Travanj 28, 2024, 04:51:25 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: plan za 200L  (Posjeta: 22299 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ZGoda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 329
plan za 200L
« u: Kolovoz 16, 2006, 09:19:00 prijepodne »
Ponovo počinjem sa planiranjem morskog akvarija, ovaj put puno ozbiljnije, pa imam puno pitanja... Znam da se o dosta toga već puno pisalo, ali kako je svaki akvarij sustav za sebe nadam se da ću moći ovdje rezimirati ono potrebno za svoj akvarij.

U njemu planiram držat par Clownfisha i jednostavne do srednje koralje.

Imam 200L (100×40×50v) akvarij, koji ću ipak bušiti u lijevom zadnjem kutu akvarija. Napravit ću 2 rupe, ali još nemam bulkove pa ne znam dimenzije. Da li je dimenzija rupe ovisna o jačini povratne pumpe? Da li je povratna pumpa ujedno i pumpa za skimmer i koje jačine pumpe preporučate?

Skimmer još nemam pa me zanima preporuka. Visina police ispod akvarija je 55 cm. Pretpostavljam da visina sumpa ovisi i o vrsti skimmera pa koju bi visinu sumpa ovdje radili? Mislio sam kombinirat sump i refugium, ali vidim da to i nije najbolje rješenje, pa bi za početak išao bez refugiuma. Može neki prijedlog za sump? Trenutno bi u njemu bio samo skimmer i grijač. Da li mogu kasnije u refugiumu kombinirat i kemijsku filtraciju? Trenutno za kemijsku mislim koristit Fluval 204.

Overflow sam mislio napraviti dimenzija 15×20cm. Jeli to u redu i koju visinu preporučate? Da li bi za ovu veličinu akvarija bila dovoljna jedna rupa, pa da drugu iskoristim za povrat?

Rasvjetu trenutno mislim proširit na juwell poklopcu (2×30W T8) sa bar još 2×39W T5 DIY, a kasnije bih možda zamijenio poklopac s nekom drugom rasvjetom.

U akvarij bih još stavio 2×marea stream 2400 (ili 3200) za cirkulaciju.

Toliko za sada. Imat ću sigurno još puno pitanja i nadam se da ćete imati strpljenja i ponoviti sa mnom gradivo  .
Zagreb-Savica/Hrvatska

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
plan za 200L
« Odgovori #1 u: Kolovoz 16, 2006, 14:34:00 poslijepodne »


ne stigoh ti se javit na fon...


dimenzija rupe 50 ili 32..u principu je zgodnije s 50 radit...


povratna pumpa nije pumpa za skimmer, skimmeri koji nisu na zračnu pumpu imaju vlastite motorne pumpe..


kemijska u refugiumu bi bila pasivna, pretpostavljam, a kao takva ne pretjerano efikasna


mislim da bi overflow tih dimenzija bio ok... što se odvoda i povrata tiče, zgodan ti je durso sistem , a negdje na stranici imaš i bluov sistem , sa slikama i skicama , pregledaj stare teme u morskoj









Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
plan za 200L
« Odgovori #2 u: Kolovoz 21, 2006, 14:27:00 poslijepodne »


Evo da se i ja javim s svojim iskustvom. Imamo slicnu situaciju. 230l akvarij, 90l sump. 2 rupe od 32mm - nesto izmedju dursoa i 2L sistema. Povratna pumpa OH 3500, powerhead 1700l/h i jos nesto sitnica.


Ako ces ici s 2 rupe nemoj ici s 50mm, to ti je stvarno previse osim ako ne mislis s jednom rupom raditi povrat. Meni su obe rupe za odvod i 32mm je i vise nego dovoljno. Za sada imam samo 3500l/h protok i jedva da bi jednu cjev zauzeo. Naravno matematicki se moze izracunati koliko na 2x32mm je max. l/h. Isto tako posto ti je akvarij relativno manji (200l, 100cm) overflow box bi trebao biti prilicno velik da ti prihvati 50mm bulkhead. Racunaj da sam ja na 32mm bulkheadu (to je unutarnji promjer) morao busiti rupu od 45mm, a sad zamisli kako je s 50mm :))


Ja isto preporucam 2 rupe i radi moguce nadogradnje, a pogotovo kao backup ukoliko se "nesto" dogodi s prvom, pa da ne bude poplave po kuci :) Sto se tice povrata i cirkulacije kazu da je matematika litraza akvarija x 10 minimum. Dakle u tvom slucaju minimum 2000l/h. Kod mene je nekih 230l, i 3500l/h povrat i jos 1700 cirkulacija itd.itd. Bolje ti je ides s malo vise od 10X i onda imas dobru osnovu za poslje ako pozelis nesto kompliciranije od samo clownova i jednostavnijih koralja drzati ;)


U sump za staviti skimmer i grijac (i povratnu pumpu isto), a u kanistarskom raditi kemijsku filtraciju je odlicno rjesenje. Poslje ako hoces jos i refrigium mozes dio vode iz sumpa u njega preljevati.


