Travanj 26, 2024, 10:12:23 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Sistem nadoljevanja vode  (Posjeta: 4974 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Sistem nadoljevanja vode
« u: Travanj 05, 2007, 17:10:00 poslijepodne »


Hi ppl,


Evo da pitam kako ste vi rijesili sistem nadoljevanja RO vode u akvarij/sump?


Naravno najjednostavnije je kao i ja do dana danasnjeg, svaki dan ili dva, vec se zna koliko izhlapi vode i toliko se nadolije i to je to. Ja osobno imam na sumpu oznacen min i max visine vode, i samo pazim da mi voda uvijek bude u blizini gornje crte i to je to.


Medjutim, ja bih to malo automatizirao, ne samo jer je dosadno i nekada se jednostavno zaboravi nadoljeti, nego i radi toga sto cesto nisam kuci po par dana, i inace bi zamolio ili brata ili frenda da mi hrani ribice i nadoljeva vodu, ali evo prije recimo mjesec dana mi se dogodilo da niko nije bio tu, i tako da sam zavidan (eng. screwed :)).


Hranjenje sam rijesio s kopanjem poklopca i ugradjivanjem automatske hranilice :) Ali sada jos i nadoljevanje vode.


Vidio sam neki sistem s galonom od vode, pa 2 cijevi, pa kada padne ispod jedne cjevcice slobodnim padom voda napuni do kraja i sl. ali to mi se i ne svidja, i nema mi nigdje stati :). Visina stola - sump = nekih 20-30cm. Dakle to otpada.


Jedno rjesenje je kupovanje automatskih sistema ili od AM ili nekog drugog vendora ali to mi je nekako skupo za takvo nesto. Ima boljih stvari gdje se moze uloziti tih +150€.


Meni ideja je sljedeca. Iz RO uredjaja mi ide u jednu kantu od 25l koja je hermeticki zatvorena i samo sto ima je ulaz za cjevcicu iz ROa. E sada, ja bi tu (ili i manju) kantu stavio ispod akvarija, na poklopcu iskopao jednu rupu da je knap za gumu. UNUTAR kante (koja je zatvorena skoro hermeticki s poklopcem) se nalazi pupma koje svi mi imamo na tone sa strane od starih akvarija :) Pumpa je spojena na timer. Cjev s pumpe (koja prolazi kroz poklopac) ide u sump, ali izmedju ima jedan ventil.


Posto ovo kada se cita moze biti kompleksno evo slikica:











Dakle nadam se da je sada jasnije


Sistem je sljedeci. Treba se izmjeriti koliko hlapi vode dnevno. Mislim da to nije problem i da to svi znamo jer toliko nadoljevamo svaki dan :)


Dalje, timer namjestiti na 1 minutu ili vise, zavisno kakav je timer i koliko je potrebno vode. I onda ide testiranje i podešavanje da nam u tu jednu minutu, pumpa ispumpa tocno onoliko vode koliko nam treba. To se radi s onim ventilom izmedju.


Dakle primjer realne situacije:


Potrebno mi je oko 1,5l dnevno. Timer je na 5 minuta namjesten (stari mehanicki timer, s digitalnim neka problema). Da pustimo svih 5 minuta, ispupmao bi previse. Dakle nastimamo ventil na nekih 30% propustanja, dobro se iztestira da vidimo u tih 5 min jel to tocno onih 1,5l sto nam treba i to je to.


Trosak:


- 2 kante iz peveca s kvalitetnim poklopcom da dobro dihta - 30kn
- 1 pumpica, vecina nas ima sigurno 2-3 koje leze sa strane a ako ne - 40kn
- 1 ventil - 20kn
- 2m cjevi - 10kn


Ukupno 100kn, iako realno je to manje, jer imamo svi vec kante, i pumpe, a i cjevi sigurno :)


Stos je da ako imamo 2 kante, na jednom poklopcu to sve napravimo, i to super dihta (napajanje za pumpu i cjev), mi u biti mjenjamo samo kante :) Cijela oprema ostaje na mjestu. Kada se jedna kanta potrosi, skinemo poklopac (na njemu je ucvrcena pumpa i ostalo), donesemo drugu kantu, stavimo poklopac, i picimo dalje :)


Ovo je samo moja ideja koju mislim raditi ovaj vikend, tj. ako mi vi ljudi ne pokazete da ideja sux, i da ima vec bolje i uhodano DIY rjesenje



Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Sistem nadoljevanja vode
« Odgovori #1 u: Travanj 06, 2007, 00:57:00 prijepodne »


vipko ali opet ti je to relativno jer zbog okoline u toplije dane ti više vode ishlapi nego kad je hladnije.imaš onaj niveumat za kojih 800 kn od AM ak se ne varam?

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
Sistem nadoljevanja vode
« Odgovori #2 u: Travanj 06, 2007, 07:35:00 prijepodne »
ja sam na novom akvariju planirao spojiti R/O durektno preko elektromagnetskog ventila koji bi uključivao jedan miroprekidač smješten u sumpu. Stvar je jednostavna i sigurna,...svaki put kad padne nivo vode ispod željenog uključuje se R/O i kad se voda digne do željenog nivoa mikroprekidač je isključuje.

Offline veco

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1237
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Slavonski Brod
Sistem nadoljevanja vode
« Odgovori #3 u: Travanj 06, 2007, 20:45:00 poslijepodne »

Citat: Antimon
ja sam na novom akvariju planirao spojiti R/O durektno preko elektromagnetskog ventila koji bi uključivao jedan miroprekidač smješten u sumpu. Stvar je jednostavna i sigurna,...svaki put kad padne nivo vode ispod željenog uključuje se R/O i kad se voda digne do željenog nivoa mikroprekidač je isključuje.
je da nedavno sam gledao kod jednoga poljaka sump od 200l u kojem od sve opreme jos ima RO uredjaj na koji je dotok spojen preko elektromagnetskog ventila i prekidaca. Kad nivo vode padne prekidac ukljuci el.magnetski ventil i Ro nadolijeva vodu...
Zgodno i jednostavno, ali sam se ja odlucio ipak za AM Nivomat

Offline yeljo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 385
Sistem nadoljevanja vode
« Odgovori #4 u: Travanj 06, 2007, 21:03:00 poslijepodne »
iha, to je dobioza...
teško je gore opisani sistem provesti djelo bez zavidnog pristupa materijalima i alatima, zbog zatvorenosti samog sistema. teorija drži vodu, razmišljam o tome duže, zbog ćestog dugotrajnog izbivanja, ali opet probaj za prvu ruku razmisliti o zatvaranju gubitka hlapljenjem...
pošto imaš ro, briješ na j.am., stoga si ionako vezan "prokletstvom" bivanja uz aq.
odi na sistem bez toliko zadanih parametara vode, pa nadoljevaj mikroprekidaćima
možda ciklidi, tvrđe vode radi?



pozdrav iz Bjelovara
skype: Ydeljo

Offline lucifer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 726
    • http://www.psychoreefer.hr
Sistem nadoljevanja vode
« Odgovori #5 u: Travanj 06, 2007, 22:47:00 poslijepodne »


to se mikroprekidacima je strava al mi nije jasno gdje nabavit plovak, tu ima super rijesenja


http://www.melevsreef.com/allmysumps.html



Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
Sistem nadoljevanja vode
« Odgovori #6 u: Travanj 06, 2007, 23:28:00 poslijepodne »


Citat: yeljo
iha, to je dobioza...
teško je gore opisani sistem provesti djelo bez zavidnog pristupa materijalima i alatima, zbog zatvorenosti samog sistema. teorija drži vodu, razmišljam o tome duže, zbog ćestog dugotrajnog izbivanja, ali opet probaj za prvu ruku razmisliti o zatvaranju gubitka hlapljenjem...
pošto imaš ro, briješ na j.am., stoga si ionako vezan "prokletstvom" bivanja uz aq.
odi na sistem bez toliko zadanih parametara vode, pa nadoljevaj mikroprekidaćima
možda ciklidi, tvrđe vode radi?



riječ je o morskoj akvaristici gdje se ishlapjela voda nadomješta upravo sa R/O vodom, i ovo nema nikakve veze sa JA biotipima ili ciklidima,...iako nevidim zašto i tu ovakav sistem nebi mogao biti upotrebljen,... ovakav sistem uopće nemora ići preko R/O-a već može direktno iz vodovodne mreže,... pa i najobičnija veš mašina je spojena direktno preko el.magnetskog ventila.

sve se rješi običnim elektromagnetskim ventilom i magnetnim prekidačima koji su potopljivi,...tj. upravo onakvim kakve upotrebljava aquamedica i masno naplaćuje,...
Edited by: Antimon

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Sistem nadoljevanja vode
« Odgovori #7 u: Travanj 07, 2007, 01:07:00 prijepodne »


Hola, vidim razvila se diskusija :)


Dakle solucija da se RO na bilo koji nacin spoji s akvarijem nije moguca radi nedostupnosti slavine :) Dakle to otpada iako bi bila najbolja i najjednostavnija ideja. Ali sve ostalo sto ste rekli stoji i moze se napraviti.


To je samo modifikacija moje prve sheme. Nema onoga ventila za nastimavanje protoka, i nema timera. Umjesto timera imamo relej koji je spojen na senzor u sumpu.


Nivo vode padne, senzor se aktivira, relej se ukljuci, pumpa dobije struju i siba vodu u sump dok se ne digne nivo da senzor se iskljuci, relej se iskljuci i pumpa stane. Interesantno. Morao bih samo vidjeti koje sve komponente bi trebale da su saltwater proof :)





...a mozda pregorim 800kn i kupim AM :)

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
Sistem nadoljevanja vode
« Odgovori #8 u: Travanj 07, 2007, 01:24:00 prijepodne »
Postoji plovak koji ima u sebi magnetski senzor, a koristi se u automobilima za indikaciju niskog nivoa rashladne i kočione tekućine. Uz njega treba 12V ispravljać, 1 relej (relais) 12V + 220 V. Plovak okida 12 V relej zatvarajući krug 220 V sa pumpom uronjenom u posudu iz koje se dolijeva voda u sump. Važno je cijev za dolijevanje postaviti iznad nivoa vode u posudi za nadolijevanje (da se ne isprazni slobodnim padom. Također je potrebno plovak zaštiti mrežicom zbog puževa. Ovaj koji ja imam je kod bivšeg vlasnika izazvao poplavu jer je puž pritisnuo i zaglavio plovak u položaju niskog nivoa i nadolio u sump oko 40 litara RO vode pripremljene za godišnji odmor.
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline veco

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1237
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Slavonski Brod
Sistem nadoljevanja vode
« Odgovori #9 u: Travanj 07, 2007, 09:41:00 prijepodne »

Citat: Vipko

Hola, vidim razvila se diskusija :)


Dakle solucija da se RO na bilo koji nacin spoji s akvarijem nije moguca radi nedostupnosti slavine :) Dakle to otpada iako bi bila najbolja i najjednostavnija ideja. Ali sve ostalo sto ste rekli stoji i moze se napraviti.


To je samo modifikacija moje prve sheme. Nema onoga ventila za nastimavanje protoka, i nema timera. Umjesto timera imamo relej koji je spojen na senzor u sumpu.


Nivo vode padne, senzor se aktivira, relej se ukljuci, pumpa dobije struju i siba vodu u sump dok se ne digne nivo da senzor se iskljuci, relej se iskljuci i pumpa stane. Interesantno. Morao bih samo vidjeti koje sve komponente bi trebale da su saltwater proof :)





...a mozda pregorim 800kn i kupim AM :)
Moze se voda dovesti do RO uredjaja koji je spojena sa akvarijem crijevom za perilice sudja koji na sebi ima nastavak za spajanje RO uredjaja. Jedino sto to crijevo moras negdje sakriti da ne bude uocljivo.
Upravo s takvim crijevom je onaj gore poljak sto sa vec napisao spojio Ro uredjaj u sumpu.
Probat cu danas naci link na njegovu stranicu gdje je to sve lijepo slikano i opisano tekstom.

Offline lucifer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 726
    • http://www.psychoreefer.hr
Sistem nadoljevanja vode
« Odgovori #10 u: Travanj 07, 2007, 20:51:00 poslijepodne »


ajde budi tako dobar