Travanj 27, 2024, 21:18:42 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Novi problemi  (Posjeta: 6316 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Narayan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
Novi problemi
« u: Srpanj 06, 2011, 21:28:28 poslijepodne »
Danas na jednoj neonki primjetio čir na ustima, a na dva skalara oštećene i zamućene prsne peraje na mjestima. Skalari se tu i tamo oćešu o biljke. Imam jednog koji je u početku htio uspostavit svoj poredak ali mu se drugi suprotstavljaju tako da je stalno neka napetost, kljucanje i natjeravanje između njih. Kod dvije neonke pri stavljanju u akvarij sam prekasno uočio oštećene peraje, vjerojatno izgrižene, jer se sada lijepo oporavljaju.

AKVARIJ:
-   dimenzije/litraža,         Cayman 80, 120L
-   temperatura,                  27°C
-   parametri vode: pH, NO2, NO3, GH i KH   ph 7,5, OSTALI NEPOZNATI
-   vrijeme od pokretanja akvarija,   MJESEC DANA
-   kad su nakon pokretanja akvarija useljene prve ribice,  NAKON 2 TJEDNA  
-   koliko često i koliko mijenjate vode    30% U PONEDJELJAK, 20% TJEDAN PRIJE (ZBOG ALGI)
-   da li prilikom izmjene vode usisavate dno akvarija         DA
  
FILTER:
-   model filtera (unutrašnji ili vanjski) i koliki je protok (koliko litara/sat)    ORIGINALNI UNUTARNJI BLUEWAVE 05 350L/H
-   način i periodi čišćenja filter materijala   ISPIRANJE SPUŽVI U AKVARIJSKOJ VODI PRI ZADNJOJ PROMJENI VODE
-   što imate od filter materijala u akvariju (spužva, aktivni ugljen, keramika, vata...)    SPUZVE I KERAMIKA

OSTALA OPREMA:  
-   panjevi i kamenje te ima li sluzi na panju ili na kamenju i podlozi?    SLUZI NEMA, ALI IMA SMEĐE ALGE
-   grijač  100 W
-   pumpa za zrak   NE
-   CO2 sustav – kakav   NE
-   koju kemiju dodajete u akvarij? U POČETKU EASY CARBO I PROFITO, SADA VIŠE NE, AQUASAFE  PRI POKRETANJU AKVARIJA, PRI ZADNJOJ IZMJENI FFM, JBL ACCLIMOL PRI STAVLJANJU RIBA U AKVARIJ

STANOVNICI:
-   popis vrsta riba i broj pojedinih primjeraka  10 CRVENIH NEONKI , 4 SKALARA, 5 OTOCINCLUS AFFINISA
-   starost ribica    
-   ima li potencijalnih „terorista“   DA, SKALARI SE TUKU, JEDAN DOMINANTAN
-   hranjenje – koliko često hranite ribe i kojom hranom (da li je prošao rok trajanja)    JEDNOM NA DAN, JBL NOVOBEL , DATUM OK  

PROMJENE:
-   promjene u akvariju u zadnja 2 – 3 tjedna (nove ribice, biljke, oprema)   NOVE RIBICE (SKALARI I NEONKE, PROŠLI ČETVRTAK)
-   promjena kvalitete vode (zamućenje, miris) JAKO SLAB MIRIS, BISTRA
-   da li vam trunu (propadaju) neke biljke PAR LISTOVA

SIMPTOMI:
-  detaljan opis simptoma JEDNA NEONKA ČIR ILI MJEHUR KRAJ USTA, DVA SKALARA OŠTEĆENE I NA MJESTIMA ZAMUĆENE PRSNE PERAJE, A JEDAN IMA TOČKICU NA PRSNOJ PERAJI
-  da li uzima hranu, disanje, ponašanje (da li se sakriva...) SVE NORMALNO
-  kakav izmet imaju ribe (normalan ili končasto sluzavi ili končasto zamučeno-bijeli ili...) NORMALAN
-  kad su se simptomi prvi puta uočili   DANAS
-  pokušaj liječenja, kojim lijekom/lijekovima   JOS NISTA
-  koliko je ribica bolesno, da li je bilo uginuća? 1 NEONKA, 3 SKALARA , NEMA UGINULIH  
-  stanje ostalih stanovnika DOBRO

Što da radim?