Eto valjda sam ti pomogao s svojim malim i nedavnim iskustvom :)

Offline Ars

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1702
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
plan za 200L
« Odgovori #3 u: Kolovoz 21, 2006, 14:55:00 poslijepodne »
cirkulacija bi IMO trebala bit 20-30x

Offline Ars

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1702
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
plan za 200L
« Odgovori #4 u: Kolovoz 21, 2006, 14:56:00 poslijepodne »
naravno kad pričamo s aquascapeu s živim kamenjima, tvrdim koraljima, itd..

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
plan za 200L
« Odgovori #5 u: Kolovoz 21, 2006, 15:10:00 poslijepodne »


Slazem se, zato sam i napisao da je bolje staviti vise. Ali ono u knjigama i ako se traze neke generic informacije uvijek ce pisati 10X. Mozda grjesim. Mozda sam krive knjige citao :)


A za njega ako ce samo jednostavne ribe i koralje drzati mislim da je to ok.

Offline ZGoda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 329
plan za 200L
« Odgovori #6 u: Kolovoz 22, 2006, 10:17:00 prijepodne »
Rupe sam naručio 2×40mm za bulkove koje sam uzeo kod Blue-a. Još ću vidjet da li ću obije koristit za odvod...

Vjerojatno sam se dogovorio za skimmer... Biti će Deltec AP600. Zbog njega ću morat skidat doljnju policu na stalku i stavit sump na pod. Visina stalka će tada biti oko 75cm. Valjda mi je to dosta, skimmer je 60cm.

Sump sam mislio napravit 50×35×40v (cca 70L) tak da mi zauzima pola mjesta u stalku a u drugoj polovici bi stajao filter i kante za izmjenu vode i ostale stvarčice za akvarij.

Pumpe sam mislio staviti 2 stream 2400 L/h (marea ili tunze, još nisam siguran). Za povratnu pumpu se isto nisam još odlučio.

Trenutno me nema u Hrvatskoj, pa će to sve pričekati dok se vratim, a i da pare od kredita sjednu na račun  


Zagreb-Savica/Hrvatska

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
plan za 200L
« Odgovori #7 u: Kolovoz 22, 2006, 13:04:00 poslijepodne »
Zlać... možda bi bila dobra solucujia da uzmeš jaču povratnu pumpu 0d 3000l/h i spojiš na to SCWD??
Možda ga Blue još ima u ponudi...
Pa ako ti to nije dosta protoka, lako kasnije dodaš 1 turbelu, no mislim da češ bit zadovoljan...

Što se tiče skimmera, nisam upoznat sa njime ni sa cijenom, al možeš isto tako probat i sa rezervom koja je relativno jeftina, beast400p skimmer, taman za tvojeg 200litraša...


Offline ZGoda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 329
plan za 200L
« Odgovori #8 u: Rujan 13, 2006, 10:31:00 prijepodne »
Mali update:

Stigao je akvarij... Rupe jesu 40mm, za bulkove od 32mm. Mislio sam složit durso sistem preljeva na jednu rupu, a drugu koristiti za povrat.

Imam pitanje vezano za cijevi... Koje uzeti? vidio sam u Pevecu one sive za kanalizaciju, ali mi se više sviđaju one bijele ili one zelene. Zelene i sive mi imaju malo lufta kad ih gurnem u bulk, dok je bijela malo preširoka i ne ide u bulk... Koje vi koristite i kako to zadihtat? Da li cijevi lijepite na koljena, t komade i sl. ili je to dovoljno nataknut jedno na drugo? Zelene mi se najviše sviđaju, ali za bijele postoji plastični ventil pa niasm još siguran koje ću koristiti... Možda zelene u akvariju a ispod bijele.

Uzeo sam i neke pumpe... Eheim1260 (2400L/h) za povrat iz sumpa i 2 marea stream 3200. Stina da li misliš da bi ova eheim bila dovoljna za SCWD i da li bi to bio dovoljan protok za ovaj akvarij? Možda još i uzmem SCWD pa izbacim Marea stream pumpe ili kombiniram jedno i drugo...

Skimmer Deltec AP600 mi je na kraju ipak izmakao, tako da to još moram riješit. Kad kupim skimmer, krenut ću u razmišljanje o sumpu.

Bio sam danas u Kalistu i uzeo prigušnicu za 2×39W T5. Ugodno sam se iznenadio kad sam vidio da je pojeftinila. Ne znam da li smijem reći cijenu, pa to može na PM ili ako administratori odobre stavim naknadno.

Lampe sam uzeo one ATI aquableu plus i special i 2 T8 coralstar, a razmišljam da možda odmah dodam i još 2 T5.

Za sada toliko. Svaki komentar i prijedlog je dobrodošao.
Zagreb-Savica/Hrvatska

Offline Ars

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1702
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
plan za 200L
« Odgovori #9 u: Rujan 13, 2006, 10:39:00 prijepodne »
vezano za te cijevi.. baš sam prije dan dva gledao u peveca što ima.. te bile su mi izgledale ok, imaju i koljena i ventile za njih pa ne trebaš tražit okolo dodatke i nastavke.. ako se ne varam postoje baš lipila za te cijevi, trebalo bi bit u peveca isto..

vezano za pumpe.. ja bi ostavio baš kako si napisao: Eheim1260 (2400L/h) za povrat iz sumpa i 2 marea stream 3200.

SCWD ne bi stavlja na 200L akvarij.. SCWD mi je više za manje akvarije gdje je glavna cirkulacija spojena na njega.. umisto marea pumpi imaš i tunze stream pumpe s kontrolerom i to je najbolji pogodak po meni za veće cirkulacije i postizanje ovog efekta kojeg želiš s SCWD

ATI su dobre lampe (koliko sam čitao - s njima još nemam praksu).. računaj da ti bude u finalu oko 1W po litri ako želiš držat i laganije i teže koralje.. i da.. ja bi stavljao sve T5..


Offline ZGoda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 329
plan za 200L
« Odgovori #10 u: Studeni 06, 2006, 11:16:00 prijepodne »
Balkon je finiširan, sad mi preostaje slaganje akvarija  

Mislim da ću uzeti na kraju one bijele cijevi, moram samo provjeriti dimenzije... Čini mi se da mi je ta bijela cijev bila preširoka zadnji put kad sam nosio bulk u Pevec (ali mi to nema baš puno smisla jer pretpostavljam da su dimenzije standardne 32mm).

Primijetio sam problem s rupama na akvariju za bulkove, skroz su mi na knap i ne mogu normalno ugurat bulk. Da li znate da li bi se brušenjem nekim brus papirom dalo malo proširiti rupu? Ili da možda malo zbrusim bulk, ali me strah da ne zeznem navoje...

Trebao bih uzeti i onu plavu foliju za zadnje staklo pa ako može neka informacija gdje to uzeti...

Skimmer još nisam uzeo, razmišljam o aqua medic turboflotoru. Kad uzmem skimmer složit ću sump. Za početak za probu sam mislio koristit neku kantu u kojoj će biti povratna pumpa...

Lampe moram pospajati... Uspio sam otvoriti juwel poklopac tak da unutra planiram ugurati dvije prigušnice i 4 T5 lampe, samo trebam osigurati da to sve bude vodotjesno i da na nekaj liči...

I sve u svemu to je to... Još malo soli, destilirane vode, neki testovi koji mi fale i nadam se ovaj mjesec ili najkasnije ove godine da ću imati more na balkonu!

  Edited by: ZGoda
Zagreb-Savica/Hrvatska

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
plan za 200L
« Odgovori #11 u: Studeni 06, 2006, 16:12:00 poslijepodne »
Uzeo sam i neke pumpe... Eheim1260 (2400L/h) za povrat iz sumpa i 2
marea stream 3200. Stina da li misliš da bi ova eheim bila dovoljna za
SCWD i da li bi to bio dovoljan protok za ovaj akvarij? Možda još i
uzmem SCWD pa izbacim Marea stream pumpe ili kombiniram jedno i
drugo...


Mislim da je to OK pumpa za SCWD i smatram da je SCWD odličan za akvarij do 200litara... dapače puno bolje riješenje po meni od tunze-a i kontrolera, kad se pogleda veličina akvarija i cijena koja je potrebna da se kupi tunze sa kontrolerom...

Što se tiče skimmera, ja ti prodajem onog dymax-a, al u biti imam kupca u SLO... samo treba otič u SLO, a neda mi se

Plavu foliju sam ti kupio u malo dućanu na čošku kod NOVOG kvatrića u zgradi... kut prema belugu kaj gleda...

Cijevi imas u ferotermu, moram i ja ic po svoje cijevi...

Ja bi izbacio T8 lampe i stavio T5, al kaj je tu je, ak si investirao, nek gore sad prvih 12mjeseci...

Kaj se tiče bulkova, to je zajebano - nabi čekićem, neznam, nebi brusio navoje da ne sjebeš kad buš namatao navoj... možda da samo jedan dio tamo gdje je staklo izbrusiš?
Tamo nema veze navoj, ali onda opet to je samo 1cm, neznam dal bi to kaj pomoglo....



Offline ZGoda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 329
plan za 200L
« Odgovori #12 u: Studeni 06, 2006, 19:48:00 poslijepodne »
@Stina: lampe jesu 4×T5   ... samo ih još trebam pospajat.

Nikak da nađem žice 0,5 do 1,0 pune, razmišljam o nekim vodonepropusnim uvodnicama za kabele ali ne mogu nać dovoljno male za kabel od nekih 6mm.

Inače jeste li primijetili da te uvodnice jako podsjećaju na bulkhead? Link

Edited by: ZGoda
Zagreb-Savica/Hrvatska

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
plan za 200L
« Odgovori #13 u: Studeni 06, 2006, 20:30:00 poslijepodne »
Da al dođe 50kn i nije baš laka za prispojit na cijev... Brada je našao 12žilni kabel i njega je koristio ako se nevaram... a kalisto ima 0,5-1,0 pune - znam jer sam tam ja sebi kupil...

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
plan za 200L
« Odgovori #14 u: Studeni 06, 2006, 21:43:00 poslijepodne »
Mozes slobodno izbrusiti bulk sa finim brusnim papirom ,nista mu nece biti .
 

Offline ZGoda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 329
plan za 200L
« Odgovori #15 u: Studeni 07, 2006, 10:57:00 prijepodne »
Problem rupa je riješen s brus papirom smotanim u tuljac i višesatnim brušenjem rupa na staklu... Sad bulkovi taman sjedaju u rupu, ali je danak platilo staklo overflow boxa koje je izgrebano što i nije tako bitno...

I mislio sam otić u kalisto vidjet za žice, a možda i ja na kraju uzmem neki širi kabel, bar će bit mjesta za nadogradnju   .

Slijepio sam i češalj koji sam dao napraviti u Novoj Firmi. Lijepo izgleda, postat ću slike kad ih prebacim na komp. Strah me samo da je malo previsok... Rupe kreću nekih 3 cm od vrha akvarija.

Dobio sam ideju o modifikaciji bulka koja bi, čini mi se, olakšala rad s bulkovima i omogućila smanjenje overflow boxa... Onaj nepomični dio bulka bio bi u sredini, tako da se cijev šarafi s jedne strane, a na staklo s druge. Na taj način bi se prvo mogla našarafiti cijev na bulk pa sa njom gurnuti bulk u box i prišarafiti ga na staklo s donje strane. Ne bi se više moralo gurati ruka skroz do dna uskog boxa... Jedino ne znam kako to izvesti u DIY verziji, ovo bi prije bio prijedlog proizvođaču. Što vi mislite o tome?


Zagreb-Savica/Hrvatska

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
plan za 200L
« Odgovori #16 u: Studeni 07, 2006, 14:04:00 poslijepodne »
Problem rupa je riješen s brus papirom smotanim u tuljac i višesatnim brušenjem rupa na staklu... Sad bulkovi taman sjedaju u rupu, ali je danak platilo staklo overflow boxa koje je izgrebano što i nije tako bitno...

Sad je kasno ali mislio sam da izbrusis bulkhead ,plasticni dio tj navoje a ne rupu u staklu .Meni je za to trebalo 5 minuta po bulkheadu ,bulkhead ima duboke navoje i ako se skine pola ili 1 mm sa tih navoja to nista ne smeta .Samo se bulk zamota u brusni papir i okrece da se ravnomijerno izbrusi po cijeloj duzini .
 

Offline ZGoda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 329
plan za 200L
« Odgovori #17 u: Studeni 08, 2006, 10:28:00 prijepodne »
Bio sam jučer u Pevecu i još se jednom uvjerio da 5/4" bijela cijev ne ide u bulk   . Cijev se prodaje u komadu od 3m, koljena i ventil ne sijedaju onako lijepo kao kod manjih dimenzija cijevi (znači mora se lijepiti), kad spojim koljena izgleda mi veće nego što sam ja to zamišljao...

Mislim da ću na kraju ipak koristiti sive 32mm za kanalizaciju. Čini mi se najjeftinije, koljena mi više ne izgledaju tako velika, a overflow ću ionako probat sakrit s kamenjem... Jedino me sad zanima da li je potrebo stavljat ventil(e) na te cijevi, kako ih spojiti i koje vi stavljate?

Stina, ajd se javi da popričamo malo o tim cijevima i da možda odemo zajedno do feroterma...
Zagreb-Savica/Hrvatska

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
plan za 200L
« Odgovori #18 u: Studeni 08, 2006, 16:46:00 poslijepodne »
češalj original dođe 70kn, nadam se da nisi DIY platio više... inače od vodilice za žicu možeš dobit najjeftiniji češalj...
ako je previsok, zaljepi ga bočno na overflow, a ne okomito...

....feroterm budemo riješili skup onda u petak.


Offline ZGoda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 329
plan za 200L
« Odgovori #19 u: Studeni 08, 2006, 17:59:00 poslijepodne »
Češalji i okvir za oko dna akvarija me došlo 100kn, a ovaj češalj mi se više sviđa od onog crnog...

Zagreb-Savica/Hrvatska

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
plan za 200L
« Odgovori #20 u: Studeni 08, 2006, 18:07:00 poslijepodne »
hmm..čini mi se malkice previsok u kombinaciji sa širinom rupa...al opet, ovisi o protoku...

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
plan za 200L
« Odgovori #21 u: Studeni 08, 2006, 18:26:00 poslijepodne »
Ako si ti sretan - i ja sam sretan!
JE , mogao bi biti previsok, ali ga uvijek naknadno možeš zaljepit bočno, iako če bit malo zezancije kad voda bude unutra, al nebrigaj, sve se može!

Jedina mana za sada bi mogla bit da ti voda tu i tamo curkne preko akvarija - što zna bit itekako iritantno... bumo vidli...


Offline Mario_B

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 152
  • Dob: 53 Lokacija: South of Heaven
plan za 200L
« Odgovori #22 u: Studeni 08, 2006, 19:47:00 poslijepodne »





hmm..čini mi se malkice previsok u kombinaciji sa širinom rupa...

Da, lako moguce, no ukoliko zbilja tako nije strasno jer sto mozes uciniti jest isprobati ga kako radi te ukoliko je zbilja previsok ugasiti povratnu pumpu i ispustiti vodu desetak cm iz displeja i popraviti stvar.. Cesalj ti je puno bolje umijesto na top overflowa zalijepiti bocno, na njegove stijenke , tako dobijes na unutarnjim stranicama slivnika jednu stepenicu po kojoj voda sklizi, umijesto da se slijeva. Todobro amortizira buku, bude slivnik dost tisi, ;)





Offline ZGoda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 329
plan za 200L
« Odgovori #23 u: Studeni 08, 2006, 19:47:00 poslijepodne »
Rupe su oko 3,5mm široke. Nadam se da bu ok, jer mi se neda baš to skidat i ponovo lijepit silikonom  

A da ne velim da ako ga budem lijepio bočno onda mi dimenzija više ne odogvara (što se pretpostavljam da riješiti s malo više silikona).

Pumpa je eheim 1260 (2400 L/h) + filter fluval204 kojem sam usis isto mislio u box stavit...Edited by: ZGoda
Zagreb-Savica/Hrvatska

Offline Mario_B

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 152
  • Dob: 53 Lokacija: South of Heaven
plan za 200L
« Odgovori #24 u: Studeni 08, 2006, 20:02:00 poslijepodne »
Nadam se da bu ok, jer mi se neda baš to skidat i ponovo lijepit silikonom

Jasno, hehe, no zlu ne trebalo, ukoliko ce mti se ciniti prebucnim ili previsokim uvijek postoji alternativas,

ide jedna fotkada vizualiziram "stepenicu"