Travanj 27, 2024, 08:24:11 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica  (Posjeta: 431900 vremena)

0 Članova i 5 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Rossi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 897
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
    • Parking senzori, alarmi, daljinsko centralno!!
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1025 u: Siječanj 10, 2012, 21:55:55 poslijepodne »
andrej super nastavak clanka, but i need a beginners help. stavio sam jos jednu stednu uz 2 neonke i temp unutar boxa mi je 16C, oce to bit lose po moje biljcice jer iskremo mislio sam da ce temp biti visa pod 35 w svijetla.

najvise iz tvog drugog tutoriala me se dojmilo, a i to isto sam vidio danas ujutro, sto si reko da su jedne od vecih oportunista. doso sam ujutro u podrum da izvidim situaciju i vidim da 4 stabljike vise uz tresetnu plocicu, listovima prema podu, posto sam se zurio na posao, zalio sam plocice i danas dodem doma i imam kaj vidjet, stoje uspravno ko da je tito proso pored njih....
R-46

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1026 u: Siječanj 10, 2012, 22:07:11 poslijepodne »
Bojim se da je temperatura ipak malcice preniska, imas jeftinog stiropora 1-2cm i kad bi s njim obukao kutiju vjerujem da bi dignuo temperaturu.

Ova s Titom ti je dobra  :)  Dok uobicajene biljke poput rajcica krenu divljacki s rastom od samog starta i ako ih se malo omete losijih uvjetima vrlo lako izgube taj zalet, papricice su bas po onoj staroj " meni tako svejedno"  :)

Za berbu trebamo samo sadnicu, kantu, srednje kvalitetnu zemlju, pazljivo s vodom i bez ikakve dodatne brige oko gnojenja dobiti cemo mnostvo plodova.
Naravno da ce pomnije odabrana mjesavina zemlje i prikladno gnojenje rezultirati bujnijom biljkom i obilnijim urodom, ali nije da se ne moze proci i bez toga  :)

Offline Rossi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 897
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
    • Parking senzori, alarmi, daljinsko centralno!!
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1027 u: Siječanj 10, 2012, 22:12:54 poslijepodne »
mislim da ce se nac stiropora, znaci mogle bi propast na ovoj temperaturi.
R-46

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1028 u: Siječanj 10, 2012, 22:44:02 poslijepodne »
Propasti mozda, ali sigurno ce znatno usporiti razvoj.

Offline Rossi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 897
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
    • Parking senzori, alarmi, daljinsko centralno!!
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1029 u: Siječanj 10, 2012, 22:47:49 poslijepodne »
onda sutra zovem zidara da metne termoizolaciju 8)
R-46

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1030 u: Siječanj 11, 2012, 08:34:46 prijepodne »
Posijao ...jucer popodne.
Od pocetnog ushicenja...sada mi ostao samo strah.Naime...nisam uspio pronaci one palete u koje vi sadite....pa sam, u agrariji kupio one pripremljene 'rupe' od stiropora za sijanje te njih napunio kupovnom zemljom. redno sve to poslaozio u plasticnu pokrivenu kutiju  (kojoj sam na poklopcu izbusio brdo rupa) te sve skupa (po uputama) smjestio na router. Drzim fige...uf.....
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1031 u: Siječanj 11, 2012, 10:44:09 prijepodne »
Posijao ...jucer popodne.
Od pocetnog ushicenja...sada mi ostao samo strah.Naime...nisam uspio pronaci one palete u koje vi sadite....pa sam, u agrariji kupio one pripremljene 'rupe' od stiropora za sijanje te njih napunio kupovnom zemljom. redno sve to poslaozio u plasticnu pokrivenu kutiju  (kojoj sam na poklopcu izbusio brdo rupa) te sve skupa (po uputama) smjestio na router. Drzim fige...uf.....

Ja sam pločice našao u Bauhausu, i tresetne i kokosove... jel ima možda Bauhaus u Puli?

Sad je, pretpostavljam, već sve posađeno, ali čisto da znaš za drugi put kad ti bude trebalo... :)

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1032 u: Siječanj 11, 2012, 10:50:26 prijepodne »
Hvala...no Bauhaus u Puli :):)
jbg...valjda ce izaci.....
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline Zluf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški  
    • flertanje
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1033 u: Siječanj 11, 2012, 11:34:04 prijepodne »
Posijao i ja  :)


A ovo sam ubacio bezveze nekoliko sjemenki u zemlju i izašle dvije. Držim ih na prozoru iznad radijatora. Temperatura zemlje cca 27C i razvijaju se fenomenalno.
Tako da ću još razmisliti dali ću ove iz klijališta stavljati pod lampom. Uostalom vidjeti ću za cca dva tjedna kako će se siruacija odvijati.

Offline yo-zuri

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1034 u: Siječanj 11, 2012, 12:34:50 poslijepodne »
Ja sam planirao sadnju negdje početkom Veljače, ali kako vidim da stvari stoje i čitajući postove ponestalo je strpljenja tako da se ide ovaj tjedan već u sadnju Jolokie.  :)

Zluf, držim fige da nastave ovako dobro rasti i da bude dobra berba  :klap: :up: ... nakon koliko dana su proklijale tvoje sjemenke?
facebook/paprikaklub

Offline Zluf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški  
    • flertanje
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1035 u: Siječanj 11, 2012, 15:23:48 poslijepodne »

Zluf, držim fige da nastave ovako dobro rasti i da bude dobra berba  :klap: :up: ... nakon koliko dana su proklijale tvoje sjemenke?

To sam više testirao pa sam malo čitao forum od hašišara i njihove metode klijanja. Uglavnom namočio sam dvije okrugle vate (one s čime si žene čiste bulju od šminke) i ubacio negdje 6 sjemenki, preklopio i stavio u zip vrečicu. I unutra su mi bile negdje cca 2 tjedna i totalno sam zaboravio na njih. Kad sam otvorio vrečicu, ništa se nije dogodilo (nema klice) i kao takve bacio sam u zemlju i navlažio i gore stavio prozirnu vrečicu stegnutu sa gumicom kako bi opet imao 100% vlagu (probušio nekoliko rupica). Nakon 4 dana izbile su ove dvije i super napreduju, dok ostale nisu. Tako da ću od njih uzeti sjemenje, ako prežive :)
A u akvariju sam koristio istu metodu od Andrejaxxx (nekoliko postova iznad, objašnjeno).

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1036 u: Siječanj 11, 2012, 18:12:44 poslijepodne »
Ne znam kakvi su vaši ruteri ali meni se moj čini prilično hladan na dodir, ako taj moj generira išta topline ugodno ću se iznenaditi. Provjerit ću s termometrom pa ću vidjeti. Ako ne bude dovoljno onda mi preostaje jedino da posudu gurnem ispod radijatora... -?

Offline Zluf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški  
    • flertanje
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1037 u: Siječanj 11, 2012, 18:39:59 poslijepodne »
Ne znam kakvi su vaši ruteri ali meni se moj čini prilično hladan na dodir, ako taj moj generira išta topline ugodno ću se iznenaditi. Provjerit ću s termometrom pa ću vidjeti. Ako ne bude dovoljno onda mi preostaje jedino da posudu gurnem ispod radijatora... -?

Testiraj, morao bi imati cca 27C, pogotovo jer si u stanu gdje je normalno grijanje...

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1038 u: Siječanj 11, 2012, 19:00:45 poslijepodne »
Ne znam kakvi su vaši ruteri ali meni se moj čini prilično hladan na dodir, ako taj moj generira išta topline ugodno ću se iznenaditi. Provjerit ću s termometrom pa ću vidjeti. Ako ne bude dovoljno onda mi preostaje jedino da posudu gurnem ispod radijatora... -?

Testiraj, morao bi imati cca 27C, pogotovo jer si u stanu gdje je normalno grijanje...

Upravo sam posadio 6 sjemenki u kokosove pločice, te 7 sjemenki u tresetne pločice, pa ću uporediti kako u kojoj klijaju. Ruter ipak pokazuje znakove topline na jednoj polovici, pa sam posudu smjestio na njega. Upravo sam ubacio i akvarijski toplomjer pa ću provjeriti nakon sat-dva kolika je temperatura. Radijator je 10 cm lijevo od rutera pa možda i on malo pomogne, a pazit ću također i da ne bude pretoplo. Ako ipak bude, pomaknut ću ruter više u desno... -? 

Offline yo-zuri

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1039 u: Siječanj 12, 2012, 13:10:30 poslijepodne »

Zluf, držim fige da nastave ovako dobro rasti i da bude dobra berba  :klap: :up: ... nakon koliko dana su proklijale tvoje sjemenke?

To sam više testirao pa sam malo čitao forum od hašišara i njihove metode klijanja. Uglavnom namočio sam dvije okrugle vate (one s čime si žene čiste bulju od šminke) i ubacio negdje 6 sjemenki, preklopio i stavio u zip vrečicu. I unutra su mi bile negdje cca 2 tjedna i totalno sam zaboravio na njih. Kad sam otvorio vrečicu, ništa se nije dogodilo (nema klice) i kao takve bacio sam u zemlju i navlažio i gore stavio prozirnu vrečicu stegnutu sa gumicom kako bi opet imao 100% vlagu (probušio nekoliko rupica). Nakon 4 dana izbile su ove dvije i super napreduju, dok ostale nisu. Tako da ću od njih uzeti sjemenje, ako prežive :)
A u akvariju sam koristio istu metodu od Andrejaxxx (nekoliko postova iznad, objašnjeno).

Hvala, onda ću i ja primjenit tu medotu sadnje...
facebook/paprikaklub

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1040 u: Siječanj 12, 2012, 15:15:44 poslijepodne »
Kod mene je u posudi 24 stupnja celzija, nisam imao onu posudu od tanke plastike pa sam ih stavio u plastičnu kutiju od sladoleda koja je ipak deblja. Mislim da je to razlog zašto je temperatura nešto niža od idealne... -?

Offline Rossi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 897
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
    • Parking senzori, alarmi, daljinsko centralno!!
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1041 u: Siječanj 12, 2012, 15:57:07 poslijepodne »
dobro je i to nis ne brini, ak se kondenzira voda na stjenkama onda je dovoljno visoko, idealno bi bilo oko26-27 al niknut ce ti i ovak ak su kvalitetne sjemenke.
R-46

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1042 u: Siječanj 12, 2012, 23:27:12 poslijepodne »

To sam više testirao pa sam malo čitao forum od hašišara i njihove metode klijanja. Uglavnom namočio sam dvije okrugle vate (one s čime si žene čiste bulju od šminke) i ubacio negdje 6 sjemenki, preklopio i stavio u zip vrečicu. I unutra su mi bile negdje cca 2 tjedna i totalno sam zaboravio na njih. Kad sam otvorio vrečicu, ništa se nije dogodilo (nema klice) i kao takve bacio sam u zemlju i navlažio i gore stavio prozirnu vrečicu stegnutu sa gumicom kako bi opet imao 100% vlagu (probušio nekoliko rupica). Nakon 4 dana izbile su ove dvije i super napreduju, dok ostale nisu. Tako da ću od njih uzeti sjemenje, ako prežive :)

Dakle skoro tri tjedna uz klijavost od 30%  I nije neka metoda za preporuciti  ;)

Drugovi travarskog usmjerenja su oduvijek bili vrlo zanimljiv izvor informacija o dostupnim materijalima, poglavito kod rasvjete i unutrasnjeg uzgoja gdje su nenadmasani ali kod klijanja i nisu najjaci jer svi peglaju jedan odavno prihvacen princip (iako ne znaju objasniti zasto) bez previse varijacija.
Iako vjerujem da bi i ja slicno razmisljao kad bi strepio hoce li me murija docekati ispred poste i da mi je svaka sjemenka dragocjena  :D

Vata je los izbor iz vise razloga:
- imamo podosta isprobanih tehnika koje provjereno rade
- svaki dan treba virnuti u vrecicu i uznemiriti sjemenke pomicanjem vate, jer ako zanemaris na par dana za kojih poneka proklija taj izdanak mozes baciti jer je otisao previse u visinu/duljinu
- netom proklijale sjemenke su jako osjetljive pa svako natezanje da bi se preselile u podlogu i nije najsretnije

Ako bas mora biti ta metoda onda ce jednako ucinkovit biti i papirnati rucnik pa se netom proklijali izdanak lagano izreze zajedno s papiricem. Inace to je uobicajen nacin kako se testira kvaliteta, tj. klijavost sjemena.

Offline IggyOS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 624
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Osijek
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1043 u: Siječanj 15, 2012, 09:07:50 prijepodne »
Već dvije godine žicam sjemenku, stabljiku, plod... i ništa :roll: -?  Jel ima netko da mi proda barem tri sjemenke čiste Bhut Jolokia paprike?
I Love Animals... They’re Delicious

Offline ZeleniMrav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1423
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Stockholm, Sweden
  • You'll Never Walk Alone
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1044 u: Siječanj 15, 2012, 11:12:17 prijepodne »
Već dvije godine žicam sjemenku, stabljiku, plod... i ništa :roll: -?  Jel ima netko da mi proda barem tri sjemenke čiste Bhut Jolokia paprike?

Ja ti nemam jolokiu jer nema neki okus,samo ljutninu....ali imam nesto drugo ako te zanima,recimo fatalli,neznam dal mi je ostalo jos sta red savine,imam habanero,uglavnom dosta toga pa se javi ako te sta zanima...
20l vanila
North: Unfinished business
“Look deep into nature, and then you will understand everything better.” AE

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1045 u: Siječanj 15, 2012, 12:45:08 poslijepodne »
Već dvije godine žicam sjemenku, stabljiku, plod... i ništa :roll: -?  Jel ima netko da mi proda barem tri sjemenke čiste Bhut Jolokia paprike?

Ako baš želiš i Bhut Jolokiu možeš od mene nabaviti... ja sam na forumu nabavio sjeme ali puno više nego što mi uopće treba pa imaš i tu opciju, pored ovih od ZelenogMrava! :up:

Offline Spaljeni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 639
  • Spol: Muški   Dob: 28
  • Lokacija: Rovinj
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1046 u: Siječanj 15, 2012, 22:18:39 poslijepodne »
Ja mozda uskoro krecem s Bhut Jolokiom...tj.sve ovisi o tome ako cu nabavit sjemenke  :D
Evo jednog zanimljivog linka povezanog sa Bhut Jolokiom ;)
http://www.klinfo.hr/kutak-za-djecu/klub/hr/pregled/3/286/

Offline ZeleniMrav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1423
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Stockholm, Sweden
  • You'll Never Walk Alone
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1047 u: Siječanj 15, 2012, 22:23:44 poslijepodne »
Evo jednog zanimljivog linka povezanog sa Bhut Jolokiom ;)

Evo jednog smijesnog:



 :D :D :D
20l vanila
North: Unfinished business
“Look deep into nature, and then you will understand everything better.” AE

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1048 u: Siječanj 15, 2012, 22:46:25 poslijepodne »
Evo i mali update... prva slika, 6.1. - druga danas... bit ce nesto (ako prezive)  :D :D
O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1049 u: Siječanj 15, 2012, 22:55:48 poslijepodne »
@Pamook, svaka čast na kolekciji... kako si ti to složio tj. kako si postigao takvu temperaturu?

P.S. A ovo što si stavio u potpis: "O mjeseče, sunčeva guzico. Što siješ, a ne griješ..... Pizdo." je genijalno!  :klap: :)