Svibanj 15, 2024, 10:32:10 prijepodneNajnoviji Član: Vena

Autor Tema: Wuxal prihrana za cvijece  (Posjeta: 6877 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #25 u: Veljača 12, 2012, 18:04:52 poslijepodne »
Kako onda objašnjavaš to što Seachemov N sadržava KNO3 i ureu?
I evo obrazloženja:
Citat:
Ammonium (NH4+) is much closer in structure to an amine group (NH2) which is used to make plant proteins than Nitrate (NO3). Because of that plants are able to utilize ammonia and ammonium more easily than NO3.

Btw, urea je neotrovna sama po sebi ;)
« Zadnja izmjena: Veljača 12, 2012, 18:10:40 poslijepodne od Dellete »

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #26 u: Veljača 13, 2012, 10:04:29 prijepodne »
pa svima je stalo do novaca a tako njim je bilo vjerojatno najlakse dobiti vodotopivi dusik. samo pise dobiven derivacijom i tocne upute doziranja + testiranje.jako razlicitno nego ovo ovdje -
http://www.petrokemija.hr/Default.aspx?tabid=78#UREA   i kako da ja to doziram ako nemam tocnu recepturu? dali ima svrhe onda?
a o tome da nema pizdarija na trzistu...16$ za 50gr ugljena i tormalina..i16$ za mikrobe koje ionako imam u substratu, i tako dalje.. http://www.adgshop.com/Substrate_Additives_s/30.htm

btw..o opasnosti bi se dalo diskutirat, ali da probam pojest pa da vidim? samo su budale opasne same po sebi, a urea najsigurnija je kad stoji daleko od ruku nekog poput mene :)
-a nisu ti ni puskomitraljez ni atomska opasni sami po sebi

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #27 u: Veljača 13, 2012, 11:27:19 prijepodne »
Ne razumijem što hoćeš reći. Seachem navodi da je samo polovica totalnog N u njihovom Seachem Nitrogenu nitrat iz KNO3, ostalo je urea. Zato i kažu da kod testranja se treba uzeti u obzir da se rezultat testa podupla jer test za nitrat mjeri samo N iz nitrata, ne iz amonijaka i ostalih dusikovih spojeva.

Urea se koristi u prehrani stoke, ima je u kremama a i u nekim prehrambenim proizvodima.
Evo testiranja WHO-a na životinjama i ljudima: http://www.inchem.org/documents/jecfa/jecmono/v32je16.htm

Vjetrenjače... :)

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #28 u: Veljača 13, 2012, 15:44:37 poslijepodne »
Ne znam jel se netko buni na ureu kao takvu ili na nusprodukte koji se stvaraju njenim raspadanjem. Znamo da urea nije otrovna ali amonijak je, i to jako.

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #29 u: Veljača 13, 2012, 16:46:31 poslijepodne »
hocu reci da nije sve u prodaji samo zato sto je potrebno ili dobro krajnjem korisniku. i da nikad nijedno oruzje nije opalilo samo od sebe i u neku ruku mozemo reci da nije opasno, kao sto vreca ureje ili tnt-a nije opasna u dedinom podrumu sama po sebi dok netko nepocne prtljati s time :)
-i nekaze seachem da je ostalo urea iz vrece vec derivat uree, a sto se toga tice, nije isto 99,9% cistoce necega ili hrpa necistoca/nezeljenih tvari unutra, kakva je ova tu za polje pognojit stvarno neznam ali sigurno se mnogi proizvodi u industriji moraju debelo procistiti da bi bili sigurni u akvaristici, pa i obicna voda
-hranili su stoku i s kravljim ludilom nedavno, jel da  -? i gmo ima u prehrani, i duhan na kiosku, i morfij u medicini... pa opet to bas i negovori da je to dobro za mene, ili moj akvarij, kako vec okrenes
-nisam ja ni rekao da se nemoze koristiti, samo da se nekoristi standardno u akvaristici. a to da ce biljka prije abosrbirati nh4 umjesto no3 mi nista neznaci jer i ovako nisu previse izbirljive odkud dobivaju, a da ima razlike u rastu..bas i nema+problem kako i sto s ureom za razliku od provjerenih metoda. meni osobno se nesplati zezat a i nevidim pravi razlog zasto i nebih nikome preporucivao, ali eto..ako je tebi urea super, samo ti daj, meni svejedno. i tako nemam nikakvog interesa u tome tko ce sta koristiti pa da bi me brinulo :)

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #30 u: Veljača 13, 2012, 16:51:42 poslijepodne »
stomed jedno malo onak off topic pitanje..dal mi možemo vidjet tvoj akvarij, pa da onda mi prestanemo zagovarat "našu" metodu prihrane ?

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #31 u: Veljača 13, 2012, 17:28:17 poslijepodne »
otisli mi off topic jos davno ;)
neznam, velika je to odgovornost na savjesti..toliko je super mega dobar i ako ga vidite vise nikad se necete osjecati kao pravi akvaristi  :D
-nisam ja rekao da sam ni priblizno najpametniji a sigurno nit znam najbolje nacine gnojenja, samo ovo sve o urei mi bas previse nedrzi vodu i previse mi negativnih strana ima. opet pitanje, koja je svrha? zasto i koliko da ja doziram u akvarij ako je to dobro i jel mogu izbaciti sve druge oblike dusicnog gnojenja i preci samo na ureu da bi bilo jos bolje? ili da to radim samo zato da ustedim novac?

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #32 u: Veljača 13, 2012, 17:55:06 poslijepodne »
e to ćeš morat sam skužit, ja ti neću reč :D :D

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #33 u: Veljača 13, 2012, 18:15:07 poslijepodne »
Odustajem, stalno se vrtiš u krug.
Nitko te ovdje ne nagovara da ti sad to moraš raditi, uostalom svaki akvarij je priča za sebe. Ima akvarija gdje se tovare trostruke doze od preporučenih po EI i mjenja se voda jednom u mjesec dana pa sve funkcionira odlično. Svi ti sistemi EI, PPS i ostali su samo smjernice, ne pravilo. Treba vidjet kako kome odgovara, zato potičem eksperimentiranje. Ko ti kriv kaj imaš stručak rotale u akvariju pa si toliko protiv amonijaka. :D
Nije pitanje uštede, naprotiv. A tko garantira da je KNO3 koji si naručio čist? Možda su ti podvalili pola smjese brašna ili nedajboze uree u prahu :D

Diana Walstad:
Citat:
Plants, algae, and all photosynthesizing organisms use the N of ammonium (not nitrate) to produce their proteins.

Nitrate conversion to ammonium by plants (e.g. 'nitrate reduction') requires energy and appears to be the mirror image of nitrification. Nitrifying bacteria gain the energy they need for their life processes solely from ammonium oxidation to nitrate; the total energy gain from the two-steps of nitrification is 84 Kca/mol, and the overall reaction is:

NH4+ + 2 O2 => NO3- + H20 + 2 H+

Plants must expend essentially the same amount of energy (83 Kcal/mol) to convert nitrates back to ammonium in the two-step process of nitrate reduction. The overall reaction for nitrate reduction is:

NO3- + H20 + 2 H+ => NH4+ + 2 O2

Plants use ammonium to synthesize their proteins. Thus, when nitrifying bacteria convert ammonium to nitrates, plants are forced—at great energy—to convert nitrates back to ammonium.


... Nitrate predominates in many drier terrestrial soils. This is because there is plentiful oyxgen, which nitrifying bacteria use to rapidly convert ammonium to nitrates. Nitrates accumulate, because the oxygen discourages nitrate removal by denitrification. Thus, many terrestrial plants, especially crop plants, have adapted well to their nitrate-rich environments, and in general, prefer nitrates or an ammonium/nitrate mixture over pure ammonium.

In the aquatic environment, however, ammonium predominates. This is because almost all sediments supporting aquatic plant growth are anaerobic. Ammonium, not nitrates, tends to accumulate, because anaerobic conditions discourage nitrification and encourage denitrification. Because ammonium predominates in the aquatic environment, most aquatic plant species have developed an ammonium-based nutrition.

Over and out.
« Zadnja izmjena: Veljača 13, 2012, 18:20:45 poslijepodne od Dellete »

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #34 u: Veljača 13, 2012, 21:23:25 poslijepodne »
Draga moja, nadao sam se da ćete nam vi znalci otkriti tu mračnu tajnu tj dozu - koliko Wuxala i koliko ureje vi stavljate. Na forum gledam na mjesto gdje se razmjenjuju iskustva provjerena na vlastitoj koži bez vrijeđanja druge strane, pa me malo razočarao cijeli ovaj thread.
Koliko god ja bilje u svom akvariju stavljam ispred riba, akvarij bez riba nije to. Amonijak kao produkt razgradnje ureje sigurno škodi ribama. Radije ću povećati broj riba i dobiti prirodnu ureju, nego stavljati nešto što bi im škodilo.

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #35 u: Veljača 13, 2012, 22:07:27 poslijepodne »
4 g na 500 ml vode - 10ml svaki ili svaki drugi dan u prošlom postavu

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #36 u: Veljača 13, 2012, 23:33:34 poslijepodne »
Amonijak kao produkt razgradnje ureje sigurno škodi ribama. Radije ću povećati broj riba i dobiti prirodnu ureju, nego stavljati nešto što bi im škodilo.

Ribe ne izlučuju dušik kao ureju (za razliku od većine kopnenih kralježnjaka) nego kao amonijev ion - NH4+. Amonijev ion je puno manje opasan za ribe nego deprotonirani oblik - NH3. Što je pH vode viši, to je više amonijaka u deprotoniranom obliku i to je on opasniji za ribe. Isto tako, udio NH3 u odnosu na NH4+ raste s temperaturom.

Urea otopljena u vodi daje isto to - NH3 (tj. NH4+ u vodi s manjim pH) i CO2. Znači s ureom se u vodu ne dodaje ništa što ribe same svojim metabolizmom ne proizvode i izlučuju.

E sad, koliko je to potrebno i koliko se isplati riskirati s tim, to je druga stvar. Mislim da može biti korisno u akvariju s malo riba i mekanom vodom (tj. vodom s nižim pH).
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #37 u: Veljača 13, 2012, 23:51:05 poslijepodne »
i ispričavam se ako sam nešto loše napisala, bilo je u afektu  :surrender:

Offline ZDmarinero

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 268
  • Spol: Muški   Lokacija: Zadar
Odg: Wuxal prihrana za cvijece
« Odgovori #38 u: Ožujak 26, 2012, 17:26:57 poslijepodne »
malo da opet aktiviramo temu! tek sam danas uoćio raspravu o urei

moje iskustvo!!   PERFEKTNO!!  bilje luduje..  u 140 litara svaki drugi dan 10 zrnaca!
već četri mjeseca...   

AMONIJAK je zakon za bilje!

sto se tiće ribe?
 nista se nije desilo, nije crkla ni jedna, npr. imam i osjetljive ramireze.. plivaju ko bebe!