Svibanj 03, 2024, 08:56:18 prijepodneNajnoviji Član: Davidunipt

Autor Tema: Problem stargrass  (Posjeta: 19354 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Lefty

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 161
Odg: Problem stargrass
« Odgovori #25 u: Kolovoz 08, 2008, 21:32:14 poslijepodne »
Ja sam zbog takvog ponasanja stargrass-a odustao od njega... mozda jednom opet probam jer je zanimljiva biljcica... :)

Offline F. Chief

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 588
  • Spol: Muški   Dob: 49
Odg: Problem stargrass
« Odgovori #26 u: Kolovoz 08, 2008, 21:45:35 poslijepodne »
Moglo bi biti, ali opet, u prethodnom akvariju sam imao dva grma stargrassa, jedan isto tako pored filtera i oba su lijepo rasli  -?

Je, nekad su nedokučivi putevi Gospodnji.  :)

Ja bi probao s par stabljika na drugom mjestu, ili preseli filter ak' se može seliti. Nemaš kaj izgubiti.
Ak' to nije to možeš reći: šugavi Chief, to nije to! Samo sam si strgal cijev od filtera!  :D :D :D
Zabok

Offline Ninina mama

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2055
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo, BiH
    • Moja fotogalerija
Odg: Problem stargrass
« Odgovori #27 u: Kolovoz 09, 2008, 01:22:08 prijepodne »
Ma neeee... Onda ona malo prije pomenuta akvaristicka kletva... :D

Sory na OT! :) Sad me sram... :-[


A sad ON topic:
Meni se slicno trenutno desava sa l.aromaticom... Dobila sam ju u fantasticnom stanju i fantasticno je krenula. A onda odoh na odmor i sad sam bacila vec trecu istrulu stabljiku... :'(
Tuzlanka u Sarajevu

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Problem stargrass
« Odgovori #28 u: Kolovoz 10, 2008, 09:00:46 prijepodne »
Jedino što stam primijetio da mi od tog cijelog grma ima jedno područje u kojem jače propada pa ću probati ograničiti sadnju na prodručje gdje ide, ako je pretpostavka isprava.

F. Chief, ma svi prijedlozi i iskustva su dobrodošli, ali ja ne bih micao filter jer sam sve posložio s filterom tamo gdje je. Mislim možda proširiti malo ludwigiu i suziti područje stargrassa ako baš ne bude išao, i eventualno još jednu biljku tamo zasaditi, ali koju?

Ninina mama, meni su isto dve stabljike limnophile sagnjilile kad sam ih presadio, odrezao sam im na dnu 4-5 cm i ponovno zasadio i one su se oporavile. Probaj tako.

OT, što je ovo opet neki novi izgled foruma?

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Problem stargrass
« Odgovori #29 u: Kolovoz 10, 2008, 18:24:21 poslijepodne »
možda je ovo ful ne bitno, ali mi je palo na pamet, što ako ti stargrass propada zbog temperature u akvariju? kolko sam skužio propada ti baš u zadnje vrijeme kada su velike vrućine, a prije toga je sve bilo uredu? Stargrass uspijeva na temperaturi između 24-28 C

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Problem stargrass
« Odgovori #30 u: Kolovoz 10, 2008, 21:51:22 poslijepodne »
To je jedini faktor kojeg sada ne mogu eliminirati  :o budući da mi se temperatura vrti između 28-30 stupnjeva, uglavnom 29. To je i meni palo na pamet ali to mogu utvrditi tek kada temp padne. Inače piše da podnosi temperaturu 20-30. A primijetio sam da kad stabljika propadne i hoću ju izvući van, vrh se odlomi jako lako a stabljika se još i drži nekako.

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Problem stargrass
« Odgovori #31 u: Kolovoz 11, 2008, 16:30:13 poslijepodne »
meni u enyclopedia of aquarium plants piše 24-28 C, tako da se nadaj da ju u tome problem.

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Problem stargrass
« Odgovori #32 u: Kolovoz 15, 2008, 14:08:57 poslijepodne »
A tko će ga znati, ja sam naišao na 20-30. Al ajde, ako je temperatura onda da barem izvučem nekoliko stabljika do jeseni pa da to već krene. Kako me nije bilo 4 dana, a samo sam dao instrukcije za gnojenje i hranjenje riba, evo kako je izgledala stabljika stargrassa kad sam se vratio, opet sam ih pobacao jedno dvije tri nekad lijepe stabljike.   >:(

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Problem stargrass
« Odgovori #33 u: Kolovoz 18, 2008, 20:45:15 poslijepodne »
evo da te malo utiješim i meni je u akvariju isto to bilo sa stargrassom, primjetio sam da uopće nije imao korijenje u podlozi i da je povišena temperatura vode.

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Problem stargrass
« Odgovori #34 u: Kolovoz 19, 2008, 22:53:04 poslijepodne »
Meni se korijenje u podlozi razvilo, a biljka propade. No, kako je ovih par dana temperatura pala, tako mi je i u akvariju 26 stupnjeva. Za sada ne vidim nove žrtve, nadam se da ih neće ni biti više pa ispadne da je temperatura krivac propadanja. Ali to ću utvrditi tek ako ništa ne propadne narednih tjedan dana a temperatura ostane pri 26 stupnjeva.

Offline Ninina mama

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2055
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo, BiH
    • Moja fotogalerija
Odg: Problem stargrass
« Odgovori #35 u: Kolovoz 28, 2008, 14:12:10 poslijepodne »
Kakvo je stanje?
Tuzlanka u Sarajevu

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Problem stargrass
« Odgovori #36 u: Kolovoz 29, 2008, 08:14:51 prijepodne »
Ponovno sam porezao vrhove i sve nanovo zasadio i opet nekako ne ide. Na jednom stranom forumu sam naletio na sliku stargrassa kojem fali željeza, pogledam svoj i čini mi se da bi to moglo biti to, novi listovi nisu jarko zeleni nego bledunjavi. Počeo sam dodavati easy life ferro pa ću vidjeti da li će se stanje poboljšati.

Ako ne, treća solucija mi je posaditi ga u posebnu zdjelicu u koju ću staviti isto hranjivu podlogu i pijesak (iako tako i imam u akvariju) pa da onda vidim. Ako ni to ne pali, onda on mene malo hoće zaj...  >:(

Neću imati mira dok to ne riješim i ne skopčam što je.

Offline Ninina mama

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2055
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo, BiH
    • Moja fotogalerija
Odg: Problem stargrass
« Odgovori #37 u: Kolovoz 29, 2008, 12:42:46 poslijepodne »
Molim te da nas obavjestavas o svim eksperimentima... ;)
Tuzlanka u Sarajevu

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Problem stargrass
« Odgovori #38 u: Rujan 02, 2008, 06:56:23 prijepodne »
Dakle, nakon nekoliko dana od presađivanja i dodavanja željeza, dvije stabljike sam već bacio a dvije ću danas  >:( prekratko je razdoblje valjda da bi se vidjeli efekti...no, čini mi se da su se neke stabljike dobro uhvatile. I primijetio sam još jednu stvar, propadanje biljke ne počinje u listovima već prvo stabljika više nije zelena već kao da je ovijena nekom prozirnom ovojnicom, a nakon toga i listovi postaju kao prozirni i sve ode...znate već kamo  :-X još pratim situaciju ovaj tjedan, nakon toga ide sadnja u zasebne plastične posudice da utvrdim da li je problem podloga (a ne bi trebala biti jer imam i mineralnu podlogu i vulcanit iznad, pa pijesak na sve to)

Uglavnom, što da vam kažem, stargrass sapunica se nastavlja  :nerd:

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Problem stargrass
« Odgovori #39 u: Rujan 06, 2008, 07:56:20 prijepodne »
Baš i nisam nešto postigao dodavanjem željeza, barem ne na stargrassu, neke stabljike su se fino uhvatile, kao prije, a neke su baš propale, isto kao prije. Interesantno je da ove propale koje sam izvukao van su razvile poprilično korijena. No, sad mi pada na pamet, kako sam podlogu iza podizao pomoću filter vate, možda sam na toj strani nasipao pretanki sloj hranjive podloge i pijeska, pa ako duboko zapiknem stabljiku dođe do filter vate i sagnjili? Zato mi se možda neke uhvate neke ne? Tko će ga znati...

Uglavnom, jučer sam ošišao onih par stabljika koje su se uhvatile i odrezane vrhove zasadio u posudicu, pa da vidim kakve ću rezultate s time dobiti.

Inače dodavanjem željeza primijetio sam da mi limnophila poprima lijepu crvenu boju.

A kad smo već kod limnophile, moram se zahvaliti forumašu Cigi, koji mi je već nekoliko puta darovao biljke  :) a moram pohvaliti i njegov akvarij koji je lijepo uređen, pa Cigo, mogao bi malo slika staviti da svi vide i tvoj akvarij  ;)

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Problem stargrass
« Odgovori #40 u: Rujan 10, 2008, 02:36:24 prijepodne »
 :-[ :-[ :-[

za bilje nikakav problem, a akvarij će biti predstavljen kada se riješi ova havarija koja je bila preko ljeta. samo da se malo glossa razraste i smiri ono truljenje mahovine. ne brini biti će sve pokazano.

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Problem stargrass
« Odgovori #41 u: Rujan 10, 2008, 06:47:34 prijepodne »
Ajde nek se bilje čim prije oporavi, čekamo  :)

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Problem stargrass
« Odgovori #42 u: Rujan 12, 2008, 22:28:03 poslijepodne »
Stvarno je tvrdoglav moj stargrass, ni pokus sa zdjelicom ne daje rezultate  >:( izludit će me, sve ga imam manje i manje. Ako padne temperatura ovih dana (opet mi se popne do 28 u akvariju) baš me interesira hoće li se oporaviti. Sada je u zdjelici samo u pijesku, da mu turnem one kuglice što se stave u podlogu od JBL čini mi se, valja li to što?

Niti alternatera mi baš ne ide, ona pak dobiva rupice po lišću isto kao i prvi put kad sam ju zasadio i izvadio na suho, bolje raste na zraku nego u vodi...da li pita više nitrata?

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Problem stargrass
« Odgovori #43 u: Rujan 13, 2008, 12:53:15 poslijepodne »
rupice po lišću bi prije bile nedostatak mikroelemenata... bar ja mislim tak

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Problem stargrass
« Odgovori #44 u: Rujan 13, 2008, 13:19:19 poslijepodne »
Danas sam dobio još jedan potencijalni odgovor, a taj je da mi je KH prenizak. Imam onaj CO2 tester koji mjeri i ph/KH te mi pokazuje da je ph 6,8 a KH između 4-8. I da bi trebao baciti malo sode bikarbone u vodu da digne KH. No, o tome ću otvoriti posebnu temu jer će možda rasprava biti i malo šira od konkretnog slučaja.

Trežeći po netu o stargrassu, naišao sam i na slijedeće:

"...this is a very macronutrient hungry plant (NO3 of 10 ppm or more and PO4 of 1 ppm or more for exceptionally large, lush growth). It reacts to a sudden lack of nitrate by turning transparent and melting away[/b]. Phosphate deficiencies result in very dark green, compact plants. Iron and micronutrient deficiencies result in white creases or black edging on the leaves."

Ovo je meni nešto novo, sve dosada sam se usmjeravao na mikroelemente, sada nađem da crpi dosta nitrata, a ovo što se mom stargrassu dešava više mi sliči na opisani manjak nitrata nego li željeza, iako ja gnojim po PPS pro pa ne bi trebalo biti oscilacija u razini nitrata, može ih jedino biti nedovoljno.

E sad, budući da mi svo drugo bilje lijepo napreduje, da li da povećam nitrate? Trenutno dodajem putem gnojiva 1 ppm nitrata dnevno, a budući da ne testiram vodu ne znam kolika mi je razina...s algama nemam problema (i nadam se da neću imati) pa pretpostavljam da nemam elemenata u višku, samo za koliko mogu povećati doziranje nitrata a da to ne bude udar na kemiju vode?

Ja kao da sam pokrenuo akciju "Spasimo stargrass" ali svaki dan ga je sve manje i manje a to mi je uz limnophilu najljepša biljka koje se ne želim odreći u svom akvariju i moram ju spasiti, ili nabaviti novih stabljika...

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Problem stargrass
« Odgovori #45 u: Rujan 13, 2008, 13:59:39 poslijepodne »
Vec si dobio odgovor na aqua-artu prije 10-15 dana da je to manjak makrolemenata, tj. nitrata...ne znam sta cekas. Da ostanes bez stargrassa?

Sa kh/gh se ne moras mucit biljke ce fino rast i pri visim vrijednostima, i pri nizim. ;D


Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Problem stargrass
« Odgovori #46 u: Rujan 13, 2008, 14:24:09 poslijepodne »
Vec si dobio odgovor na aqua-artu prije 10-15 dana da je to manjak makrolemenata, tj. nitrata...ne znam sta cekas. Da ostanes bez stargrassa?

Sa kh/gh se ne moras mucit biljke ce fino rast i pri visim vrijednostima, i pri nizim. ;D



Ako misliš na moju temu tamo, tamo je bilo govora o makroelementima, ali ne i da je u tome problem kod mene, F Chief je spomenuo da je imao rupice na listovima dok nije povećao nitrate, a meni stargrass postaje proziran. Ok, možda nisam čitao među redovima, mea culpa  :-[ no, u svakom slučaju, koliko mogu povećati dozu nitrata opet se pitam, bojim se odmah duplo šibnuti u vodu da ne poremetim što...

Offline F. Chief

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 588
  • Spol: Muški   Dob: 49
Odg: Problem stargrass
« Odgovori #47 u: Rujan 13, 2008, 19:13:13 poslijepodne »
Nikako ne poduplati dozu odjednom, povećavaj postepeno.
Zabok

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Problem stargrass
« Odgovori #48 u: Rujan 17, 2008, 19:56:41 poslijepodne »
Povećao sam nitrate, dodajem 2ppm dnevno, ostao sam s dvije stabljike stargrassa, a i hygrophila mi je dobila rupice po listovima i propala najveća stabljika  :'( interesantno je da dok raste je ok, kad poprilično naraste onda propadne.

Ako su nitrati u pitanju, kada se može očekivati oporavak, tj. prestanak propadanja, nitrate sam počeo povećeavati pred tri dana?

Sve drugo normalno raste kao prije, a u akvariju uglavnom imam brzorastuće bilje - rotalu, hc, ludwigiu, sagitariu, stargrass, ostalo raste sporije. S toliko brzorastućeg bilja, po vašem iskustvu, koliko se može nitrata dnevno dodavati na gusto zasađeni 120 litarski akvarij? Inače gnojim po pps pro sistemu pa očito da 1ppm nitrata dnevno nije dovoljno.

Primijetio sam da sam povećanjem nitrata dobio i više točkaste alge po staklu, pa sada dodajem i malo više fosfata.

Samo da mi ove dvije stabljike stargrass ne propadnu...

Offline F. Chief

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 588
  • Spol: Muški   Dob: 49
Odg: Problem stargrass
« Odgovori #49 u: Rujan 17, 2008, 20:07:31 poslijepodne »
Eto ja dodajem dnevno 10 ppm nitrata, i 3 ppm fosfata, tri puta tjedno, znači 30 ppm tjedno nitrata i 9 ppm fosfata, uz akvarij krcat, ali zbilja krcat biljem, 1 W po litri svjetla i CO2.

Je li to previše, nemam pojma, možda sam čak spalil kripte naglim povećanjem nitrata i fosfata, ali ostalo bilje buja, alge se povukle, osim one proklete končaste koje se nikako riješiti.
Zabok