Travanj 28, 2024, 11:43:40 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: neka pitanja za hladnovodne ...  (Posjeta: 12231 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: neka pitanja za hladnovodne ...
« Odgovori #25 u: Ožujak 17, 2013, 09:32:06 prijepodne »
Nekako je tendencija ribicama pruziti sto je moguce vise prirodno okruzenje....uz to, morske se skoljke lakagno otapaju u vodi te time povecavaju Kh (tvrdocu vode) koja ovim ribicama onda manje pase. Ribicu(zarazenu), po meni bi trebao odvojiti....malo podignuti temperaturu vode te poceti sa malo soli u istoj.....Moze se i staviti lijek...ali, svakako u odvojeni akvarij.
To je..onako, po meni...ali, vjerojatno ce se brzo neko javiti sa konkretnijim savjetom. Znam sa sigurnoscu da povisena temperatura ne pogoduje Ich-u...ali, neznam kako je to sa hladnovodnim ribicama...
Svijet akvaristike je velik..i, naravno da nista nije striktno propisano....mozes procitati sto je najbolje za tvoje ribice....ali, uvijek naravno mozes izabrati hoces li ili ne, prihvatiti savjete :)
Ovdje si na forumu sa zagrizenim riboljupcima...tako da, nedaj se iznenaditi :)
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: neka pitanja za hladnovodne ...
« Odgovori #26 u: Ožujak 17, 2013, 09:42:37 prijepodne »
sve savjete vrlo rado pročitam, a puno ih i prihvatim, ali i sam sam čudna biljka, pa kad mi netko nešto savjetuje, jednostavno volim da mi se objasni zašto je to baš tako ... a sve iz želje da naučim ...  :up:

Edit : I zasto ti je ovako mutna voda?? Zbog skoljaka i svih ovih silnih umjetnina ili?

meni se ne čini da je voda mutna... na slikama se tako vidi jer je slikano bez blica, pa je ustvari slika malo "zrnata" , ali voda je sasvim OK ... bila je malo mutna kad sam nasuo vodu, ali nakon dva dana se full razbistrila

I btw ... zar je zaista previše imati 4 manje ribice u 50l (50x30x35) .... a ja mislio uzeti još 2-3 ...  :o
uvijek dostupan na [email protected]

Offline PepyFishies

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 161
  • Spol: Ženski   Dob: 25
  • Lokacija: Ljubuški, Bosna i Hercegovina
  • Goldfish forever ♥
Odg: neka pitanja za hladnovodne ...
« Odgovori #27 u: Ožujak 17, 2013, 10:25:10 prijepodne »
Edit : I zasto ti je ovako mutna voda?? Zbog skoljaka i svih ovih silnih umjetnina ili?

meni se ne čini da je voda mutna... na slikama se tako vidi jer je slikano bez blica, pa je ustvari slika malo "zrnata" , ali voda je sasvim OK ... bila je malo mutna kad sam nasuo vodu, ali nakon dva dana se full razbistrila

I btw ... zar je zaista previše imati 4 manje ribice u 50l (50x30x35) .... a ja mislio uzeti još 2-3 ...  :o

Ok onda.  :up:

Pa nije previse imati 4 nekih manjih jatasica (npr. gupija ili cardinal tetri) ali je previse imati 4 zlatne u 50 l. One znaju narasti ogromne zato ti ne bih preporucila da ih jos nabavljas. Njima treba puno veci akvarij.
Everything will be okay in the end.
If it's not okay, it's not the end. ♥

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: neka pitanja za hladnovodne ...
« Odgovori #28 u: Ožujak 17, 2013, 10:34:14 prijepodne »
znači ipak je stvar u trenutnoj veličini ribica ?!?

ovako male može biti više, kad narastu onda je tijesno .... ako je tako, to mi je najmanji problem ... imat ću ih više dok su male, a kad narastu poklonit ću ih poznaniku koji ima bazen(čić) sa ribicama koje su već velike, a sebi ću kupiti male i opet svi sretni  :up:
uvijek dostupan na [email protected]

Offline biosvera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1357
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: samobor
Odg: neka pitanja za hladnovodne ...
« Odgovori #29 u: Ožujak 17, 2013, 10:38:26 prijepodne »
ne nisi shvatio zlatnima treba mjesta da narastu tako da je ovo premalo jer če počet kržljat a to dovodi do smrti  :dead:
a ako želiš taj akvarij pun ribica guppy,moli,švertovi i platiji su ti za početnike a još bi i mogao imat malce  :up:
poslje si možeš nabavit neonke i te manje skupne ribice svih živih boja  :up:

Offline PepyFishies

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 161
  • Spol: Ženski   Dob: 25
  • Lokacija: Ljubuški, Bosna i Hercegovina
  • Goldfish forever ♥
Odg: neka pitanja za hladnovodne ...
« Odgovori #30 u: Ožujak 17, 2013, 10:42:27 prijepodne »
Evo, biosvera mi ukrao rijeci iz usta.. :D
A i sumnjam da bi itko mogao ribice nakon par godina dati nekome..covjek se toliko veze za njih da ti postanu svakodnevnica..  :up: Ribice su kao i svi ostali ljubimci, samo sto ne ostavljaju dlake ili perije za sobom..  ;) :D
Everything will be okay in the end.
If it's not okay, it's not the end. ♥

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: neka pitanja za hladnovodne ...
« Odgovori #31 u: Ožujak 17, 2013, 10:43:32 prijepodne »
a jebemumišamaloga..... :)

ja sam bio totalno uvjeren da je hladnovodne ribice lakše za imati i održavati .. a ono na kraju ispada da je to veći problem od toplih ... :)

ako sad ovo sve želim "pretvoriti" u toplovodno akvarij, treba mi samo grijač ili moram još neke stvari rješavati ?

Iako ću još razmisliti o prenamjeni ... :)
uvijek dostupan na [email protected]

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: neka pitanja za hladnovodne ...
« Odgovori #32 u: Ožujak 17, 2013, 10:53:17 prijepodne »
a jebemumišamaloga..... :)

ja sam bio totalno uvjeren da je hladnovodne ribice lakše za imati i održavati .. a ono na kraju ispada da je to veći problem od toplih ... :)

ako sad ovo sve želim "pretvoriti" u toplovodno akvarij, treba mi samo grijač ili moram još neke stvari rješavati ?

Iako ću još razmisliti o prenamjeni ... :)
U osnovi da, treba ti samo grijac dodati...i, onda...samo ti je masta granica...evo, stavljam par zanimljivih postova sa mali akvarijima kako mali akvarij moze izgledati :)
Prije konacne odluke dobro razmisli...akvaristika je bolest...totalna :)
https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=75133.0
https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=84290.0
https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=83996.0
a...svakako savjetujem..ako nisi ...priručnik za početnike ...negdje je na naslovnoj strani...ne mogu ga sada na brzinu pronaci....odlicno napisan od dobrih ljudi...sa korisnim savjetima

pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline biosvera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1357
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: samobor
Odg: neka pitanja za hladnovodne ...
« Odgovori #33 u: Ožujak 17, 2013, 11:00:25 prijepodne »
čuj ako hočeš postoje ti mali ciklidi iz tanganjika jezera koji ti žive u kučicama puževa tako da ti i oni mogu ić u toliki akv ako se nevaram vrlo zanimljive i ljepe ribe također (treba ti grijač za njih također)  :up:
i nije istina da su hladnovodne zahtjevnije od toplovodnih ajde ti napravi akvarij za oscara ili što ja znam ribu nož oni ti također trebaju bazene od akvarija,onda oni discusi itd.  :up:
ali i neke zlatne ti trebaju grijač evo ja kod svojih pajčolanki imam grijač na 20 namješten jer njima ipak treba malo veća temperatura  :up:

Offline PepyFishies

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 161
  • Spol: Ženski   Dob: 25
  • Lokacija: Ljubuški, Bosna i Hercegovina
  • Goldfish forever ♥
Odg: neka pitanja za hladnovodne ...
« Odgovori #34 u: Ožujak 17, 2013, 11:04:20 prijepodne »
Da, jedino ti grijac treba, a za ostalo treba masta.. ;)
Od malih akvarija mogu se cuda napraviti, samo treba imati volje.  :up:
Ribe koje bih ti preporucila :
gupije
manje tetre
zebrice
trigonostigma espei

Dakle neke manje ribice..
Sretno!  :D  :up:
« Zadnja izmjena: Ožujak 17, 2013, 11:07:49 prijepodne od PepyFishies »
Everything will be okay in the end.
If it's not okay, it's not the end. ♥

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: neka pitanja za hladnovodne ...
« Odgovori #35 u: Ožujak 17, 2013, 11:08:40 prijepodne »
Da, samo grijač.
Mnogi misle da je hladnovodne lakše imati, ali za njih treba jaka filtracija(filter bi ti brzi bio premali) i veliki akvarij jer su to vrste šarana, a znaš koliko šarani narastu :) Nemoj zamjeriti ovakvim malo grubljim savjetima jer mi se tu trudimo promjeniti mišljenja ljudi i iskorijeniti držanje zlatnih ribica u kuglama i malim akvarijima, što ponekad bude teško, pogotovo kada "stručna" ekipa u određenim pet shopovima bez trunke grižnje savjesti uvaljuje ljudima po 5-6zlatnih i toplovodnih za akvarij od 20litara. Naravno da te ribice ubrzo uginu, a čovjek se vrati po još zbog klinca koji je neutješan jer mu je ljubimac uginuo. Možda ti zvuči pomalo nevjerojatno, ali svako malo se događaju ovakvi slučajevi gdje nam se ljudi obrate za pomoć.

Zato na portalu imamo hrpu članaka koje su pisali ljudi koji drže određene vrste i tamo se može naći stvarno puno informacija što treba imati za pojedinu vrstu, od detalja kao što su parametri vode, do općenito kako akvarij treba izgledati.

Još jedna stvar koju onakvi prodavači često zanemaruju je cikliranje akvarija i tjedna izmjene vode. Prvih mjesec dana akvarij treba se vrtiti na prazno, bez riba. Cilj je da se stvore dobre bakterije u podlozi i filteru koje pretvaraju otrovni amonijak iz riblje kakice u manje štetne dušične spojeve. A tjedna izmjena vode (20-30%) služi kako bi se ti manje opasni dušični spojevi izvukli van. U protivnom dolazi do slabljenja imuniteta, algi i bolesti.

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: neka pitanja za hladnovodne ...
« Odgovori #36 u: Ožujak 17, 2013, 11:15:32 prijepodne »
ok .. hvala na savjetima....  :up:

za sad ću prvo rješavati bolest na ovoj ribici ... a kad to saniram (a nadam se da hoću) onda ću napraviti korak dalje.... a taman ću imati vremena razmišljati šta i kako .. jer ako sam dobro shvatio, liječenje će trajati najmanje tjedan do dva dana !?!?

nego, ajde da usput postavim još nekoliko pitanja (za vas iskusne možda glupa pitanja, ali mene će odgovori zanimati)...

Meni su u akvariju, osim ribica, vrlo zanimljivi i drugi organizmi .... pa me zanima šta se može (a šta ne može) kombinirati u jednom akvariju ... ribice, puževi, račići, kozice, kornjače(one male) .... i ako ima još štogod .. :)  .... (ne brinite, nisam još ništa od toga stavio u akvarij (osim pužića) ... zanimaju me prvo savjeti  :up: )
uvijek dostupan na [email protected]

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: neka pitanja za hladnovodne ...
« Odgovori #37 u: Ožujak 17, 2013, 11:23:25 prijepodne »
Da, samo grijač.
Mnogi misle da je hladnovodne lakše imati, ali za njih treba jaka filtracija(filter bi ti brzi bio premali) i veliki akvarij jer su to vrste šarana, a znaš koliko šarani narastu :) Nemoj zamjeriti ovakvim malo grubljim savjetima jer mi se tu trudimo promjeniti mišljenja ljudi i iskorijeniti držanje zlatnih ribica u kuglama i malim akvarijima, što ponekad bude teško, pogotovo kada "stručna" ekipa u određenim pet shopovima bez trunke grižnje savjesti uvaljuje ljudima po 5-6zlatnih i toplovodnih za akvarij od 20litara. Naravno da te ribice ubrzo uginu, a čovjek se vrati po još zbog klinca koji je neutješan jer mu je ljubimac uginuo. Možda ti zvuči pomalo nevjerojatno, ali svako malo se događaju ovakvi slučajevi gdje nam se ljudi obrate za pomoć.

Zato na portalu imamo hrpu članaka koje su pisali ljudi koji drže određene vrste i tamo se može naći stvarno puno informacija što treba imati za pojedinu vrstu, od detalja kao što su parametri vode, do općenito kako akvarij treba izgledati.

Još jedna stvar koju onakvi prodavači često zanemaruju je cikliranje akvarija i tjedna izmjene vode. Prvih mjesec dana akvarij treba se vrtiti na prazno, bez riba. Cilj je da se stvore dobre bakterije u podlozi i filteru koje pretvaraju otrovni amonijak iz riblje kakice u manje štetne dušične spojeve. A tjedna izmjena vode (20-30%) služi kako bi se ti manje opasni dušični spojevi izvukli van. U protivnom dolazi do slabljenja imuniteta, algi i bolesti.


Moram priznati da sam se pronašao u tvom textu .... tj. imao "kuglu" od nekih 5-6 litara i u njoj tri zlatne .... kad je ostala samo jedna (ova koja je sad u akvariju) odlučio sam se na ovaj veći akvarij koji sad imam .... nažalost, ni ja nisam pustio tjedan dana bez ribica, ali sam utješno odradio skoro 3 dana ...  :-[
uvijek dostupan na [email protected]

Offline biosvera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1357
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: samobor
Odg: neka pitanja za hladnovodne ...
« Odgovori #38 u: Ožujak 17, 2013, 13:07:19 poslijepodne »
kornjače i ribice baš neidu zajedno, ribice ,kozice i pužići idu zajedno i to je kombinacija gotovo svih akvarija a pod račiće misliš na kraljevske rakove ??? (Sesarma bidens; eng. Red Clawed Crab) ah to su moja jedva preboljena ljubav kojoj sam bio slagao i akvarije i sve ali ih tad nisam mogao nać ma koliko se trudio  :'( :'( :'(
uglavnom nemogu baš ić sa drugim stanovnicima jer mogu pojest i ribe i bbilje i trebali bi imat malkice zaslanjenu vodu tako da i nisu baš preporučljivi za skupni akvarij  :up:
e sad grijače ispravne možeš nabavit preko foruma za siću sad još malo pogotovo kad će većina micat iz akvarija zbog vručina pa če ih prodavat po kakvih 25 kuna što ti je ušteda ogromna za usporedbu u dučanu je najeftiniji 100 kn  :up:

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: neka pitanja za hladnovodne ...
« Odgovori #39 u: Ožujak 17, 2013, 14:02:38 poslijepodne »
Kozice većinom mogu sa manjim ribama, ovi veliki rakovi baš i ne jer će ti pojesti ribe i bilje i doslovno prevrnuti čitav akvarij naopako.
Kornjače ne mogu jer za njih trebaš kopno, uva-b rasvjetu i pojele bi ti ribe. A za jednu kornjaču(žutouha,crvenouha) trebaš akvarij od 400litara 150x50x50cm. To je još jedan primjer nemara prodavača koji su uvjeravali kupce da je za kornjače ok kadica sa plastičnom palmicom...i kada su prerasle tu kadicu vlasnici su ih bacili u naša jezera gdje su napravile ekološku katastrofu i istisnule domaće vrste do ruba izumiranja.

Puževi mogu svi: barski, helene, jabučari, ramshorn, mts itd.. Kao i razne vrste kozica: red cherry, ghost, amano, bamboo itd

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: neka pitanja za hladnovodne ...
« Odgovori #40 u: Ožujak 17, 2013, 15:39:31 poslijepodne »
Ma vido sam tu na forumu oglas za račiće gdje piše da ne jedu biljke i ribice.... https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=82288.0 ... a vrlo su mi zanimljivi ...

što se tiče ostale opreme, do sada sam sve uzimao na ebayu gdje su identični proizvodi kao u šopovima (bar koji su meni dostupni) višestruko puta jeftiniji ... ali grijač za 25kn je full OK  ... to je vrlo približno ebay cijeni  :up:

To je još jedan primjer nemara prodavača koji su uvjeravali kupce da je za kornjače ok kadica sa plastičnom palmicom...i kada su prerasle tu kadicu vlasnici su ih bacili u naša jezera gdje su napravile ekološku katastrofu i istisnule domaće vrste do ruba izumiranja.

s ovim sam kao ronilac dosta upoznat ...  :down: :down:
uvijek dostupan na [email protected]

Offline biosvera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1357
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: samobor
Odg: neka pitanja za hladnovodne ...
« Odgovori #41 u: Ožujak 17, 2013, 17:07:04 poslijepodne »
eh ti rakovi imaš toliko vrsta da smo mi mislili na neke druge, ti mogu sa ribicama (makar bi po meni to bile kozice a ne rakovi ali ako tako ljudi kažu da su to rakovi onda su rakovi)  :up:

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: neka pitanja za hladnovodne ...
« Odgovori #42 u: Ožujak 17, 2013, 22:15:07 poslijepodne »
pitanje.... (opet ja s pitanjima.. :) )

smeta li na bilo koji način ribicama promjena boje osvjetljenja ?!? Inače radim neka oosvjetljenja, ali nema nikakve veze s akvaristikom ... pa sam se malo poigrao i s tim ...









može li to ribicama naštetiti na bilo koji način ?!?

uvijek dostupan na [email protected]

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: neka pitanja za hladnovodne ...
« Odgovori #43 u: Ožujak 17, 2013, 22:33:15 poslijepodne »
uvijek dostupan na [email protected]

Offline rus

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 148
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Grižane
Odg: neka pitanja za hladnovodne ...
« Odgovori #44 u: Ožujak 17, 2013, 23:03:17 poslijepodne »
Pusti im i grdovica da pjeva kad vec imaju rasvjetu takvu pa da znaju sta se dogadja :)
Zajebavam malo a odgovor neznam makar ja nevidim nekog smisla u tome

Offline ciko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 690
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Knežija
Odg: neka pitanja za hladnovodne ...
« Odgovori #45 u: Ožujak 17, 2013, 23:21:15 poslijepodne »
Pa kad ni nema smisla

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: neka pitanja za hladnovodne ...
« Odgovori #46 u: Ožujak 17, 2013, 23:28:22 poslijepodne »
ne puštam im light show .... jebemumišamaloga.... ovo sam samo za snimanje ... :D

ali uživo jako lijepo izgleda kad se upali plava (ne ovako intenzivna kao na slici, može se namještati nijansa) .... isto kao i nijansa crvene ... baš bude full OK ... vizualno ... ;)
uvijek dostupan na [email protected]

Offline PepyFishies

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 161
  • Spol: Ženski   Dob: 25
  • Lokacija: Ljubuški, Bosna i Hercegovina
  • Goldfish forever ♥
Odg: neka pitanja za hladnovodne ...
« Odgovori #47 u: Ožujak 18, 2013, 06:56:27 prijepodne »
Nemam pojma je li im to smeta, ali moje zebrice i tetre se trznu kad palim svijetlo..ali inace su one plasljivije ribice a vidim da ove tvoje boli briga.. xD
Everything will be okay in the end.
If it's not okay, it's not the end. ♥

Offline matjaz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 41
Odg: neka pitanja za hladnovodne ...
« Odgovori #48 u: Ožujak 18, 2013, 08:40:11 prijepodne »
Ovo nikako ne odgovara ribam jer su uvijek pod stresom.

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: neka pitanja za hladnovodne ...
« Odgovori #49 u: Ožujak 18, 2013, 08:46:38 prijepodne »
Ovo nikako ne odgovara ribam jer su uvijek pod stresom.

ovako kao na snimci sam pustio SAMO sad kad sam snimao ... navečer možda (a možda ne) promjenim jednu boju radi vizualnog dojma ... i to je to
uvijek dostupan na [email protected]