Travanj 28, 2024, 01:44:40 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Problem s ramirezom  (Posjeta: 3740 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zdgrunf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb, Špansko
Problem s ramirezom
« u: Siječanj 18, 2011, 14:21:04 poslijepodne »
AKVARIJ:
-   dimenzije/litraža, 80*32*45 = 95L
-   temperatura, 26°c
-   parametri vode: pH, NO2, NO3, GH i KH  - PH 7,6; NO2 =0; No3 oko 50 (EI gnjojenje) ; GH i KH = Zagrebačka tvrda voda
-   vrijeme od pokretanja akvarija,   8 mjeseci
-   kad su nakon pokretanja akvarija useljene prve ribice,    nakon mjesec dana
-   koliko često i koliko mijenjate vode - tjedno 50 %
-   da li prilikom izmjene vode usisavate dno akvarija - uvijek
  
FILTER:
-   model filtera (unutrašnji ili vanjski) i koliki je protok (koliko litara/sat)    - Eheim 2213, 440L/h
-   način i periodi čišćenja filter materijala   - mjesečno, u akvarijskoj vodi
-   što imate od filter materijala u akvariju (spužva, aktivni ugljen, keramika, vata...)   - keramički valjci, spužva, eheim supstrat pro

OSTALA OPREMA:  
-   panjevi i kamenje te ima li sluzi na panju ili na kamenju i podlozi?   jedan panj, nema sluzi
-   grijač - 26°c
-   pumpa za zrak   - ugašena zbog CO2
-   CO2 sustav – kakav   - DIY
-   koju kemiju dodajete u akvarij? (Gnojiva za biljke, sredstva za pripremu vode i dr.) - EI sistem gnjojenja

STANOVNICI:
-   popis vrsta riba i broj pojedinih primjeraka   - 20 neonki, 1 ancistrus, 2 sijamca, 2 ramireza
-   starost ribica    - par mjeseci
-   ima li potencijalnih „terorista“   - ne
-   hranjenje – koliko često hranite ribe i kojom hranom (da li je prošao rok trajanja)   - jednom dnevno, nedjeljom post

PROMJENE:
-   promjene u akvariju u zadnja 2 – 3 tjedna (nove ribice, biljke, oprema)   - prije 2 dana kupljena 2 ramireza
-   promjena kvalitete vode (zamućenje, miris) - ništa
-   da li vam trunu (propadaju) neke biljke - ne

SIMPTOMI:
-  detaljan opis simptoma - jučer uočena točkica izrazito crvene boje na tijelu jednog ramireza - ženke. Točkica je 2x2 milimetra i čini mi se kao da je malo ispupčena, jutros se pojavila još jedna takva na drugoj strani ribice
-  promjene na koži, na perajama ili škrgama, očima... - osim točki ništa drugo
-  da li uzima hranu, disanje, ponašanje (da li se sakriva...) - jutros se usporeno giba
-  kakav izmet imaju ribe (normalan ili končasto sluzavi ili končasto zamučeno-bijeli ili...) - ne znam
-  kad su se simptomi prvi puta uočili   - jučer
-  pokušaj liječenja, kojim lijekom/lijekovima   - još ne
-  koliko je ribica bolesno, da li je bilo uginuća?   - 1 ribica
-  stanje ostalih stanovnika - ok

Nemam fotografije, kad dođem danas s posla probat ću fotografirati.

Pozdrav
« Zadnja izmjena: Siječanj 18, 2011, 14:47:15 poslijepodne od zdgrunf »

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Problem s ramirezom
« Odgovori #1 u: Siječanj 18, 2011, 15:21:12 poslijepodne »
Samo da nadopunim ovaj upitnik sa malo više informacija koje mi je kolega poslao na PP a iz razloga da nas se što više upozna sa ovim problemom koji nije toliko čest u akvaristici:

"Vodu mijenjam svaki tjedan, zadnja izmjena jučer, pipovača + FFM - razlika je minimalna, uvijek je ulijevam da bude oko 25-26°c kako je i u akvariju.
Vrećica je potopljena u akvarij na pola sata, zatim sam miješao vodu u vrećici s onom iz akvarija, nakon još pola sata pustio sam ribe u akvarij.
Tad asm primjetio problem da su obje otišle na površinu i dahtale kao da dišu zrak - ugasio sam Co2 i upalio aeraciju - nakon toga su se normalno ponašale"

S obzirom da nisam vidio fotografije posumljao sam na Bolest mjehurića plina i napisao sam slijedeće:

Tvoje su ribice dobile bolest (ja bih više rekao poremečaj) koji se zove Fish Gas bubble ili bolest mjehuriča plina.

Naime zbog nagle i veče promjene vode dolazi do velike (za ribe) razlike u tlaku tako da se u površinskom sloju kože formiraju mjehuriči ispunjeni plinom a nekada zna u njima zbog pucanja kapilare doči i sukrvica.

Za liječenje bi se ribe trebale odvojiti u karantenu s jakom aeracijom, izgasiti svjetlo a da ne bi nakon pucanja mjehuriča došlo do upale ne bi bilo zgorega u karantenu sipati propisanu dozu nekog antiseptika recimo Bactopura.

Molim te prije prebacivanja riba u karantenu probaj uslikati što kvalitetnije te mjehuriće i pošalji ih ili pak otvori temu pa da pratimo tijek oporavka. Pozdrav.

Offline zdgrunf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb, Špansko
Odg: Problem s ramirezom
« Odgovori #2 u: Siječanj 18, 2011, 23:24:17 poslijepodne »
Evo nadopuna.
Proveo sam popodne promatrajući akvarij. Ramirez koji ima te dvije točke miruje u sjeni. U jednom trenutku se približio staklu pa sam to mogao bolje promotriti.
Izgleda kao da je jedna ljuska odmaknuta od tijela i da je ona crvena i i spod nje - ljuske. Ista stav se nalazi na obje strane iste ribice.
Drugi ramirez nema takve točke, ali sam primjetio da ima jedno područje ispod leđne peraje koje kao da ocrtava nešto - malo je kontura drugačija. Bojim se da bi i on sutra mogao nešto imati na tom mjestu.
Prilažem fotografije, nadam se da su dovoljno dobre.
Napomena, ramirez je jučer, nakon 2 dana kod mene, prije promjene vode imao tu točku. Jutros se ukazala i druga. Ti ramirezi, za koje se nadam da je jedno muško, a drugo žensko se odlično slažu, nema natjeravanja, uvijek su zajedno i lunjaju po akvariju.

Jedino što mi pada na pamet da sam proteklih dana radio je da sam izvadio dio bilja jer mi je akvarij bio pretrpan biljkama - možda je i to problem jer nisam odmah nakon tog mijenjao vodu? Inače uvijek usisavam kod promjene vode.

Nove ribe su jedino ti ramirezi, prije toga sam pred nekih mjesec - dva nabavio dvadesetak neonki - one su iz Austrije, dio njih mi izgleda iskreno zakržljalo, valjda su zato i bile jako povoljne - 4€ 10 komada.

Trenutno mi više ništa ne pada na pamet, osim da mi nije jasno kog vraga mene ove bolesti stalno napadaju, svaki tjedan mjenjam pola vode, usisavam, hranim listićima, granulama, smrznutom hranom, dodajem vitamine, FFM što još treba da akvarij bude zdrav?

Prve dvije fotografije su od ženke - barem mislim da je, a treća je od mužjaka.

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Problem s ramirezom
« Odgovori #3 u: Siječanj 19, 2011, 10:30:14 prijepodne »
Na prvoj i drugoj fotki me ovo sliči na Hemoragičnu septikemiju ili na Riblju tuberkulozu.

Naime, ovo nisu mjehuriči kako si prvotno kazao već su ovo rane. Te rane su mogle nastati prilikom hvatanja ribe mrežicom u Pet shopu pa ako je to tada će se ribe uz dodatak FFM-a i vitamina same zaliječiti tijekom tjedan dana. Naime, najviše me brinu potkožna krvarenja u koži ženke a najviše me brinu jer znam kako izgleda Riblja tuberkuloza i Hemoragična septikemija u prilogu ću poslati nekoliko fotki pa sam usporedi.

Sve u svemu ja bih ribe odvojio u karantenu i kroz nekoliko dana bih jedan dan usuo FFM a drugi vitamine i nadam se da će se ribe oporaviti a ako ne idemo na liječenje antibioticima.

Evo fotke a ti javljaj i foto-dokumentiraj sve promjene, pozdrav

Offline zdgrunf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb, Špansko
Odg: Problem s ramirezom
« Odgovori #4 u: Siječanj 19, 2011, 10:40:43 prijepodne »
Prekjučer sam mijenjao vodu, dodao duplu dozu FFM-a, jučer vitamine u hranu, sad nova vijest, ribica je umrla :(
Stomak joj je bio napuhan - možda to nešto znači?

Ovako kad gledam fotografije, pogotovo ove prve, ima neke sličnosti, samo što je kod mene na ribici bila jedna točka drugi dan, te druga točka na drugoj strani tijela treći dan. Ovo rozo područje stomaka je od kupovine na ribici, dakle dok je još plivala u trgovini. No, psvejedno, prve dvije fotografije imaju sličnosti, samo nije bilo tako drastično.

Ono što kažeš da su potkožna krvarenja je meni teta u trgovini rekla da je to ženka i da one imaju rozi/crvenkast stomak. Po tome, moguće je da je ribica ranije bila zgnječena ili nešto slično prilikom vađenja iz akvarija, nje ili neke druge?


« Zadnja izmjena: Siječanj 19, 2011, 10:45:14 prijepodne od zdgrunf »

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Problem s ramirezom
« Odgovori #5 u: Siječanj 19, 2011, 11:00:39 prijepodne »
Ovo je već postalo vrlo ozbiljno.

Iste probleme ima i kolega Jingo pa odmah pročitaj njegov post i uključi se u raspravu: https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=53236.15

Gdje si kupio ribe?

Dok ne budemo 100% sigurni za svaki slučaj kada nešto radiš u akvariju koristi rukavice a opremu koju si koristio u akvarijskoj vodi nakon upotrebe operi sa deterđentom ili prokuhaj.

Na žalost bojim se da je ipak u pitanju Riblja tuberkuloza pa je jako bitno da saznamo gdje su kupljene ribe i odakle su došle (Singapur, Indonezija ili domaći uzgoj...).

Offline zdgrunf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb, Špansko
Odg: Problem s ramirezom
« Odgovori #6 u: Siječanj 19, 2011, 11:18:45 prijepodne »
Ovo je već postalo vrlo ozbiljno.

Iste probleme ima i kolega Jingo pa odmah pročitaj njegov post i uključi se u raspravu: https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=53236.15

Gdje si kupio ribe?

Dok ne budemo 100% sigurni za svaki slučaj kada nešto radiš u akvariju koristi rukavice a opremu koju si koristio u akvarijskoj vodi nakon upotrebe operi sa deterđentom ili prokuhaj.

Na žalost bojim se da je ipak u pitanju Riblja tuberkuloza pa je jako bitno da saznamo gdje su kupljene ribe i odakle su došle (Singapur, Indonezija ili domaći uzgoj...).

Pročitao sam temu od kolege, zadnja fotografija koju je postavio na kojoj je točku označio s brojem 3 je rekao bi identična.
Ribe sam kupio kao i sve do sad u Aqua terri.
Ovo s rukavicama, uffff, što da kažem, naravno da ih nisam koristio i imam jednu porezotinu na prstu.

Što da dalje radim? Promatrat ću svakodnevno stanje riba, drugo valjda ništa ni ne mogu.

Offline biosvera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1357
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: samobor
Odg: Problem s ramirezom
« Odgovori #7 u: Siječanj 19, 2011, 11:19:51 prijepodne »
meni se čini da imaju u zagrebu i u sarajevu istog dobavljača koji prodaje bolesne ribe  >:(

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Problem s ramirezom
« Odgovori #8 u: Siječanj 19, 2011, 11:25:36 prijepodne »
Nazvat ću Aquateru da pitam odakle su ribe i da li i oni imaju problema.

Prst probaj dezinficirati jer je to put ulaska bakterije u tijelo a evo i per fotki kako izgleda kada bakterija riblje tuberkuloze uđe preko ranica u kožu.

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Problem s ramirezom
« Odgovori #9 u: Siječanj 19, 2011, 11:36:05 prijepodne »
Nazvao sam i kažu da su ti ramirezi uvoz iz Češke i, naravno, nisu imali nikakvih problema sa ribama uopće  :(  :D

Offline biosvera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1357
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: samobor
Odg: Problem s ramirezom
« Odgovori #10 u: Siječanj 19, 2011, 11:57:03 prijepodne »
Nazvat ću Aquateru da pitam odakle su ribe i da li i oni imaju problema.

Prst probaj dezinficirati jer je to put ulaska bakterije u tijelo a evo i per fotki kako izgleda kada bakterija riblje tuberkuloze uđe preko ranica u kožu.
ovo izgleda užasno jadni ljudi ako su se zbog toga morali odrerči akvaristike :'(može li se umrijet ot toga a aquateru ja mislim da su dobili ribe tek razboljene i da oni nisu to primjetili a pošto su brzo otišle otišla je s njima i bolest :(

Offline zdgrunf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb, Špansko
Odg: Problem s ramirezom
« Odgovori #11 u: Siječanj 19, 2011, 12:38:52 poslijepodne »
Nazvao sam i kažu da su ti ramirezi uvoz iz Češke i, naravno, nisu imali nikakvih problema sa ribama uopće  :(  :D

Uvijek postoji opcija da je bolest postojala/postoji u mom akvariju. Ako da, da li se tako brzo razvija?

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Problem s ramirezom
« Odgovori #12 u: Siječanj 19, 2011, 12:46:32 poslijepodne »
Ova je riba očito stigla več bolesna u tvoj akvarij a stres zbog lovljenja, transporta i drugačijeg kemizma vode slomila je njen imunitet i bolest je buknula...

Kakterije koje izazivaju ovu bolest vole nečistu vodu tako da ti i dalje redovito mijenjaj 50% vode te ju održavaj čistom i urednom tako da tada gotovo da nema izgleda za zarazu drugih riba...

Offline zdgrunf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb, Špansko
Odg: Problem s ramirezom
« Odgovori #13 u: Siječanj 19, 2011, 14:15:59 poslijepodne »
Ova je riba očito stigla več bolesna u tvoj akvarij a stres zbog lovljenja, transporta i drugačijeg kemizma vode slomila je njen imunitet i bolest je buknula...

Kakterije koje izazivaju ovu bolest vole nečistu vodu tako da ti i dalje redovito mijenjaj 50% vode te ju održavaj čistom i urednom tako da tada gotovo da nema izgleda za zarazu drugih riba...

Sad me više brine ja i moja obitelj, imam doma trudnicu i malo dijete, a ja i supruga smo u doticaju s akvarijem i njegovim sadržajem. Ja ću i dalje gledati i javljati nove pojave pogotovo zbog ovog:
http://www.reefkeeping.com/issues/2003-07/sp/feature/index.php

 Zanima me ako ponovno na nekoj od riba primjetim nešto slično gdje mogu odnijeti ribu da naprave analizu i utvrde što je? Veterinarski fakultet u Zagrebu pretpostavljam?

Možeš li pogledati ovu temu, to je izvorno njemački forum, stavio sam prijevod na engleski. Čovjek je imao identičnu crvenu točku koju je izliječio s baktopurom:
Eng:
http://translate.google.com/translate?js=n&prev=_t&hl=hr&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&sl=de&tl=en&u=http://www.aquaristik-live.de/krankheiten-f6/dringend-hilfe-benoetigt-platy-hat-roten-fleck-t48410.html
Deu:
http://www.aquaristik-live.de/krankheiten-f6/dringend-hilfe-benoetigt-platy-hat-roten-fleck-t48410.html

Hvala
« Zadnja izmjena: Siječanj 19, 2011, 14:32:24 poslijepodne od zdgrunf »

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Problem s ramirezom
« Odgovori #14 u: Siječanj 19, 2011, 14:57:03 poslijepodne »
Da na onoj slici iz njemačke je slična crvena pjega. Kod tvoje me ribe tješi više stvari jedna od njih je to da postoji velika mogučnost da je sa te strane ipak ozljeda ribe koje je ova dobila prilikom nestručnoh hvatanja, možda ne pred tobom več prije za nekog drugog kupca pa je nekako pobjegla i nije uhvačena ali je ostala ozlijeđena...

Druga stvar je kod tebe ta što vodu održavaš čistom i urednom a to sam već rekao da jako smeta ovim bakterijama.

Treče jeste to da ta bakterija ulazi kroz ožiljke na koži i nema intenciju brzog širenja po organizmu a mogu oboljeti samo ljudi kojima je pao imunitet i makrofagi više ne mogu bakteriju držati u granulomima.

Sukladno navedenom, nema nekog velikog straha ali treba biti pažljiv prilikom brčkanja ruku u akvariju a posebice jer ovo kod tvojih riba vjerojatno i nije Tuberkuloza.

Pustimo još par dana, ja vjerujem da će FFM i vitamini učiniti da se stanje potpuno sredi. Pozdrav

Offline zdgrunf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb, Špansko
Odg: Problem s ramirezom
« Odgovori #15 u: Siječanj 23, 2011, 00:16:38 prijepodne »
Agonija u mom akvariu se nastavlja. Nažalost nisam se uspio prije javiti na forum zbog prilično zeznute životne situacije u kojoj se nalazim.

Dakle, dan nakon što je umro ramirez, ujutro sam našao i drugog mrtvog. Večer prije je normalno jeo, nije imao nikakve znakove kao prvi, nije se skrivao od svjetla, ukratko meni ništa nije upučivalo na to da bi mogao umrijeti.

Večeras sam primjetio 2 neonke koje su sigurno bolesne. 985plavi nadam se da će ti njihove fotografije pomoći utvrditi što je to s mojim akvarijem.
Prva neonka je napuhana što se jasno vidi na fotografiji te je izgubila boju, druga je isto tako napuhana, ali malo manje te ja samo u predjelu pored glave izgubila boju te  ima nekakvu kvržicu na predjelu između stomaka i glave, jedan kružni dio nema boje. Ne želim se više igrati, a ni mužiti ribe te sam obje eutanizirao.

Ostale ribice izgledaju ok, uključujući i 3 octocinslusa, 1 ancistrusa, 6 tetri  i sad 20 neonki.

Ja i dalje mijenjam vodu, trošim FFM i vitamine ko blesav, a ovo ne prestaje. Sad lagano razmišljam o nekom gadnom lijeku ili sterilizaciji akvarija i bacanja u ciklidne vode.

Slijede fotografije mrtvog ramireza, neonke koja je izgubila boju te na kraju ove koja ima samo bijelu fleku bez boje. Ove točkice su Co2.

Plavi, spašavaj!

Offline silvitara

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 197
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Novi Zagreb
Odg: Problem s ramirezom
« Odgovori #16 u: Siječanj 23, 2011, 10:40:55 prijepodne »
A joooj...
Baš loše, pogotovo jer se spominje rib.tuberkuloza koja se može prenijeti na ljude :(
Plavi nije spomenuo ali nekako mi se čini da ti je preslaba filtracija(ako se ne varam 440l/h za 95l), možda i tu leži dio tvojih problema.
Ja u svome 70l imam unutarnji filter protoka 560l/h i još jedan mali filter 200l/h.
Imala sam ramirezze i nj.je teško liječiti jer su osjetljivi na lijekove. Kada je lijek preslab, ne pomaže, kad je prejak ribica umre u roku par sati(nažalost meni se to dogodilo). Naravno ovisi i u kakvom je stanju ribica, koliko je bolest uznapredovala...

Strpljenje je moć. S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila.

