Svibanj 16, 2024, 15:32:39 poslijepodneNajnoviji Član: Vena

Autor Tema: 700l mora u dnevnom :)  (Posjeta: 216675 vremena)

0 Članova i 10 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #100 u: Listopad 31, 2011, 13:14:45 poslijepodne »
Strpljivo cekamo update  :up: :up:


Kakvo je stanje??  Kojom brzinom je to krenulo, vjerujem da si vec u preselio sve iz manjeg  :D

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #101 u: Listopad 31, 2011, 19:28:10 poslijepodne »
Mah stanje je katastrofalno, mogao bih cak reci da mi lagano ubilo gust i volju.

Generalno stos je da sve sto sam sam morao napraviti/kupiti/napraviti/ukrasti/etc.etc. :) sam podhitno napravio i isao na sljedeci korak. Ali problem su u biti stvari koje ne ovise o meni nego cekam trecu osobu. I tu je doslo do raspada sistema. Sump sam doslovno cekao mjesec dana, i u biti sam ga tocno danas ga dobio. Obloga opet svoja prica. Nakon sto sam s arhitekticom sve dogovorio, i ona nacrtala projekt, i samo trebalo ga baciti na rezanje i ljepljenje komada. ALI neko iznad nje se nasao pametan da to sve stopira i da to oni nemogu tako napraviti, a sta ako ovo, sto ako ono (milion stvari).  Stvari su ekvivalent glupostima kao da se kaze, a sta da mozda avion udre u kucu, hoce li obloga izdrzati. Tako da sam tu izgubio 10tak dana. I na kraju s oblogom je dogovoreno da ta firma kod sebe mi uzima oba stalka (i gornji aluminijski i dojnji zeljezni) i kod sebe ce sve premjeriti i na mjestu sto se moze sastaviti, i onda ostalo donijeti kod mene doma i tu sklopiti. Generalno opet pusiona. Imam cekati najmanje 15 dana jos.




Sto se tice stvari sto sam do tada napravio, dovrsili smo overflow i obukli ga u forex+rubnike.






Izmedju forexa i stakla se ostavi mjesta sirine forexa, tako da cesalj se samo utakne u to mjesto.






Češalj sam napravio od strujne kanalice (nije toxična niti išta ispušta u vodu, vec prije koristio slicno).





Znaci odmjerim otprilike koliki mi komad treba, gornji poklopac se baci.





Osiče se na mjeru, i vrh se isto ošiša.





I na kraju se ovaj dio samo utakne u pripremljeni žljeb. Jaaaako pojednostavljuje čišćenje.





Gornje cijevi sam rijesio. 2 cijevi idu za odvod vode, prva cijev ima T na dnu, i kroz nju ide vecina vode (prigusi se s ventilom da dobijemo tocan protok), druga cijev je modifikacija dursa (jos na vrhu čep bušim i cijev s zrakom izbacujem gore).





A treca cijev je povrat koji ide jednom stranom, pa na kraju se grana na 2 usmjerene mlaznice prema naprijed (tako da nemam pumpi na prednjem djelu).





Evo kako taj povrat na prednjoj strani u biti izgleda.




Od ostalih stvari sam jos izbušio zid, 2 rupe, jedna za ventilaciju gore, druga za more i dovood vode u RO unit u stalku dolje.

Tako kao sto se vidi nije se puno napravilo jer stalno nekoga/nesto cekam.

Mozes zamislit koja je meni muka gledati akvarij polugol u dnevnom, a nemozes bas nista napraviti s time.

Offline IIgor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 214
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Beograd
  • Igor Mirovic
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #102 u: Listopad 31, 2011, 20:46:13 poslijepodne »
Sve na mestu, svaka cast na pedantnosti  :up:

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #103 u: Listopad 31, 2011, 21:44:03 poslijepodne »

Je, poznata mi je frustracija kad nešto ne ovisi o tebi nego čekaš majstora....a akvarij gledaš u sobi. :nerv:

Sviđa mi se uglavnom sve, jedino mislim da ti povrat s prednje strane neće biti dovoljan za cirkulaciju, jer spominješ da bi on trebao zamijeniti pumpu s te strane. Pumpu će teško zamijeniti a shvaćam te da ju želiš izbjeći zbog estetskih razloga...  I sam imam akvarij s 3 otvorene strane i imam pumpu s te prednje strane što naravno nije estetski najbolje rješenje ali ništa ne može zamijeniti jaki stream koji Tunze daje.
« Zadnja izmjena: Listopad 31, 2011, 21:47:52 poslijepodne od Renta »

Offline Grale

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1916
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #104 u: Listopad 31, 2011, 23:04:00 poslijepodne »
Samo smireno, nemoj nam sad pasti u depru kad si već tak daleko stigao.

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #105 u: Studeni 01, 2011, 01:11:43 prijepodne »
Samo naprijed! :up:

Offline lordalenus

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 104
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Rijeka
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #106 u: Studeni 02, 2011, 09:25:17 prijepodne »
Ma sve je super, znam da si krenuo brzinom vjetra svaki dan nešto, ali to se događa...ne možeš preko noći sve napraviti, samo naprijed..mislim da ćeš uspjeti brzo sve riješiti!  :)

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #107 u: Studeni 02, 2011, 09:38:38 prijepodne »

Sviđa mi se uglavnom sve, jedino mislim da ti povrat s prednje strane neće biti dovoljan za cirkulaciju, jer spominješ da bi on trebao zamijeniti pumpu s te strane. Pumpu će teško zamijeniti a shvaćam te da ju želiš izbjeći zbog estetskih razloga...  I sam imam akvarij s 3 otvorene strane i imam pumpu s te prednje strane što naravno nije estetski najbolje rješenje ali ništa ne može zamijeniti jaki stream koji Tunze daje.

Da znam da je to mozebitni problem, ali stvaaarno zelimo oboje izbjeci pumpu na prednjoj stjenci. Da se akvarij gleda s 2 strane ili s 1 bez problema bi stavio tu pumpu, ali to je doslovno najocigledniji dio tanka. Tako da ideja mi je sljedeca. Zamjeniti postojeci povrat od 3500l/h s 6000l/h. Ta pumpa od 6000l/h ima izlaz od 32mm. Vec sam nabavio reduktor s 32mm na 25mm, sve cijevi za povrat su vec 25mm, tako da cu tu vec od tih 6000l/h dobit malo veci protok kroz ove prednje cijevi. A druga ideja mi je nabaviti jedan Y komad, te spojiti obe pumpe na taj Y i izlaz ide na cijev koja ide vani i na onaj prednji dio akvarija. Tako da bi onda imao tipa 3500 + 6000 l/h - gubitci radi visine (oko 1.5m sve skupa) - gubitci radi Y - gubitci radi suzivanje povratne cijevi s 32 na 25mm. Jos cu to vidjeti i experimentirati kada komplet akvarij bude tu i dok se bude svar ciklirala.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #108 u: Studeni 02, 2011, 10:27:36 prijepodne »
pa kaj ne mozes staviti jos jednu pumpu sa te prednje strane ali iznad akvarija pa samo spustis usis i izlaz na odgovarajucu visinu. Jedino kaj bi vjerojatno trebalo staviti i neki ventil ili nesto i izmisliti nacin da se ubaci voda u sistem ako pumpa ne bi mogla samo povuci na pocetku. Ako pumpa moze povuci onda ne treba nista.

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #109 u: Studeni 02, 2011, 21:28:39 poslijepodne »
stream je jedno a pumpa drugo.
osobno smatram da uz 2x6105 na različitim visinama na i wavebox
 možeš dobiti dobro strujanje na vrhu grebena do vidljivog stakla
,a taj povrat bi svakako napravio tako da se voda mješa kroz cjeli akvarij.
s nestrpljivošću čekamo nastavke :up:

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #110 u: Studeni 03, 2011, 10:04:08 prijepodne »
Evo smo napravili testno punjenje akvarija i sumpa, te testirali sve cijevi, odvod i povrat.




Lagano punjenje vodom






Sve napunjeno, OF dobro brtvi, akvarij nigdje ne curi, sump nigdje ne curi.






Za test sam stavio jednu NewJetovu pumpu koju imam viska da mi glumi povrat, pa da vidimo kako sljakaju ove cijevi i koliki pritisak cu imati na onim prednjim ispustima, a i da testiram OF i da vidim koji sistem cijevi za prihvat vode ce mi odgovarati. Ove 2 cijevi sto vidite (i ventil na jednom od njih) su samo proizvoljne duljine, tj. retaji koji su mi ostali dok sam ih kidao. Ventil je isto satavljen samo proizvoljno cisto da mi moze smanjiti protok kroz glavnu cijev, pa da mogu testirati durso ili 2T sistem.








Evo kako izgleda akvarij i ove prednje cijevi. Prednje cijevi su uronjenje samo cm od povrsine (nisam ih jos ljepio, tako da sam kut i sirinu cijevi jos uvijek mogu namjestiti poslje kada dodju sve cirkulacijske pumpe i kada more bude se buckalo unutra). Testirano gasenje pumpe da vidim koliko ce mi povuci vode nazad u sump - jedva 4-5 litara i to je to. Sump je sam na 18cm razine vode u njemu (radi skimmera) tako da moze prihvatiti i 10 puta ovoliko bez problema.






Sto se tice prihvata vode Durso je uvijek 100% siguran i sto je meni najveznije TIH. Testirao sam prihvat vode s klasicnim 2T sistemom, i ok mi izgleda, ali nemogu jos to tocno znati jer cijevi su bile samo retaji stavljeni tj. nisu kidani nego su kakvi jesu, a kada bude to poslje se pravilno radilo, onda se cijevi kidaju na tocnu duzinu, te dolaze jos filter carape, tako da tek tada mogu stvarno znati koliko tiho ce biti buckanje vode :)


Offline Grale

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1916
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #111 u: Studeni 03, 2011, 15:28:41 poslijepodne »
'Bate da ovo sastaviš, opišeš i testiraš treba dva fakulteta završiti. Svaka čast, još jedanput.

Offline dule696

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 141
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #112 u: Studeni 04, 2011, 13:20:09 poslijepodne »
Mozes i da uzmes tunze steam rock ako neces pumpe da kacis sa te strane  :)

Offline amon-ra

  • Trade Count: (-2)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 86
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #113 u: Studeni 09, 2011, 19:38:41 poslijepodne »
ima li kakvih novosti

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #114 u: Studeni 09, 2011, 20:17:30 poslijepodne »
Nope jer cekam firmu za oblogu da zgotove. S obzirom da su se ogradili s 30dana od uplate rokom, mislim da cu cekati sigurno jos 15 dana (koliko je ostalo do roka).

Ostale stvari radim pomalo po sumpu, nosace za filter carape, nosace za dozer cijevi u sumpu, i pomalo kompletiram sto fali od opreme, tako kada dojde obloga i taj (sada vec mučni dio) bude gotov, more ce unutra biti za par dana :)

Dok bude zanimljivih novosti, citate ih ovde :)

Offline selce

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 144
  • Spol: Muški   Dob: 56
  • Lokacija: Selce
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #115 u: Studeni 09, 2011, 20:54:36 poslijepodne »
Ne pamtim kad sam neki post pratio od gušta i  s većim zanimanjem nego ovaj  :klap: :klap:
Ovo je u stilu dokumentarnih emisija koje je izabrao ĐELO HADŽISELIMOVIĆ  !
 :hat3:

Offline IvanZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 555
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #116 u: Studeni 09, 2011, 21:28:29 poslijepodne »
Odlican projekt!  8)
Ne ostavljajte nista nedovrs

Offline merlin_world

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 72
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Split
    • Malawi 280l - prvi izlet
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #117 u: Studeni 15, 2011, 00:56:15 prijepodne »
Stari, evo tek sam sad skužija projekt i nemam riječi  :e016: :e016: :e016:

Nego, kako se ti planiraš obraniti od rijeke ljudi koja bude čekala u redovima da to vidi u živo? :)

Offline Che*

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zg east
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #118 u: Studeni 15, 2011, 13:00:20 poslijepodne »
ulaz + kokice i mala coca cola ...  25kn :)

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #119 u: Studeni 15, 2011, 13:41:23 poslijepodne »
Hehehe dobra ideja. I garantirano sav prihod od toga ide nazad u akvarij  :D

Od novosti nema puno, kamenje je na putu, fakin obloga radi koje mi je se ovo sve ovoliko oduzilo bi trebala biti za koji dan, tipa max za 7 dana, i onda mozemo poceti dalje konkretno raditi.

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #120 u: Studeni 20, 2011, 23:43:27 poslijepodne »
Evo malo novosti. Dosla kamenja i pijesak :)

Sto se tice pijeska ic cu s 30-40kg, vidit cu kada ga stavim koliko tocno ce mi trebati. Uzeo sam 20 kg novog argonitnog pijeska s filipina u velicini 1-2mm, i izvadio sam iz postojeceg akvarija iz nekadasnjeg refugiuma/DSB jos 20kg 2-3mm velicine pjeska. To cu sve skupa smiksati i s time napuniti tank. Vidjeti cu koliko vce trebati i ako svih 40kg bude puno onda cu vec vidjeti koji omjer da idem od ovog 1-2 i 2-3mm pjeska. Postojeci pijesak je bio jako jako cist (nikada nije bio u tanku, samo u DSB tako da detritusa nije vidio, ali sam ga isto 3-4 dana drzao u RO vodi da ubijem baju u bilokakvim (dobrim ili losim) bakterijama u njemu. Krecem s novim akvarijem sve ispocetka i netreba mi nista iz starog tanka da mi "pripomogne" cikliranju novog tanka. Novi tank krece od samog pocetka cisto i to je to. Sto se tice toga starog pijeska promjenio RO vode par puta dok nije ostala kristalno cista nakon uljevanja i mijesanja s pjeskom. S novim pjeskom je druga prica (sto je normalno). Pjesak sam jedno 5-6 puta ispirao u RO vodi i jos uvijek je voda zamucena. Tako da ce se jos trebati oko njega malo pobrinuti.

Evo par slika (nisam htjeo gnjaviti vas s puno fotki, ali sam isto htjeo da vise slika pokazem, pa sam par slika uvalio na jednu, dovoljno da se vidi bit):




Papilon filipinski pijesak i granulacija tog novog pijeska i mog starog iz DSB.



Druga dobra stvar je da su kamenja dosla  :zagrljaj:  U novi tank idem iskljucivo s kvalitetnim LR. U starom tanku je jedno 80% jadranskog i 2-3 komada LR. Ta 2-3 komada ce ici u novi tank kada i ostala kamenja, jedino se mislim dali i njega ubijem ko pijesak, ili da ga ostavim. Vjerovatno cu ga ostaviti jer su super kvalitetna i cista kamenja.

Kamenja koja sam dobio su fan-ta-sticna! Imaju 2 velika platea i jedan manji, ostala kamenja su super i svi su u biti ostaci koralja. Super porozna i super kvalitete. Kada sam dobio kamen kada ga pomirises uopce ne osjecas fošu nego normalan kamen.

Dan prije nego su mi kamenja stigla donio sam more u novi sump, zagrijao ga grijacem, i stavio pumpe unutra da cirkuliraju. Upravo veceras sam zamjenio komplet more (2 dana nakon sto su kamenja unutra stavljena), i sada sljedi zamjena mora svako 7 dana AKO dojde do toga. Kazem AKO jer bi mi trebala obloga biti gotova za max 7 dana, tako da teoretski nece trebati more mjenati u sumpu za 7 dana, nego ce kamenja ici u tank :)




Evo tank prije punjenja kamenjem, i nakon punjenja kamenjem. Sada ovako ce cekati glavni tank da se upogoni.




Sada vec pomalo mogu razmisljati kako napraviti rockscape, s cime ga spajati (busenje, epoxy, cement, vezice) i sl. ali o tom potom za par dana.

I evo na kraju par slika kamenja:





Ovo je jedan veliki plate, a u biti vidi se da je to jedna mrtva acropora :)





Drugi plate


















Nadam se da uskoro se vracamo u staru brzinu izvedbe projekta jer bi obloga trebala biti gotova jako brzo (ako mi opet nesto ne izmisle :))

Offline Karas

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1057
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Borovo
  • Udruga "FENIKS" Borovo
    • Udruga "FENIKS" Borovo
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #121 u: Studeni 20, 2011, 23:56:02 poslijepodne »
Bravo! Jedva čekam nastavak! Kakva dobra tema  :klap:
Gdje si kupio kamen? Vrhunski izgleda!
Karas Reef - morski akvarij

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #122 u: Studeni 21, 2011, 00:03:23 prijepodne »
Bravo! Jedva čekam nastavak! Kakva dobra tema  :klap:
Gdje si kupio kamen? Vrhunski izgleda!

Petar - CMA Team. Kamen je odlican kao i brzina/dobavljivost i odlican omjer kvaliteta/cijena :) Nemozes traziti za bolju kombinaciju :D

Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #123 u: Studeni 21, 2011, 00:06:13 prijepodne »
mene najvise zanima kako ces ih spajat

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #124 u: Studeni 21, 2011, 00:10:57 prijepodne »
mene najvise zanima kako ces ih spajat

I mene :D

A evo danas sam malo testirao jedan cement za reef buildanje, i nisam nesto bio zadovoljan, pa cu probati jos par komada, pa mislim da cu ici s busenjem kamena + napraviti tiple od plexija recimo + pricvrstiti s cementom.

Al kazem, o tom potom, ovih par dana cu testirati to sve, pa vam javim kako cu na kraju to sloziti :)