to bude kak treba, a ne pljuvanje ili bilo sto drugo.. Svi mi imamo svoju pricu, al oni ako imaju samo uvrede, bilo bi lijepo da ih nepisu, jer tu smo da si pomognemo, a ne da pljujemo jedni po drugima..

bilo pa proslo!

Nego kolega alemtr, i za koji si se filter odlucio nakon toliko postova?  :D ;)
« Zadnja izmjena: Veljača 20, 2012, 21:20:18 poslijepodne od alen_zgb »

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Koji vanjski filter odabrati za biljni 250l?
« Odgovori #54 u: Veljača 20, 2012, 21:19:42 poslijepodne »
ja sam te pitao za soil prije mjesec/dva jer mi je receno da imas a nije bilo i informacije za led, nisam nista kupovao vec duze, tako da to nemas

Hvala na odgovoru, dakle u globalu nije bilo nikakvih problema niti ne fer poslovanja već koliko vidim poslali ste mi upit na koje sam vam ja odgovorio i to je to?
Hvala i pozdrav

samo da je neletim bezveze s foruma i sve cu potvrditi sto treba :) ali da, pitao, ti odgovorio i to je bilo to. i nemoras meni s vi.

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Koji vanjski filter odabrati za biljni 250l?
« Odgovori #55 u: Veljača 20, 2012, 21:47:13 poslijepodne »
-nije najbitniji protok, tj, do neke granice, najvise ti treba za mehanicku filtraciju, zatim bio pa onda kemijski. ali racunaj da protok opada kako se i filter prlja, ako neki model ima iovako prilicno mali protok ti ces ga u tom slucaju morati cesce cstiti jer nece imati dovoljno snage da povuce vodu iz sebe. zato neki micu vatu iz filtera, bezo se zapusi i blokira ga.
-inace, protok nije toliko bitan koliko volumen filtra, bolje manji protok a veci volumen nego obratno

Okej..... ne zamjeri, ja ti inace volim dugacka objasnjenja, da ne kazem ono "objasnjenje za retardirane", koje cu shvatiti iz prve, bez da puno moram razmisljati.... :D :D :D

- dakle, ukoliko odbacimo mehanicku filtraciju, a ja je odbacujem jer na svim akvarijima koje imam se pokazala prakticki nebitna, jedina mehanicka filtracija sam ja, jednom tjedno, a razlog je jednostavan. Pricam o vanjskom filteru, naravno. Dakle, bez obzira koliko on imao jak motor, protok u litrama, i sva ostala cuda, ULAZ vode u filter, dakle, ono sto u principu vuce vodu prema filteru, je ogranicen samim ulazom, odnosno sirinom crijeva. Motor tu nema nikakve veze, jer, barem na ovim vanjskim filterima koje sam ja imao prilike vidjeti, motor nigdje ne vuce vodu IZ akvarija, vec je vraca nazad u akvarij. Sitna, ali bitna razlika. Voda ulazi odredjenim pritiskom i odredjenom brzinom u sami filter, zar ne? Motor koji je tjera van, u biti koji tjera samo onu visinsku razliku je nebitan, ukoliko voda ulazi brzinom od 100 litara na sat. I nista ona nece brze ulaziti ako je motor koji je tjera van jaci. Uostalom, jasno je da su podatci o protoku podatci o protoku kroz samu pumpu, a ne kroz filter, a nitko me nece uvjeriti da crijevo fi 10 moze kroz sebe tjerati 1200 litara na sat. Ako moze, zasto ja onda bazen praznim satima, umjesto 2 sata, ako kubik vode moze ici van kroz tako tanko crijevo za sat vremena?  :D

Sad, kod manjih akvarija je ovo u praksi mozda sasvim ok, kod duzih akvarija je pomalo besmisleno, jer sa nekakvom standardnom sirinom cijevi-ulaza, PROTOK vode je relativno slab, zar ne? Drugim rijecima, na 120cm duzine akvarija (primjer samo), kakicu, truli listic ili nesto drugo ce se tesko "pomaknuti" s jedne strane akvarija do druge gdje je cijev od ulaza vode u filter. Dodaj tome jos i prepreke (ostalo bilje, panjevi, kamenje i sve sto voda mora "obilaziti"), i dobio si mehanicku filtraciju koja je prakticki na nuli, zar ne? Ne u potpunosti, slazem se, filter ce ipak pokupiti dio toga, no mislim da u tom slucaju sama jacina pumpe i motora, te njegov protok nemaju nikakve veze s ucinkovitosti kod mehanicke filtracije.

- za vatu se slazem, ja je ni ne stavljam, bez obzira na tip filtera. ne vidim poantu u njoj, znam prednosti, ali u praksi se pokazalo (meni) vise mana, pa sam odustao vrlo brzo od svega sto nije spuzva, keramika, plastika ili neki oblik "kamenja" za filtraciju vode. Sad, sto se ciscenja tice, neznam sto mislis pod "cesce", po meni, svaka 2-3 mjeseca cistiti filter nije nesto sto bi me opterecivalo ili ubijalo, da bi mi smetalo sto to moram napraviti.

- e vidis, tu se slazemo. dakle, bolje je da je volumen filtra sto veci, sami protok kroz njega i nije toliko bitan, jer kvalitetnija je filtracija ako na sat 100 litara vode prodje kroz 10 "litara" materijala, nego ako 1000 litara vode prodje kroz 1 litru materijala.

E sad, oko ovoga smo se slozili. Takodjer smo se slozili da svi lazu (mislim na proizvodjace). Onda, u cemu je problem? Okej, osim u evidentnoj prevari kupaca, koji placaju nesto sto uopce ne dobiju, ali to je vec neka druga tema.  Znaci, imamo filter koji radi, uzet cemo da svoj posao radi dobro i bez problema. i dalje stoji pitanje, a zasto je tocno bitno koliko vode prodje kroz njega u sat vremena, ukoliko prolazi kroz dovoljno filter materijala?

Mislim, svi smo se zakacili za taj protok i postotke koliko netko od proizvodjaca laze, ali nitko ne spominje taj bitniji dio - volumen same posude, i kolicinu filter materijala koji tamo stane? Haqosa sam vidio na brzinu, ali, ako nisu lagali o volumenu posude od 12 litara (ako se dobro sjecam), ako nisu lagali o kolicini filter materijala koji unutra stane, ubij me, ja ne vidim poantu u inzistiranju na tome da je "los", "losiji" ili nesto trece od filtera koji ima manji volumen posude, a vise "litara na sat", ili su u kategoriji "posude" jednaki, samo jedan ima jacu pumpu...... isto vrijedi i za tetru, atmana, yu-gi-oha i slicne.

pa nije u nicem problem, i rolex i casio pokazuju tocno vrijeme, nijedan nije atomski sat u preciznosti i oba se kvare.
ja samo kazem da ima razlike u kvaliteti motora i materjala i tu razliku ti placas, bila opravdana ili ne, to je ionako stvar ukusa.
samo, izracun ti je malo los, nemozes dobiti vise energije nego sto si ulozio, samo manje, nemoze se stvoriti iz nicega samo mjenjati oblik, zar ne? fizika mi nikad nije bila najaca strana ali ta voda sto pada je ista voda koju ti bacas gore, da bi stvorio sifon, pritisak, moras je prvo potjerati tamo, sto vise tjeras to vise pada+voda nemoze uci u filter dok druga kolicina vode neude

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Koji vanjski filter odabrati za biljni 250l?
« Odgovori #56 u: Veljača 20, 2012, 22:00:43 poslijepodne »
gledaj to ovako..kada ukljucis pumpu voda ide, kada iskljucis stoji, znaci sami pad nista netjera van, jel da? tlakovi se izjednacavaju i u cijevi ima vode isto koliko u drugoj cijevi, do iste visine. ali isto tako pumpa puno brze tjera nego sto se to izjednacava, nece on tu vodu jace tjerati zbog toga, naprotiv, da je pad od 5m slaba pumpa nebi imala snage da vraca vodu gore-dok i stoji u cijevima ima svoj pritisak, to oni zovu pump head, trebas ti to pogurati. jos imas i faktor prljavog/zacepljenog filtera, spraj bar, pritisak vode ako je ispod razine, itd

Offline tonkovic.kreso

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 235
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Slavonski brod
Odg: Koji vanjski filter odabrati za biljni 250l?
« Odgovori #57 u: Veljača 20, 2012, 22:06:55 poslijepodne »
stomed svaka čast al de pomozi čovjeku da izabere filter tema nam ode u krivom smjeru i reefu svaka čast zanima me dali i donji veš nosi kineski :-X

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Koji vanjski filter odabrati za biljni 250l?
« Odgovori #58 u: Veljača 20, 2012, 22:31:45 poslijepodne »
Nemam pojma, fiziku nikad nisam volio.....

Jedino sto sam primjetio, kada sam radio neku svoju varijantu filtera, napravio sam 2 identicne posude, 2 identicna motora, testirano na prazno, znaci nista nije moglo smanjivati protok, jedina razlika je bila u ulaznoj cijevi u posudu, kod jedne varijante sam koristio uzu cijev, odnosno prikljucak, na drugoj siru. I razlika u izlazu vode (kroz jednake cijevi, gura jednaka pumpa) je ocigledna, golim okom je vidljivo da uza ulazna cijev rezultira i slabijim izlazom vode iz filtera, dakle opet nekom logikom, i protok je manji. Dakle, opet nekom trecom logikom, da bi voda mogla iz necega izlaziti brzinom od 1200 litara na sat, istom brzinom bi morala i ulaziti. Jer ako izilazi brze nego sto ulazi, valjda bi se posuda nabrzinu ispraznila.  Valjda, nemam pojma..... :-[

No, stvarno smo otisli u sirinu, samo se nadam da kolega koji ima nedoumicu oko filtera uopce ne cita ovo, jer ako cita, nece biti dobro.... :D

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Koji vanjski filter odabrati za biljni 250l?
« Odgovori #59 u: Veljača 20, 2012, 22:42:03 poslijepodne »
stomed svaka čast al de pomozi čovjeku da izabere filter tema nam ode u krivom smjeru i reefu svaka čast zanima me dali i donji veš nosi kineski :-X

ma ne..ovo je samo bilo standardno zastrasivanje, ovaj, upozorenje da nelazem vise, tj, ispravak svih netocnih navoda nemocnog clana..i hvala drukeri, hvala :D jedva cekam novi rat, zna se sta se s izdajicama radi :D :D :D
od tetre i haqosa, ja bih uzeo haqosa. ako nista drugo, za tetru svi potvrdeno znamo kakva je a haqos mu je i dosta jeftiniji

Offline zeljkok

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 288
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb-Vrbik
Odg: Koji vanjski filter odabrati za biljni 250l?
« Odgovori #60 u: Veljača 20, 2012, 22:44:54 poslijepodne »
No, stvarno smo otisli u sirinu, samo se nadam da kolega koji ima nedoumicu oko filtera uopce ne cita ovo, jer ako cita, nece biti dobro.... :D

 :D :D možda je već nabavio krletku s kanarincom i odustao od akvaristike  :D :D

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Koji vanjski filter odabrati za biljni 250l?
« Odgovori #61 u: Veljača 20, 2012, 22:46:03 poslijepodne »
JBL i miran si. Filteri izvrsno rade, imam dva, e700 i e900 i tiši su nego Fluval205, plastika čvrsta, rezevnih dijelova ima i kod kumice na placu. JBL mi ima super proizvode u odnosu uloženo-dobiveno i za sada se nisam sa nijednim razočarala.

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Koji vanjski filter odabrati za biljni 250l?
« Odgovori #62 u: Veljača 20, 2012, 23:00:11 poslijepodne »
Nemam pojma, fiziku nikad nisam volio.....

Jedino sto sam primjetio, kada sam radio neku svoju varijantu filtera, napravio sam 2 identicne posude, 2 identicna motora, testirano na prazno, znaci nista nije moglo smanjivati protok, jedina razlika je bila u ulaznoj cijevi u posudu, kod jedne varijante sam koristio uzu cijev, odnosno prikljucak, na drugoj siru. I razlika u izlazu vode (kroz jednake cijevi, gura jednaka pumpa) je ocigledna, golim okom je vidljivo da uza ulazna cijev rezultira i slabijim izlazom vode iz filtera, dakle opet nekom logikom, i protok je manji. Dakle, opet nekom trecom logikom, da bi voda mogla iz necega izlaziti brzinom od 1200 litara na sat, istom brzinom bi morala i ulaziti. Jer ako izilazi brze nego sto ulazi, valjda bi se posuda nabrzinu ispraznila.  Valjda, nemam pojma..... :-[

No, stvarno smo otisli u sirinu, samo se nadam da kolega koji ima nedoumicu oko filtera uopce ne cita ovo, jer ako cita, nece biti dobro.... :D

pumpa odredene snage treba imati odredenu velicinu cijevi, (mozes ti malo +- ali u nacelu je tako, ima svoju idealu) ako je premala, gusi ju, ako je prevelika pak stvara preveliki otpor na izlazu. nije cudno vidjeti da pumpa ima ulaz npr, 40mm a izlaz 32mm, bas iz tih razloga. a ako ti stavis premali ulaz ili izlaz, ona nece imati dovoljno vode i brzina/wataza se smanjuje, i ventil radi na tom principu-suzi se cijev. samo kod ulaza zna bit problematicno jer moze dovesti do kvara, zato se samo na izlazu treba regulirati brzina
-ako si stavio manju cijev, manje vode moze doci do propelera, neznam bas objasniti princip, ali ugavnom, nemoze uci vise vode(mozda kod vise fizike i kvantnih filtera:) nego sto ju ti istjeras van. ako ti imas sada ugasenu posudu/filter, voda stoji tamo do kuda stoji..i kako pumpa tjera vodu van tek tada moze nova uci unutra. teoretski tih bi mogao staviti prejaku pump, premali usis, ali tog nema kod kupovnih, proracunato je, jedino kod nekih diy i pravih majstora :)  ti se mozes igrati s pumpama, mehanicki joj pojacas ili smanjih snagu, ali se i wataz onda dize ili spusta. npr. eheim 1260 i 1262 su iste pumpe, samo su cijevi razlicite, mislim cak samo izlaz, 64-80w, 2400-3400l/h

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Koji vanjski filter odabrati za biljni 250l?
« Odgovori #63 u: Veljača 20, 2012, 23:02:06 poslijepodne »
No, stvarno smo otisli u sirinu, samo se nadam da kolega koji ima nedoumicu oko filtera uopce ne cita ovo, jer ako cita, nece biti dobro.... :D

 :D :D možda je već nabavio krletku s kanarincom i odustao od akvaristike  :D :D

ako i nije garant si misli hebote ovi nisu normalni, necu vise nikad nista pitati :D

Offline alemtr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 261
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Travnik
    • Drvo na kamenu
Odg: Koji vanjski filter odabrati za biljni 250l?
« Odgovori #64 u: Veljača 20, 2012, 23:20:13 poslijepodne »
Ljudi, hvala vam na mnogim komentarima i glasovima. Definitvno bi se odlucio za ER i Haqosa da mi nije naletio izuzetno jeftin JBL e 1500 sa garancijom od 4 godine :-)
takod a sam ipak njega uzeo. zao mi je sto je tam  otisla u krivom smjeru. Moram samo da kazem da su moja iskustva u komunakciji sa ljudima iz ER bila na najboljem mogucem nivou i da cu uskoro neke druge stvari uzimati od njih :-)