Offline zdgrunf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb, Špansko
Odg: Problem s ramirezom
« Odgovori #17 u: Siječanj 23, 2011, 17:00:31 poslijepodne »
Ne znam što onda da stavim, filter za bazen, ovaj je deklariran za akvarije do 250L, radi se o ovom filteru:
http://www.eheim.de/eheim/pdf/de/anleitungen/afilter/2213_classic.pdf



Offline apis

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 301
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Novi Grad,RS,BiH
    • www.szrapis.com
Odg: Problem s ramirezom
« Odgovori #18 u: Siječanj 23, 2011, 22:51:22 poslijepodne »
onda je kod tebe u akvariju cunami.boze moj
Pcelarstvo Kovacevic,proizvodnja opreme za pcelarstvo

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Problem s ramirezom
« Odgovori #19 u: Siječanj 24, 2011, 11:09:53 prijepodne »
Ovako, malo sam razmišljao što bi mogao biti uzrok ovakvoj situaciji u tvom akvariju i onda sam se sjetio da nam nisi napisao podatke sa kojim makroelementima gnojiš svoje bilje, odnosno, da li svo gnojivo ubaciš odmah nakon promjene vode ili kombiniraš tako da jedan dan ubaciš jednu trečinu tjedne doze makroelemenata a drugi dan jednu trečinu doze mikroelemenata? Uz navedeno napiši nam koliko ppm-a dodaješ pojedinih makroelemenata.

Naime, kada sam uzeo u obzir da imaš jako tvrdu vodu (Zagrebačka) te da su nitrati i nitriti u vrlo tvrdim vodama OTROVNI, vjerujem da su ti Ramirezi uginuli upravo zbog toga jer nisu bili postupno privikavani na velike koncentracije makroelemenata koje dodaješ u vodu.

Prema fotografijama Ramireza rekao bih da se radi o trovanju nitratima i nitritima jer je njihova karakteristika da se u tvrdim vodama apsorbiraju u krvi a ulazeči kroz škrge. Kada se to dogodi, krv potamni i dobije čokoladno-smeđu boju ('Brown blood syndrome'). Hemoglobin, koji je odgovoran za prijenos kisika kroz tijelo spaja se sa nitritima i mijenja oblik u methemoglobin. Methemoglobin nije sposoban za transport kisika u krvi i kao rezultat toga javlja se methemoglobinemija, odnosno, krv dobije smeđu boju i ne može prenositi dovoljnu količina kisika i ribe se zapravo guše.

Ova blijeda boja na neonkama može biti znakom viška Kalija a istovremeno nedostatka kisika u tkivu ribe a što upučuje na to da je narušen odnos Kalij- Natrij pumpe u krvi. Naime u vodu dodaješ previše makroelemenata a nedovoljno Natrija tako da je narušena ravnoteža normalnog funkcioniranja organa i cjelokupnog organizma ribe...

Upravo zbog narušenog mehanizma Natrij-kalij pumpe ali i osmotske ravnoteže u izmjeni tekučina dolazi do oslabljenog rada bubrega te do njihovog zatajenja a što opet dovodi do poremečaja nakupljanja tekučine u tijelu ribe (Ascites) ili pak do ireverzibilnog nakupljanja tekučine (Trbušna vodenica)...

Da zaključim. Ja bih svakako ubuduće malo smanjio količinu ppm-a pojedinih markoelemenata koje dodajem u vodu te bih radi ravnoteže počeo dodavati nejodiranu sol (Nacl) od Sere "Ectopur"

Evo i nekoliko fotki kako izgleda trovanje nitratima i nitritima, pozdrav i molim odgovore na gore postavljena pitanja.

Offline zdgrunf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb, Špansko
Odg: Problem s ramirezom
« Odgovori #20 u: Siječanj 24, 2011, 11:36:00 prijepodne »
Prije svega hvala ti na odgovoru i trudu.
Drago mi je što si povezao gnjojenje i stanje u akvariju jer sam nedavno promijenio gnjojenje iz PPS Pro u EI sistem. Kažem drago jer meni to nije ni palo na pamet.

Nitrati i nitriti, NO3 mi je oko 50, možda i veći, ne znam točno jer ga ne mjerim često, a koristim trakice.
NO2 trakice ne pokazuju. Po tome izgleda da bio filtracija radi svoj posao, ali zbog dodavanja KNO3, NO3 mi je visok. Nisam znao da je NO3 u tvrdoj vodi otrovan :(

Gnjojim na tjednoj bazi, dan nakon promjene vode jer prilikom promjene koristim FFM. Gnjojim s KNO3 - 28ppm, KH2PO4 3ppm, uz to dodajem mikroelemente Profito.
Kalij znam i pojačati zbog stalnih rupica na polispermi, no nju više nemam takoda ću i s tim popustiti. Možda je zbog tog tjednog gnjojenja taj prvi dan koban po količini makroelemenata u akvariju? Dan prije nego li sam ubacio ramireze napravio sam izmjenu vode i ujutro gnjojio.

Super, najmanji je problem smanjiti gnjojenje, smanjit ću i rasvjetu da ne dobijem bum algi, glavno da nije sterilizacija svega.

Jedino mi je jako žao tih ramireza jer su bili prekrasni, stalno zajedno u istraživanju akvarija. Nakon neonki i ostalih, pravo otkriće za mene.

Pozdrav

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Problem s ramirezom
« Odgovori #21 u: Siječanj 24, 2011, 11:49:10 prijepodne »

Gnjojim na tjednoj bazi, dan nakon promjene vode jer prilikom promjene koristim FFM. Gnjojim s KNO3 - 28ppm, KH2PO4 3ppm, uz to dodajem mikroelemente Profito.

Čuj i ovo što si napisao da gnojiš je previše čak i za taj način gnojenja jer su preporučene količine NO3 10 do 20ppm, Fosfata do 2 ppm a Kalija 10 do 20ppm-a.

Malo smanji količine a možeš koristiti i sistem da jedan dan daješ makro a drugi mikro elemente taj se meni pokazao najučinkovitijim za bilje. Sretno.

Offline zdgrunf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb, Špansko
Odg: Problem s ramirezom
« Odgovori #22 u: Siječanj 24, 2011, 11:59:00 prijepodne »
Prije nego li krenom s ectopurum, da li će to smetati ancistrusu?

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Problem s ramirezom
« Odgovori #23 u: Siječanj 24, 2011, 14:14:48 poslijepodne »
sol smeta corydorasima, botijima i "električnim ribama". Drži se postupka opisanog u uputstvu a možeš staviti i malo manje.

Offline zdgrunf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb, Špansko
Odg: Problem s ramirezom
« Odgovori #24 u: Siječanj 25, 2011, 08:20:28 prijepodne »
- prije 3 dana sam promijenio 50% vode, dodao FFM
- prekjučer vitamini
- jučer promijenio 30% vode i dodao Ecopur, sad će draga uliti FFM

dalje ćemo vidjeti, mislim da ću nabaviti neki dobar set testera svegisvačeg...

Offline zdgrunf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb, Špansko
Odg: Problem s ramirezom
« Odgovori #25 u: Siječanj 28, 2011, 13:00:57 poslijepodne »
Mijenjam po 20% vode svaki drugi dan, dodajem malo ecopura, FFMa, vitamini... gnjojenje trenutno stagnira, točnije stavio sam mikroelemente Profito, Željezo i malo fosfata, nitrate ne stavljam do daljnjeg.
Situacija je sad ok, sve ribice na broju, helene isto tako. Kozica imam mali milion i vidim i dalje da mame koze nose pomladak ispod repa :)

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Problem s ramirezom
« Odgovori #26 u: Siječanj 28, 2011, 14:00:47 poslijepodne »
Slobodno ti možeš gnojiti i sa makroelementima ali malo manje količine.

PS. Vidio sam da su u Aquateri dobili nove ramireze ali ni Ramirezi ni druge ribe mi baš ne izgledaju sjajno.

Ubuduće kada nabaviš nove ribe prvo u karantenu cca 10 dana a onda u veliki akvarij ali ih postepeno navikavaj na režim gnojenja i promjene vode, pozdrav i sretno.

Offline Jingo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 127
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Problem s ramirezom
« Odgovori #27 u: Siječanj 29, 2011, 12:40:52 poslijepodne »
Pozdrav svima. Ovako, moram priznati da me slike tvojih neonki podsjecaju na moju neonku, koja je nakon povecanja izrasline iza glave, u donjem dijelu tijela, i pucanja iste uginula.
Kod mene je situacija trenutno relativno stabilna, preostali ramirez ne uzima hranu, zbog sumnje na riblju tuberkulozu, mijenjam vodu ko hirurg, rukavice, dezinfekcija svega prije i poslje i jos je u toku tretman protiv ich-a.
nadam se da ce nam se razbistriti voda i ribe ozdraviti.

