Travanj 28, 2024, 06:24:14 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: ATS (Algae Turf Scrubber)  (Posjeta: 36632 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline M23_Vu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 976
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: VUKOVAR
  • AqVu
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #75 u: Veljača 04, 2013, 21:35:46 poslijepodne »
Mislim da se stvar može napraviti i od mrežice za fasadu.

Taman sam htio pitati jel se može zamijeniti s nečim što ima kod nas za kupiti! hvala Tiho! ;)

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #76 u: Veljača 04, 2013, 21:59:48 poslijepodne »
Reci mi jel ti se sto hvata alge na staklu pa ga treba cistiti svako neko vrijeme ili sve samo na mrezici?

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #77 u: Veljača 04, 2013, 22:54:05 poslijepodne »
Ma može i od badminton reketa kao i za asadu... no to je sve mekano.

Poanta je izgrebat mrežicu da ne bude glatka, da se korijenje algi što bolje lovi za te nepravilnosti na mrežici.

Evo slika sa čim sam ja "izgrebao" tj. slična alaka i kako bi trebalo izgledat prije i poslije:

http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline damir1700

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 202
  • Spol: Muški   Lokacija: SPLIT
  • Sharky
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #78 u: Veljača 04, 2013, 23:12:23 poslijepodne »
unutrasnji mreza filter za klime (onaj koji se čisti ) sta mislis jel to presitno
Split

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #79 u: Veljača 04, 2013, 23:33:27 poslijepodne »
Nemam pojma kako izgleda unutrašnji filter od klime :)

Mada bez uvrede svima, ali uopće ne znam čemu kompliciranje sa raznim mrežicama.

Ja sam za 0,99$ + free shipping naručio 5 tih plastičnih mrežica veličine cca A4 papira. Dakle doslovno kuna i nešto po komadu.

To sam kupio na aukciji nekoj i redovno su malo skuplje al nađe se zbilja jeftino.
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline damir1700

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 202
  • Spol: Muški   Lokacija: SPLIT
  • Sharky
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #80 u: Veljača 14, 2013, 09:58:13 prijepodne »
Roni htio sam samo pitati za lampe koje su uperene u screen
jel ti gore stalno ili ...???
Split

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #81 u: Veljača 14, 2013, 10:39:23 prijepodne »
jok, po noći ...obrnuto od svjetla  u akvariju..lijepo to zgleda, bio sam neki dan...
čak sam počeo razmišljati o tome :D

Offline profi23

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1568
  • Spol: Muški   Lokacija: Osijek
    • Panonsko more 2
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #82 u: Veljača 14, 2013, 11:05:00 prijepodne »
A zašto obrnuto???

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #83 u: Veljača 14, 2013, 11:09:11 prijepodne »
jer štedi struju ;) :D

poboljšava oksigenizaciju akvarija po noći, ako se ne varam...

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #84 u: Veljača 14, 2013, 13:24:49 poslijepodne »
Pa isto kao svaki algalni filter najbolje je da radi u tzv. reverse photoperiod ili reverse light cycle, jer održava pH stabilnijim sa oksigenizacijom vode.

Offline IvanZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 555
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #85 u: Veljača 14, 2013, 16:25:20 poslijepodne »
jer štedi struju ;) :D

Ako imas dvotarfino brojilo ;)
Ne ostavljajte nista nedovrs

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #86 u: Veljača 14, 2013, 19:31:26 poslijepodne »
Imam dvotarifno brojilo ali točnijeo je ovo što je Renta napisao da drži Ph stabilnijim.
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #87 u: Veljača 14, 2013, 19:48:33 poslijepodne »
lijepo to zgleda, bio sam neki dan...čak sam počeo razmišljati o tome :D

Tiho je ha?  ;)
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline Hrca

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 126
  • Lokacija: Osijek
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #88 u: Ožujak 01, 2013, 10:17:55 prijepodne »
Roni jel ima kakvog napratka? Kakvo je stanje u akvariju?

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #89 u: Ožujak 01, 2013, 11:03:12 prijepodne »
Roni jel ima kakvog napratka? Kakvo je stanje u akvariju?

Pa ima napretka ali za to nije zaslužan samo ATS nego i malo više brige oko akvarija. (mislim na brigu oko Ca, Mg, Kh itd)
Naime nakon aktera sam skoro uništio akvarij jer seliti DVAPUT kompletan akvarij u 10 dana nije mali šok za sve organizme, a o dizanju pijeska više puta i svega iz njega odjednom da i ne pričam. Tada je ušlo i puno svakakvog mora u akvarij i nastao je kaos. Nakon toga sam uspio dignuti kalcij na 470 i Kh na 16  :roll:  tako da je zbilja bilo "veselo" u akvariju :)

Uglavnom... sad se stvari stabiliziraju. Nemam nikakvih gubitaka i ono malo koralja šta imam u akvariju (na čuvanju je ostatak dok ne stabiliziram priču) rastu. Čak su neke eufilije i jedan porites za kojeg sam mislio da će umrijet... oporavljaju.

Evo za par dana će biti 3 mjeseca totalno bez skimera i sa samo 2 izmjene 20-tak litara mora (na akvariju od cca 350 litara). Alge na ATS-u lijepo rastu i ja sam zasad zadovoljan pričom. I da... akvarij je tih i to me možda najviše veseli :)


http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #90 u: Ožujak 01, 2013, 11:15:59 prijepodne »
Eh dobro tih moze biti i akvarij s stvarno tihim skimmerom :D Plus ljepo je dodavati kisik i dizati ph s mixanjem vode i zraka :)

Nego mene zanima jel se cuje ikakav miris od tih algi?

Najveca prepreka da to na svom tanku napravim (ne kao zamjena skimmeru, nego kao dodatak ukupnoj filtraciji) je moja draga koja se boji ca se okolo akvarija ili kada se otvori vratnica od postolja smrditi i sl. Vidim dosta ljudi imaju tank u nekim sobama, ili podrumima ili potkrovljima, meni je tank u sred dnevnog i zena bi me za jaja obisila da to nesto izvana ne izgleda kako treba ili da se nedajBoze nesto cuje ili smrdi iz njega :D

I za kraj, pretpostavljam da ovo ne drzis upaljeno 24/7? Nego samo po noci? Ja sam mislio dodati jos jedan T na prihvatu vode, jedan mali ventil staviti za smanjiti protok, i onda direktno koristiti pad i vodu iz tanka i OF za ATS, medjutim tu mi pada u vodu ideja da mi to radi 12/7 , jer prekomplicirano mi je neku elektroniku ili el.mag.ventil stavljati za 32 ili 25mm cijev.

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #91 u: Ožujak 01, 2013, 12:29:14 poslijepodne »
Ne znam da li potpuno kužiš kako funkcionira ATS ako pitaš da li ga držim upaljenog 24/7!? Ili kužiš ako se pitanje odnosi samo na rasvjetu ATS-a.
Da ATS radi 24/7, tj pumpa tjera vodu na mrežicu 24/7, svjetlo radi 18h, a 6 sati je off.
Ako ćeš odvajati dio protoka za ATS, pazi koliki je taj protok, jer ne bi smio biti premali.

Što se tiče mirisa... meni je akvarij isto u dnevnom boravku, (zato mi i je bitno da je tih). I apsolutno se ne osjeti nikakav miris algi, niti ičeg drugog. Miris algi se pojavljuje tek kad ih ideš strugati sa mrežice, ali to ionako ne radiš u dnevnom boravku.

Stvarno tih skimer košta X tisuća kuna, moj ATS oko 150kn. Ph mi je bio 7.9 na početku korištenja ATS-a a 8,1 kad sam zadnji put mjerio, prije nekih mjesec dana.
A što se tiče mixanja vode i zraka, u tome i je poanta rasta algi na mrežici, jer bez tog mixanja alge ne bi rasle u tolikoj količini.

U vezi dodavanja kisika... u more... skimerom. Ajde nisam o tome htio pisati prije ali eto to mi je super tema pa da se i tog dotaknemo... dakle skimer principom svog rada, putem protoka na pumpi i usisa preko cijevčice miješa zrak (zrak a ne kisik) sa vodom. Onda se na te mjehuriće zraka vezu nečistoće u vodi i to sve zajedno izlazi na kapu skimera. Mjehurići tamo puckaju, zrak ode u zrak a govna ostanu u kapi skimera. I to je jako lijepo ali me zanima da li je itko ikad u hrvatskoj uspio pokušati mjeriti koliko se od X količine ZRAKA koji se putem mjehurića ubacio u protok pumpe skimera, PRETVORILO nekim načinom prije nego što je izašao u kapu skimera u KISIK koji se sad nalazi u akvarijskoj vodi tj. dalje u sistemu!? Već sam puno puta naišao na priče sa kisikom ali nikad nigdje nisam vidio koliko je to kisika o kojem se priča, koliko je to u odnosu na što, koliko je uopće puno, koliko je malo, koliko je dovoljno, koliko treba, koliko je viška itd itd.
Samim time ne znam da li se zna, ili uopće može znati koliko ATS ubacuje KISIKA u sistem svojim principom rada (fotosintezom u kojoj je kisik nusprodukt za razliku od skimera u kojem kisik nije nusprodukt). Ista stvar je i sa Bilo kojim sistemom sa recimo špageti algama, općenito makroalgama pa na kraju tom logikom ispada da je super imati cijenobakteriju u akvariju, jer cijela priča sa kisikom je i nastala prije X milijardi godina zaslugom cijanobakterije. A možda se ona javlja kad nam fali i kisika u vodi pa ga ona stvara svojom djelovanjem koji se bazira na fotosintezi (još jednom, kao i ATS).

http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #92 u: Ožujak 01, 2013, 13:54:39 poslijepodne »
Sve 5. Kisik je greskom bio napisan, mislilo je se na zrak ofc.

Sto se tice svijetla/pumpanja vode isto sve je jasno sada. Dakle voda ti stalno ide, samo svijetlo palis/gasis po tom periodu. Kako si dosao s cifre 18:6 ? Zasto ne 12:12? Zasto ne 24h?

Procitao sam ovo dolje razmisljanje o ATSu i ima tu merita za raspravu, ali prije svega me zanima, koliki tank ti filtriras samo s ovim ATSom, sto ostalo od filtracije imas, i ono najbitnije koliko imas riba (koralji i ostali organizmi me ne zanimaju) te koje su velicine.

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #93 u: Ožujak 01, 2013, 14:36:16 poslijepodne »
Sve 5. Kisik je greskom bio napisan, mislilo je se na zrak ofc.

Sto se tice svijetla/pumpanja vode isto sve je jasno sada. Dakle voda ti stalno ide, samo svijetlo palis/gasis po tom periodu. Kako si dosao s cifre 18:6 ? Zasto ne 12:12? Zasto ne 24h?

Procitao sam ovo dolje razmisljanje o ATSu i ima tu merita za raspravu, ali prije svega me zanima, koliki tank ti filtriras samo s ovim ATSom, sto ostalo od filtracije imas, i ono najbitnije koliko imas riba (koralji i ostali organizmi me ne zanimaju) te koje su velicine.



Svjetlo palim 18/6 čisto jer sam na jednom ATS forumu pročitao to u uputama. Ljudi su testirali razna vremena i koliko sam shvatio to je bio neki najbolji omjer rezultata rasta algi.

Već sam pisao, ali ću ponoviti opet, ATS se ne radi prema veličini tanka, nego prema količini hrane koja se ubacije u akvarij. Po toj veličini mrežice se određuje rasvjeta i protok koji treba biti da bi to bilo kako treba.
ATS koji imam je svojom veličinom predviđen za 2 smrznute kocke hrane dnevno i još malo listića. Pričam o smiksanoj smrznutoj hrani domaće proizvodnje, doduše kod mene je jedna kockica jer je veća (one za led) nego one manje što se kupi. Od filtracije još imam jedan mali filterić sa aktivnim ugljenom koji mislim da nisam promijenio nekih 3 mjeseca i više nemam ništa od mehaničke filtracije.

Imam malo riba, točnije 1 hepatusa, 1 žutog tanga, 2 klauna i 1 chromisa, dakle 5 riba. Hepatus je nešto veći od kutije cigareta, žuti tang malo manji od njega, klauni neke normalne veličine valjda i chromis je nešto manji od drugih koje viđam po tankovima.

Edit... zaboravio sam napisati koliki je tank. Tank je 380 litara u sumpu ima nekih 40-tak litara, tek tolko da mi pumpa koja tjera vodu na ATS bude potopljena.

« Zadnja izmjena: Ožujak 01, 2013, 14:41:32 poslijepodne od Roni »
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #94 u: Ožujak 01, 2013, 14:57:01 poslijepodne »
Pitao sam te o velicini tanka i broju riba upravo radi loada u tanku (ti imas 5 riba, nije isto jel imas tih 5 riba u 50l ili u 300l mora). Necu pametovati o stvarima o kojim nemam konkretnoga iskustva ali mislim da ta filtracija nebi mogla izdrzati nesto jaci load riba. A i po RC kada gledam ko god ima iti malo riba - skimmer je tu pod must, a ostalo je opcijonalno. Ali kao dodatak filtraciji definitivno je ok, i radi toga i razmisljam o ovome.

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #95 u: Ožujak 01, 2013, 15:01:50 poslijepodne »
Pitao sam te o velicini tanka i broju riba upravo radi loada u tanku (ti imas 5 riba, nije isto jel imas tih 5 riba u 50l ili u 300l mora). Necu pametovati o stvarima o kojim nemam konkretnoga iskustva ali mislim da ta filtracija nebi mogla izdrzati nesto jaci load riba. A i po RC kada gledam ko god ima iti malo riba - skimmer je tu pod must, a ostalo je opcijonalno. Ali kao dodatak filtraciji definitivno je ok, i radi toga i razmisljam o ovome.

Pa napravi se veći ATS lakoćom :)

RC i ATS bolje ne stavljati u istu kategoriju. Sponzori su im najviše proizvođači i prodavači opreme (skimera), naravno da je skimer pod must ;)
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #96 u: Ožujak 01, 2013, 21:03:58 poslijepodne »
Evo ja imam već mjesec dana ATS i za tjedan dana planiram ga čistiti po drugi puta pa ću objasniti kako sam ga postavio...naravno sa slikama. ;)

Offline IvanZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 555
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #97 u: Ožujak 02, 2013, 13:51:58 poslijepodne »
Roni, nekuzim tvoju teoriju da skimmer ne ubacuje kisik u tank??

Uzmimo za primjer zracnu pumpu i rasprsivac u slatkovodnoj akvaristici. Ta pumpa takoder uzima zrak, a ne kisik iz atmosfere i ubacuje ga u tank gdje ga rasprsivac rasprsi u male mjehurice iz kojih se otapa kisik na njihovom putu do povrisne.

Ako taj jedan mali rasprsivac nekad spasi ribe da se ne poguse, onda skimmer sigurno dobro opskrbljuje vodu kisikom.
Ne ostavljajte nista nedovrs

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #98 u: Ožujak 02, 2013, 14:00:43 poslijepodne »
Evo ja imam već mjesec dana ATS i za tjedan dana planiram ga čistiti po drugi puta pa ću objasniti kako sa ga postavio...naravno sa slikama. ;)
suti suti....a, vrijedno radi...svaka cast...nisi gasio skimer?
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #99 u: Ožujak 02, 2013, 14:33:17 poslijepodne »
Roni, nekuzim tvoju teoriju da skimmer ne ubacuje kisik u tank??

Uzmimo za primjer zracnu pumpu i rasprsivac u slatkovodnoj akvaristici. Ta pumpa takoder uzima zrak, a ne kisik iz atmosfere i ubacuje ga u tank gdje ga rasprsivac rasprsi u male mjehurice iz kojih se otapa kisik na njihovom putu do povrisne.

Ako taj jedan mali rasprsivac nekad spasi ribe da se ne poguse, onda skimmer sigurno dobro opskrbljuje vodu kisikom.
Sori ali ovo je krajnje nepoznavanje fizike, kisik je sam po sebi jako slabo topljiv u vodi, zračna pumpa u slatkovodnoj zapravo u akvari unese daleko više CO2 nego kisika (ovaj je puno više topiv ali i to je jakkko malo), ribe zračna pumpa spašava na taj način da razbija površinsku napetost vode i omogučuje i ubrzava izmjenu plinova. Zračna pumpa ne obogačuje vodu kiskom.
Ekvivalentno tome, površina morskog se stalno "mreška" i dok rade pumpe količina kisika i CO2 (i drugih plinova) u tanku je vrlo slična onoj u prostoriji (pri datoj temperaturi vode i atmosferskom tlaku ) u kojoj su tank i skimer, skimer može ubrzati oslobađanje CO2 iz vode ali ne može bitno povečati količinu kisika u akvariju.
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA