Travanj 29, 2024, 13:14:17 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Zeleno sobno bilje, balkonsko cvijeće, kaktusi, sukulenti...  (Posjeta: 12920 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Nji

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 294
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Novi Zagreb-Siget
Odg: Zeleno sobno bilje, balkonsko cvijeće, kaktusi, sukulenti...
« Odgovori #25 u: Siječanj 17, 2012, 13:34:22 poslijepodne »
Oo Puffy,super tema! :up:
Škvadra na balkonu super izgleda,i ja ih isto tako volim poslagati,samo imam sve manje mjesta!

Vidim ima još zaljubljenika u orhidejice,baš mi drago,onaj dendrobium mi je predivan, MrPropuh!
ni da ni ne

Offline MrPropuh

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 109
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Zeleno sobno bilje, balkonsko cvijeće, kaktusi, sukulenti...
« Odgovori #26 u: Siječanj 17, 2012, 16:05:47 poslijepodne »
Oo Puffy,super tema! :up:
Škvadra na balkonu super izgleda,i ja ih isto tako volim poslagati,samo imam sve manje mjesta!

Vidim ima još zaljubljenika u orhidejice,baš mi drago,onaj dendrobium mi je predivan, MrPropuh!


Hvala, ja isto volim taj dendrobium, jedva sam čekal da izdanak konačno procvate!
Moram poslikati, procval mi je zygopetalum, a i u nedjelju sam si na danima orhideja u Kaliji kupil prvu papučicu. Baš sam happy!

Offline Puffy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 798
  • Spol: Muški   Dob: 29
  • Lokacija: Valpovo (Osijek)
  • univ. bacc. biol.
Odg: Zeleno sobno bilje, balkonsko cvijeće, kaktusi, sukulenti...
« Odgovori #27 u: Siječanj 17, 2012, 20:07:49 poslijepodne »
:)

A tko mi što može reći o Dendrobiumu, njegovoj učestalosti u ponudi trgovačkih lanaca, cijeni i nekim osnovnim zahtjevima?

Čisto da vidim "vrijedi li" upustiti se u iščitavanje.... :) He he
FILIP (Valpovo)

Offline Nji

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 294
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Novi Zagreb-Siget
Odg: Zeleno sobno bilje, balkonsko cvijeće, kaktusi, sukulenti...
« Odgovori #28 u: Siječanj 17, 2012, 21:39:46 poslijepodne »
:)

A tko mi što može reći o Dendrobiumu, njegovoj učestalosti u ponudi trgovačkih lanaca, cijeni i nekim osnovnim zahtjevima?

Čisto da vidim "vrijedi li" upustiti se u iščitavanje.... :) He he



Vrijedi,vrijedi!
Meni su jako dragi,ima ih često kod nas za kupiti, većinom isti i sl varijeteti, tu i tamo se nađe i poneki rjeđi. E sad koji trgovački lanci?U konzumu ih nisam jako dugo vidjela...U plodinama sam ih češće viđala...

" Dohranjivanje mora biti redovito tokom perioda aktivnog rasta. Tokom rasta dohranjujte svaki tjedan jednu četvrtinu preporučene količine. Orhideje se presađuju svake dvije do tri godine osiguravajući mjesto za naredne dvije godine rasta. Ipak one najbolje napreduju u cvjetnim posudama koje su nešto manjeg obujma. Isto tako, Dendrobium se može razmnožavati reznicama starih izdanaka koji se moraju staviti na svježi kompost. Dendrobium je jedna od rijetkih orhideja koja cvate i iz starih pseudolukovica kao i iz novih. Grana može imati i preko dvadeset cvjetova što ovu orhideju čini omiljenim rezanim cvijećem."....evo mali copy/paste dijela jednog teksta s osnovama...
Uglavnom mora se pustiti da se  korijen malo i posuši između zalijevanja,ali održavati konstantnu vlagu zraka. Treba imati i malo zraka oko korijena-što znači da ne smije biti non stop mokar i natopljen,i da se sadi u što krupnije komade kore-supstrata. Po pravilu se zalijevaju(potapaju) jednom tjedno, ali neki i rjeđe (ja).
Kažu i da je dobro smanjiti mu zalijevanje kad mu u potpunosti izrastu cvjetne stapke kako bi se potaklo cvjetanje.(Meni cvatu samo dendrobium nobile-i,pa za ovo ne mogu posvjedočiti.)
Podnosi temp od 15-30, na nižim temp je moguć gubitak listova, treba mu dovoljno svjetla za pravilan rast,ali naravno ne direktno jako sunčevo svjetlo,jer isto kao i phal(i dr.) može dobiti opekotine.

Ima više grupa dendrobiuma: Nobile, Phalenopsis,Formosum,Farmeri, Anosmum od kojih svi imaju slične zahtjeva održavanja,s manjim razlikama...(za još info-pogledati site u mom potpisu-tamo ima još info)...eto samo kratko....



Joj procvao ti Zygo??Super!Kakvog imaš?Jel miriši?
Oni znaju imati takav divan miris!  (za one koji ne znaju orhideje inače ne mirišu,samo neke vrste i to samo u određeno doma dana ili noći-ovisno o tome koju vrstu kukaca žele privući)


Kaj ima u Kaliji?
Moram jedan dan do tamo...



Evo par fotkica dendrobiuma Nobile...
« Zadnja izmjena: Siječanj 17, 2012, 21:48:47 poslijepodne od Nji »
ni da ni ne

Offline MrPropuh

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 109
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Zeleno sobno bilje, balkonsko cvijeće, kaktusi, sukulenti...
« Odgovori #29 u: Siječanj 17, 2012, 22:42:57 poslijepodne »
Zygo mi je super. Jedan mi je od najdražih. Kupio sam ga za 30ak kuna, ocvalog u Kaliji. Procvao mi je prvi puta sad ljetos i evo sad opet. Sad ima manje (3) cvijeta. Na žalost ne miriši. Što se izgleda tiče, klasično zlenkaste gornje latice sa smeđim, donja ljubičasta... zapravo stavit ću slike!

Što se kalije tiče, ima svega: Cymbidiumi (ogromni), mini Cymbidiumi, Cambrie, Brassie, Cattleye, papučice, phalovi, Demndrobiumi ( i nobile i phalenopsis), Vande... ima svega. Najviše ima naravno phalova, ostalih nema enormno puno različitih, ali ipak dosta.... Ja sam si kupio papučicu za 129kn...
Meni su se posebno dopali veliki Cymbidiumi, ali i po cijeni i po veličini su mi prveliki!

Puffy, što se dendrobiuma tiče... Ja sam ovog lani kupio u Kauflandu, stalno ih bude u Baumaxu i to kad ocvatu budu i po 30-ak kuna. Kad je friški (u cvatu), cijena mu bude od 60ak do 100kn (kako gdi, zavisi jel tip nobile ili phalenopsis).

Nji, pratim forum orhideje.net-a, pa znam da i tamo ima aktivni član Nji. Jesi to ti? Pitam zato jer sam već u nekoliko navrata tamo poslao zahtjev da postanem član, ali nikad dobio odgovor.

Offline biosvera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1357
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: samobor
Odg: Zeleno sobno bilje, balkonsko cvijeće, kaktusi, sukulenti...
« Odgovori #30 u: Siječanj 17, 2012, 22:49:57 poslijepodne »
meni je problem što mi svaka orhideja koja odcvate i dobi mladice po stabljici uvene a ostale opet još jednom procvatu i nastave cvast svaki 3-4 mjesec pa jel netko zna razlog uvenuća mojih orhideja ili to bude svaki put kad se razmnožavaju  -? -?

Offline MrPropuh

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 109
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Zeleno sobno bilje, balkonsko cvijeće, kaktusi, sukulenti...
« Odgovori #31 u: Siječanj 18, 2012, 10:36:17 prijepodne »
meni je problem što mi svaka orhideja koja odcvate i dobi mladice po stabljici uvene a ostale opet još jednom procvatu i nastave cvast svaki 3-4 mjesec pa jel netko zna razlog uvenuća mojih orhideja ili to bude svaki put kad se razmnožavaju  -? -?

Sorry, nisam skroz skužio pitanje. Orhideja ti nakon cvatnje pusti izdanak. Jel taj izdanak izgleda kao da će orhideja ponovno cvast ili ti je pustila izanak koji izgleda kao nova mala orhideja? I nisam shvatio, ostale još jednom procvatu i nastave cvast. To druge biljke ili taj novi izdanak (keiki)?

Offline Puffy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 798
  • Spol: Muški   Dob: 29
  • Lokacija: Valpovo (Osijek)
  • univ. bacc. biol.
Odg: Zeleno sobno bilje, balkonsko cvijeće, kaktusi, sukulenti...
« Odgovori #32 u: Siječanj 18, 2012, 10:40:08 prijepodne »
Hvala za informacije o Dendrobiumu.

Ne znam, ali Phalaenopsisi su mi najdraži. Valjda zato što još nemam niti jednu drugu (a i ne znam kuda bih s njom ??? )

Postoji li, ono, neka orhideja koja čak može podnijeti i manje svijetla za cvatnju? Ono, negdje u sobi, ne drito do prozora?


---

Neki dan sam nešto fotkao kolegici, pa sam okinuo jednu Dracene marginate 'tricolori'.
I, evo je! Kupljena ljetos u lokalnom rasadniku obitelji koja se bavi uzgojem sobnog i vanjskog cvijeća, bila je nešto manja i jako sam zadovoljan kako napreduje.

FILIP (Valpovo)

Offline biosvera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1357
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: samobor
Odg: Zeleno sobno bilje, balkonsko cvijeće, kaktusi, sukulenti...
« Odgovori #33 u: Siječanj 18, 2012, 11:13:47 prijepodne »
meni je problem što mi svaka orhideja koja odcvate i dobi mladice po stabljici uvene a ostale opet još jednom procvatu i nastave cvast svaki 3-4 mjesec pa jel netko zna razlog uvenuća mojih orhideja ili to bude svaki put kad se razmnožavaju  -? -?

Sorry, nisam skroz skužio pitanje. Orhideja ti nakon cvatnje pusti izdanak. Jel taj izdanak izgleda kao da će orhideja ponovno cvast ili ti je pustila izanak koji izgleda kao nova mala orhideja? I nisam shvatio, ostale još jednom procvatu i nastave cvast. To druge biljke ili taj novi izdanak (keiki)?
orhideja odcavate pojave se male orhideje na granama uvenu velika i male orhideja na granama svaki put dok one koje odcavatu i ne dobe male orhideje njima odrežemo onaj štapić za 2 mj pusti novi štapić sa pupovima i opet cvate pa pitam jeli normalno da kad orhideja dobi male orhideje na cvjetnoj strpki da sve uvenu ili nije i što trebam napravit da velika orhideja skupa sa malima preživi  ;)

Offline MrPropuh

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 109
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Zeleno sobno bilje, balkonsko cvijeće, kaktusi, sukulenti...
« Odgovori #34 u: Siječanj 18, 2012, 23:43:24 poslijepodne »
Iskreno nisam ti ziher, mislim da ti ni velika ni malci ne bi trebali krepat, ali meni još ni jedna moja nije izbacila malce pa nisam imao s njima iskustva.
Po teoriji, koliko znam, bi malca kad pusti korjenje (više od 2-3cm) trebalo odvojit...

Offline biosvera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1357
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: samobor
Odg: Zeleno sobno bilje, balkonsko cvijeće, kaktusi, sukulenti...
« Odgovori #35 u: Siječanj 19, 2012, 09:48:44 prijepodne »
da to sam pročitao a meni su mladice pustile jedva 1 cm korjenje kad su sve uvenule

Offline Nji

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 294
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Novi Zagreb-Siget
Odg: Zeleno sobno bilje, balkonsko cvijeće, kaktusi, sukulenti...
« Odgovori #36 u: Siječanj 19, 2012, 10:10:30 prijepodne »
Zygo mi je super. Jedan mi je od najdražih. Kupio sam ga za 30ak kuna, ocvalog u Kaliji. Procvao mi je prvi puta sad ljetos i evo sad opet. Sad ima manje (3) cvijeta. Na žalost ne miriši. Što se izgleda tiče, klasično zlenkaste gornje latice sa smeđim, donja ljubičasta... zapravo stavit ću slike!

Što se kalije tiče, ima svega: Cymbidiumi (ogromni), mini Cymbidiumi, Cambrie, Brassie, Cattleye, papučice, phalovi, Demndrobiumi ( i nobile i phalenopsis), Vande... ima svega. Najviše ima naravno phalova, ostalih nema enormno puno različitih, ali ipak dosta.... Ja sam si kupio papučicu za 129kn...
Meni su se posebno dopali veliki Cymbidiumi, ali i po cijeni i po veličini su mi prveliki!

Puffy, što se dendrobiuma tiče... Ja sam ovog lani kupio u Kauflandu, stalno ih bude u Baumaxu i to kad ocvatu budu i po 30-ak kuna. Kad je friški (u cvatu), cijena mu bude od 60ak do 100kn (kako gdi, zavisi jel tip nobile ili phalenopsis).

Nji, pratim forum orhideje.net-a, pa znam da i tamo ima aktivni član Nji. Jesi to ti? Pitam zato jer sam već u nekoliko navrata tamo poslao zahtjev da postanem član, ali nikad dobio odgovor.


Da jesam,ja sam...
Poslah ti pm o toj temi...


Biosvera: pa postoji više mogućnosti uginuća orhideje,ovisi koje vrste orhideje? I kako je održavana,i kakva je bila kad je kupljena...svašta...To bi trebao sve opisati za neki kvalitetan odgovor.
A phalenopsisi su zapravo jako čudne biljke,znaju iz čista mira jednostavno krep.... Pojavi se crna trulež i onda je gotovo,ali je to očito nešto s čime kupiš biljku i na šta ne možeš utjecati,a nažalost svi znamo još uvijek premalo da bi odgonetnuli kako to spriječiti i zašto se događa. Moraš imati sreće pri kupovini...

A znači tebi su ugibale orhideje koje su imale bebe na cvjetnoj stapci?Phalenopsis jel?
Pa najvjerojatnije zato što su ih bebe iscrpile,bebu (keiki) treba odvojiti od matične biljke kad ima par korijenčića od po cca 2cm, i naravno za to vrijeme bi trebalo više prihranjivati matičnu orhideju. Probaj tako sljedeći put.I da imaju što stabilniju temp i općenito uvjete.A prskanje malih biljčica potiče rast korijena...
ni da ni ne

Offline ninci

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1232
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pustike, Turopolje
Odg: Zeleno sobno bilje, balkonsko cvijeće, kaktusi, sukulenti...
« Odgovori #37 u: Siječanj 19, 2012, 10:14:59 prijepodne »
Puffy, postoji.
jewel orchid ili ludisia discolor

imam je ja doma... živi mi u kupaonici... gdje je vrlo malo dnevnog svjetla...prozor je na jugu ali je vrlo mali. To je u biti terarijska orhideja i zahtjeva i veliku vlažnost kako zemlje tako i zraka, a što je "tamnije" listovi su lijepši a ima i lijepi cvat. evo meni drugi puta od kada je imam (godinu dana) cvate, ali sada iz više "stabiljki". i jako brzo raste...
Pustike, Turopolje

Offline Puffy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 798
  • Spol: Muški   Dob: 29
  • Lokacija: Valpovo (Osijek)
  • univ. bacc. biol.
Odg: Zeleno sobno bilje, balkonsko cvijeće, kaktusi, sukulenti...
« Odgovori #38 u: Siječanj 19, 2012, 10:20:26 prijepodne »
Puffy, postoji.
jewel orchid ili ludisia discolor

imam je ja doma... živi mi u kupaonici... gdje je vrlo malo dnevnog svjetla...prozor je na jugu ali je vrlo mali. To je u biti terarijska orhideja i zahtjeva i veliku vlažnost kako zemlje tako i zraka, a što je "tamnije" listovi su lijepši a ima i lijepi cvat. evo meni drugi puta od kada je imam (godinu dana) cvate, ali sada iz više "stabiljki". i jako brzo raste...

Vidiš, vidiš - baš fora.

Hoćeš li nam ju jednom i fotkati? ;)

---

Što se keikia tiče - kako i NJi kaže, odvojiti tek kad mladac ima par korijenčića od po barem 2 cm.
Presaditi u supstrat za orhideje (odnosno, KORU (borovu) ) i ja bih to još onda držao vjerojatno u nekom vlažnom prostoru jer mislim da je izrazito bitna vlažnost zraka za zakorijenjivanje bebice.
FILIP (Valpovo)

Offline biosvera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1357
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: samobor
Odg: Zeleno sobno bilje, balkonsko cvijeće, kaktusi, sukulenti...
« Odgovori #39 u: Siječanj 19, 2012, 10:45:25 prijepodne »
Zygo mi je super. Jedan mi je od najdražih. Kupio sam ga za 30ak kuna, ocvalog u Kaliji. Procvao mi je prvi puta sad ljetos i evo sad opet. Sad ima manje (3) cvijeta. Na žalost ne miriši. Što se izgleda tiče, klasično zlenkaste gornje latice sa smeđim, donja ljubičasta... zapravo stavit ću slike!

Što se kalije tiče, ima svega: Cymbidiumi (ogromni), mini Cymbidiumi, Cambrie, Brassie, Cattleye, papučice, phalovi, Demndrobiumi ( i nobile i phalenopsis), Vande... ima svega. Najviše ima naravno phalova, ostalih nema enormno puno različitih, ali ipak dosta.... Ja sam si kupio papučicu za 129kn...
Meni su se posebno dopali veliki Cymbidiumi, ali i po cijeni i po veličini su mi prveliki!

Puffy, što se dendrobiuma tiče... Ja sam ovog lani kupio u Kauflandu, stalno ih bude u Baumaxu i to kad ocvatu budu i po 30-ak kuna. Kad je friški (u cvatu), cijena mu bude od 60ak do 100kn (kako gdi, zavisi jel tip nobile ili phalenopsis).

Nji, pratim forum orhideje.net-a, pa znam da i tamo ima aktivni član Nji. Jesi to ti? Pitam zato jer sam već u nekoliko navrata tamo poslao zahtjev da postanem član, ali nikad dobio odgovor.


Da jesam,ja sam...
Poslah ti pm o toj temi...


Biosvera: pa postoji više mogućnosti uginuća orhideje,ovisi koje vrste orhideje? I kako je održavana,i kakva je bila kad je kupljena...svašta...To bi trebao sve opisati za neki kvalitetan odgovor.
A phalenopsisi su zapravo jako čudne biljke,znaju iz čista mira jednostavno krep.... Pojavi se crna trulež i onda je gotovo,ali je to očito nešto s čime kupiš biljku i na šta ne možeš utjecati,a nažalost svi znamo još uvijek premalo da bi odgonetnuli kako to spriječiti i zašto se događa. Moraš imati sreće pri kupovini...

A znači tebi su ugibale orhideje koje su imale bebe na cvjetnoj stapci?Phalenopsis jel?
Pa najvjerojatnije zato što su ih bebe iscrpile,bebu (keiki) treba odvojiti od matične biljke kad ima par korijenčića od po cca 2cm, i naravno za to vrijeme bi trebalo više prihranjivati matičnu orhideju. Probaj tako sljedeći put.I da imaju što stabilniju temp i općenito uvjete.A prskanje malih biljčica potiče rast korijena...

ja sm prije puuno o orhidejama čitao pa sam uzeo vatu i išo od cvjeta do cvjeta orhideje i nešto promješao u njoj i na svakom mjestu cvijeta meni se razvila mala orhideja a pošto su bile 2 strpke vjerovatno od izmorenosti  ;)

Offline Nji

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 294
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Novi Zagreb-Siget
Odg: Zeleno sobno bilje, balkonsko cvijeće, kaktusi, sukulenti...
« Odgovori #40 u: Siječanj 19, 2012, 10:48:39 prijepodne »
Ninci hello!!
Kak su tvoje dejice,kolko ih imaš sada?
Kak je vanda?


Da i ja sam se sjetila ludisie, ali to je opet kako kome,meni još nisu cvale, ali da, one ne trebaju puno svjetla.

Bum stavila, ak nađem dobru fotku svoje dok je bila u cvatu...
ni da ni ne

Offline Nji

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 294
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Novi Zagreb-Siget
Odg: Zeleno sobno bilje, balkonsko cvijeće, kaktusi, sukulenti...
« Odgovori #41 u: Siječanj 19, 2012, 10:53:18 prijepodne »
Zygo mi je super. Jedan mi je od najdražih. Kupio sam ga za 30ak kuna, ocvalog u Kaliji. Procvao mi je prvi puta sad ljetos i evo sad opet. Sad ima manje (3) cvijeta. Na žalost ne miriši. Što se izgleda tiče, klasično zlenkaste gornje latice sa smeđim, donja ljubičasta... zapravo stavit ću slike!

Što se kalije tiče, ima svega: Cymbidiumi (ogromni), mini Cymbidiumi, Cambrie, Brassie, Cattleye, papučice, phalovi, Demndrobiumi ( i nobile i phalenopsis), Vande... ima svega. Najviše ima naravno phalova, ostalih nema enormno puno različitih, ali ipak dosta.... Ja sam si kupio papučicu za 129kn...
Meni su se posebno dopali veliki Cymbidiumi, ali i po cijeni i po veličini su mi prveliki!

Puffy, što se dendrobiuma tiče... Ja sam ovog lani kupio u Kauflandu, stalno ih bude u Baumaxu i to kad ocvatu budu i po 30-ak kuna. Kad je friški (u cvatu), cijena mu bude od 60ak do 100kn (kako gdi, zavisi jel tip nobile ili phalenopsis).

Nji, pratim forum orhideje.net-a, pa znam da i tamo ima aktivni član Nji. Jesi to ti? Pitam zato jer sam već u nekoliko navrata tamo poslao zahtjev da postanem član, ali nikad dobio odgovor.


Da jesam,ja sam...
Poslah ti pm o toj temi...


Biosvera: pa postoji više mogućnosti uginuća orhideje,ovisi koje vrste orhideje? I kako je održavana,i kakva je bila kad je kupljena...svašta...To bi trebao sve opisati za neki kvalitetan odgovor.
A phalenopsisi su zapravo jako čudne biljke,znaju iz čista mira jednostavno krep.... Pojavi se crna trulež i onda je gotovo,ali je to očito nešto s čime kupiš biljku i na šta ne možeš utjecati,a nažalost svi znamo još uvijek premalo da bi odgonetnuli kako to spriječiti i zašto se događa. Moraš imati sreće pri kupovini...

A znači tebi su ugibale orhideje koje su imale bebe na cvjetnoj stapci?Phalenopsis jel?
Pa najvjerojatnije zato što su ih bebe iscrpile,bebu (keiki) treba odvojiti od matične biljke kad ima par korijenčića od po cca 2cm, i naravno za to vrijeme bi trebalo više prihranjivati matičnu orhideju. Probaj tako sljedeći put.I da imaju što stabilniju temp i općenito uvjete.A prskanje malih biljčica potiče rast korijena...

ja sm prije puuno o orhidejama čitao pa sam uzeo vatu i išo od cvjeta do cvjeta orhideje i nešto promješao u njoj i na svakom mjestu cvijeta meni se razvila mala orhideja a pošto su bile 2 strpke vjerovatno od izmorenosti  ;)


Opet pitam,koje orhideje?
Phalenopsis?Njima ne možeš tak s vaticom niš napraviti,kod njih baš moraš vaditi pelud ili čačkalicom ili sl,pa onda u drugi cvijet baš unutra položiti taj pelud za oplodnju i onda bi dobio sjeme a ne mlade biljčice.Tak da to baš mislim da i nema puno veze...Ak je phalenopsis...Mlade biljčice bi možda dobio da si s hormonom rasta  mazao članke na stapci....možda!!
ni da ni ne

Offline biosvera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1357
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: samobor
Odg: Zeleno sobno bilje, balkonsko cvijeće, kaktusi, sukulenti...
« Odgovori #42 u: Siječanj 19, 2012, 11:00:32 prijepodne »
phalaenopsis su i uzeo sam onu vatu na štapiću za čistit uši i onda sam išao od cvijeta do cvijeta i kad je odcvala na nekim mjestima su se pojavile mladice  ;)

Offline ninci

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1232
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pustike, Turopolje
Odg: Zeleno sobno bilje, balkonsko cvijeće, kaktusi, sukulenti...
« Odgovori #43 u: Siječanj 19, 2012, 11:07:45 prijepodne »
Ufff ne znam koliko ih imam sada... sigurno 15-20!

malo sam ih ove godine prekasno iz ostakljene verande preselila u nutra, temp. mi se spustila na +15°c i neke bliže prozoru su se malo smrzle...i odbacile dobar dio listova, ali svaka je pustila sastrane novu dejicu.
Dosta mi ih sada i cvijeta... tj. većina ima pupove.

Vanda mi je isto krenula tjerati pupove, ali kada su stapke i pupovi dosegli dužinu od 10-15 cm, pocrnili su i osušili se. tako da ne znam koji je bio problem. to je bilo pred mjesec dana a ona je skroz na toplom i skroz stabilnoj temp. na jugozapadnom prozoru....  :nerd:

evo slike s neta kako moja ludisia sada izgleda, ali ima nešto manje cvijetova. slika je s: http://www.sarasotaorchidsociety.org/monthly_orchids/monthly_orchids_2005.htm

Pustike, Turopolje

Offline Nji

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 294
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Novi Zagreb-Siget
Odg: Zeleno sobno bilje, balkonsko cvijeće, kaktusi, sukulenti...
« Odgovori #44 u: Siječanj 19, 2012, 11:56:21 prijepodne »
phalaenopsis su i uzeo sam onu vatu na štapiću za čistit uši i onda sam išao od cvijeta do cvijeta i kad je odcvala na nekim mjestima su se pojavile mladice  ;)


Ma nema to veze puno s tim...


Joj super Ninci,znači uspijevaju sve?

A vandici nekaj ne štima onda,jel konstantna temp bila?Možda oscilacije temp dan-noć...
ni da ni ne

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Zeleno sobno bilje, balkonsko cvijeće, kaktusi, sukulenti...
« Odgovori #45 u: Siječanj 20, 2012, 00:14:46 prijepodne »
Vidim da puno idete po cvijetnim forumima, pa da vas pitam...  :)

Jel itko igdje vidio da se može kupiti španjolska mahovina Tillandsia usneoides?

Offline Puffy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 798
  • Spol: Muški   Dob: 29
  • Lokacija: Valpovo (Osijek)
  • univ. bacc. biol.
Odg: Zeleno sobno bilje, balkonsko cvijeće, kaktusi, sukulenti...
« Odgovori #46 u: Siječanj 20, 2012, 09:02:53 prijepodne »
Nažalost nisam nigdje vidio, ali vjerujem da u vrtnim centrima MBM i Kalia bi se moglo nešto naći?
Vi koji ih posjećujete, što kažete?

Drago mi je da si se priključila ovoj temi, Dellete, čekam makro fotke onog predivnog bilja u ripariju iznad vode ;)
Ako se dobro sjećam, zapamtih Scindapsusa i F. pumilu. I svašta nešta je još tamo bilo!
:klap:
FILIP (Valpovo)

Offline biosvera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1357
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: samobor
Odg: Zeleno sobno bilje, balkonsko cvijeće, kaktusi, sukulenti...
« Odgovori #47 u: Siječanj 20, 2012, 11:12:16 prijepodne »
vidiš dellete ja ju isto tražim no bezuspješno no ja ću reć mojim rođacima švabima da mi donesu  :up:

Offline Nji

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 294
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Novi Zagreb-Siget
Odg: Zeleno sobno bilje, balkonsko cvijeće, kaktusi, sukulenti...
« Odgovori #48 u: Siječanj 20, 2012, 11:14:21 prijepodne »
Vidim da puno idete po cvijetnim forumima, pa da vas pitam...  :)

Jel itko igdje vidio da se može kupiti španjolska mahovina Tillandsia usneoides?


Znala viđat u mbm-u,idem u subotu pa bacim oko ak se sjetim...
ni da ni ne

Offline MrPropuh

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 109
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Zeleno sobno bilje, balkonsko cvijeće, kaktusi, sukulenti...
« Odgovori #49 u: Siječanj 20, 2012, 12:07:51 poslijepodne »
Vidim da puno idete po cvijetnim forumima, pa da vas pitam...  :)

Jel itko igdje vidio da se može kupiti španjolska mahovina Tillandsia usneoides?


Znala viđat u mbm-u,idem u subotu pa bacim oko ak se sjetim...

Ja i cura smo non stop u Kaliji i u Baumaxu. :D :D Ako vidimo, javimo  ;)