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Koji vanjski filter odabrati za biljni 250l?
« Odgovori #65 u: Veljača 20, 2012, 23:22:36 poslijepodne »
Ljudi, hvala vam na mnogim komentarima i glasovima. Definitvno bi se odlucio za ER i Haqosa da mi nije naletio izuzetno jeftin JBL e 1500 sa garancijom od 4 godine :-)
takod a sam ipak njega uzeo. zao mi je sto je tam  otisla u krivom smjeru. Moram samo da kazem da su moja iskustva u komunakciji sa ljudima iz ER bila na najboljem mogucem nivou i da cu uskoro neke druge stvari uzimati od njih :-)
drago mi je da si se odlucio za njega, super da ces ga uzet.. sretno ti bilo i nadamo se da cemo vidjeti novu temu kad sve pokrenes..  :up:

Offline alemtr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 261
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Travnik
    • Drvo na kamenu
Odg: Koji vanjski filter odabrati za biljni 250l?
« Odgovori #66 u: Veljača 20, 2012, 23:24:41 poslijepodne »
Prikupljam fotke ali necu da temu pokrecem dok ne odradim sve i onda cu odjednom ubaciti temu. Bojim se da bi me ljudi zbunili sa mnogo dobronamjernih komentara:-) tesko izabrati

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Koji vanjski filter odabrati za biljni 250l?
« Odgovori #67 u: Veljača 20, 2012, 23:27:20 poslijepodne »
Prikupljam fotke ali necu da temu pokrecem dok ne odradim sve i onda cu odjednom ubaciti temu. Bojim se da bi me ljudi zbunili sa mnogo dobronamjernih komentara:-) tesko izabrati
oke, ti najbolje znas.. samo polako i sve ce doc na svoje, nikud se nemoj zuriti, ako sto zatrebas, tu smo..  :up:

Lp

Offline alemtr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 261
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Travnik
    • Drvo na kamenu
Odg: Koji vanjski filter odabrati za biljni 250l?
« Odgovori #68 u: Veljača 20, 2012, 23:38:55 poslijepodne »
hvala, definitivno ce mi trrbati pomoc. Evo recimo oko podloge. planiram ubaciti mjesovinu zemlje+tetre+gline i preko toga kvarc od 1-4 mm??

a evo fotka mog trenutnog akvarija koji ide komsiji uskoro

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Koji vanjski filter odabrati za biljni 250l?
« Odgovori #69 u: Veljača 20, 2012, 23:52:24 poslijepodne »
to ti je bolje otvoriti novu temu. ali evo..meni svejedno, nisam ja nadlezan zato :)  zemlju obavezno mineraliziraj i prosij 1-2x u meduvremenu dok je suha. inace ces imati sve one probleme s algama koje ljudi spominju. a koju glinu imas? i imam ti ja nesto malo kalija ako trebas

Offline alemtr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 261
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Travnik
    • Drvo na kamenu
Odg: Koji vanjski filter odabrati za biljni 250l?
« Odgovori #70 u: Veljača 21, 2012, 00:01:16 prijepodne »
to ti je bolje otvoriti novu temu. ali evo..meni svejedno, nisam ja nadlezan zato :)  zemlju obavezno mineraliziraj i prosij 1-2x u meduvremenu dok je suha. inace ces imati sve one probleme s algama koje ljudi spominju. a koju glinu imas? i imam ti ja nesto malo kalija ako trebas

wow pa ne znm kako ide situacija sa kalijem?? to se stavio kao prvo. sta mi ti predlazes za neku dugotrajniju podlogu?

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Koji vanjski filter odabrati za biljni 250l?
« Odgovori #71 u: Veljača 21, 2012, 00:21:54 prijepodne »
poslao sam ti poruku s linkom za to sve, najbolje to jos sve prouci pa onda vidi kako ces. zemlja moze biti super ali mozesi zeznuti ako neradis pripremu dobro, kupis losu zemlju, itd. kalij klorid je dobar zbog kalija(naravno:) ali mozes i bez njega u substratu, on ti je prilicno brzo topiv, nece ti trebati neko vrijeme ali onda nakon toga ces ga trebati dodavati u vec nekom obliku gnojiva, i nesmije se puno staviti bas zbog te topivosti, mislim da moze potamaniti bakterije u podlozi, bilje...mislim, opasno isto kao i svako drugo gnoiivo ako se predozira