« Zadnja izmjena: Srpanj 07, 2011, 08:36:55 prijepodne od Narayan »

Offline Narayan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Novi problemi
« Odgovori #1 u: Srpanj 06, 2011, 21:34:48 poslijepodne »
Slike

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Novi problemi
« Odgovori #2 u: Srpanj 07, 2011, 08:43:53 prijepodne »
Pozdrav Narayan.

Ovo na neonki mi izgleda kao male čir koji je puknuo a gnoj je iscurina napolje. Ako je točna moja pretpostavka tada nije potrebno liječenje isto kao i za skalara već samo trebaš popraviti kvalitetu vode i podići prirodnu imunost svojim ribama a na slijedeći način:

1. napravi promjenu 40% vode uz usisavanje podloge+operi stakla+operi filter (ako si ovih dana prao filter materijal njega ne trebaš dirati) i ulij duplu dozu FFM-a
2. dan dodaj duplu dozu vitamina na litražu akvarija
3. dan promijeni 15% vode i ulij duplu dozu FFM-a na litražu akvarija
4. dan dodaj duplu dozu vitamina na litražu akvarija
5. dan propisana doza FFM-a
6. dan propisana doza vitamina
7. dan promjena 30% vode i propisana doza FFM-a
8. dan propisana doza vitamina

Dakle ovo što sam ti napisao je jednotjedna terapija za popravljanje kvalitete vode i podizanja imunitera riba.

Prijedlozi za ubuduće:

1. temperaturu spusti na 25 ili 26C
2. obavezno radi tjedne promjene vode uz usisavanje podloge a cca 30 do 35%
3. redovito jednom tjedno dodaj vitamine na hranu ili u vodu JBL Atvitol ili Sera Fishtamin
4. ribe hrani raznovrsnom hranom i to kombinacijom biljne i proteinske (jedan dan listiće, drugi granulice, treči smrznutu artemiju, četvrti gliste, peti kuhana blitva, šesti kuhana tikvica, kuhani kelj ili špinat, krvavi crvi...) Nemoj zaboraviti da otocinklusi jedu samo biljnu hranu pa za njih moraš kupiti posebne tabletice (hrana od algi-spirulina i slično) ali oni jedu i blitvu i tikvice i drugo kuhano povrće.
5. kupi corydorase jer su oni vrlo bitni u održavanju podloge glede prozračivanja i dr.
6. ako imaš probleme sa algama skrati foto period na 8 sati na način da svjetlo gori 4 sata pa jedan do 2 sata mrak pa opet 4 sata gori svjetlo
7. ribe hrani jednom dnevno po malo a jedan dan u tjednu ribe moraju biti bez hrane

Dakle ako je na neonki bio čit tada radi kako sam ti napisao a ako je i dalje bijeli gnojni čir javi pa čemo ti predložiti postupak liječenja ribe

Javi što si poduzeo i kako napreduje situacija, pozdrav i sretno.

Offline Narayan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Novi problemi
« Odgovori #3 u: Srpanj 07, 2011, 08:51:08 prijepodne »
Puno hvala na odgovoru :up:

Foto period je sada upravo kako si napisao. 4 sata radi, 2 ne radi pa opet 4 radi. Imam tabletice za otiće, ali im uz sve te alge nisam stavljao jer sam pretpostavljao da i ovako imaju dovoljno hrane.
Što se temperature tiče, grijač ne radi, samo rasvjeta...osim uz prisilno hlađenje, ne znam kako bi drugačije spustio temp. Morat ću odmaknut poklopac i nekakav ventilator instalirat. Rasvjeta je 2x24W, T5.

