Travanj 29, 2024, 13:53:30 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Sulawesi puzevi  (Posjeta: 5559 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ZeleniMrav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1423
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Stockholm, Sweden
  • You'll Never Walk Alone
Odg: Sulawesi puzevi
« Odgovori #25 u: Siječanj 23, 2011, 17:12:32 poslijepodne »
Ja nikako na zelenu granu sa puzevima....
Nerite su mi uginule vec 2x....i to jako brzo,nakon dan-dva,znam jer su poceli smrdit...Melanoides tuberculata su jos ok al vidim da im se kucica na "repu" pocela raspadat.
Sve je to vjerovatno zbog moje jako mekane vode....al sad u nano kozicnjaku imam akadamu(veze kalcij na sebe) i dodajem Seachem equilibrium,nisam jos mjerio KH i GH al testovi su na putu pa se nadam da cu sad uspjet sa njima kad voda bude malo tvrdja.
Najradje bi slozio jos jedan mali akvarij samo za njih....a ovi sulawesi su prekrasni.Must have ;)

20l vanila
North: Unfinished business
“Look deep into nature, and then you will understand everything better.” AE

Offline hologram

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 664
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb,Volovčica
  • samo za hitne slučajeve 0997022021
Odg: Sulawesi puzevi
« Odgovori #26 u: Siječanj 23, 2011, 20:13:31 poslijepodne »
ja sam bila nabavile ove puževe u tukano ljubljana,prilično su veliki,
8 eur su bili, prekrasni su, pogotovo žuti, onako im je boja tijela gusto žuta kao tempera...bio je je i 1 smeđi...ali sam zaključila da nemam love držat pužee od 50kn pa sam ih prodala, dio koji sam kupila je odmah išao ivonahr koja ih je i naručila, vrlo brzo je imala malce ali koliko se sjećam bilo je uginuća pa smo zaključile da nije problem razmnožit ih nego osigurat im dobre uvjete da uspiju preživjeti..ne znam što je bilo u međuvremenu s njima to je bilo u 5 mjesecu mislim
:AkTer:

Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: Sulawesi puzevi
« Odgovori #27 u: Siječanj 23, 2011, 21:16:52 poslijepodne »
Onda cemo cekati ivonu da nam se malo javi u vezi puzeva,i podijeli svoje misljenje
Koliko sam ja skuzio treba im tvrđa voda sa malo visim ph,tako bar pise

Stvarno je malo riskantno igrati se sa drzanjem tih puzeva jer nisu bas jeftini

Offline ZeleniMrav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1423
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Stockholm, Sweden
  • You'll Never Walk Alone
Odg: Sulawesi puzevi
« Odgovori #28 u: Siječanj 23, 2011, 21:38:55 poslijepodne »
Kakvo kamenje podize tvrdocu vode?Vapnenac il nesto?!
Neznam sta se smije drzat u akvariju da bi im bili malo bolji uvjeti....mozda oni minerali kao i za kozice....
20l vanila
North: Unfinished business
“Look deep into nature, and then you will understand everything better.” AE

Offline Venom

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1977
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Okolica Splita / Kaštela
  • Juwel Rio 180 !
Odg: Sulawesi puzevi
« Odgovori #29 u: Siječanj 23, 2011, 21:45:53 poslijepodne »
Kakvo kamenje podize tvrdocu vode?Vapnenac il nesto?!
Neznam sta se smije drzat u akvariju da bi im bili malo bolji uvjeti....mozda oni minerali kao i za kozice....
Da vapnenac ti podize ph vrijednost na tvrdu i koristi se najcesce u akvarijima sa ciklidima ali vjerujem da i ti znas sam da je to tako  :D  ;)  :up:
Moje misljenje je da to s vodom nema veze jer su oni navikli na nasu vodu ili onu u Sloveniji koje su mozda nesto drukcije al to pitajte noktopusa  :up:

Offline xlavier

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 246
  • Spol: Muški   Lokacija: Rijeka
Odg: Sulawesi puzevi
« Odgovori #30 u: Siječanj 23, 2011, 21:52:04 poslijepodne »
Nije baš tako... Prilagodba na neki novi uvijet, traje generacijama, ako ti kupiš te puževe u Slo, samo je pitanje koja je generacija u pitanju... Ako su im roditelje uhvatili u prirodi, ti pužići su i dalje ne naviknuti na akvarijske "ne uvjete"!

Ali, divni pužići.

Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: Sulawesi puzevi
« Odgovori #31 u: Siječanj 23, 2011, 22:45:39 poslijepodne »
Venom
Objasni mi tu oznaku ph kakve veze onda ima sa povecanjem tvrdoce vode????

pH je oznaka koja oznacava dali je neka tvar luznata ili kisela,i nema nikakve veze sa tvrdocom vode
Tako da nemoj samo pisat da bi nesto napiso

Zeleni,tvrdoca ti ovisi najvise o prisustvu kaclija i magnezija,tako da bi se mogla povecati dodajuci dolomitni ili koraljni tucanik dok ne dobijes trazenu tvrdocu
ali u hrvatskoj je vecinom voda tvrda,tako da bi samo trebo provjeriti koliko je tvrda kod tebe i nebi trebo imati problema,osim ako voda kod vas nije pitka u sta sumnjam

Sto se tice sad puzeva
Za sad koliko sam naso sulawesi puzevi zive u jezerima koja su blago luznata znaci od 8-8.5
Najvise se spominje od 8.2 ili 8.3 pH

Tvrdoca vode im pase uglavnom od 5-15 gH

Zanimljivo je da zenke polazu jedno jaje svaki 2-4 tjedna iz kojeg se odma nakon okota izlijeze poptuno razvijeni puz od neki 0.5cm

Također ocito vise preporucaju mekanije podloge sa ukrasnim panjevima

U svakom slucaju bilo bi ih jako dobro drzati u posebnom akvariju,racunajuci da po puzu uzmemo bar 3 litre

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Sulawesi puzevi
« Odgovori #32 u: Siječanj 23, 2011, 23:02:16 poslijepodne »
Citajuci nalaze mojeg dobavljaca vode

http://www.moslavina-kutina.hr/LinkClick.aspx?fileticket=UfPR9Lrt%2fpI%3d&tabid=53&mid=375

ispada mi

ph 8.16
gh 15.1

ph bi onda bio odlican a gh na gornjoj granici

Offline ZeleniMrav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1423
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Stockholm, Sweden
  • You'll Never Walk Alone
Odg: Sulawesi puzevi
« Odgovori #33 u: Siječanj 23, 2011, 23:07:25 poslijepodne »
Zeleni,tvrdoca ti ovisi najvise o prisustvu kaclija i magnezija,tako da bi se mogla povecati dodajuci dolomitni ili koraljni tucanik dok ne dobijes trazenu tvrdocu
ali u hrvatskoj je vecinom voda tvrda,tako da bi samo trebo provjeriti koliko je tvrda kod tebe i nebi trebo imati problema,osim ako voda kod vas nije pitka u sta sumnjam

Kod mene je voda jako mekana....imam svoj izvor/rezervar iza kuce i sve mi se cini da je to profiltrirana kisnica.
Primjecujem po bilju da pokazuje znakove nedostatka kalcija a i po kozicama koje imaju problem sa presvlacenjem.
Dodajem sad seachem equlibrium da povratim minerale mada bi radje slozio neki setup koji ce se sam odrzavat.
Znaci to sta kazes neko kamenje,koralje stavit da se GH prilagodi puzevima....vidjet cu ustvari kad mi dodju testovi kakva je situacija pa se malo time poigrat.
20l vanila
North: Unfinished business
“Look deep into nature, and then you will understand everything better.” AE

Offline ZeleniMrav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1423
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Stockholm, Sweden
  • You'll Never Walk Alone
Odg: Sulawesi puzevi
« Odgovori #34 u: Siječanj 23, 2011, 23:12:39 poslijepodne »
Citajuci nalaze mojeg dobavljaca vode

http://www.moslavina-kutina.hr/LinkClick.aspx?fileticket=UfPR9Lrt%2fpI%3d&tabid=53&mid=375

ispada mi

ph 8.16
gh 15.1

ph bi onda bio odlican a gh na gornjoj granici

Da,evo ja radim na odrzavanju vodovodne infrastrukture i sve ostalo vezano uz to,mjesecno nam dolaze pokupljat vodu po izvorima kojih imamo 10-ak i nisam nikad pitao za podrobniju analizu elemenata i sl. :roll:
Neznam uopce dal to i rade kod nas,osim sta testiraju za bakterije,klor i teske metale...
20l vanila
North: Unfinished business
“Look deep into nature, and then you will understand everything better.” AE

Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: Sulawesi puzevi
« Odgovori #35 u: Siječanj 24, 2011, 00:20:21 prijepodne »
Majstor,ti bi mogo samo malo dodati destilirane da bude oko 10gH,i bilo bi savrseno

Zeleni to moze biti problem,ako je toliko mekana zbog toga ce sigurno imati problema sa kucicom
U svakom slucaju bi stvarno mogo sam otvrdnuti vodu,jer ako uzmes posebni tank od neki 30 litara,nebi trebo biti problem srediti tu malu kolicinu vode da njima odgovara
Ako nista slat cu ti ja mjesecno 20 litara pravo tvrde vode  :D

Offline noktopus

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 409
  • Spol: Muški   Lokacija: Slovenija
    • www.aquareja.si
Odg: Sulawesi puzevi
« Odgovori #36 u: Siječanj 24, 2011, 10:23:11 prijepodne »
Temperature    29.5
Electrical conductance value 191 - 227
PH           8.6
gH           7
kH           5
NH4        0
NH3        0
NO2        0
NO3        0
PO4        1,0
FE           0
CU           0


Ovo su jim uvjeti u naravi, i kao što je rekao xlavier bitno je koja generacija su puževi koje nabaviš.
I tako sam se pozanimao pod kojim uvjetima jih drži kolega u Nemčiji koji jih masovno uzgaje, i kazao je nekako ovako.

Da jih uzgaje skupa sa kozicama i zato što imaju kozice nižu tvrdotu vode i nižu temperaturu napravi kompromis, i ima uvjete koji odgovaraju i kozicama i puževima, što znači temperatura 24 - 25,ph oko 6 a kh manji od 5, a kaže da nije tako bitno pod kojim ph i kh se drže, bitnija je temperatura koja nesme biti ispod 24.
Jer je u početku imao problme sa poroznošču kućica,jer je bila tvrdota vrlo niska, riješio je ovaj problem tako, da u svim akvarijam sa puževima u nekom kutu pritvrdi u  sipino kost na kojoj možeju puževi dobiti prepotreban kalcij za izgradnju kučica,
Ishrana jim je ista kao kot kozica puno zelenjave, listi hrasta i catape i kad tad koji beljakovinski dodatak u obliki komadiča kojog puranjog mesa ili uginule ribe, alo vrlo malo.
Podlaga jim odgovara meka i zato upotrebljava shirakuru, u kojo možeju i da se okopaju
Tako nekako sam ga ja razumeo, i mislim , da ima puno izkustva sa njima i možemo mu verovati.

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Sulawesi puzevi
« Odgovori #37 u: Siječanj 24, 2011, 10:51:07 prijepodne »
Majstor,ti bi mogo samo malo dodati destilirane da bude oko 10gH,i bilo bi savrseno

Ma klinac, danas sam dobio frisko izvjesce ispitivanja vode, ono prije je bilo 2 godine staro.

http://www.moslavina-kutina.hr/LinkClick.aspx?fileticket=3EDUaQLnOUo%3d&tabid=53&mid=375

pH 7.63
gH 15.6

znaci pH dosta pao , gH malo porastao, bas ono sto mi ne treba ;)

Ne znam gdje je na gornjoj listi kH? Jel zna netko koji je to podatak?

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Sulawesi puzevi
« Odgovori #38 u: Siječanj 24, 2011, 10:54:27 prijepodne »
Temperature    29.5
Electrical conductance value 191 - 227
PH           8.6
gH           7
kH           5
NH4        0
NH3        0
NO2        0
NO3        0
PO4        1,0
FE           0
CU           0


Ovo su jim uvjeti u naravi, i kao što je rekao xlavier bitno je koja generacija su puževi koje nabaviš.
I tako sam se pozanimao pod kojim uvjetima jih drži kolega u Nemčiji koji jih masovno uzgaje, i kazao je nekako ovako.

Da jih uzgaje skupa sa kozicama i zato što imaju kozice nižu tvrdotu vode i nižu temperaturu napravi kompromis, i ima uvjete koji odgovaraju i kozicama i puževima, što znači temperatura 24 - 25,ph oko 6 a kh manji od 5, a kaže da nije tako bitno pod kojim ph i kh se drže, bitnija je temperatura koja nesme biti ispod 24.

U poprilicno drugacijim uvjetima ih uzgaja nego sto su u prirodi. No, ako mu se razmnozavaju u tim uvjetima, dakle ne samo da "zive", onda im to odgovara i takve uvjete bi trebalo probati imitirati

Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: Sulawesi puzevi
« Odgovori #39 u: Siječanj 24, 2011, 11:39:47 prijepodne »
Moguce da su kao i diskusi jako osjetljivi na tu temperaturu,pa bi nju trebalo drzati kako treba
Ovo sa sipinom kosti je super ideja :up:

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Sulawesi puzevi
« Odgovori #40 u: Siječanj 24, 2011, 19:38:42 poslijepodne »
Evo nesto za frikove, 86 stranica znanstvenog istrazivanja

Ancient lakes as hotspots of diversity: a morphological
review of an endemic species flock of Tylomelania

http://download.naturkundemuseum-berlin.de/thomas.rintelen/rintelen%20et%20al.%202007_2.pdf

Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: Sulawesi puzevi
« Odgovori #41 u: Siječanj 24, 2011, 21:15:38 poslijepodne »
Ma moram preci vise na djela,i nabaviti te puzeve,volio bi davati informacije iz prve ruke,a ne negdje da ih citam  :D

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: Sulawesi puzevi
« Odgovori #42 u: Siječanj 25, 2011, 13:29:51 poslijepodne »
Venom
Objasni mi tu oznaku ph kakve veze onda ima sa povecanjem tvrdoce vode????

pH je oznaka koja oznacava dali je neka tvar luznata ili kisela,i nema nikakve veze sa tvrdocom vode
Tako da nemoj samo pisat da bi nesto napiso


ja mislim da je htjeo reći  :) pH i KH su povezani a kako? ako je veći KH odnosno karbonatna tvrdoća vode tada je pH stabilniji a ako je KH nizak tada je pH nestabilan (zato koristimo buffere za ciklide npr ali i soli za podizanje GH odnosno otopljene soli magnezija i kalcija itd ali to nije povezano sa pH) itd...


N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: Sulawesi puzevi
« Odgovori #43 u: Siječanj 25, 2011, 14:38:35 poslijepodne »
Ovdje se radi o tvrdoj vodi di je pH stabilan,i nema se sta pricati o mijenjanju Ph
Ustvari procitaj njegov post,pa ces vidjeti da ni on sam nezna sta je napiso,a kamoli da je htio nesto pametno reci iz toga

Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: Sulawesi puzevi
« Odgovori #44 u: Siječanj 27, 2011, 14:22:31 poslijepodne »
Stigli su puzevi kod Igora-noktopusa
Ja mislim otici po puzeve u krapinu,tako da izbjegnem slanje puzeva postom,jer malo sam nevjeran zbog vanjski temperatura i brzine nasi posta da nebi negdje zapelo,pa ako netko isto uzima iz zagreba mogu uzeti i njegovu robu,pa se moze izbjeci slanje postom  :up: