Travanj 28, 2024, 19:33:16 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Skimer da ili ne?  (Posjeta: 3880 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline adrijanazg32

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 175
  • Lokacija: Vrbani
Skimer da ili ne?
« u: Travanj 20, 2013, 08:30:40 prijepodne »
Postavila sam biljni rio 180 15.veljače 2013. https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=83618.0    Do prije dva tjedna sve je bilo u redu, bez algi i čiste površine. Onda sam ubacila vallisnerije i odmah nakon toga (ne znam je li povezano) mi se površina prevukla bijelim slojem  u kojem sada vidim i neke bijele crvolike tvorbe, kao manje ličinke muha, ali nije živo, ne miče se. Očistila sam površinu skupljajući to rajnglom i promijenila trećinu vode, ali to se brzo vratilo u još gorem obliku. Ne znam što je to i kako riješiti? Bi li skimer pomogao i znate li koji model paše na rio 180, imam vanjski JBL cristalprofi900. Zanima me i koliko uznemiruje skimer površinu jer imam bette, a one vole da je mirna? Puno hvala na savjetima:)

Offline Therion

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 959
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: Skimer da ili ne?
« Odgovori #1 u: Travanj 20, 2013, 08:41:04 prijepodne »
Skimanje površine bi svakako pomoglo ali uz određene modifikacije usisa na filteru. To je možda jeftinije rješenje ali uz određenu zajebanciju.

Pročitaj si malo tu na forumu, aqashop ima jedan lijepi i relativno jeftin skimmer sa kojim su ljudi zadovoljni. On ti ne mora radit stalno, staviš na timer po par puta na dan da se pali i to je to.

http://www.aquashop.hr/Product-Eheim-skim350_9654.aspx

Naravno, i dalje ti ostaje za ustanovit razlog prljave površine.  :)

Offline adrijanazg32

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 175
  • Lokacija: Vrbani
Odg: Skimer da ili ne?
« Odgovori #2 u: Travanj 20, 2013, 09:09:15 prijepodne »
Hvala, vjerojatno ću ga uzeti jer je ovo sve bijelije i ružnije :(  Može li to biti štetno za ribe ili biljke ili je samo ružno? I koji mogu biti uzroci? Imate kakav link, nisam baš našla neki tekst od pomoći..

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Skimer da ili ne?
« Odgovori #3 u: Travanj 20, 2013, 09:11:26 prijepodne »
Bijela kora, ili pjena je znak viška organskog otpada. Morati ćeš ćešće mijenjati vodu, a i da staviš neki kemijski filtermaterijal nebi bilo loše, dok se Akv ne ustabili. Štetno je za ribe i mogu uginuti.

Offline adrijanazg32

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 175
  • Lokacija: Vrbani
Odg: Skimer da ili ne?
« Odgovori #4 u: Travanj 20, 2013, 13:18:37 poslijepodne »
A otkud višak organskog otpada? Imam relativno malo riba na taj volumen, i usisavam ga cca jednom u 10 dana, ne vidim previše biljnog otpada na dnu. Da stavim aktivni ugljen? Na koliko dugo? Da kupujem onda uopće skimer ako on samo rješava posljedicu tj estetiku? Ili da stavim ugljen pa vidim nestaje li?

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Skimer da ili ne?
« Odgovori #5 u: Travanj 20, 2013, 16:43:31 poslijepodne »
Od debele i bogate podloge. Probaj staviti ugljen pa vidi što se događa. Ako ne želiš mreškati površinu filterom, onda ti je skimer dobro rijesenje

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Skimer da ili ne?
« Odgovori #6 u: Travanj 20, 2013, 17:23:33 poslijepodne »
Skimer u smislu te riječi se koristi u morskoj vodi, u slatkovodnoj trebaš nešto samo da pokupi masnoću s površine a to je onda od JBL-a top off ili tako nekako se zove , spoji se na neki kanister filter i sve će biti ok.

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: Re: Skimer da ili ne?
« Odgovori #7 u: Travanj 20, 2013, 18:02:13 poslijepodne »
Ili surface skimer od fluvala ako je vanjski filter ili mali eheim skimmer,fenomenalna stvar

Sent from my HTC Desire using Tapatalk 2
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline phrsak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 364
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pregrada - Zagreb zapad
Odg: Skimer da ili ne?
« Odgovori #8 u: Travanj 20, 2013, 21:45:20 poslijepodne »
Skimer u smislu te riječi se koristi u morskoj vodi, u slatkovodnoj trebaš nešto samo da pokupi masnoću s površine a to je onda od JBL-a top off ili tako nekako se zove , spoji se na neki kanister filter i sve će biti ok.
Ako je riječ o ovome http://www.aquashop.hr/Product-JBL-TopClean_8809.aspx , mene baš nije usrečio  :down:
Imam površinu 118X38, koju mreška sa jedne strane izlaz iz Eheim-a 2073, a sa druge strane Hydor coralia 4 i nema više masnog oblaka na površini. :up:

Offline adrijanazg32

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 175
  • Lokacija: Vrbani
Odg: Skimer da ili ne?
« Odgovori #9 u: Travanj 20, 2013, 22:26:41 poslijepodne »
U redu, onda ću probati ubaciti ugljen i uzeti taj eheim skimer iz aquashopa, to će valjda riješiti stvar! Hvala:)

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Skimer da ili ne?
« Odgovori #10 u: Travanj 21, 2013, 10:26:41 prijepodne »
Stavi i prati situaciju, nije to ništa neobično, samo treba proći neko vrijeme da sve dođe na svoje. Masni sloj je uobičajena pojava, ali ako dođe do stvaranja bijelih fleka i pjena, to je malo ozbiljnije i treba se reagirati

Offline adrijanazg32

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 175
  • Lokacija: Vrbani
Odg: Skimer da ili ne?
« Odgovori #11 u: Travanj 28, 2013, 09:00:43 prijepodne »
Moram podijeliti s vama da se površina očistila sama od sebe??!!  Dakle, nakon prvog odvratnog bijelog debelog sloja s tim "crvima" promijenila sam trećinu vode, nakon čega se u roku par sati stvorio opet isti takav sloj. Tada sam odlučila kupiti skimer, ali nema ga trenutno na zalihi pa sam samo odvadila koliko sam mogla tu prljavu površinu čašom od jogurta. I više se nije stvorila!! Sva sam u čudu:) Alge su još uvijek u usponu, nije da su prerasle cijeli akvarij, ali vidim na nekoliko biljaka onu crnu. Spremam se odrezati par listova echinodorusa i male kripte i mislim da ću morati izbaciti cijelu windelow paprat jer je nju totalno napala. Delete, misliš li da bih trebala staviti ugljen zbog algi bez obzira kaj je taj bijeli sloj na površini nestao? Svjetlo mi je zadnjih par tjedana 9 h dnevno, što je barem 2-3 sata manje nego prije. Je li moguće da je to uzrok pojave algi (kojima prva 2 mjeseca od startanja akvarija nije bilo ni traga)? I bi li trebala izmjeriti fosfate? Hvala!

Offline FixFox

  • Trade Count: (+24)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Skimer da ili ne?
« Odgovori #12 u: Travanj 28, 2013, 09:16:57 prijepodne »
...to ti je zato kaj si stavila zemlju kao podlogu (i to dosta nje) iz koje ti se odjednom oslobodilo puno hranjivih tvari, a nemaš co2 i biljke to ne uspiju potrošit, pa alge imaju šta papat  :)

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Skimer da ili ne?
« Odgovori #13 u: Travanj 28, 2013, 09:28:02 prijepodne »
FixFox po tvojoj logici čitav EI sistem pada u vodu, a da ne govorim kako su alge niži oblik organizama kada ih se uspoređuje sa biljem i da mogu preživjeti surovije uvjete, što se jednostavno može vidjeti ako se ostavi teglica sa čistom vodom na prozoru. U kratkom vremenu na njoj çe se stvoriti alge iako nismo ni stavljali zemlju kao podlogu ni gnojili ni unosili alge putem bilja. Iz takvog jednostavnog eksperimenta kojeg svatko može napraviti vidljivo je koja zastarjela akvaristička mišljenja ne drže vodu.

Adrijana, jesi testirala vodu? U svakom slučaju ti treba još bilja, tako da trpaj unutra  svo moguće bilje iako ga ne misliš zadržati jednog dana. Bijela pjena, odnosno organski otpad je još uvijek tu ali se ne stvara kao vidljiv sloj zbog skimera

Offline FixFox

  • Trade Count: (+24)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Skimer da ili ne?
« Odgovori #14 u: Travanj 28, 2013, 09:33:44 prijepodne »
ne pada jel EI je gornja granica i mijenja se puno vode baš zbog toga, kako god ti najbolje znaš  :up:

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Skimer da ili ne?
« Odgovori #15 u: Travanj 28, 2013, 10:25:03 prijepodne »
Mislim da je problem to što još uvijek imaš previše svjetla, a nemaš co2 koji ti je u ovom slučaju limitirajući faktor (vidi Liebigov zakon) i zato ti se stvaraju alge. Smanjenjem fotoperioda ne dobivaš isti efekt kao sa manjim intezitetom. Ja bi tu stavila foliju oko lampi i tako drastično smanjila intezitet, natrpala još dosta bilja, i mijenjala trećinu vode svakih 10 dana dok akvarij ne sazrije i dok podloga ne počne proizvoditi dovoljno co2

Offline adrijanazg32

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 175
  • Lokacija: Vrbani
Odg: Skimer da ili ne?
« Odgovori #16 u: Travanj 28, 2013, 10:57:20 prijepodne »
A ja stalno mislim da imam premalo svjetla jer ima dosta bilja na površini i čini mi se pretaman akvarij. Čini mi se da bi manje bilo premalo. Ako treba još smanjiti svjetlo, mogla bih ubaciti još rogolist da pliva po površini. Mada sam sav rogolist izbacila iz akvarija, kamenac ga je napao i nekako mi nije bio mio. Možda sam i s tim pogriješila. Vodu mijenjam svaki tjedan trećinu. Znači, sigurna si da je previše svjetla? Probati ću na oglasniku naći rogolist i pobacat ga po površini pa ćemo vidjeti. A ovo za skimer si krivo skužila, NISAM stavila skimer, zato me i začudilo kaj je to bijelo nestalo.

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Skimer da ili ne?
« Odgovori #17 u: Travanj 28, 2013, 11:43:07 prijepodne »
Aha, to je super, znači da se stvar riješava prirodnim putem i onda nema potrebe za ugljenom :)
Šteta što si izbacila rogolist, ni meni nije baš drag ali je odličan za mlade akvarije. Svakako bih ga vratila da pluta, onda nema potrebe za smanjenjem svjetla jer će on stvarati sjenu. Lako moguće da je nastao disbalans kada si ga izbacila.
Kod mene su 2 t8 18w lampe na akvariju od 400 litara pa sve raste, čak i tepih bilje, tako da nemaš straha za svjetlo :up:

Offline adrijanazg32

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 175
  • Lokacija: Vrbani
Odg: Skimer da ili ne?
« Odgovori #18 u: Travanj 28, 2013, 21:51:58 poslijepodne »
Super, idem u potragu za rogolistom:)

Offline adrijanazg32

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 175
  • Lokacija: Vrbani
Odg: Skimer da ili ne?
« Odgovori #19 u: Travanj 29, 2013, 07:23:51 prijepodne »
Zaboravih odgovoriti na Deletino pitanje o testiranju. Zadnji put kad sam testirala nitrati su bilo oko 5, a nitriti nešto oko 0,02. Ostalo nisam nikad testirala.

Offline adrijanazg32

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 175
  • Lokacija: Vrbani
Odg: Skimer da ili ne?
« Odgovori #20 u: Travanj 30, 2013, 17:24:55 poslijepodne »
Crna se naočigled širi po bilju:( Idem sutra na more na 5 dana i sve me strah što ću zateći na povratku!! Ubacila sam rogolista koliko sam uspjela nabaviti. Ima li šanse da ako sve preplavi nestane kada se promijene uvjeti u akvariju ili se mora vaditi svo zahvaćeno bilje?

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Skimer da ili ne?
« Odgovori #21 u: Travanj 30, 2013, 18:09:30 poslijepodne »
lako se skida sa bilja kada ju pošpricaš sa easy carbom. Znači ugasiš filter, razrijediš easy carbo sa malo vode i špricom pošpricaš po algi, uključiš filter i čekaš par dana rezultate. Bilo bi dobro da ako si u mogućnosti da to napraviš danas.

Offline adrijanazg32

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 175
  • Lokacija: Vrbani
Odg: Skimer da ili ne?
« Odgovori #22 u: Travanj 30, 2013, 18:16:22 poslijepodne »
Već sam stavila EC danas pa ne mogu sada još po bilju. Probala sam tu metodu po jednoj malo kripti koja je imala samo jedan list prekriven crnom i nemam osjećaj da je pomoglo. Na kraju sam odrezala list. Doduše, nisam gasila filter kada sam ju špricala. I ne kužim kako da sa 1,5 ml pošpricam nekoliko listova (sada ih je konkretno jako puno zahvaćenih..) Koliko mogu u brizgalici EC razrijediti vodom, a da je još uvijek učinkovito? Jaooooo, ne mogu vjerovati koji sam optimist bila kada sam mislila da ću se izvući od algi jer sam tako super savršeno postavila akvarij da to nitko drugi tako dobro ne zna hi hi  :P 

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Skimer da ili ne?
« Odgovori #23 u: Travanj 30, 2013, 18:35:45 poslijepodne »
Zato kažem da ti se rezultat ne pojavi odmah nego tek nakon par dana. Ja kad tako špricam ne gledam koliko ću EC potrošiti, nego da sve pošpricam kako se spada. Ali ipak treba biti razuman, ne sad potrošiti pola boce :D..

Nedavno sam na akvariju od 200 litara zeznula stvar sa predugim fotoperiodom i prekoncentriranim željezom i došla mi je končasta. Uz to mi se počela stvarati staghorn, ali to je bilo zbog preslabe filtracije. Naravno, smanjila sam fp za 2 sata i prestala dodavati željezo i profito osim ako bilje ne traži. Končastu po kamenju sam riješila tako da sam potrošila cca 15ak ml easy carba i još sam ga razrijedila sa nešto manje od 10ml vode jer volim jaču koncentraciju. Začudila sam se kako mahovini nije ništa bilo iako sam ju vjerojatno slučajno tu i tamo prošla sa EC. Sljedećih dana sam nastavila dodavati EC prema preporučenoj dozi na bočici. Čak i na kamenju rezultati nisu bili vidljivi odmah, nego tek za tjedan-dva. Za tri tjedna je akvarij bio bez algi i prestala sam dodavati EC i sad ga dodajem kad se sjetim, svakih 3-4 dana. Neki dan sam skužila da se tek sada vidi koje kamenje sam tretirala a koje ne jer je postalo kristalno čisto, čak je izgubilo i patinu koju dobije u akvariju.

Iz ove pričice hoću reći da rezultati nikako neće biti vidljivi odmah. Ovo su preporučene doze EC kako piše na njihovoj stranici:
    aquarium with only a few plants : 1 ml per 100 litres daily
    aquarium moderately planted : 1 ml per 50 litres daily
    aquarium heavily planted : 1 ml per 25 litres daily

Iz mog iskustva ni ribama ni EC osjetljivom bilju (mahovini) nije bilo ništa od duple doze za heavy planted akvarije pod uvjetom da se tako dozira jednokratno. Ako te brine, možeš promijeniti dio vode nakon špricanja i tako smanjiti koncentraciju. I svakako ostavi pola sata da bude filter ugašen.

Offline adrijanazg32

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 175
  • Lokacija: Vrbani
Odg: Skimer da ili ne?
« Odgovori #24 u: Travanj 30, 2013, 18:44:15 poslijepodne »
Ok, sad mi je žao što sam već pola doze uludo bacila:) Nije meni problem trošiti puno EC nego me bilo strah da ne ubijem ribe.. Ajde probam danas još 1,5 ml po algama politi pa ćemo vidjeti..