Eto, bacam se na posao pa te obavijestim o promjenama :up:

Offline Narayan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Novi problemi
« Odgovori #4 u: Srpanj 08, 2011, 20:02:46 poslijepodne »
Danas došao s posla i našao jednog mrtvog otića, a na površini vode je plutala kao nekakva masnoća. Od ova četiri preostala otića dva danas dobila končastu stolicu i imaju malo punašnije trbuščiće nego do sada (inače se normalno ponašaju). Pojavila se i crno zelena alga  :roll:

Promijenio sam danas 40% vode, očistio sve osim filter materijala (koji sam prao prošli tjedan) kako si rekao i dodao duplu dozu FFM-a na litražu akvarija. Masnoću pokupio spužvicom. Sad ćemo vidjet što će biti do sutra. Sad mi je tako krivo što to nisam odmah jučer išao napravit :(



Čir na neonki nestao, bar jedan problem manje.
« Zadnja izmjena: Srpanj 08, 2011, 20:10:54 poslijepodne od Narayan »

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Novi problemi
« Odgovori #5 u: Srpanj 09, 2011, 02:33:22 prijepodne »
Drži se samo ovog jednotjednog postupka za poboljšanje vode i podizanja imuniteta riba.

Otić je uginuo možda zbog kombinacije trovanja, oslabljenog imuniteta i gladi pa svakako kupi tabletice za otiće i počni davati kuhano povrće (što ne pojedu mora se izvaditi napolje prije spavanja).

Sretno i javljaj promjene.

Offline Narayan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Novi problemi
« Odgovori #6 u: Srpanj 11, 2011, 08:52:22 prijepodne »
Dakle, idemo po planu. Prekjučer dodao duplu dozu Atvitola, jučer promijenio cca 15% vode i dodao duplu dozu FFM-a. Ribice sve na broju. Kod jednog skalara se pojavila mrena preko očiju. Tuku se neumorno, stradale su im peraje i imaju ožiljke po sebi. Jednom leđna rasporena. Od svih skalara ja izabrao 4 s UFC pedigreom :D. Jedan koji se prvi nametnuo u biti više ne sudjeluje u tučnjavi i on je jedini čitav i bez ožiljaka. Nadam se da će uskoro zavladat primirje.
Još se jednoj neonki pojavio čirić ali i njoj nestaje, sad se jedva primjećuje. Kod otića i dalje dugačak končasti izmet, ali ponašaju se ok i brste alge ko ludi. Tabletice neće ni pogledat...ali su zato zanimljive i skalarima i neonkama i helenama :roll:
Danas slijedi dupla doza Atvitola.

Toliko za sada.

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Novi problemi
« Odgovori #7 u: Srpanj 11, 2011, 08:58:20 prijepodne »
Hajde skuhaj jedan kolut tikvice i spusti ga predveće na dno gdje se zadržavaju otiči pa češ vidjeti što je glad. Isto to možeš napraviti sa par listova skuhane blitve ali te listove priveži žicom i spusti dolje.

Offline Narayan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Novi problemi
« Odgovori #8 u: Srpanj 11, 2011, 08:59:17 prijepodne »
Hajde skuhaj jedan kolut tikvice i spusti ga predveće na dno gdje se zadržavaju otiči pa češ vidjeti što je glad. Isto to možeš napraviti sa par listova skuhane blitve ali te listove priveži žicom i spusti dolje.

To i je u planu za danas ;) :up:

Offline Narayan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Novi problemi
« Odgovori #9 u: Srpanj 11, 2011, 17:03:32 poslijepodne »
Od FFM-a listovi biljaka i drvo pobijelili. Otići ih zaobilaze -?

Smeđa alga izmiče kontroli. Ne znam više što da napravim. Akvarij sve više liči na močvaru :roll:

Voda je bistra ali na površini pluta puno sitnih čestica...

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Novi problemi
« Odgovori #10 u: Srpanj 12, 2011, 08:38:06 prijepodne »
Na pojavu i pošast algi utjeće više različitih faktora među kojima su najvažniji:

1. neadekvatna rasvjeta
2. predug foto period
3. pretjerano hranjenje riba
4. prerijetke izmjene vode
5. neusisavanje dna akvarija
6. ne dodavanje CO2 i dr...

Sukladno navedenom, potrebno je neutralizirati barem ove glavne nabrojane faktore i situacija će se kroz mjesec dana potpuno srediti a otiči će se morati hraniti posebnom hranom.

Što se tiče rasvjete pročitaj malo više o njoj u podforumu koji se bavi tom problematikom a iz osobnog iskustva ti mogu reći da bi trebao imati cca 100W  i to neonke T-4.
Trebao bi poćeti dodavati CO2
a za ostalo sam ti dao savjet ali najbitnije je redovito tjedno raditi zamjenu vode sa usisavanjem podloge i ribe hraniti vrlo malo.

Pozdrav i ne očajavaj jer će se situacija rješiti za mjesec dana, malo strpljenja. Pozdrav i sretno.

Offline Narayan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Novi problemi
« Odgovori #11 u: Srpanj 12, 2011, 08:56:09 prijepodne »
Hvala. Na rasvjetu trenutno ne mogu utjecat. Ostalog, osim dodavanja CO2, se pridržavam. Dakle, ostaje mi strpljenje :up:

Misliš da bi trebao opet dodavat EasyCarbo ili instalirat CO2? Profito, pretpostavljam da ne trebam dodavat?

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Novi problemi
« Odgovori #12 u: Srpanj 12, 2011, 09:04:14 prijepodne »
Kako misliš da ne možeš utjecati na rasvjetu? nadam se da nemaš štednu žarulju?

Najbolje bi bilo dodavati CO2 i redovito gnojiti bilje sa mikroelementima (Profito) i sa makroelementima (NPK) Ibanezfreon baš ima rasprodaju već izmiksanih makroelemenata .

Offline Narayan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Novi problemi
« Odgovori #13 u: Srpanj 12, 2011, 09:08:49 prijepodne »
Ne. Imam 2 x 24W T5, još pod garancijom pa ne smijem radit preinake na poklopcu...

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Novi problemi
« Odgovori #14 u: Srpanj 12, 2011, 09:20:04 prijepodne »
Ma ok, taman dok nabaviš bocu CO2 i naučiš kako se upotrebljava nadodat češ još jednu lampu i sve će biti za 5.

Offline Narayan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Novi problemi
« Odgovori #15 u: Srpanj 12, 2011, 09:24:58 prijepodne »
Riječi ti se pozlatile. Hvala :up:

Offline Narayan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Novi problemi
« Odgovori #16 u: Srpanj 14, 2011, 08:45:03 prijepodne »
Jučer sam primijetio na srebrnim skalarima crveni obrub oko tijela, kao ispucana kapilara -? . Na očima im se mrena pretvorila u male bijele ispupčine poput čirića. Jedan skalar jučer imao dugačak svijetli isprekidan končast izmet. Da ipak nije neka crijevna bakterija ili je to od algi kojima se dave? Sad sam već prilično zabrinut. Neonke i otići izgledaju ok.
Danas mijenjam 30% vode (7. dan). U filteru ima dosta smeća pa ću i spužve isprati jer mi se čini da se i protok smanjio.

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Novi problemi
« Odgovori #17 u: Srpanj 14, 2011, 08:49:53 prijepodne »
Hajde molim te postavi ovdje nekoliko fotografija da vidimo kako to izgleda ili barem pronađi na internetu sličnu fotku pa ju postavi ovdje.

Bjelkasti dugački izmet je često reakcija na nekakav stres a ukoliko nije parazitarne etiologije također će nestati za nekoliko dana.

Offline Narayan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Novi problemi
« Odgovori #18 u: Srpanj 14, 2011, 08:54:53 prijepodne »
Otprilike ovako...nisam našao sliku.

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Novi problemi
« Odgovori #19 u: Srpanj 14, 2011, 10:30:47 prijepodne »
Ovo što si nacrtao na slici je bočna linija a to je osjetilni organ ribe. Moguće da je to posljedica iritacije povišene razine nitrata isto kao i mrena.

Više me zabrinjava to što si rekao da mrena ne prolazi već da se formiraju čirići na oku, daj molim te svakako fotografiraj svoje ribe jer mrena koja ne prolazi i srvenkaste pjege po tijelu znak su bakterijske upale ali prvo fotografije i to što oštrije, molim.

PS. ja sam još sutra na forumu a onda me nema do sredine kolovoza pa molim te požuri...

Offline Narayan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Novi problemi
« Odgovori #20 u: Srpanj 14, 2011, 10:33:17 prijepodne »
Ok, popodne ću poslikat :up:

Offline Narayan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Novi problemi
« Odgovori #21 u: Srpanj 14, 2011, 17:18:13 poslijepodne »
Evo slika

« Zadnja izmjena: Srpanj 14, 2011, 20:43:15 poslijepodne od Narayan »

Offline Narayan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Novi problemi
« Odgovori #22 u: Srpanj 15, 2011, 08:09:20 prijepodne »
Malo sam pobrkao raspored slika. 1., 4. i 5. slika su prvi skalar, 2., 3. i 6. su drugi, 7. treći te 8. i 9. četvrti, koji je mlatio ostale pa je i najzdraviji. Više se ne mlate. Njemu se mrena skoro potpuno povukla. Jučer na drugom crnom primjetio i na tijelu promijene (sl. 6).

Jučer izmjenio 30% vode i očistio spužve u filteru.
« Zadnja izmjena: Srpanj 15, 2011, 08:15:40 prijepodne od Narayan »

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Novi problemi
« Odgovori #23 u: Srpanj 15, 2011, 08:31:34 prijepodne »
Nayaran, ovako jedino mi ozbiljno mrena izgleda kod crnog skalara pa bih ja njega odvojio u karantenu i više preventivno (da ne dođe do jake bakterijske infekcije), liječio kroz nekih 5 dana sa antiseptikom uz nejodiranu sol.

U karantenskom akvariju uključiti pojačanu aeraciju te započeti liječenje sa preporučenom dozom „Bactopur-a“ (Sera) ili JBL Ektol fluid-a. Uz navedeno u akvarij možemo dodati nejodiranu sol                  (Sera ectopur) 5g (čajna žličica) na 50 litara vode. Pošto imaš tvrdu vodu za malo pojačaj dozu antiseptika.

Za ovoga skalara koji ima crveni rub oko baze peraja imam osjećaj kao da ga je netko natjeravao pa se on provukao kroz nešto (ispod panja) ili se bio negdje zaglavio (iza filtera i sl.) tako da mu je to poslijedica prejakog savijanja gornje i donje peraje. Također može biti možda i neka alergijska reakcija na FFM ili nešto drugo a uvijek postoji mogučnost da se radi o virusu.

Ove bijele flekice na jednom skalaru može biti kožni parazit vjerojatno Protozoa Cryptobia koja je vrlo česta kod ciklida evo i par fotki:

S obzirom da ne šteti tvojoj ribi nešto posebno mislim da trenutno nije potrebno liječenje protiv parazita. Kako još u akvariju nemaš corydorase mogao bi usuti nejodiranu sol kroz nekoliko dana u veliki akvarij ili pak okupati skalara u solnoj kupki da pougibaju ti paraziti na koži (Ektopur uputstvo-kupka).

Na ribama se vidi da im nedostaje i minerala pa ih hrani sa kombinacijom kuhano bilje+granule i ljuspice+gliste, krvavi crvi, crvi za pecanje i sl.

Za sada toliko

Offline Narayan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Novi problemi
« Odgovori #24 u: Srpanj 15, 2011, 08:36:06 prijepodne »
Ok susjed, hvala. Nadam se da ćemo kad se vratiš s godišnjeg proslavit ozdravljenje uz neku cugu :up: