Travanj 28, 2024, 06:08:58 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Prvi akvarij - savjeti dobrodošli!  (Posjeta: 3380 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline aqua_zg

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
Prvi akvarij - savjeti dobrodošli!
« u: Siječanj 17, 2014, 18:54:28 poslijepodne »
Pozdrav svima!

Dolazim iz Zagreba i stari sam ljubitelj životinja, ali novi ljubitelj akvaristike.
Dugo želim započeti ovaj prekrasan hobi i dosta vremena sam surfao netom tražeći informacije za početnike.

Nakon dosta razmišljanja nabavio sam ovu opremu:

1x Akvarij 112l (80x40x35cm)
1x JBL CristalProfi e900
2x Sylvania Aquastar F18W (590mm) T8
1x Sylvania GRO-LUX F18W (590mm) T8
1x Sylvania Daylightstar F18W (590mm) T8
1x grijač Tropic Wave 150 (150W)
1x ukrasno drvo za akvarij

Znam da imam dosta jak vanjski filter, ali dobro će doći za veći akvarij kad se ufuram. Valjda ni ovome neće škoditi.

Sada želim započeti postavljanje podloge, sadnju bilja i cikliranje.

Ovo su neki akvariji koji mi se sviđaju, znam da su prezakon da ih početnik poput mene složi, ali želim ići u tom smjeru:






Eto dobri ljudi, ako vam se da predložite mi podlogu, bilje i kombinacije riba za ovaj akvarij i opremu.

Puno hvala.

Offline Led Zeppelin

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 124
  • Spol: Muški   Lokacija: Split
Odg: Prvi akvarij - savjeti dobrodošli!
« Odgovori #1 u: Siječanj 17, 2014, 19:22:31 poslijepodne »
prvo da ti poželin dobrodošlicu u ovaj prekrasan hobi
drugo,drago mi je da si se odlično opremia
treće,ako imaš volje pričekaj 10ak dana i pripremi zemlju za cviječe,biljke će ti bit zahvalne :)

Offline aqua_zg

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
Odg: Prvi akvarij - savjeti dobrodošli!
« Odgovori #2 u: Siječanj 17, 2014, 19:31:37 poslijepodne »
Hvala na dobrodošlici!

Imam vremena, znam da je strpljenje vrlina u akvaristici.

Možeš li malo pojasniti to u vezi zemlje i pripreme, što i kako da radim 10 dana?

Offline Led Zeppelin

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 124
  • Spol: Muški   Lokacija: Split
Odg: Prvi akvarij - savjeti dobrodošli!
« Odgovori #3 u: Siječanj 17, 2014, 19:55:58 poslijepodne »
znači ovako je meni jedan splitski akvarista za kojeg kažu da je Bog i batina po pitanju biljaka u našem gradu objašnjava,prvo mi je reka da hranjiva podloga nije ni 10% učinkovita kao zemlja
meni je preporučia florabellu za ljetnice (koliko san upoznat treba zemlja sa niskom razinom teških metala),računaj da trebaš 3 cm zemlje što daje 9.6 litara zemlje (mozes ti i vise dodat),moja prekporuka je da uzmeš duplo više zemlje jer se dosta izgubi prilikom ispiranja
kada zemlju stavis u posudu i napunis vodom moras sta cesce mjesat tako da stetne tvari isplivaju i to sta ispliva trebas necime pokupit i bacit,svakki dan to naprtaviš i onda izliješ vodu iz posude i naliješ cistu,ja san 2 tjedna tako ispira zemlju,mozes nakon zadnjeg ispiranja i prokuhat zemlju mada nije nuzno
kad prođe tih 2 tjedna namakanja i ispiranja zemlju stavi malo da se osuši i ubaci u akvarij,dodaj malo hrane za ribice i ubaci par tableta sa bakterijama,na zemlju tad ide mriža za komarce pa šljunak
preporucam da prije ubacivanja zemlje napravis okvir u kojeg ces sipat zemlju,on je malo manjih dimenzija od akvarija,njegova uloga je cisto estetska
imas li jos kakvih pitanja i nejasnoca,bolje da ti ja ili neko od kolega istipkam nego da se zeznes i posli mucis sa ispravljanjem greske

Offline aqua_zg

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
Odg: Prvi akvarij - savjeti dobrodošli!
« Odgovori #4 u: Siječanj 17, 2014, 20:08:38 poslijepodne »
Hvala ti za ove upute, svakako ću razmisliti o toj opciji, tj. jesam li dovoljno iskusan da odmah krenem u takve akcije.

I zaboravio sam pitati - staklo je 6mm, dovoljno za tu litražu? Na dnu je okvir i vidim da je spajano crnim silikonom.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Prvi akvarij - savjeti dobrodošli!
« Odgovori #5 u: Siječanj 17, 2014, 20:34:21 poslijepodne »
kao nekome tko tek pocenje sa akvaristikom, ne bih preporucio zemlju kao podlogu. Je da nis ne kosta, je da moze biti odlicna ali moze biti i izvor problema koje kao pocetnik neces znati detektirati niti ukloniti.
Radije odi na nesto od ovih gotovih (florena, aquabasis.......) pa preko sljunak. Ili samo manado pa gnojenje kroz vodeni stup. Ili ako lova nije problem, aquasoil.

Offline aqua_zg

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
Odg: Prvi akvarij - savjeti dobrodošli!
« Odgovori #6 u: Siječanj 17, 2014, 20:42:43 poslijepodne »
Hvala!

I meni se čini da ću za početak preskočiti zemlju. Nije da zvuči loše, ali to bi bilo malo preambiciozno. I ovako sam zbunjen pred hrpetinom izbora...

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Prvi akvarij - savjeti dobrodošli!
« Odgovori #7 u: Siječanj 17, 2014, 20:55:14 poslijepodne »
I ja bi ti to preporučio.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Prvi akvarij - savjeti dobrodošli!
« Odgovori #8 u: Siječanj 17, 2014, 20:58:04 poslijepodne »
Hvala!

I meni se čini da ću za početak preskočiti zemlju. Nije da zvuči loše, ali to bi bilo malo preambiciozno. I ovako sam zbunjen pred hrpetinom izbora...
pa cuj, moze ti ispasti odlicno a moze biti i takav izvor frustracija da ce ti se zgaditi akvaristika prije nego sto posteno oformis prvi akvarij.

Offline aqua_zg

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
Odg: Prvi akvarij - savjeti dobrodošli!
« Odgovori #9 u: Siječanj 17, 2014, 21:00:12 poslijepodne »
Mislim da bi mogao ići na aquasoil. Ipak, još nisam siguran jer je bilo dosta ljudi koji su se žalili na silikatnu algu...


Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Prvi akvarij - savjeti dobrodošli!
« Odgovori #10 u: Siječanj 17, 2014, 21:16:25 poslijepodne »
ja osobno ga nisam koristio, ali ima tu ljudi koji jesu i bas se ne sjecam da se netko zalio. Kad slazes novi akvarij i prolazis fazu cikliranja, samo ga natrpaj biljem i mijenjaj redovno vodu svakih 2-3 dana i ne bi trebalo biti problema.

Offline aqua_zg

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
Odg: Prvi akvarij - savjeti dobrodošli!
« Odgovori #11 u: Siječanj 17, 2014, 21:28:19 poslijepodne »
Thx, stavit ću update kad napravim podlogu. Je li dovoljno 9l na taj akvarij? Ja bih rekao da ne, ali možda se varam.

Hvala za info za izmjenu vode, nisam znao da se to radi u fazi cikliranja.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Prvi akvarij - savjeti dobrodošli!
« Odgovori #12 u: Siječanj 17, 2014, 22:11:31 poslijepodne »
nije nazalost, sa 9l bi dobio oko 3cm a to je malo
akvarij je 80x40 sto znaci da za 10cm podloge trebas 32l materijala. Dalje racunaj sam  ;)

Offline aqua_zg

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
Odg: Prvi akvarij - savjeti dobrodošli!
« Odgovori #13 u: Siječanj 17, 2014, 22:17:17 poslijepodne »
Mogu samo reći da ću kao konačan rezultat dobiti popriličnu svotu  :roll:

Offline Led Zeppelin

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 124
  • Spol: Muški   Lokacija: Split
Odg: Prvi akvarij - savjeti dobrodošli!
« Odgovori #14 u: Siječanj 17, 2014, 22:26:20 poslijepodne »
ne znam zasto vas je tako strah te zemlje,ja sanu svoj prvi ozbiljiniji akvarij stavia zemlju i zasad nema nikakvig problema (doduse tek nedavno je oformljen) al ti se sam odluci :)
aqua_zg sljunak kupi u baumaxa ili bauhausa,cijena je barem 5-6 puta povoljnija nego u pet centrima

Offline FixFox

  • Trade Count: (+24)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Prvi akvarij - savjeti dobrodošli!
« Odgovori #15 u: Siječanj 17, 2014, 22:27:09 poslijepodne »
pa ak ti je to skupo onda fino uzmeš tropica plant growth substrate 2,5 L i JBL AquaBasis plus 2,5 L i gore frkneš jedno 10-15kg nekog šljunka to te dođe nekih 250-300kn, a makroelemente kupiš tu na forumu pps-pro dozu i gnojiš preko vodenog stupa i to ti je to  :up:

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Prvi akvarij - savjeti dobrodošli!
« Odgovori #16 u: Siječanj 17, 2014, 22:43:56 poslijepodne »
Mogu samo reći da ću kao konačan rezultat dobiti popriličnu svotu  :roll:
istina, ali imat ces i podlogu koja ti dopusta da preko nekoliko puta rasturis sve i slazes ispocetka ako nisi zadovoljan ili ako ne ide bas sve po planu. I to moze tako godinama. Ako uzmis nesto hranjivo pa preko nesto drugo onda to vise nije tako, svako raskapanje ti je i mijesanje podloge i to onda vise nije to.
Mozes ici i na manado, to ti je bitno jeftinije. Naravno, ima podosta minusa u odnosu na aquasoil ali moze se dobiti skroz uspjesan akvarij samo sa manadom. Ima ih par na forumu, ukljucivsi i moj. Najveci nedostatak je to kaj je lagan i jako tesko da ce ti u njemu uspjevati bilje sa skroz sitnim korijenjem i kad cupas bilo kaj sa vecim korijenjem onda ce ti se dizati i sve u krugu od 15cm. Pinceta je obavezna za sadnju. Drugo, nije hranjiv uopce (AS je hranjiv jako na pocetku, kasnije se to istrosi pa dodjes na isto), on funkcionira na principu CECa, isto kao i AS kad se potrosi ili flourite.
Ono sto nikako nemoj raditi je mijesati aquasoil sa jos necime jer ces ga samo upropastiti.

Offline aqua_zg

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
Odg: Prvi akvarij - savjeti dobrodošli!
« Odgovori #17 u: Siječanj 18, 2014, 12:22:11 poslijepodne »
Puno ti hvala što mi objašnjavaš sve to u detalje...

Nakon neprospavane noći i razmatranja ideja palo mi je na pamet da bi možda mogao napraviti neki biotop.

Sviđa mi se West Africa. Ako uspijem nabaviti bilje i ribe možda se odlučim za tu opciju. Zvao sam par trgovina, ali nitko nema ono što sam našao da mi treba:

http://www.aqua-fish.net/show.php?h=westcentralafricanriver

Ako ne uspijem, idem s klasičnom podlogom i neki svojim dizajnom za community

Offline aqua_zg

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
Odg: Prvi akvarij - savjeti dobrodošli!
« Odgovori #18 u: Siječanj 18, 2014, 12:25:10 poslijepodne »
pa ak ti je to skupo onda fino uzmeš tropica plant growth substrate 2,5 L i JBL AquaBasis plus 2,5 L i gore frkneš jedno 10-15kg nekog šljunka to te dođe nekih 250-300kn, a makroelemente kupiš tu na forumu pps-pro dozu i gnojiš preko vodenog stupa i to ti je to  :up:

Pa mogao bi si to priuštiti, ali ako razlika nije ogromna uvijek rađe idem na jeftiniju varijantu poput ove koju si naveo

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Prvi akvarij - savjeti dobrodošli!
« Odgovori #19 u: Siječanj 18, 2014, 12:42:53 poslijepodne »
Bok
Znas tko je :)

Ako ides na biljni africki biotop onda ti ne trebaju podloge pout zemlje i aquasoila.
Pogledaj kako je to jedan kolega napravio, mozda da ga upitas gdje je nabavio sve https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=83284.0

A bilje i ribe nije problem nabaviti

Offline aqua_zg

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
Odg: Prvi akvarij - savjeti dobrodošli!
« Odgovori #20 u: Siječanj 18, 2014, 12:49:43 poslijepodne »
Bok
Znas tko je :)

Ako ides na biljni africki biotop onda ti ne trebaju podloge pout zemlje i aquasoila.
Pogledaj kako je to jedan kolega napravio, mozda da ga upitas gdje je nabavio sve https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=83284.0

A bilje i ribe nije problem nabaviti

Hej, znam! Vidim da si našla temu :)

Našao sam jedan super vodič za afrički gdje se spominju ove vrste bilja:

African water fern, anubias (za njih znam da ne treba podloga), ali spominje i Spiralis Vallisneria,  Eleocharis (hair grass) (mogu li njih saditi bez podloge)?

Offline aqua_zg

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
Odg: Prvi akvarij - savjeti dobrodošli!
« Odgovori #21 u: Siječanj 18, 2014, 12:51:18 poslijepodne »
Davorov biotop je odličan, jako mi se sviđa i svakako će poslužiti kao inspiracija.

Offline FixFox

  • Trade Count: (+24)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Prvi akvarij - savjeti dobrodošli!
« Odgovori #22 u: Siječanj 18, 2014, 13:08:42 poslijepodne »
pa ak ti je to skupo onda fino uzmeš tropica plant growth substrate 2,5 L i JBL AquaBasis plus 2,5 L i gore frkneš jedno 10-15kg nekog šljunka to te dođe nekih 250-300kn, a makroelemente kupiš tu na forumu pps-pro dozu i gnojiš preko vodenog stupa i to ti je to  :up:

Pa mogao bi si to priuštiti, ali ako razlika nije ogromna uvijek rađe idem na jeftiniju varijantu poput ove koju si naveo
ja ti imam nešto slično i bilje divlja  :up: tako šta se tog tiće nemaš frke

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Prvi akvarij - savjeti dobrodošli!
« Odgovori #23 u: Siječanj 18, 2014, 13:21:16 poslijepodne »
African water fern je bolbitis, za njega vrijede ista pravila kao i za anubias. Valisinerija je nezahtjevna biljka koja moze i bez podloge. Eleocharis bi mozda volio podlogu, ali mislim da u tom slucaju mozes proci sa jbl aquabasisom ili tropicom', pa preko sljunak...ovo sto FixFox napisao

Offline aqua_zg

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
Odg: Prvi akvarij - savjeti dobrodošli!
« Odgovori #24 u: Siječanj 18, 2014, 13:30:45 poslijepodne »
Hvala ti:)

Onda ide JBL AquaBasis plus 5l, piše da je to za akvarije od 100-200l, a na to prikladan pijesak cca 30kg :D ili malo manje