Offline Aqua terra

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 71
  • Spol: Muški   Lokacija: HR-TOMAŠICA
Odg: Problem s ramirezom
« Odgovori #28 u: Siječanj 29, 2011, 15:47:25 poslijepodne »
pitanje:
je li moguč prijenos virusa iz hladnokrvne životinje na toplokrvnu?
i tko je to dokazao?
u tom slučaju može komarac slobodno prenositi HIV. :D
« Zadnja izmjena: Siječanj 29, 2011, 17:57:27 poslijepodne od Aqua terra »
Dobro raspoloženje neće riješiti sve vaše probleme,ali će nasekirati toliko ljudi da valja ga zadržati.

Offline veco

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1237
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Problem s ramirezom
« Odgovori #29 u: Siječanj 29, 2011, 23:20:10 poslijepodne »
Agonija u mom akvariu se nastavlja. Nažalost nisam se uspio prije javiti na forum zbog prilično zeznute životne situacije u kojoj se nalazim.

Dakle, dan nakon što je umro ramirez, ujutro sam našao i drugog mrtvog. Večer prije je normalno jeo, nije imao nikakve znakove kao prvi, nije se skrivao od svjetla, ukratko meni ništa nije upučivalo na to da bi mogao umrijeti.

Večeras sam primjetio 2 neonke koje su sigurno bolesne. 985plavi nadam se da će ti njihove fotografije pomoći utvrditi što je to s mojim akvarijem.
Prva neonka je napuhana što se jasno vidi na fotografiji te je izgubila boju, druga je isto tako napuhana, ali malo manje te ja samo u predjelu pored glave izgubila boju te  ima nekakvu kvržicu na predjelu između stomaka i glave, jedan kružni dio nema boje. Ne želim se više igrati, a ni mužiti ribe te sam obje eutanizirao.

Ostale ribice izgledaju ok, uključujući i 3 octocinslusa, 1 ancistrusa, 6 tetri  i sad 20 neonki.

Ja i dalje mijenjam vodu, trošim FFM i vitamine ko blesav, a ovo ne prestaje. Sad lagano razmišljam o nekom gadnom lijeku ili sterilizaciji akvarija i bacanja u ciklidne vode.

Slijede fotografije mrtvog ramireza, neonke koja je izgubila boju te na kraju ove koja ima samo bijelu fleku bez boje. Ove točkice su Co2.

Plavi, spašavaj!
nisam plavi ali mogu pomoći

tvoji ramirezi su iz uzgoja gdje je pomiješana krv
majka sin ili otac kčerka
to je najčešći uzrok smrti ramireza slabi imunitet i krvno srodsto

Offline Aqua terra

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 71
  • Spol: Muški   Lokacija: HR-TOMAŠICA
Odg: Problem s ramirezom
« Odgovori #30 u: Siječanj 30, 2011, 11:55:56 prijepodne »
nemora biti...
u prirodi isto nitko njima nekaže sa tom ženkom nemoj majka ti je...
samo info,kod nas su sve žive i zdrave.
uzrok je u najviše slučajeva loša voda i to u ovom slučaju je!
pročitaj gdje ta riba živi,kako se razmnožava i bude ti sve jasno.
Ove ribe su jako osijetlive na bilokoju kemikaliju u vodi i običnu sol!!!
Tvoj akvarij je pun svega i svačega....
Dobro raspoloženje neće riješiti sve vaše probleme,ali će nasekirati toliko ljudi da valja ga zadržati.

Offline Jingo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 127
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Problem s ramirezom
« Odgovori #31 u: Veljača 05, 2011, 16:56:08 poslijepodne »
pitanje:
je li moguč prijenos virusa iz hladnokrvne životinje na toplokrvnu?
i tko je to dokazao?
u tom slučaju može komarac slobodno prenositi HIV. :D

http://en.wikipedia.org/wiki/Mycobacterium_marinum
http://en.wikipedia.org/wiki/Streptococcus_iniae