Svibanj 02, 2024, 09:51:37 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: LED 1W rasvjeta  (Posjeta: 3953 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zazui

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 116
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Varaždin
LED 1W rasvjeta
« u: Veljača 03, 2013, 20:40:00 poslijepodne »
Evo da se i ja uključim. Već neko vrijeme planiram napraviti led rasvjetu za akvarij i prema mojem istraživanju treba ubaciti plave i cvene ledice. Cool bijela 6500K te 15% plavih i 5-7% crvenih da se pokrije spektar.
Zainteresiran sam za podjelu paketa što se tiče drivera
Jel bi netko samnom podjelio naruđbu High power led 1w ?

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
LED 1W rasvjeta
« Odgovori #1 u: Veljača 03, 2013, 21:47:16 poslijepodne »
Zašto bi radio rasvjetu sa 1w led? 3w je "standard" i s njima imaš puno više opcija za biranje (kelvinaža, proizvođač i sl.)

Po meni netreba plavih i crvenih jer ako pogledaš npr spektar za cool white cree ledice vidjet ćeš da ima i više nego dovoljno plavog:



dok recimo warm white ima dovoljno crvenog:



Ostale grafove možeš naći ovdje: http://s919.beta.photobucket.com/user/redfishnc/library/LED%20TESTING?start=all

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
LED 1W rasvjeta
« Odgovori #2 u: Veljača 03, 2013, 22:30:24 poslijepodne »
Zašto bi radio rasvjetu sa 1w led? 3w je "standard" i s njima imaš puno više opcija za biranje (kelvinaža, proizvođač i sl.)

A zašto ići na 3W ledice kad imaš 10W? BTW imam 6kom xm-l ledica s kojima zapravo "ne znam što hoću" i driver na 2A :D
« Zadnja izmjena: Veljača 03, 2013, 22:36:32 poslijepodne od Marko_Sp »

Offline zazui

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 116
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Varaždin
LED 1W rasvjeta
« Odgovori #3 u: Veljača 04, 2013, 09:09:09 prijepodne »
Zašto bi radio rasvjetu sa 1w led? 3w je "standard" i s njima imaš puno više opcija za biranje (kelvinaža, proizvođač i sl.)



Mislio sam upotrebljavat 1w iz više razloga: daju 80-90 lm, dok 3w daju max 200lm, drugo mogu posložiti više ledica koje bi se odvojeno palile.

« Zadnja izmjena: Veljača 04, 2013, 13:00:04 poslijepodne od zazui »

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
LED 1W rasvjeta
« Odgovori #4 u: Veljača 04, 2013, 13:51:47 poslijepodne »
Zašto bi radio rasvjetu sa 1w led? 3w je "standard" i s njima imaš puno više opcija za biranje (kelvinaža, proizvođač i sl.)



Mislio sam upotrebljavat 1w iz više razloga: daju 80-90 lm, dok 3w daju max 200lm, drugo mogu posložiti više ledica koje bi se odvojeno palile.



Jel imaš kakav link za ledice koje si mislio uzeti? Po meni ima smisla za manje akvarije, pogotovo ako ti se da lemiti.

Offline zazui

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 116
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Varaždin
LED 1W rasvjeta
« Odgovori #5 u: Veljača 05, 2013, 20:12:40 poslijepodne »
Zašto bi radio rasvjetu sa 1w led? 3w je "standard" i s njima imaš puno više opcija za biranje (kelvinaža, proizvođač i sl.)



Mislio sam upotrebljavat 1w iz više razloga: daju 80-90 lm, dok 3w daju max 200lm, drugo mogu posložiti više ledica koje bi se odvojeno palile.



Jel imaš kakav link za ledice koje si mislio uzeti? Po meni ima smisla za manje akvarije, pogotovo ako ti se da lemiti.

http://www.aliexpress.com/item/100pcs-lot-Good-Quality-Best-Price-1W-White-High-Power-LED-with-AL-Baseboard-Ultra-Bright/563025344.html

Sve bi polemio sam i naravno napravio hladnjak od aluminija ...... itd

Offline zazui

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 116
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Varaždin
LED 1W rasvjeta
« Odgovori #6 u: Veljača 05, 2013, 20:29:40 poslijepodne »
Dali je netko razmisljao o tome da T5 lampe daju više lumena po watu nego led. Npr. 54w T5 daje 5000lm, a jedna led-ica 1w daje 85lm, ili još gore 3w daje 200lm. Kad se to zbroji morali bi više ledica u wataži koristiti da dobijemo isto lumena kao i sa T5 lampama.

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: LED 1W rasvjeta
« Odgovori #7 u: Veljača 05, 2013, 20:55:50 poslijepodne »
To nije tako ako uspoređuješ skupe Cree sa T5, a ne ove  jeftine kineske bez imena. Osim toga sa sa led rasvjetom trebaš manje lumena za isti PAR, tako da analogija baš i ne vrijedi. Nadalje kako smanjuješ snagu i temperaturu, LED daje sve bolji odnos W/Lumen.

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: LED 1W rasvjeta
« Odgovori #8 u: Veljača 05, 2013, 21:04:56 poslijepodne »
zazui, razdvojila sam temu. Nadam se da ti ne smeta, ovako će biti preglednije.


Lumeni su količina svjetlosti koje ljudsko oko može vidjeti. Na ledicama je ispisana količina lumena koju daju (najčešće na 25C, odnosno u idealnim uvjetima) ne zbog akvarista, nego zbog upotrebe u osvijetljenju prostora. Ljudsko oko je osjetljivije na zelenu i žutu, a to su upravo one boje koje biljke odbijaju i zato količina lm ne znači baš puno. Može biti da je zeleni spektar pojačan i da na njemu ledica dobije više lumena u svojim karakteristikama.

Za akvaristiku je bitan PAR -  Photosynthetic Active Radiation i PUR -Photosynthetically usable radiation odnosno količina svjetlosti u plavom i crvenom spektru



A što se tiče t5 lampi i LED-a, fora je u tome da i uz najbolje reflektore na svijetu nemožeš kontrolirati rasipanje svjetlosti, jer cijevi t5 i t8 lampi bacaju svijetlost u svim smjerovima, dok je kod ledica to usmjereno u jednom smjeru. Tu su još i leće kojima se gubi mali postotak, ali moguće je precizno kontroliranje osvijetljenja.
« Zadnja izmjena: Veljača 05, 2013, 21:14:38 poslijepodne od Dellete »

Offline zazui

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 116
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Varaždin
Odg: LED 1W rasvjeta
« Odgovori #9 u: Veljača 05, 2013, 22:13:46 poslijepodne »
Znači ipak LED. Već sam mislio da neću morati pribavljati sav materijal i zezati se sa izradom  ;)

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: LED 1W rasvjeta
« Odgovori #10 u: Veljača 05, 2013, 22:59:21 poslijepodne »
Nitko ne kaže da je t5 rasvjeta loša. Mene u led privlači to što ne zauzimaju puno mjesta i može se puno toga kontrolirati. Pa ajde da probam, kad već radim od nule.

Offline zazui

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 116
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Varaždin
Odg: LED 1W rasvjeta
« Odgovori #11 u: Veljača 06, 2013, 07:37:39 prijepodne »
Da, to sam i ja mislio. Složiti 2-3 plave za moonlight, imitirati sa dimmerom izlazak i zalazak sunca.

Offline Che*

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Zg east
Odg: LED 1W rasvjeta
« Odgovori #12 u: Veljača 07, 2013, 12:51:02 poslijepodne »
ja imam pitanje...

Osim T5 rasvjete ubacujem LED u svoj morski akvarij i zanima me samo jedno.. Vidim da se spominje da 3x 1W imaju vise Lum i PAR zajedno od 1x 3W (koliko sam shvatio iz teksta). Moja je zamisao takodjer ici na 3w seriju ledica. Zanima me, da li je netko usporedjivao ili zna.. 3x1W naspram 1x3W, koje dublje prodire? Ako me kuzite? Sta je bolje? Meni je tak svejedno lemio ja ovih 10 ili 30kom, prostora imam..

Znaci da netko bira izmedju recimo 3x1W ili 1x3W sto se tice ucinkovitosti, iskoristivosti... koje bi odabrali?

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: LED 1W rasvjeta
« Odgovori #13 u: Veljača 07, 2013, 14:45:25 poslijepodne »
Jači izvor svjetlosti prodire dublje, što znači 3W. Na drugo pitanje je nemoguće odgovoriti dok čak ni ime proizvođača nije poznato, a kamoli karakterestike.

Offline Che*

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Zg east
Odg: LED 1W rasvjeta
« Odgovori #14 u: Veljača 07, 2013, 15:48:48 poslijepodne »
Ok, to je u biti sve jedno pitanje :) ali to je ono sto me zanimalo, jaci izvor svjetlosti... Imam nedoumicu staviti u seriju po 30kom od 1W ili 10x3W noname ledica sa ebaya...

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: LED 1W rasvjeta
« Odgovori #15 u: Veljača 07, 2013, 16:46:34 poslijepodne »
Nemoj zaboraviti da postoji i 3. pitanje - na koju visinu iznad vode postaviti rasvjetu. Energija opada sa kvadratom udaljenosti, i zbog toga je jako velika razlika između rasvjete postavljene u poklopac i hangon rasvjete.

Offline Che*

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Zg east
Odg: LED 1W rasvjeta
« Odgovori #16 u: Veljača 07, 2013, 17:27:17 poslijepodne »
U mom slucaju je poklopac... Rio 125.

Offline penzic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Lokacija: Zgb
Odg: LED 1W rasvjeta
« Odgovori #17 u: Veljača 07, 2013, 18:00:04 poslijepodne »
Nemam poima što je bolje! LEDica nije žaruljica od toliko vati i spojiš ju na određeni napon i ona svijetli.
Evo ti u prilogu jedan primjer "cree" koju proglasiš jednovatkom ili trovatkom,kako hoćeš.Možeš da se slabo grije ili da bude rešo.
Sve ovisi o načinu montiranja, kvaliteti i načinu napajanja.Pogledaj tehničke karakteristike i vidiš da moš što oš.
Ovo nije preporuka ledice, već samo primjer.

http://www.ebay.com/itm/2pcs-1W-3W-Cree-XPE-Blue-470nm-485nm-20mm-High-Power-Star-LED-Light-Lamp-F-Torch-/370753261744?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item56529dd0b0

Offline forser

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 477
  • Spol: Muški   Lokacija: Velika Gorica
Odg: LED 1W rasvjeta
« Odgovori #18 u: Ožujak 18, 2013, 11:06:55 prijepodne »
PRATIM TEMU  :)